مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

يه دنيای کاغذی
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

کلید واژه : مصنوعات کاغذی و کاربرد کاغذ و عکس از کاغذ و کارتون

کاربرد های معمول در عین حالمتنوع کاغذ شاید باعث شده چندان به آن توجه نکنیم بعضی از کاربرد های آن با افزایش تکنولوژی بهبود و تعدادی به دلیل به صرفه نبودن کنار کذاشته شده ولیکن در گاهی از امور و موقعیت ها تنها کاغذ و یا تعداد معدودی از مواد دیگر در کنار کاغذ جوابگو هستند .

در زیر عکس هایی از چندی از کاربرد ها و موارد مصرف کاغذ و مقوا ارايه می دهیم (گاهی یک عکس کار هزار سخن را می کند)

     

 


کلمات کلیدی:
 
اگر مشکلی در دریافت مطالب بود .....
ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

اگر مشکلی در دریافت مطالب بود  به ما اطلاع دهید ایمل مان را  که یادتان هست ( چه در دریافت صفحات و فونتها و چه عکس ها.) کنار صفحه ارتباط با نویسنده

     


کلمات کلیدی:
 
عکس هایی از چوب در ساختمان ها
ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

       


کلمات کلیدی:
 
رنگ کاری 4
ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

 

رنگهای شفاف :

 

از انواع رنگهای شفاف ، کیلر روغنی می باشد که حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشک می شود و با پیستوله و با قلم مو رنگ آمیزی می شود .

 

 

سیلر و کیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر کردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و اسپری پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشک می‌شود.

 

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای روغنی می باشند که در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم و نیز گران قیمت می باشند . و در معرض هوا خشک می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در کاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

 

 

هر عنصری در طبیعت دارای یک بافت فشرده است ، که پس از تابیدن نور خورشید بر آن این شیء و بافت مولکولی آن تمام نورها را جذب می کنندو یکی را منعکس می کنند ، که این همان رنگ شیء است . لذا هر چه سطح آن روشن تر باشد انعکاس آن تا زمان جذب بیشتر است . نور بعد از گذشت از منشور به هفت رنگ قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، آبی ، ارغوانی و بنفش تجزیه می شود . زمان دیده شدن یک جسم بوسیله چشم برابر با سرعت نور (30000 کلیومتردر ثانیه ) می باشد . برای شناخت رنگها باید آنها را از زوایای مختلف فیزیکی و روانی و جامعه شناسی و غیره مورد بررسی قرار داد . مثلاً حالت رنگ قرمز دارای انحنا است و لذابه صورت منحنی حرکت می کند .تاباندن نور از زوایای مختلف به شیء ای که دارای بافت ، حجم و رنگ است باعث ایجاد بعد در آن می شود . اما تابش مستقیم نور باعث مسطح دیده شدن سطح اشیاء می گردد . رنگ به عنوان وسیله ای برای زیبا جلوه دادن حجم نیز بکار می رود.

 

رنگهای اصلی از جنب و جوش، قدرت دیداری و جذابیت برخوردارند .لازم به ذکر است که ترکیب رنگهای مختلف با هم باعث از بین رفتن شفافیت آنها می گردد .

 

 

رنگهای اصلی :

 

رنگهای اصلی شامل سه رنگ قرمز ، آبی و زرد می باشندکه دارای قدرت و هیجان بیشتری نسبت به سایر رنگها هستند .کودکان به رنگهای اصلی بسیار علاقمندند . بنابراین رنگ اتاق کودک باید شاد و با نشاط باشد و با رنگ سایر نقاط خانه متفاوت باشد.

 

رنگ در گذشته ، نقشی در زیبایی نداشت و تنها بر اساس نظر عرفا و فلاسفه برای مباحث مذهبی بکار می رفت . دانشمندان ، فلاسفه و اندیشمندان هر یک نظرات متفاوتی در تعریف رنگ دارند . مثلاً دیدگاه نیوتن در مورد رنگ بر اساس انرژی خورشیدی است. سنت اگوستین رنگ را بعنوان یک انعکاس افلاطونی (گرایش به سوی خدا) تعریف می کند .

 

 

تنوع دیداری رنگ :

 

انسان به تنوع دیداری رنگها نیازمند است . در طبیعت هیچ شیءای را نمی توان یافت که رنگ نداشته باشد در غیر این صورت در اشیاء یکنواختی بوجود می آید .

 

 

ویژگی های رنگ :

 

مبحث رنگ دارای ویژگی های اساسی است . نخستین ویژگی پاسخ به این سئوال است که رنگ چیست ؟

 

 

با ترکیب رنگهای اصلی زرد ، قرمز ، آبی رنگهای بیشماری بوجود می آید . هنرمندان در گذشته با استفاده از نور طبیعی و سه رنگ اصلی ، ترکیبات زیبایی از رنگها را ایجاد می‌کردند . رنگهای استعمال شده در نقاشی یا هنر کلاسیک ،رنگهای تزیینی نبوده است بلکه رنگهای پخته ترکیبی بوده که ازترکیب رنگهای اصلی بوجود آمده است .

 

 

ارزش رنگ :

 

دومین ویژگی مبحث رنگ ، ارزش رنگهاست که به تیرگی و روشنی آنها مربوط است. ارزش رنگهای تیره نسبت به رنگهای روشن بیشتر است .

 

 

اشباع و خلوص رنگ:

 

در صورت استفاده از رنگ بصورت طبیعی مسئله خلوص رنگ مطرح می شود، زیرا باترکیب رنگ از درجه خلوص آن کاسته می شود .هر رنگ به عنوان سنبل و نماد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد . مثلاً در مخازن شرکت نفت از رنگ سفید استفاده می کنند . لذا در صورت تابش نور خورشید به آن ، نور منعکس می شود و از تبخیر یک سوم بنزین جلوگیری می‌شود.گاهی رنگ بر وزن نیز تأثیرمی گذارد . رنگها در ایجاد آرامش و هیجان نیزمؤثرند. مانند رنگهای آبی و قرمز . رنگها در درمان بیماریهای روحی و روانی نیز تأثیربه سزایی دارند.به طور کلی برخی افراد معتقدند که منشاء‌زیبایی ارتباط ارگانیک بین اشکال و رابطه احجام با فضا و مبانی تجسمی می باشد و برخی دیگر لذت بردن از یک اثر هنری را زیبایی می دانند. شناخت ما از طبیعت بر اساس فرم و رنگ بدست می آید . در طبیعت ابتدا رنگ را می بینیم و بعد فرم را .ولی در وجود انسان و اشیاء‌ابتدا فرم را می بینیم و بعد رنگ را .

 

 

تأثیرات رنگ :

 

هر گونه تحرکات رنگی باعث می شوند در وجود ما انعکاس و تحرکات بصری خاصی به وجود آید که این واکنشهای احساسی و روانی واکنشهای فیزیکی را هم در بر دارد .

 

علاقه افراد به فضاهای روشن و نورانی نسبی است و در افرادمختلف متفاوت است . اثرات رنگ هم بر افراد مختلف نسبی است و محیط زندگی نیز در این امرتأثیر گذار است . امروزه حتی در علوم پزشکی نیز سعی می شود برای ایجاد آرامش در بیماران از ترکیب رنگها استفاده کرد ه و فضاهای آرام بخشی را ایجاد کنند.اصولاً نور پس از گذشت از منشور رنگ به شکل یک طیف هفت رنگ مشاهده می شود .جایگیری رنگهای اصلی در مثلث رنگها به این ترتیب است که رنگ زرد در قسمت بالای مثلث و رنگ آبی در گوشه سمت چپ مثلث و رنگ قرمز در گوشه سمت راست مثلث است . دایره رنگهای سرد و گرم از سه رنگ اصلی زرد ،قرمز و آبی تشکیل شده است . باید دانست که تشخیص درجات رنگهای سرد و گرم بسیار مشکل است . یکی از مباحث اساسی رنگ ،حجم است . به بیان دیگر هر چه ابعاد جسم بیشتر باشد آن جسم نرمتر و زیبا تر خواهد بود .

 

 

ارزش رنگ :

 

رنگها دارای ارزشهای متفاوتی هستند که این ارزش ها از طریق مقایسه بدست می‌آیند . اصولاً واقعیت رنگها از طریق رنگهای 4 بدست می آید .درمبحث ارزش رنگ باید جنبه های فیزیکی و شیمیایی رنگها مورد تجزیه وتحلیل قرار بگیرد . بهترین مقیاس دراین زمینه،مقایسه دو رنگ سیاه و سفید می باشد که دارای بیشترین کنتراست نسبت به هم هستند .

 

 

اگر به حجمهای بسیار تزیینی و کاربردی منزل نگاه کنیم متوجه می شویم که از جمله این حجمها درب و پنجره است . امروزه برای ارزانتر کردن هزینه ها درب و پنجره ها را از فیبر و نئوپان و تخته های سه لایی می باشد و روی آنها را با چوب می‌پوشانند . یکی از راههای حفاظت از درب و پنجره رنگ آمیزی آنهاست . رنگ آمیزی چوب به منظور مقاوم کردن ن در برابر رطوبت ، حشرات ، جلوگیری از لق شدن و رعایت مسائل بهداشتی صورت می گیرد .

 

 

رنگ آمیزی به دو گونه انجام می شود :

 

 

1ـ به وسیله مداد جوهری شفاف که در آنها نقش چوب مشهود است .

 

2ـ رنگهای پوششی که فقط رنگ دیده می شود :

 

 

 

رنگهای شفاف :

 

از انواع رنگهای شفاف ، کیلر روغنی می باشد که حلال آن تینر روغنی است و در معرض هوا خشک می شود و با پیستوله و با قلم مو رنگ آمیزی می شود .

 

         سیلر و کیلر از انواع سخت و با دوام رنگهای شفاف هستند و مخصوص پر کردن منافذ چوب می باشند به وسیله قلم مو و اسپری پرداخت می شود با تینر رقیق می شود و با هوا خشک می شود .

 

 

پلی استر و نیم پلی استر نیز از انواع رنگهای روغنی می باشند که در مقابل ضربه ، حرارت و مواد شیمیایی بسیار سخت و مقاوم و نیز گران قیمت می باشند . و در معرض هوا خشک می شوند .رنگها برای سلامتی انسان زیان آور هستند و در کاربرد آنها باید مسائل بهداشتی را رعایت نمود .

 

 

لاک الکل که با ترکیب 10% لاک و 90% الکل بدست می آید و در مقابل حرارت، اسیدها و الکل مقاوم نیست . استعمال آنها صرفاً برای جلا دادن چوب است. روغن جلا که صرفاً نوعی براق کننده چوب است و معمولاً برای وسایلی بکار می روند که زیاد در دسترس نیستند و حلال آن تینر روغنی است و مقاومت خیلی کمی دارند .

 

 

روغن بزرک نوعی براق کننده است که برای جلادادن به چوب از آن استفاده می‌شود.رنگهای شفاف به غیر از تینر روغنی ، حلالهای دیگری دارند که علاوه بر رقیق کردن خاصیتهای دیگری هم دارند مثل تری بانتین نوعی حلال رنگ طبیعی است که درخت کاج گرفته می شود . از انواع دیگر حلالها می توان به روغن الیف اشاره کرد . استعمال روغن الیف برای شفاف کردن چوب و زیر بتونه کاری است که باعث مقاوم بودن چوب می شود .روغن اسکایتو حلال دیگری است که مخلوط کردن آن با رنگ باعث می شود که رنگ زودتر خشک شود .

(مطالب فوق برگرفنه از یک وبلاگ صنایع چوب است که نام و آدرس آن را فراموش نموده ام)

ادمه دارد ....

 

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
عنوان : تأثير فناوري‌نانو بر آينده صنعت کاغذ (قسمت دوم)
ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

عنوان : تأثير فناوري‌نانو بر آينده صنعت کاغذ (قسمت دوم)

نويسنده : تامي ايورسون

مترجم : مريم سلطاني

كليد واژه ها : کاغذ، مقوا، فيبر، بسته بندي

نكات برگزيده

فناوري‌نانو پل ارتباط ماشين‌آلات کاغذ‌سازي و ساير تجهيزات فرايندي به شمار مي رود

 

خلاصه 

در قسمت اول اين مقاله، بخشي از نقشه راه توسعه فناوري‌نانو در صنعت چوب که به وسيله کميسيون اروپا تهيه و ترسيم شده است، ارائه شد. در آن مقاله پس از مقدمه‌اي در خصوص چگونگي ترسيم نقشه راه، صنعت چوب مورد تحليل قرار گرفته و به فرصت‌هاي استفاده از فناوري‌نانو در حل معضلات اين صنعت اشاره شد. موانع استفاده از اين قابليت‌ها و تحقيقات مورد نياز براي رفع اين موانع نيز بخش پاياني مقاله را تشکيل مي‌داد. در قسمت دوم مقاله، بحث را با موضوع صنعت کاغذ پي مي‌گيريم. همانند مقالة قبل، ابتدا اشاره‌اي به جايگاه فعلي اين صنعت مي‌شود و سپس چالش‌ها، فرصت‌هاي فناوري‌نانو و موانع به‌کارگيري اين فناوري در آن مورد بحث قرار مي‌گيرد.

کاغذ سازي و بسته‌بندي
وضعيت کنوني
صنعت کاغذ و مقواسازي، صنعتي سرمايه‌بر است و زمان لازم براي به‌کارگيري فرايندهاي جديد در آن عموماً بسيار زياد است. با اين شرايط، تعويض تجهيزات پرهزينه فقط هنگام بازسازي‌هاي
عمده و راه‌اندازي خطوط توليد جديد صورت مي‌گيرد.
تاکنون تنها تعداد اندکي از کاربردهاي فناوري‌نانو در صنعت کاغذ به کارگرفته شده است که يکي از مشهورترين آنها استفاده از نانو/ ميکرو ذرات (سيليکاي کلوئيدي، هيدروکسيد آلومينيوم کلوئيدي) به‌ صورت ترکيب با پلي‌الکتروليت‌هاي کاتيوني است. کليه اين فناوري‌ها از دهه80 آغاز و محصولات جديد، در دهه 90 توسعه يافتنه‌اند. ديگر فناوري‌هاي در حال توسعه شامل استفاده از حفاظ‌هاي نانوکامپوزيتي براي استفاده در بسته‌بندي غذا و عايق‌هاي روغن و چربي است.
فناوري‌نانو را مي‌توان پل ارتباط ماشين‌آلات کاغذ‌سازي و ساير تجهيزات فرايندي به شمار آورد. مي‌توان نانوفيلتراسيون را در تصفيه آب‌هاي فرايندي (مورد استفاده در ماشين‌ها و دستگاه‌هاي آسيابي توليد کاغذ و مقوا) به كاربرد و از نانوروکش‌هاي ضدخش براي توليد پرس‌ها و نيز ساخت اجزاي مختلف ماشين‌آلات کاغذ سازي استفاده كرد.
40 درصد از کاغذ و مقواي توليدي اروپا در بسته‌بندي به‌کار مي‌رود. نقش مواد کاغذي اساساً استحکام بخشيدن به بسته‌بندي‌ و در درجه دوم ايجاد ظاهري زيبا براي آن است. روکش‌ بسته‌‌بندي‌هاي استاندارد کاغذي را مي‌توان با استفاده از ترکيب فناوري‌هاي مختلفي مانند لايه‌لايه سازي/ اکستروژن (
lamination/extrusion)، متاليزاسيون(metallization) و روکش‌دهي انتشاري (dispersion)، به دست آورد. روکش‌دهي انتشاري مقوا، روشي است که مي‌توان به‌طور توأم با روش لايه‌لايه سازي/ اکستروژن به‌کار برد. اگرچه روکش‌دهي انتشاري به شيوه سنتي، با قابليت توليد انبوه است، اما براي توليد مناسب نيست. هم اکنون پيشنهادهاي جديد در مورد روش روکش‌دهي انتشاري مانند روکش‌دهي‌هاي خشک و روش‌هاي پلاستي سُل (Plastisol) در حال توسعه‌اند. روکش‌هاي رنگدانه‌اي به صورت سنتي و قالب‌زني سطحي از جمله روش‌هايي است که به دليل برخي ويژگي‌هاي خاص حفاظتي براي بسته‌بندي مواد استفاده مي‌شود.
قابل ذکر است که در صورت استفاده از نانوکامپوزيت‌هاي پايه رسي در غشاءها و روکش‌ها، خواص محافظتي بسيار مطلوب و پيشرفته‌اي به دست مي‌آيد که اين مقوله هم‌اکنون بخش مهمي از فعاليت‌‌هاي تحقيق و توسعه را به خود اختصاص داده است.
بسته‌بندي هوشمند نيز از زمينه‌هاي بسيار مهم تحقيق و توسعه است. با ورود خصوصيات هوشمند به فرايند چاپ، مثلاً با استفاده از جوهرهايي که عملکردهاي دلخواهي را به کاغذ مي‌بخشد، توليد مواد بسته‌بندي مناسب، امکان‌پذير خواهد بود. در حال حاضر، چندين فناوري براي ايجاد ويژگي‌هاي جديد در محصولات کاغذي، مانند تعبيه انواع مختلف آشکارسازها بر روي محصولات کاغذي، با استفاده از فناوري‌هاي چاپ مدرن با همراه جوهرهاي ويژه و پليمرهاي رسانا، در حال بررسي است.
چالش‌ ها
با شرايطي که بدان اشاره شد، صنعت کاغذ با چالش‌هايي روبه‌رو است که در زير به برخي از آنها اشاره مي‌شود:
کاهش مقدار مواد خام و افزودني‌هاي مورد نياز براي دستيابي به ويژگي‌هاي مورد نياز در کاغذ؛
بسط حوزه کاربرد کاغذ از طريق جزء جزء کردن فيبرها؛ و فناوري لايه‌بندي صفحات؛
اصلاح شيوه تشکيل، نگهداري و کنترل مواد زائد آنيوني از طريق افزودني‌هاي جديد به کاغذ؛ و کنترل خواص و مشخصه‌هاي سطحي فيبرها؛
توسعه فناوري‌هاي روکش‌دهي ساختاري به منظور چاپ بهبود يافته و افزايش کارکرد سطوح کاغذي؛
توسعه روکش‌هاي محافظ براي افزايش مقاومت مقوا در برابر آب، چربي و گاز؛
ايجاد ابزارهاي هوشمند شامل حسگرها و الکترونيک مولکولي براي خدمات بسته‌بندي و سيستم‌هاي منطقي؛ حصول بازارهاي جديد براي کاغذ؛ و برچسب‌گذاري به منظور تسهيل روند اصلاح و بازيافت فيبرها.
فرصت‌هاي فناوري‌نانو
پيوندزني فيبرها با ماکرومولکول‌هاي طراحي شده
اخيراَ راهبردهاي پليمر‌‌يزاسيون به گونه‌اي گسترش يافته‌اند که ساخت پليمرهاي مجزا و يا ترکيبي با ساختارهاي کنترل شده، دقيق و بدون نقص را امکان‌پذير نموده‌اند. سنتز پلي آمينو اسيدها و يا پروتئين‌ها و پپتيد‌هاي مصنوعي با استفاده از روش‌هاي بازسازي شده، پليمريزاسيون حلقه گشايي (
ring-opening) لاکتون‌ها و لاکتيدها، و پليمريزاسيون راديکالي کنترل ‌شده مونومرهاي وينيل مانند پليمريزاسيون (ATRP) و پليمريزاسيون RAFT از آن جمله‌اند. با اين روش‌هاي جديد، سنتز زنجيره‌هاي پليمري با ساختار مولکولي مشخص، امکان‌پذير مي‌شود. به عنوان مثال ATRP را مي‌توان براي پيوند زدن مونومرهاي وينيل به سطوح سلولزي، که به‌وسيله آغازگرهاي محدود کننده سطح مانند برومواسترها فعال شده‌اند، به‌کار برد.
چنانچه بتوان پليمرهايي با کارکرد مناسب و طراحي شده را به سطح فيبرها متصل نمود، فيبرها هم با سيالات آلي و هم با آب سازگار مي‌شوند و اين عمل براي فيبرهاي مقوايي به خصوص براي کاربردهاي ويژه‌اي مانند کامپوزيت‌هاي تقويت شده فيبري، بسيار ايده‌‌آل است.

اصلاح فيبرها با استفاده از خود آرايي 
در اواخر دهه 90 کشف شد که با استفاده از اصلاح سطوح به وسيله پليمرها يا نانوذرات با بار مخالف، امکان تشکيل لايه‌هاي نازک خودسامان کنترل شده، روي زيرلايه‌هاي جامد وجود دارد.
از آن زمان به بعد تحقيقات نظري قابل ملاحظه‌اي روي اين موضوع عملي، متمرکز شد و امروزه وسايل ساطع کننده نور و لايه‌هاي با برهم‌کنش الکترونيکي يا شيميايي از دستاوردهاي اين تحقيقات است. همچنين ثابت شده است که اين روش را مي‌توان براي توليد فيبرهاي سلولزي و فيبرهاي رسانا به‌کار برد.
روش ديگري نيز براي هنگامي که سطوح با استفاده از کمپلکس‌هاي پلي‌الکتروليتي (
PEC) به عمل مي‌آيند توسعه داده شده است. با اين روش، عملکردي تقريباً مشابه روش پلي‌الکتروليت چند لايه‌اي (PEM) امکان‌پذير مي‌شود كه در اين روش تعداد مراحل نصف مراحل روش قبلي است. همچنين مي‌توان پلي‌الکتروليت‌ها و نانوذرات را با هم ترکيب نمود و در نهايت ذرات بسيار کوچک‌تري به دست آورد. با توجه به گسترش سريع نانوذرات مي‌توان محصولاتي چوبي‌ توليد كرد كه داراي دامنه خواص وسيعي هستند.
ترکيب انواع جديد پلي‌الکتروليت‌ها، روش‌هاي پليمريزاسيون و انواع پليمرهاي خود ساخته، فرصت‌هاي قابل توجهي را در هر دو زمينه
PEC و PEM پيش روي ما قرارمي‌دهد. همچنين اخيراً ثابت شده است که رسوب دادن انواع مختلفي از ترکيبات اسيدي سيليس‌دار درون ديواره فيبرها، روش بسيار مؤثري براي ايجاد يک ساختار از پيش تعيين شده و نيز افزودن خواص عملکردي اساسي و ويژه‌ به فيبرهاست.

اصلاح فيبرها با استفاده از آنزيم‌ها 
در دهه اخير، آنزيم‌هاي تک‌عضوي زيادي به‌صورت تجاري توليد و در دسترس قرار گرفته‌اند. اين آنزيم‌ها قادر به اصلاح و يا کاهش ميزان انتخاب‌پذيري بالاي سلولز بوده و کاربردهاي فني بسيار گسترده‌اي در مواد شوينده و فرايندهاي ويژه‌اي مانند جوهرزدايي در صنعت کاغذ پيدا نموده‌اند. با استفاده از آنزيم‌هاي تک عضوي، انجام اصلاحات سطحي ويژه روي فيبرها، به منظور فعال نمودن و تغيير خواص آنها با روش‌هاي متداول امکان‌پذير مي‌شود.
مي‌توان روش‌هاي آنزيمي را در تلفيق با روش‌هاي فيزيکي و شيميايي براي ساخت موادي با عملکرد بسيار بالا و قابل استفاده در محصولات تعاملي به‌کار برد. آنزيم‌ها ابزارهاي ايده‌آلي براي توليد فيبرهاي زيست تعاملي هستند.
آنزيم‌ سلوبايوز د‌هيدروژناز، مورد مناسبي براي کاربرد در حسگرهاي زيستي آمپرسنج است. اين آنزيم در ترکيب با لايه‌هاي سطحي رساناي فيبرهاي چوبي، يک حسگر زيستي آمپرسنج کاغذي را به وجود مي‌آورد.
اطلاعات رو به گسترش در مورد ريزساختار چوب و ساير مشتقات آن، که در طي پنج سال اخير جمع‌آوري شده است را مي‌توان همراه با فناوري زيست تقليد (
biomimetic)، براي ساخت موادي با عملکرد بالا و بي‌نظير مانند فيبرهاي تعاملي به‌کار گرفت. همچنين از سلولزهاي ميکروفيبري که از طريق يک روش فعال‌سازي آنزيمي توليد مي‌شوند براي ساخت نانومواد کامپوزيتي با شکل و کاربردهاي جديد استفاده كرد.
کاربرد ديگر فناوري زيست تقليد، توليد چوب پنبه مصنوعي (پليمر گياهي موجود در ريشه‌ و پوست درخت)، است که مي‌توان از آن به عنوان مقاوم‌ترين و آبگريز‌ترين ماده چوبي نام برد. اين ماده را مي‌توان با استفاده از محصولات جانبي صنعت کاغذسازي پليمريزه كرده، و آن را براي ساخت مواد ضد رطوبت - مناسب براي استفاده در گوشي‌هاي همراه- به‌کار برد.
مثال آخر، کاربرد زايلوگلوکان در اصلاح آنزيمي سلولز به منظور ساخت شبکه‌هاي فيبري است.

بسته بندي هاي تعاملي
محصولات الکترونيک چاپي طي 15 سال اخير پيشرفت چشمگيري نمودند و هم‌اکنون نيز با سرعت فوق‌العاده‌اي در حال گسترش مي باشند. از جمله بازارهاي الکترونيک چاپي مي‌توان به بسته‌بندي‌هاي هوشمند، نمايشگرهاي کاغذي پيشرفته، حسگرها و اسباب بازي‌هاي تعاملي با مبناي کاغذ‌هاي ساده براي بچه‌ها اشاره کرد.
پيشرفت در اين زمينه به حدي است که امکان ساخت نمايشگرها/
OLEDS، ترانزيستورها OTFTS براي کاربرد در مدارهاي منطقي ساده، دکمه‌هاي فشاري برقي، حسگرها و آنتن‌هاي کاغذي را فراهم آورده است.
روکش‌هاي عملکردي
در حوزه فناوري روکش‌دهي، حداقل دو زمينه بسيار وسيع وجود دارد که عبارتند از: روکش‌هاي ميکرو و نانوساختاري و روکش‌‌هاي نانوکامپوزيتي.
روش روکش‌دهي تيغه‌اي (
blade coating) يک شيوه متداول در صنعت کاغذسازي است. در اين روش هيچ ساختار خاصي تشکيل نمي‌شود؛ زيرا فشار بالاي تيغه موجب شکسته شدن تعاملات کلوئيدي در طي فرايند روکش‌دهي مي‌شود.
فناوري‌هاي جديد روکش‌دهي مانند روکش‌دهي پاششي و روکش دهي اکستروژني/ غشائي، زمينه را براي روکش‌دهي‌ ميکرو و نانوساختاري فراهم آورده‌اند. کاربردهاي اين فناوري چند منظوره است؛ روکش‌‌‌دهي ساختاري مي‌تواند روکش‌هاي حجيمي را با خواص بسيار ممتاز و ويژگي خشک‌کنندگي سريع جوهر ايجاد نمايد. ساختار سطح روکش‌ها زمينه‌هايي از ساخت سطوح مافوق آبگريز و مافوق جاذب براي کاربردهاي بسيار گسترده ارائه مي‌دهد.
در روکش‌هاي نانوکامپوزيتي از ناهمسان‌گردي بسيار زياد نانورس‌ها براي افزايش مقاومت روکش‌ها در برابر آب، چربي و گازها استفاده مي‌شود. روکش‌هاي نانوکامپوزيتي قادر به ايجاد لايه‌هاي بسيار نازک، فوق‌العاده مستحکم و ضد خراش هستند.
با استفاده از نانوذراتي مانند دي‌اکسيد تيتانيوم مي‌توان روکش‌هايي مقاوم در برابر اشعه فرابنفش يا ديگر پديده‌‌هاي نوري خاص توليد کرد.

موانع فناوري نانو در بسته بندي و ساخت کاغذ و مقوا
ابداع فناوري‌هاي جديد، خود مي‌تواند موانعي در بخش‌هاي بعدي ايجاد کند. براي مثال توسعه نانوروکش‌ها، خود مستلزم ايجاد برخي تغييرات در فناوري چاپ همچون تغيير فرمولاسيون جوهرهاست. اين امر براي يک زنجيره چند بخشي، مانند کارگاه‌هاي چاپ به عنوان يک مانع به حساب مي‌آيد؛ زيرا روند انطباق بازار با فناوري‌هاي جديد در اين صنعت بسيار کند است.
بنيادي‌ترين ابداعات فناوري‌نانو نيازمند برقراري تعامل ميان اکثريت اعضاي بازار است و تلاش براي ايجاد ‌چنين تعاملاتي، اغلب به‌وسيله سياست‌هاي رقابتي محدود مي‌شود. عکس جنبه تزیینی دارد و هیچ ربطی به موضوع بحث ندارد

تحقيقات اوليه مورد نياز در صنعت مقوا، کاغذ سازي و بسته‌بندي
موارد کوتاه مدت (تا 3 سال)
توسعه نمونه‌هاي کاربرد فناوري‌نانو مانند سطوح نانومتري و فناوري‌هاي اصلاح مواد توده‌‌اي در فيبرها؛

1.   توسعه روکش‌هاي نانوکامپوزيتي‌ و نانوساختاري براي ايجاد انواع جديدي از مواد ممانعت‌کننده در برابر آب، چربي و گاز؛

2.   ارزيابي اوليه ميزان سودمندي نانومواد گوناگون مانند نانومواد سلولزي و نانوذرات، به منظور کاربرد احتمالي آنها در صنعت توليد کاغذ و مقوا؛

3.   توسعه سيستم‌هاي الکترونيک کاغذ‌ي چاپي.

موارد ميان مدت (تا سال 2010)
کاربرد تجاري و موفقيت‌آميز نمونه‌ها و تحقيق روي موارد وعده داده شده؛
توسعه نانوکاتاليست‌ها‌ با خصوصيات اصلاح شده براي کاربرد در ساخت کاغذ؛
کاربردهاي نانوزيست فناوري، توسعه انواع جديد سيستم‌هاي آنزيمي به منظور اصلاح و بهبود عملکرد مواد ليگنوسلولزي؛
توسعه حسگرهاي شيميايي و زيستي؛
توسعه کاغذهايي با خواص ضدميکروبي، کارکردهاي دارورساني، کنترل عطر و يا آزادسازي عطر
موارد بلند مدت (تا سال 2020)
1. معرفي و سنتز چسب‌هاي پليمري و ديگر افزودني‌هاي شيميايي مورد استفاده در توليد نانوساختارها، ساختارهاي خود آراينده که مي‌توان آنها را براي دستيابي به اهداف بسيار گسترده ‌اي در صنعت کاغذ سازي به‌کار گرفت؛
ساخت نانوساختارهاي کاغذي در مقياس نانو با کمک فناوري زيست تقليدي.

منابع :

www.nanoforum.org

اين مقاله در ماهنامه شماره  108  مجله(ماهنامه)نانو به چاپ رسيده است

 

 

 


کلمات کلیدی:
 
چرا ut-wap ايجاد شد
ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦ 
الهی به امید تو

امیدوارم بتوانم در این وبلاگ مطالب ارزنده ای را ثبت نمایم .هدفم ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی  است اما در موارد نزدیک به این هدف فعالیتم را دنبال خواهم کرد . این پایگاه سعی دارد ضمن تبادل و ایجاد دسترسی ساده به اطلاعات به عنوان یک پایگاه خبری و اطلاعاتی فعالیت کند.حیطه فعالیت و اطلاعاتی ما در زمینه علوم عمومی چوب  و  علوم کاغذ و کاغذ سازی و صنایع چوب و مبلمان و    صنایع وعلوم بیولوژیکی و حفاظتی   و  دیگر حیطه های وابسته به حیطه های کلی است .این مطالب گاه کوتاه و خبری و گاه در قالب مقالات عرضه خواهد شد. اگر مطلب قابل عرضه ای برای این وبلاگ دارید می توانید از طریق ایمیل آن را ارسال نمایید تا پس از بررسی بر روی وبلاگ با نام خودتان وارد شود.

آدرس ارسال مطالب :     daneshjowood@yahoo.com

,                                     ut84wap@yahoo.com 

 با تشکر                                 لینک به میل یاهو


کلمات کلیدی:
 
ويژگيهاي چوبهاي مختلف مورد مصرف در مبل سازي
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

 

نام

حالت ظاهري

خواص مكانيكي

خواص فني

مورد مصرف

راش

_سفيد مايل به صورتي

_قابليت تورق كم
_
قابليت خمش كم 

_كار با آن آسان
_
مقاومت در برابر قارچها كم

_كنده كاري و مبل سازي،روكش و تخته چند لا

ون

_سفيد صدفي مايل به صورتي

_قابليت تورق متوسط _قابليت ارتجاع خوب

_كار با آن آسان
_
خوب برق ميشود

_مبل سازي
_
اربابه سازي

نارون

_چوب جوان، سفيد و زرد رنگ
_
چوب پير قهوه اي مايل به قرمز

_قابليت تورق كم
_
قابليت خمش زياد

_كار با آن آسان
_
چوب پير مقاوم در برابر عوامل مخرب

_مبل سازي و خراطي _نجاري ساختمان

بلوط

_قهوه اي
_
قسمت مركزي منظم
_
لكه هاي بزرگ

_قابليت تورق متوسط

_كاربا آن نسبتاً
_
مقاوم در برابر عوامل مخرب 

_مبل سازي
_
پاركت
_
بشكه سازي

شاه بلوط

_ قهوه اي مايل به زرد
_
رشته مركزي نامنظم

_قابليت تورق زياد

_كار با آن آسان
_
مقاوم در برابر قارچها و حشرات

_مبل سازي
_
پاركت
_
بشكه سازي

نمدار يا زيزفون

_زرد كم رنگ يا صورتي

_قابليت تورق كم
_
قابليت خمش و الاستيكي چوب

_كار با آن آسان
_
ميخ كاري آسان

_منبت كاري و مبل سازي
_
اسباب بازي سازي و خراطي

گردو

_خاكستري كم رنگ يا قهوه اي

_قابليت تورق كم
_
قابليت ارتجاع كم
_
مقاومت در برابر ضربه متوسط

_كار با آن آسان حساسيت در مقابل كرم چوب خوار

_مبل ساي
 _
خراطي
_
مدل سازي

افرا

_سفيد مايل به زرد يا صورتي

_ قابليت تورق كم
_
قابليت ارتجا ع كم

_كار با آن آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي

_مبل ساي
 _
خراطي
_
مدل سازي

چنار

_سرخ مايل به قهوه اي

_قابليت تورق كم
_
مقاوت در برابر ضربه كم
_
مقاومت در برابر فشار زياد

_كار با آسان _حساسيت در مقابل كرم خوردگي

_ارابه سازي
_
ملزومات چوبي

كاج ايراني

_سفيد تا زرد يا قرمز و قهوه اي روشن

_قابليت تورق زياد

_كار با آن خيلي آسان
_
مقاومت در مقابل عوامل مخرب 

_كلاف مبل سازي و آشپزخانه
كاغذ سازي

توسكا

_صورتي سرخ تا قرمز روشن

_قابليت تورق خوب
_
شكننده ولي كمي حالت الاستيسيته دارد

_كار با آن اسان_ به آساني شكاف ميخورد و خوب رنگ ميشود

_جعبه سازي
_
خانه هاي چوبي

 

گردو

چوبي ريز بافت، به رنگ خاكستري مايل به قهواي تيره و داراي نقوش زيبا و نسبتاً با دوام است. اين چوب نيمه سنگين و نيمه سخت و در مقابل فشار، خمش و كشش مقاوم است. از اين چوب بيشتر در كارهاي هنري و تزييني، تهيه روكش، خراطي ساخت مبلمان، ساخت الات موسيقي، قنداق تفنگ، مجسمه سازي، منبت كاري و معرق كاري استفاده مي شود.

افرا  :  Maple

اين خانواده داراي گونه هاي مختلفي در ايران است از جمله ميتوان افرا پلت، افرا شيردار و کيکم را نام برد. بزرگترين و فراوان ترين افراي ايران اپلت با نام علمي insigne Bosso و نام انگليسي Maple است.
اين گونه چوب درون نامشخص، چوب سفيد مايل به کرم با درخشندگي کم و بيش صدفي دارد. دواير ساليانه به دليل فشردگي چوب تابستانه در مقطع عرضي کاملا مشخص و در مقطع مماسي نقوش مواج و در مقطع عرضي نقوش رگه اي مانند ايجاد کرده است که پره هاي چوبي ظريف و قهوه اي رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولي به صورت لکه ها و دوک ها نمايان است. چوبي نيمه سنگين با پرداخت آسان و هم کشيدگي کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گيري جايگاه ويژه اي داشته باشد

ملچ

چوبي به رنگ قهواي مايل به قرمز است و گاهي اوقات رگه هاي سبز رنگي در آن ديده ميشود. چوبي درشت بافت، نيمه سخت و نيمه سنگين، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام و نسبت خمش مقاوم است. از اين چوب بيشتر در ساختمانهاي چوبي، ساخت مبلمان، روكش، قايق سازي، وسايل ورزشي، در و پنجيره و تخته لائي استفاده مي شود .  

 


کلمات کلیدی:
 
موريانه ها
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

موريانه ها تاريخ را مى جوند

شيوه هاى دفع موريانه در گفت وگو با مهندس على پازوكى

ميراث خبر: براى از بين بردن موريانه هايى كه تاريخ را مى جوند كافى است تنها بدن يك موريانه كارگر را به سم آغشته كنيد تا ساير موريانه ها هم هنگام دريافت غذا آلوده شوند و از بين بروند.
• • •
موريانه تمام خانه پلنگ صورتى را خورد. هيچ كدام از حيله هاى پلنگ صورتى نيز براى دفع اين موجود به جايى نرسيد و از خانه به غير از سيستم لوله كشى آن چيزى باقى نماند. سرانجام پلنگ صورتى با اين موجود به توافق رسيد. او موريانه را روى ميزى گذاشت و با كمك او الوارهاى مورد نياز خانه جديدش را بريد.
هر چند پلنگ صورتى توانست با موريانه موذى خانه اش به صلح برسد، اما مردم عادى به همين راحتى نمى توانند چنين كارى انجام دهند. در زندگى واقعى كسى نمى تواند به خورده شدن تمام خانه اش با آرواره هاى موريانه بخندد، به ويژه اگر مسئول يكى از خانه هاى تاريخى مملكت باشد يا يكى از دوستداران ميراث فرهنگى كشور. در اين صورت نه تنها به اين اتفاق نمى خندد بلكه براى خراب شدن خانه هاى تاريخى مى گريد.
مهندس «على پازوكى»، كارشناس حشرات موذى و متخصص دفع موريانه ها از خانه  هاى تاريخى، در زمينه پروژه هاى مرمت بناهاى تاريخى فعاليت مى كند كه از آن جمله مى توان از بازسازى مجلس شوراى ملى و ساختمان شماره
۹
وزارت امور خارجه نام برد. درباره چگونگى دفع موريانه ها و اينكه اصولاً موريانه ها چه موجوداتى هستند گفت وگويى انجام داده ايم كه گزارشى از آن گفت وگو را مى خوانيد.
• خورندگان چوب هاى دنيا
«موريانه ها پنج سال پيش، پنج ميليارد دلار به مردم آمريكا خسارت وارد كردند.» پازوكى با بيان اين آمار مى افزايد: «اين آمار در كشورهاى پيشرفته دنيا قابل محاسبه است. چنين خسارت هايى در كشورهاى ديگر دنيا نيز توسط موريانه ها به مردم وارد شده است.»
اين موجودات دوست نداشتنى در مناطق گرمسيرى و نيمه گرمسيرى به خوردن چوب مشغول هستند.
ايران هم يكى از خانه هاى موريانه هاى جهان است. پازوكى درباره خصوصيات آب و هوايى فلات ايران مى گويد: «جايى كه به نام فلات ايران با آب و هواى خشك شناخته مى شود، در واقع آب و هواى متنوعى دارد. ما چهار درصد از گونه هاى گياهى جهان را در كشورمان داريم كه به خاطر خشك بودن اين منطقه، امرى عجيب است. همين تنوع آب و هوايى، تنوع جانورى را در اين منطقه به وجود آورده است.»
حالا خودتان را براى يك آمار عجيب موريانه اى آماده كنيد: «در ايران نزديك به
۳۰
گونه موريانه، شناسايى شده است.» يك نمونه از اين موريانه ها كه مشغول جويدن چوب هاى خانه ها و كمد ها هستند، ساختمان هاى تاريخى را هم مى جوند: «آميترمس ويليس» .
نمونه هايى از موريانه هاى خرابكار در دنيا وجود دارد كه مى توانند با همان چوب هايى كه خورده  و هضم كرده اند با آب دهانشان تپه هاى مرتفعى بسازند كه بولدوزر هم قادر به تكان دادن آنها نباشد. اين تپه ها كه در آمريكاى جنوبى، استراليا و مناطق استوايى ديده مى شوند تنها با مواد منفجره از بين مى روند. ماده اى كه موريانه هاى تپه ساز در ساختمان هاى خود به كار مى برند، از سيمان هم محكم تر است.
موريانه هاى تپه ساز در ايران هم زندگى مى كنند. در بجنورد نمونه هايى از اين موريانه ها را مى توان يافت كه البته مهندسى آنها به خوبى پسر عموهاى آفريقايى شان نيست.
• موريانه ها پسر عموى مورچه ها نيستند
همان شركتى كه پويانمايى هاى پلنگ صورتى را به بازار عرضه مى كرد، سريال ديگرى به نام «مورچه و مورچه خوار» را هم توليد كرده بود كه در يكى از قسمت هاى آن سريال نيز موريانه اى به خانمان براندازى مورچه خوار مشغول بود. اين موريانه در آن سريال به نام پسر عموى مورچه معرفى مى شد. اما اين نسبت فاميلى چندان از نظر علمى ثابت شده نيست.
پازوكى درباره نسبت اين دو حشره با هم مى گويد: «هر چند به موريانه، مورچه سفيد مى گويند، اما نسبت اين دو تنها در اين حد است كه هر دو از جمله حشرات محسوب مى شوند.» او ادامه مى دهد: «اين دو موجود به هم حمله مى كنند و گاهى اتفاق مى افتد كه كشتار بزرگى از موريانه ها توسط مورچه ها صورت مى گيرد.»
موريانه ها از مساوى  بالان هستند. از حشرات پست تر به حساب مى آيند و تابه حال دوهزار و پانصد گونه از آنها شناسايى شده است. موريانه ها يكى از سه دسته از حشراتى هستند كه زندگى اجتماعى دارند. آنها در كلنى (لانه)هاى خود، طبقات اجتماعى متفاوتى دارند كه هر كدام از آنها را در جايگاه خاصى مى گذارد. پازوكى مى گويد موريانه ها معمولاً يك شاه و ملكه دارند. گاهى تعداد اين شاه و ملكه ها به حدود
۲۰
جفت هم مى رسد. در اين صورت در كلنى  آنها ملوك الطوايفى ايجاد مى شود. اين اتفاق معمولاً در لانه هاى بزرگ روى مى دهد.
طبقات ديگر موريانه ها عبارتند از: «كارگرها» و «سربازها». كارگرها ماده هايى هستند كه رشد جنسى آنها كامل نشده است. گاهى با اجازه ملكه، اين كارگرها هم امكان رشد مى يابند و به كار توليد مثل مشغول مى شوند. كارگرها چوب را مى خورند و آن را درون معده خود هضم كرده و با روش دهان به دهان توده غذا را به موريانه هاى ديگر مى دهند.
سربازها، موريانه هايى هستند با آرواره هاى بسيار قوى. آنها وظيفه مراقبت از كلنى را به عهده دارند. اين دسته از موريانه ها پوست نمى اندازند. كارگرها با حفر دالان خود را به منابع چوب مى رسانند. گاهى كه به توده سفتى برخورد كنند، دالان را به روى بنا مى آورند و دالانى سرپوشيده براى عبور خود با مدفوع، آب دهان و خاك مى سازند. اين دالان ها براى اين ساخته مى شوند كه موريانه ها به هواى مرطوب نياز دارند و در هواى معمولى نمى توانند راحت زندگى كنند. براى همين در مكان هاى مرطوب مانند شمال ايران از اين دست جانوران به وفور پيدا مى شود.
همين توانايى آنها در ساختن راهرو براى رسيدن به غذا، به آنها كمك مى كند كه در جايى دورتر از خانه خود به دنبال چوب هاى خوش خوراك بگردند. مثلاً مى توانند در حالى كه در آپارتمان همسايه شما خانه دارند، چوب هاى خانه شما را تا ته بخورند.

 

 

                                                                   

چوب خوشمزه
چوب مى تواند خوشمزه يا بد مزه باشد. درست مثل مغز بادام كه مى تواند تلخ يا شيرين باشد.
پازوكى كه در تمام عمر كارى خود زندگى موريانه ها را مطالعه كرده است، مى گويد: «موريانه ها به چوب هاى تلخ، سمى، رآكتين دار و آنها كه استبرق دارند، علاقه اى ندارند. براى همين چوب درختان ساج، سرو و كاج را نمى خورند و در عوض به خوردن چوب تبريزى و چنار علاقه مند هستند.»
چوب هاى خوشمزه را هم مى توان با يك سرى فرآيندهاى شيميايى بدمزه كرد. مثلاً مى توان در كارخانه ها چوب را با مواد نفتى اشباع كرد. اين روش براى چوب هايى كه در ساخت ريل راه آهن به كار مى روند،  موثر است. اما به خاطر بوى ناخوشايندى كه اين چوب ها دارند، نمى توان از اين روش براى چوب هايى كه در ساختمان ها به كار مى روند، استفاده كرد. پازوكى مى گويد براى چوب هاى ساختمانى مى توان از مواد ديگرى استفاده كرد كه بوى ناخوشايند كمترى دارند.
مقاوم سازى در برابر موريانه با اين روش براى ساختمان هايى كه هنوز ساخته نشده اند، امكان پذير است، اما نمى توان از اين روش براى ساختمان هايى كه سالها پيش از اين ساخته  شده اند، استفاده كرد.
• موريانه  را بكش
روش ديگرى كه پيش از ساختن خانه مى توان از آن براى دفع موريانه ها استفاده كرد، ماليدن روغن منداب به چوب هاى خانه است. اين روشى است كه پازوكى در كودكى براى دفع موريانه از خانه اى كه با پدرش مى ساخته، استفاده كرده است. خانه پدرى او سى سال در برابر موريانه ها دوام آورده بود. اما اگر بخواهيم كه ساختمان هاى تاريخى خود را در برابر حمله موريانه ها مقاوم كنيم، بايد از شيوه هاى بهترى استفاده كنيم. مثلاً شيوه اى كه در آن رد دالان موريانه را مى گيرند و آن را تا رسيدن به خانه موريانه ها دنبال مى كنند، نمى تواند براى ساختمان هاى تاريخى به كار رود. براى همين بايد از شيوه هاى ديگرى استفاده كرد.
«در آمريكا براى از بين بردن موريانه ها از چادرهاى عظيمى استفاده مى شود كه با كمك جرثقيل هاى بزرگ روى ساختمان آلوده قرار مى گيرد و سپس همه درزهاى چادر پوشانده مى شود. بعد گازى كشنده را به مدت يك شبانه روز در اين چادر رها مى كنند و حشرات موذى با اين روش از بين مى روند. اما موريانه ها تنها به عقب نشينى دو ساله اى اكتفا مى كنند و بعد از آن دوباره بر مى گردند.»
اين روش چند ايراد دارد: «اول اينكه فشار هواى لانه موريانه ها از فشار هواى بيرون كمتر است و به همين علت گاز در لانه آنها كمتر رسوخ مى كند و موريانه هاى كمترى آسيب مى بينند. ايراد دوم هم اين است كه اين گازها كه از تركيبات «برم» هستند، براى لايه اوزون كه زمين را احاطه كرده، مضر هستند.»
اين روش بهترين شيوه دفع موريانه با سم است. به گفته پازوكى روش هاى ديگر، از جمله دفع موريانه با سم پاشى منطقه، مانند كارى كه در ابيانه انجام شده است، تنها به آلوده كردن محيط منجر مى شود و اثر آنها شايد تا دو ماه بيشتر نباشد.
براى بيرون فرستادن موريانه ها از خانه هاى تاريخى بايد اين نكته را در نظر داشت كه موريانه ها به هواى مرطوب علاقه مند هستند و مى توان آنها را در زيرزمين ها پيدا كرد. بنابراين خشك كردن موتورخانه ها و زيرزمين ها مى تواند يكى از راه  حل هاى موجود براى دفع اين موجودات باشد.
روش ديگر كه پازوكى براى بيرون راندن موريانه ها پيشنهاد مى كند، ساختن سد بر سر راه موريانه ها است: «موريانه هايى كه در ايران به كار خراب كردن آثار تاريخى مشغولند، معمولاً خانه هايى در عمق
۸۰ تا ۹۰ سانتى مترى سطح زمين دارند. براى جلوگيرى از فعاليت اين موريانه ها بايد، سدى به عمق ۸۰ تا ۹۰ سانتى متر از مخلوط خاك و سم ايجاد كرد و بالاى لانه موريانه ها كار گذاشت. براى انجام درست اين روش بايد محل خانه موريانه ها را درست حدس زد و سم را به ميزان مناسب استفاده كرد تا حداقل ده سال ساختمان در برابر موريانه ها مقاوم باشد.» البته اثر مخربى كه اين روش بر محيط زيست دارد، آلوده شدن آب هاى سطحى است. پازوكى براى رديابى خانه موريانه ها چند روش پيشنهاد مى كند كه يكى از آنها استفاده از گوشى هاى الكترونيكى است. اين گوشى ها خيلى دقيق هستند و براى استفاده بايد تا شعاع چند مترى ساختمان هيچ  صدايى نباشد.
سگ هاى تعليم يافته نيز راه حل ديگرى براى شناختن لانه موريانه ها است. اما سومين روش كمى متفاوت است. پازوكى مى گويد: «در اين روش بايد، مقدارى چوب با مواد راديو اكتيو به خورد موريانه ها داد و سپس با ردياب هاى راديواكتيو محل لانه آنها را پيدا كرد.»
روش ديگرى كه براى جلوگيرى از حركت موريانه ها مى توان به كار برد، اين است كه به جاى چوب از كلاف هاى فلزى در ساختمان ها استفاده كرد. در اين روش بايد چوب هاى به كار رفته در ساختمان را مثل سيخ كباب از ساختمان بيرون كشيد و به جاى آن ميله هاى آهنى در ساختمان فرو كرد.
ساختن تله بر سر راه موريانه ها هم روش ديگرى است كه مى توان از آن استفاده كرد. بسته هايى پر از چوب و مقوا كه قرار است پر از موريانه شوند، روش ديگرى براى جذب موريانه ها است. پازوكى براى دفع موريانه هاى ساختمان شماره
۹
وزارت امور خارجه
پيش بينى كرده است كه با پانصد تله مى توان اين كار را انجام داد. او مى گويد كه روش هاى بهترى براى از بين بردن موريانه ها وجود دارد كه خطر كمترى براى محيط زيست دارند.
«روشى است كه در آن بدن موريانه هاى كارگر را زير ميكروسكوپ سمى مى كنند و آنها را داخل كانال ها رها مى كنند. موريانه ها عادت دارند كه بعد از گرفتن غذا از دهان موريانه كارگر، بدن آن موريانه را مى ليسند. به اين ترتيب موريانه ها همگى آلوده شده و مى ميرند. بايد دقت شود كه مقدار سم نبايد به اندازه اى باشد كه موريانه كارگر از پا در آيد.»
• هشدار: آنها خيلى مى جوند
پازوكى مى گويد: «ساختمان هاى تاريخى ما شديداً در خطر هستند. اين هشدارى كه مى دهم براى ساختمان هايى است كه اگر خراب شوند ديگر نمى توان آنها را ساخت.» و در ادامه توصيه مى كند: «از خرج كردن بودجه براى ساختمان هاى تاريخى دريغ نكنيد. گاهى روش هاى دفع موريانه خيلى ساده است.»
او ادامه مى دهد: «متاسفانه مهندسان سازه و آرشيتكت ما كمتر با آفات آشنا هستند. من بارها پيشنهاد داده ام كه براى دانشجويان اين رشته ها چند واحد درس آشنايى با آفات ساختمان مثل موريانه و موش برپا كنند.»
با توجه به آلوده بودن برخى از نقاط تهران، پازوكى پيشنهاد مى دهد كه در قراردادهاى خريد و فروش خانه ها، بندى گنجانده شود كه از نبودن آلودگى ساختمان به اين گونه آفات اطمينان حاصل شود.
شايد اگر پلنگ صورتى براى خريد خانه خود چنين قراردادى بسته بود،  مى توانست زودتر از شر موريانه خلاص شود. البته اين روش ها در زندگى مورچه خوار هيچ تاثيرى نمى توانند داشته باشند.

 


کلمات کلیدی:
 
لیست مقالات
ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

لیست مقلاتی و لینک ارجاع آنهاراکه در پایگاه وارد می شود را در اختیار کابران جهت سهولت کار قرار می دهم.

۱) فناوری نانو و کاربرد در علوم چوب و کاغذ مترجم :مريم سلطاني

۲)(متن انگلیسی) مقاله ای در مورد آسياب وسابيدن مواد پايه چوب  

Micromechanism of polycrystalline cemented diamond tool wear

during milling of wood-based materials


از :

S. Miklaszewski

 


کلمات کلیدی:
 
فناوری نانو و کاربرد در علوم چوب و کاغذ
ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

مترجم :مريم سلطاني
كليد واژه ها :چوب کاغذ

فکر میکنید نانو چقدر کوچک است


خلاصه:

 کميسيون اروپا به منظور ترسيم نقشه راه (‏RoadMap‏) تحقيق و توسعه و ‏تشخيص پيشرفت‌هاي جديد در حوزه فناوري‌نانو و شناسايي زمينه‌هاي مرتبط و مناسب براي کاربردهاي ‏عملي اين فناوري‌ در بخش توليدات چوبي، مطالعه جامعي را انجام داده است. ‏در اين مطالعه مشخص شد که فناوري نانو با ساخت موادي با عملکرد بسيار بالا مي‌تواند ابزاري بسيار ‏مهم براي پيشرفت زمينه‌هاي بسياري از جمله موارد زير باشد: ‏ تغيير محصولات چوبي از منبع محور به دانش محور؛ پيشرفت‌هاي غيرمنتظرة واقعي در عملکرد مواد زيستي ساخته شده از منابع چوبي؛ تغيير رويکرد از محصولات چوبي حجيم به مواد جديد بيوکامپوزيتي مناسب؛ يکپارچه نمودن ‏SEM‏‌ ها، به عنوان مثال، اجتماع توليدکنندگان محصولات با عملکرد بالا، با فعالان صنعت چوب و ‏کاغذ. ‏ اين گزارش، شامل بخشهاي مهم نقشه راه فناوري نانو در صنعت چوب اروپا است

متن مقاله

خلاصه مديريتي
شناخت و استفاده موفقيت‌آميز از فناوري‌نانو در صنعت چوب، توليد محصولات جديد و با ارزش افزوده بسيار بالا را ممکن مي‌سازد. کميسيون اروپا به منظور ترسيم نقشه راه (
RoadMap) تحقيق و توسعه و تشخيص پيشرفت‌هاي جديد در حوزه فناوري‌نانو و شناسايي زمينه‌هاي مرتبط و مناسب براي کاربردهاي عملي اين فناوري‌ در بخش توليدات چوبي، مطالعه جامعي را انجام داده است.
در اين مطالعه مشخص شد که فناوري نانو با ساخت موادي با عملکرد بسيار بالا مي‌تواند ابزاري بسيار مهم براي پيشرفت زمينه‌هاي بسياري از جمله موارد زير باشد:
تغيير محصولات چوبي از منبع محور به دانش محور؛
پيشرفت‌هاي غيرمنتظره واقعي در عملکرد مواد زيستي ساخته شده از منابع چوبي؛
تغيير رويکرد از محصولات چوبي حجيم به مواد جديد بيوکامپوزيتي مناسب؛
يکپارچه نمودن
SEM‌ ها، به عنوان مثال، اجتماع توليدکنندگان محصولات با عملکرد بالا، با فعالان صنعت چوب و کاغذ.

سازمان‌دهي نقشه راه 
نقشه راه بر اساس طبقه بندي‌ مهم‌ترين تحقيقات و توسعه‌هاي مورد نياز براي رسيدن به چشم‌اندازها ترسيم شده است. عمده‌ترين موضوعات اين مسير عبارتند از:
ابزارهاي تحليلي؛
چوب و توليدات چوبي؛
کاغذسازي و بسته‌بندي؛
مواد جديد و کامپوزيت‌ها؛
آموزش و تعليم؛
محيط زيست، ايمني و بهداشت.
فرايند در نظر گرفته شده براي دستيابي به اين اهداف، شامل تعيين مسير تحقيقات جديد و ابداعات فناوري‌نانو و فناوري‌هاي صنعتي، از طريق مطالعه انتشارات، حضور در کارگاه‌ها و کنفرانس‌هاي فناوري‌نانو و بازديد از مراکز فعال در اين زمينه است. براي فراهم آوردن توان اوليه مورد نياز براي نقشه راه، کارگاهي با حضور بخش‌هاي مختلف صنعت، دولت و دانشگاه ايجاد و در آن راجع به حوزه‌ها و موضوعات اساسي فناوري‌نانو بحث شد.


پيشنهادها
پيشنهادهاي ارائه شده، ‌روي تحقيق و توسعه فناوري‌نانو در زمينه‌هاي توليدات چوبي، خمير (
Pulp)، کاغذ، تخته و کاربردهاي جديد رشته‌هاي سلولزي تمرکز دارند.
ديدگاه‌هاي موجود در اين زمينه شامل بهبود کارايي توليدات غير متعارف، پالايش هرچه بيشتر محصولات براي عملکرد بهتر و به دست آوردن صفحات رشته‌اي جديد و دستيابي به مواد و بسته‌بندي‌هاي جديد است.
با تمرکز بر کاربردهاي کوتاه‌‌ مدت فناوري‌نانو در زمينه توليدات چوبي، پيشنهادهاي زير جهت تحقيق و توسعه ارائه شد:
تحقيقات اکتشافي در نانوساختارهاي چوب و خمير؛
ساختارهاي مهم شامل سيستم‌ متخلخل ديواره فيبر؛
سازمان‌دهي و توزيع اجزاي ديواره فيبر؛
اصلاح آنزيمي اجزاي فيبر؛
اصلاحات فيزيکي و شيميايي اجزاي بافت شامل افزودن و اصلاح سيستم متخلخل ديواره فيبر؛
تحقيق و توسعه اکتشافي با هدف بهره‌برداري صنعتي از نانوالياف سلولزي ؛
اصلاح شيميايي الياف سلولزي؛
فرآيندهاي تجميع و توزيع؛
اندازه‌گيري خواص مقاومتي و شبکه‌اي الياف در کاغذ و خميرسازي؛
کاربرد الياف سلولزي و خاک رس لايه‌بندي شده در نانوکامپوزيت‌ها به منظور ايجاد حفاظ‌هاي آب، نفت و گاز؛
تحقيق و توسعه اکتشافي براي اصلاح سطوح در الياف چوبي و سلولزي؛
روش‌هاي چند لايه اي پلي‌الکتروليتي؛
خود‌آرايي پلي ساکاريدها و مشتقات پلي‌ساکاريدي؛
پيوندهاي سطحي پليمرها؛
بلوکه کردن پليمرها با هدف اصلاح سطوح.
1.6 ميليون نفر نيروي کار، بازاري برابر 150 ميليارد يورو دارد. اين صنعت در مقايسه با صنايع ديگر مانند فولاد، سيمان، کاغذ و خمير سازي زيرمجموعه‌اي از بخش‌ها و مشاغل کوچک‌تر را در بر مي‌گيرد. چوب يک ماده طبيعي با کاربردهاي بسيار گسترده و قابل انطباق براي مصارف داخلي و خارجي (ساختماني) است و اين صنعت را مي‌توان بر حسب نوع محصولات به صورت زير طبقه‌بندي کرد:
وسايل منزل (55 درصد)؛
اجزاي ساختماني (15درصد)؛
Sawing، planning و impregnation (12درصد)؛
صفحات چوبي (9درصد)؛
بسته‌بندي (3درصد).
معمولاً مقاومت چوب‌هاي اروپايي کمتر از انواع غير اروپايي است، لذا اين چوب ها به افزايش مقاومت نياز دارند. براي اين منظور اغلب اصلاحات ظاهري از قبيل روکش‌دهي با مواد شيميايي انجام مي‌گيرد، اما برخي از روش‌هاي اصلاحي متعارف، با محيط زيست سازگار نيستند و حتي اثرات سمي دارند. به همين دليل نياز مبرم به کشف روش‌هاي جديد و زيست سازگار براي اصلاح و بهبود ويژگي‌هاي عملکردي چوب، احساس مي‌شود.
چوب‌هايي که با استفاده از فناوري‌نانو توليد مي‌شوند بسيار مستحکم‌تر و سخت‌تر از محصولات روش‌هاي سنتي خواهند بود. اگر چه ممكن است کامپوزيت‌هاي چوبي، داراي برخي محدوديت‌هاي عملکردي باشند اما اصلاح آنها آسان‌ است. از جمله ويژگي‌هايي که با استفاده از فناوري‌نانو افزايش مي‌يابد پايداري در برابر رطوبت، اشعه فرابنفش، فساد ميکروبي و انواع ويژگي‌هاي ظاهري از قبيل سختي و مقاومت در برابر آتش است.
سطوح چوب جامد و کامپوزيت‌هاي چوبي همواره در معرض فرسايش به‌وسيله نور (مانند اشعه فرابنفش) و رطوبت است و در برابر اين دو عامل بسيار آسيب‌پذير است. بنابراين حفاظت از مواد چوبي، با استفاده از روکش‌هاي غير شفاف و يا نيمه شفاف ابداع گرديد؛ اما اين روش موجب حذف زيبايي‌هاي ظاهري چوب مي‌شود، در صورتي که مصرف‌کنندگان مايلند توأماً از دوام بالا و زيبايي ظاهري برخوردار باشند. يک راه حل اين مشکل مي‌تواند استفاده از روش اصلاح ظاهري شفاف باشد.
عملکرد در برابر آتش نيز يکي از عوامل کاهش‌ کاربرد محصولات چوبي است. دستيابي به عملکرد پيشرفته‌ترمحصولات چوبي در برابر آتش نيز کار مشکلي نيست. بسياري از بازدارنده‌هاي آتش که هم‌اکنون مورد استفاده قرار مي‌گيرند، در کاهش پارامترهاي مختلف عکس‌العمل چوب در برابر آتش از جمله قابليت اشتعال، پخش حرارت و گسترش شعله مؤثرند. عملکرد چوب در برابر آتش مي‌تواند تا حد عملکرد پشم‌هاي معدني و صفحات فولادي افزايش يابد.
هر چند بسياري از اين اصلاحات ممکن است روي ساير ويژگي‌هاي چوب نيز تأثير گذار باشند، به هر حال دوام بالاي چوب در برابر آتش مي‌تواند با استفاده از روش‌هاي متداول حفاظت از چوب در برابر پوسيدگي‌هاي زيستي به دست آيد.
ايجاد رفتار بازدارندگي در برابر آتش در چوب (
FRT) ، اغلب موجب افزايش نفوذ‌پذيري در برابر رطوبت، تغيير رنگ و يا فساد تدريجي چوب مي‌شود. همچنين اين‌گونه اصلاحات مي‌تواند موجب کاهش دوام چوب، به ويژه در کاربردهاي بيروني، کاهش استحکام مکانيکي و مقاوم شدن در برابر چسب و رنگ شود، در صورتي که عمده‌ترين کاربرد چوب‌هاي اصلاح‌شده با خاصيت بازدارندگي آتش، در مصارف بيروني است.
زماني که چوب اصلاح شده در معرض رطوبت زياد قرار گيرد، ممکن است مواد شيميايي بازدارنده آتش به سطح چوب منتقل و در نهايت شسته شده و به کلي از چوب خارج شوند. حتي با ميزان اندکي رطوبت، در حد رطوبت داخلي، عملکرد حفاظتي چوب در برابر آتش ممکن است رو به زوال بگذارد، زيرا مواد شيميايي بازدارنده آتش از قسمت‌هاي فوقاني چوب به سمت قسمت‌هاي عميق با غلظت کمتر حرکت کرده، قابليت اشتعال محصولات افزايش مي‌يابد.


چالش‌ها
بهبود‌ ويژگي‌هاي عملکردي چوب و همزمان با آن، حفظ جنبه‌هاي زيبايي ظاهري محصولات چوبي جامد؛
امکان‌هاي جديد به منظور غلبه بر ويژگي‌هايي از چوب که موجب نامرغوبي آن مي‌شود مانند:
نفوذپذيري در برابر رطوبت؛
پوسيدگي ميکروبي؛
پوسيدگي در اثر حرارت؛
انواع جديدي از چسب‌ها و روکش‌هاي سطحي با مقاومت افزايش يافته براي:
شرايط متفاوت رطوبتي؛
شرايط متفاوت آب و هوايي؛
قرارگيري در معرض اشعه فرابنفش؛
ترکيب محصولات چوبي با ديگر مواد مورد کاربرد در فناوري‌هاي جديد؛
بهبود عملکرد چوب در برابر آتش به منظور حفظ خواص عملکردي ذاتي چوب، اثرات اکوسيستمي و نيز تقويت منابع مواد خام تجديد پذير؛
آزادسازي تدريجي ترکيبات ضد ميکروبي.
فرصت‌هاي فناوري‌نانو
محافظت در برابر اشعه فرا بنفش 
سطح چوب جامد در برابر عوامل مخربي مانند تابش (اشعه فرا بنفش و نور مرئي) بسيار آسيب‌پذير است و عموماً نياز به حفاظت در برابر اين قبيل عوامل دارد. اصلاح سطح چوب با استفاده از نانومواد مي‌تواند پيشرفتي غيرمنتظره و بسيار با اهميت در راستاي افزايش دوام و عملکرد، به همراه حفظ ظاهر زيباي چوب، بدون استفاده از روکش باشد. رنگدانه‌هاي معدني مانند دي‌اکسيد تيتانيوم (
TiO2) و اکسيد روي (ZnO) را معمولاً به منظور افزايش دوام شيميايي و مکانيکي و نيز بهبود شکل ظاهري به مواد با ساختار پليمري اضافه مي‌کنند. با اضافه کردن تنها 5 درصد از نانوذرات دي‌اکسيد تيتانيوم به چوب، آن را در برابر تابش فرابنفش محافظت نموده و از سرايت پوسيدگي به لايه‌هاي مختلف چوب جلوگيري مي‌شود و علاوه بر آن ظاهر چوب را نيز زيباتر مي‌کند.
ممانعت از تکثير ميکروب‌ها
چوب و کامپوزيت‌هاي چوبي، به ويژه در مصارف بيروني، اغلب در معرض تهاجمات باکتريايي مانند لکه‌هاي آبي، کپک‌ها و قارچ‌هاي نابود کننده چوب قرار دارند. جلوگيري از تماس باکتري‌ها با سطح چوب مي‌تواند روش مناسبي براي به حداقل رساندن تکثير کلوني‌هاي ميکروبي و يا تشکيل کپک در چوب باشد.
اصلاح سطح چوب با استفاده از نانوذرات سيليکا، تکثير باکتري‌ها و کلوني‌هاي قارچ‌ها را به‌طور چشمگيري کاهش مي‌دهد. ذرات کروي سيليکا، با قطر در حدود 10 نانومتر، از طريق يک لايه اتصالي پلي کاتيوني و با استفاده از يک فرايند غرق‌آبي ساده به سطوح شيشه‌اي متصل مي‌شوند. از اين روش مي‌توان براي ساخت روکش‌هاي نانوکامپوزيتي پليمري با خاصيت خودپالايي و حذف آلاينده‌هاي ميکروبي استفاده نمود. گرچه اين روش هنوز در چوب جامد استفاده نشده است، اما تحقيقات در زمينه بررسي روش‌هاي پيش‌نياز براي استفاده رايج از نانوذرات و يا آرايش آنها درون ديواره‌هاي سلولي چوب، ادامه دارد.
آزادسازي تدريجي ترکيبات با اهميت
نانوذرات ‌توان آزادسازي مداوم آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها در يک ساختار پليمري را نيز دارند. اين روش که در آن قارچ‌‌‌‌‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها را به‌صورت کپسول‌هايي درون روکش قرار مي‌دهند، به منظور آزادسازي زمان‌بندي شده ابداع شده است. ساختارهاي ميکروحفره‌اي ساخته شده از نانوذرات دي‌اکسيد تيتانيوم نقش بسيار کليدي در سازوكار‌هاي آزاد‌سازي مرحله‌اي به عهده دارند. پوشش‌هاي داراي اين ذرات در برابر نفوذ و تکثير جلبک‌ها نفوذناپذيرند.
نگهداري چوب
استفاده از
Timber- که يک پارچه تلقيح شده با مس، کروم و آرسنيک است- براي مصارف مسکوني ممنوع شده است و صنعت توليدکننده آن براي يافتن جايگزيني براي آن تلاش مي‌كند. نشانه‌هاي بسياري مبني بر توانايي فناوري‌نانو در توليد محصولات مؤثرتر، با دوام تر و با خواص ضد ميکروبي به ويژه براي مصارف خارجي (Out door) وجود دارد. با استفاده از روش‌هاي اشباع مناسب، نانوذرات قادرند به درون ساختار چوب نفوذ کنند و اين در حالي است که تأثير وجود نانوذراتي مانند دي‌اکسيد تيتانيوم، اکسيد روي و يا اکسيد مس در نگهدارنده‌هاي چوب، در افزايش دوام چوب اثبات شده است.
عملکرد در برابر آتش
از نانوکامپوزيت‌هاي مقاوم به آتش به‌طور عمده‌ در توليد پلاستيک‌ها، استفاده شده است. همچنين از مقاومت نانوکامپوزيت‌ها در مقابل آتش مي‌توان در توليد محصولات چوبي بهره برد. اما تاكنون نتايج کمي در اين زمينه به دست آمده است.
مؤثرترين بازدارنده‌هاي آتش نانوکامپوزيتي، ساختاري است شامل تنها يک مونومر و يا پليمرهاي منبسط شده كه ميان لايه‌هاي سيليکا قرارداده شده است. چنانچه بتوان پلاستيک‌ها و خاک رس را طي يک فرايند مناسب به خوبي با هم مخلوط کرد، يک چنين ساختاري به آساني ايجاد مي‌شود. اما اين روش تاکنون در توليد محصولات چوبي جامد به‌کار نرفته است.
با اين وجود اطلاعات موجود در مورد محصولات چوبي نشان مي‌دهد، کاهش اندازه ذرات، مقاومت به آتش را تا چند برابر افزايش مي‌دهد.
با به کارگيري فناوري‌نانو مي‌توان ويژگي‌هاي بسيار شگفت‌انگيزي را در محصولات به وجود آورد. به عنوان مثال نانوذرات قادرند به درون غشاي سلولي نفوذ کرده، ساختاري بسيار مستحکم با احتراق‌پذيري کم ايجاد نمايند و به‌طور همزمان خصوصيات ميکروحفره‌اي چوب را نيز حفظ کنند. همچنين مي‌توان چوب را به عنوان ماتريسي براي توليد مواد سراميکي متخلخل جديد با عملکرد بسيار بالا در برابر آتش، به‌کار برد.
موانع به‌کارگيري فناوري‌نانو در توليد محصولات چوبي
صنعت چوب عمدتاً شامل صنايع کوچک و يا متوسط ديگري است که اغلب توانايي سرمايه‌گذاري تحقيقاتي براي توسعه فناوري‌ها و افزايش کيفيت محصولات را ندارند. اين صنعت هنوز به درک مناسبي از مفهوم ارزش افزوده در ابعاد وسيع‌ نرسيده است. در حال حاضر بيشترين بازده صنعت چوب، با استفاده از مواد توده‌اي حاصل مي‌شود. بيشترين توليدکنندگان محصولات چوبي هنوز از انتظارات و نيازهاي مصرف‌کنندگان آگاه نيستند. به عبارت ديگر، اکثر مصرف‌کنندگان به استفاده از مواد کاملاً طبيعي علاقه‌مند هستند و هيچ حمايتي از پيشرفت محصولات با استفاده از مواد غيرطبيعي نمي‌کنند.
تحقيقات مقدماتي مورد نياز براي توليدات چوبي
موارد کوتاه ‌مدت (3 سال) 
توسعه علوم پايه از طريق افزايش کيفيت تحقيقات؛
شناخت شرايط فيزيکي و شيميايي به منظور نفوذ و تثبيت نانومواد در چوب جامد و ورقه‌هاي چوبي؛
توسعه روش‌هاي آماده‌سازي کامپوزيت‌هاي غير آلي چوبي با استفاده از فرآيندهاي سل‌ژل؛
بررسي امکان جايگزيني روش‌هاي غير متعارف بارورسازي چوب، با روش‌هاي مبتني بر نانومواد به منظور افزايش دوام چوب جامد؛
جستجو براي روش‌هاي افزايش مقاومت چوب به آتش با استفاده از تکنيک‌هاي نانومتري، که علاوه بر افزايش عملکرد چوب در برابر آتش افزايش دوام چوب را نيز در پي داشته باشند؛
توسعه ابزارآلات ارزيابي تأثيرات اکوسيستمي روش‌هاي پيشنهاد شده براي اصلاح چوب.
موارد ميان مدت (تا سال 2010)
توسعه اکسيدهاي فلزي با ويژگي‌هاي بهبوديافته و با تمرکز بر افزايش مقاومت چوب در برابر عوامل ميکروبي و اشعه فرا بنفش؛
انتخاب اکسيدهاي فلزي سازگار با محيط‌زيست؛
معرفي اکسيدهاي فلزي مورد استفاده در ديواره‌هاي سلولي چوب براي افزايش دوام چوب؛
اثبات تجربي مناسب بودن روش‌هاي اصلاحي چوب در يک مقياس بزرگ‌تر؛
مطالعات عميق‌تر در مورد تأثيرات روش‌هاي اصلاحي پيشنهاد شده روي ويژگي‌هاي کارکردي بنيادي چوب.
موارد بلند مدت (تا سال 2020)
اثبات کارايي روش‌ها در مقياس واقعي يا در يک واحد پايلوت؛
به‌کارگيري چوب اصلاح شده نانومقياس براي کاربردهاي ساختمان‌سازي و يا ديگر کاربردها، از جمله کشتي‌سازي و خودرو سازي؛

منابع :

www.nanoforum.org

با اندکی تغییر

 

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی: