مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

عضويت در پايگاه
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٦ 

برای عضویت در پابگاه می بابست به آدرس پایگاه میل بفرستید .

این کار به دلایل امنیتی انجام می گیرد و جهت حفظ اطلاعات کاربران است . ایمیل شما باید حاوی اطلاعات زیر باشد

نام و نام خانوادگی و   وضعیت و مدرک تحصیلی  و متنی هر چند کوتاه در مورد درخواست عضویت و در صورت درخواست  برای ارسال مطلب رئوس حیطه های علمی و کاری خود را مشخص کنید.

 خواهشمندم عنوان ایمیل ارسالی برای عضویت ozviyat و برای ارسال مطلب matlab باشد

 با تشکر مدیریت پایگاه

آدرس میل ut84wap@yahoo.com

       yahoo mail                                           Gmail         : لینک به


کلمات کلیدی:
 
کوتاه در مورد کاغذ
ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٦ 

کوتاه در مورد کاغذ


کلمه کاغذ از واژه چینی کاکتز گرفته شد ( نام فارسی آن را رخنده یا پرزه است)
 

انسان اولیه به تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء ، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند، دریافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش می‌کرد.
 

تاریخچه
در بین النهرین از لوحه های گلی ، در مصر (1838 ق.م) از پاپـیروس ، در چین از حکاکی بر روی لوحه های چوبی و نمد با قلم مو و پارچة ابریشمی ، این منظور را عملی می کردند.با توجه به اینکه صنعت ، نمد ما لی در خاور دور سنّت و متداول بود، فردی چینی به نام تسائی لون (105 میلادی) از قطعات کهنه و اضافی ابریشم ، خمیر و بعد ورقه‌هایی به صورت نمد درست کرد و از آن به کمک قلم مو برای نقاشی و نوشتن استفاده کرد و بعد به جای ابریشم ، چوب خیزران و درخت توت را بکار گرفت. در حقیقت باید او را اولین مخترع کاغذ در دنیا دانست.

 

سیر تحولی رشد
کارگران چینی که در سال 751 به دست ایرانیان اسیر شدند این فن را با استفاده از کتان و شاهدانه به مردم سمرقند آموختند و بعدها توسط مسلمانان در بغداد ، دمشق و حتی مراکش و اسپانیا متداول شد. اولین کارخانه کاغذ سازی درسال 1154 در اسپانیا و اولین آسیاب تهیه پودر چوب در سال 1190 در فرانسه تأسیس شده بود.
در ایران فعالیت کاغذ سازی اولین بار با تأسیس کارخانه مقواسازی و با استفاده از کاغذهای باطله درسال 1313 شمسی در کرج شروع شد و حدود 15 سال است که با تأسیس دو کارخانه کاغذ سازی پارس در هفت تپه خوزستان و کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) در گیلان ، به صورت یک تکنولوژی مدرن و پیشرفته درآمده است
.
 

مواد اولیه تهیه کاغذ
مواد اولیه انواع کاغذ بطور کلی ، مواد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می‌شوند
:

• ساقه کتان ، شاهدانه ، پنبه که الیاف بلند (در حدود 1.2 تا 6 میلی متر) دارند.
• ساقة گیاهانی مانند گندم ، جو (کاه) ، نی ، کنف و غیره.
• درختانی که برگ سوزنی دارند، مانند کاج (با الیاف بلند ) و یا برگ پهن ، دارند مانند چنار (با الیاف کوتاه در حدود 0.5 تا 1.2 میلی متر)
• انواع کاغذ‌های باطله و یا خرده‌ها و قطعات مقوای کهنه
• الیاف تفاله نیشکر
 

مراحل تهیه کاغذ
• تبدیل چوب به قطعات ریز :

با استفاده از ماشین پوست کنی ، و دستگاه تولید تراشه و عبور تراشه‌ها از الک مخصوص صورت می‌گیرد و قطعاتی به طول حداقل 4 و عرض 2 سانتی متر (در مورد چوب) به دست می‌آید.
 

• پختن چوب و تولید خمیر :
این عمل ممکن است از طریق مکانیکی یعنی ، بدون استفاده از مواد شیمیایی و توسط بخار آب جوش ، تحت فشار صورت گیرد که معمولاً برای تهیه کاغذهای ارزان و کاهی ، مانند کاغذ روزنامه متداول است. در روش شیمیایی از هیدروکسید سدیم (در روش قلیایی) ، سولفیت هیدروژن کلسیم ، ، درمحیط اسیدی (PH=2-3 ، روش بی سولفیت) و یا سولفیت سدیم (در روش سولفیت) همراه با کمی کربنات سدیم در دمای بالاتر از . 100 درجه سانتیگراد و تحت فشار ، استفاده می‌شود. در این مرحله خمیر قهوه‌ای رنگی حاصل می‌شود که از آن در تهیه مقوا ، کارتن ، و یا کاغذ‌های کاهی استفاده می‌شود.
 

• شستشوی خمیر کاغذ :
شستشوی قلیایی ، که با استفاده از محلول 3 درصد سود در دمای 45 تا 50 درجه سانتیگراد به مدت یک تا دو ساعت صورت می‌گیرد. این عمل برای جدا کردن لیگتین و کاهش رنگ خمیر انجام می‌پذیرد.
 

• اعمال شیمیایی (رنگ زدایی) : در دو مرحله صورت می‌گیرد :
o کلر زنی ، که در PH=2
تا دمای 25 تا 45 درجه سانتیگراد به مدت تقریبی یک ساعت صورت می‌گیرد. در این مرحله لیگتین باقیمانده در خمیر ، به صورت محلول در می‌آید که بسته به نوع مواد شیمیایی به کار رفته برای پخت ، بین 3 تا 15 درصد ممکن است تغییرکند.
o رنگ زدایی که توسط هیپوکلریت سدیم (به صورت محلول 3 درصد) ، دی اکسید کلر ، پراکسید هیدروژن ، ازون ، و غیره در PH=9-10 صورت می‌گیرد. تا اینکه لیگتین فقط اکسید شود و سلولز تحت تأثیر قرار نگیرد.
 

• خشک کردن خمیر کاغذ :
دراین مرحله خمیر کاغذ را از دستگاه تمیز کننده و توری‌هایی که دارای سوراخهای 2 تا 3 میلیمتری‌اند ، عبور می‌دهند تا قسمت عمده آب خود را از دست بدهد. بعد آن را از پرسهای قوی عبور می‌دهند تا باقیمانده آب آن نیز خارج شود.
 

• پرس کردن ، برش زدن و بسته بندی :
با عبور خمیر خشک شده از میان غلتک‌های مخصوص ، آن را به صورت صفحات کاغذ در آورده و توسط دستگاه برش آن را در اندازه‌های مورد سفارش و نیاز بازار مصرف برش می‌دهند و بسته بندی می‌کنند.

» فرستنده: مصطفي ساغري

» منبع: دانشنامه رشد

 


کلمات کلیدی:
 
مقاله ای در مورد آسياب وسابيدن مواد پايه چوب
ساعت ۳:٢۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۳ فروردین ۱۳۸٦ 

با سلام

 از این پس سعی داریم تا اقدام به انعکاس مطالبی متنوع تر و علمی تری  از جمله مقالات کنیم . برای آغاز مطلب (مقاله) زیر را تقدیم می کنم . منتظر نظراتتان هستم.

مقاله با عنوان و متن انگلیسی

عنوان مقاله خلاصه و نام نویسندگان در زیر موجود است در صورت تمایل برای داشتن کل مفاله  در .زیر خلاصه ملاحظه کنید

Micromechanism of polycrystalline cemented diamond tool wear

during milling of wood-based materials

S. Miklaszewski

a

b

Abstract

Well known and widely used in wood-based material machining, polycrystalline cemented diamond (PCD) inserts undergo

specific forms of wearing during milling, depending on the material being machined.

In the present work, observations were made on the micron and submicron scale. Using an edge-tester tip of radius

we found that milling fibre board caused a uniform reduction of the cutting edge and that milling particle board caused large

spalls with no change in the shape of the cutting edge. Images of the cross-sections of the casts of inserts revealed large losses

an

Surface examination using scanning electron microscopy (SEM) on the nanometer scale revealed a new mechanism of the

wearing of PCD inserts, in additon to the spalling of individual microcrystals. The new mechanism involves the ‘peeling’ of slices

of the diamond ceramics. © 2000 Elsevier Science S.A. All rights reserved.

Keywords:

کل مقاله در فایل  pdf 

a, *, M. Zurek a, P. Beer a, A. Sokolowska bWarsaw Agriculture University, Section of Machines and Tools 02-697 Warsaw, 26/30 Rakowiecka, PolandTechnical University of Lodz, Institute of Material Science, 90-924 Lodz, 1/15 Stefanowskiego, Polandr=0.2 mmd/or rounding of the edges worn off by both materials.Diamond ceramics; Tools; Wearing; Wood-based materials
کلمات کلیدی: