مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

دکوراسيون زرد- آبي
ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ امرداد ۱۳۸٦ 

چيدمان براساس رنگ(1)

در اين سلسله مقالات چند اتاق نشيمن به شما معرفي مي‌شود که عنصر رنگ، در آرايش و چيدمان آن‌ها نقش اساسي دارد. براي داشتن يک اتاق رنگين، لازم است با روان‌شناسي رنگ‌ها و تأثير متقابل رنگ‌ها بر يکديگر آشنا باشيد. چرخه رنگ کمک مي‌کند که در رنگ‌آميزي اتاق‌تان، از به کار بردن رنگ‌هاي ناسازگار و  نامطبوع در کنار هم بپرهيزيد. استفاده از اين چرخه را- که بسيار هم آسان است- ياد بگيريد تا بتوانيد در يک آن تشخيص دهيد که چه رنگ‌هايي با يکديگر سازگارند. در خلال معرفي اتاق‌ها، توضيحات جامع‌تري درباره ي رنگ خواهيم داد.

 

رنگ‌هاي مکمل (رنگ‌هايي که در چرخه ي رنگ درست مقابل هم قرار گرفته‌اند) بيش‌ترين تأثير را بر يکديگر مي‌‌گذارند. رنگ زرد پرانرژي که در اين اتاق (عکس بالا - براي بزرگ شدن عکس بر رويش کليک کنيد ) استفاده شده در محيط احساس سرخوشي ايجاد کرده است. سپس فضا با رنگ‌مايه‌هاي گوناگون بنفش و آبي مطبوع‌تر شده است.

بنفش تيره سرد، با اين که با زرد تند به‌شدت در تضاد است، آن را آرام‌تر نيز مي‌کند و فضاي رنگارنگ چشم‌گيري پيش روي مي‌نهد که زندگي در آن لذت‌بخش است.

 اين اتاق از طيف وسيع رنگ بنفش تشکيل شده است: از بنفش خيلي کم‌رنگ موکت تا رنگ بنفش ميز و بنفش تيره پرده‌ها، که با قرار گرفتن در کنار رنگ زرد، پيوندي از دو رنگ کليدي به دست داده‌اند.

 کاناپه پارچه‌اي که با رنگ بنفش تيره مايل به آبي پوشيده شده، آن‌قدر پررنگ است که با ديوارهاي زرد در تعادل باشد. کوسن‌ها با رنگ ياسي و صورتي و طرح چهل تکه‌شان، کيفيت رنگي محيط را ارتقا مي‌بخشند.

پرده‌ها، دوخت مدرني دارند و از ميله استيل آويزان شده‌اند. در اتاقي که ديوارها و مبلمان رنگ‌آميزي متضاد دارند، بهترين گزينه براي پوشش پنجره‌، پرده‌هاي بلند است که مي‌تواند براي امتداد دادن رنگ ثانوي تا سقف استفاده شود. قرار گرفتن پرده در کنار ديوار، اين تأثير را شديدتر مي‌کند.

 

ادامه دارد...

 به نقل از تبيان

منبع: ايران آذين

 


کلمات کلیدی:
 
ساخت كاغذ كربني با انعطاف پذيري، استحكام و سبكي بي‌نظير
ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ امرداد ۱۳۸٦ 

تهران خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪  به نفل از ایرنا  ۸۶/۰۵/۰۳

واژه های کلیدی خارجی علمی  فناوری کاغذ

 مهندسان موفق به طراحي كاغذ كربني نازكي شده‌اند كه از نظر انعطاف‌پذيري، سبكي و استحكام، از نانولوله‌ها هم بهتر است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، دانشمندان به سرپرستي "رادني راف" از دانشگاه نورث وسترن در شيكاگو شرح اين "كاغذ اكسيد گرافين" را در مجله نيچر منتشر كرده‌اند.

اين ماده از گرافيت گرفته شده و اكسيد شده تا تشكيل اكسيد گرافيت بدهد و سپس تصفيه شده و تشكيل لايه‌هايي با ساختار مرتب كه ضخامت هر كدام به اندازه يك ميكرون يا يك ميليونيم يك متر است مي‌دهد.

محققان با اين شيوه ورقه‌هاي كوچك كاغذ قهوه‌اي تيره تهيه كرده‌اند كه ضخامت آنها از يك تا ‪ ۱۰۰ميكرون متفاوت است و اين كاغذ را از نظر فشار و كشش با رقباي فناوري پيشرفته شامل كاغذ ‪ buckyكه از نانو لوله‌هاي كربني ساخته شده است مقايسه كردند.

كاغذ اكسيد گرافين، كيفيت فيزيكي استثنايي خود را مديون يك شبكه كاشي درهم قفل شده بي‌نظير در مقياس اتمي است.

اين كاغذ همچنين از ويژگيهاي جالب الكتريكي برخوردار است، بطوري كه فرايند اكسيداسيون، اين ماده را از يك حالت رسانا به عايق تبديل مي‌كند.

در آينده امكان انطباق اين ماده به شكل رسانا، نيمه رسانا يا عايق ميسر خواهد بود. همچنين امكان كنترل خواص الكتريكي بدون قرباني كردن خواص مكانيكي استثنايي وجود خواهد داشت.

اين كاغذ فويل مانند، كاربردهاي بالقوه بسياري به تنهايي يا در تركيب با پلاستيك ، سراميك يا فلز دارد كه نيازمند تقويت انعطاف پذيري است و بطور نمونه هواپيما، خودرو و ساختمانها را مي‌توان ذكر كرد.

همچنين مي‌توان از اين كاغذ در باتريها و ابرخازن‌ها استفاده كرد و ساختار شبكه‌اي بي‌نظير آن را مي‌توان شارژ الكتريكي كرد تا غشاهايي با نفوذپذيري قابل كنترل ساخت.

تاكنون فقط ورقه‌هاي آزمايشي اين كاغذ ساخته شده است كه هر كدام آنها حدود ‪ ۱۲سانتي متر ضخامت دارند. اما به عقيده روف توليد ورقه‌هاي بزرگ با توجه به ارزاني و فراواني گرافيت بسيار آسان است.

اين محققان در تهيه دسته جديدي از مواد موسوم به گرافين كه يك ورقه كربن با ضخامت فقط يك اتم است نيز پيشگام هستند.

خواص مكانيكي، حرارتي، نوري و الكتريكي گرافين استثنايي است.

از نظر فرضي ورقه‌هاي گرافين مي‌تواند از تمام مواد ديگر به استثناي الماس برتر باشد

 

 


کلمات کلیدی:
 
توليد خمير كاغذ سودا از پسماندهاي گياه كلزا
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ امرداد ۱۳۸٦ 

توليد خمير كاغذ سودا از پسماندهاي گياه كلزا

مهندس راحله سفيدگران، دانشجوي كارشناسي‌ارشد دانشگاه تربيت مدرس و برگزيده رتبه دوم جشنواره جوان خوارزمي در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با اشاره به روند فزاينده كشت گياه روغني كلزا در كشور و به ويژه استانهاي گيلان و مازندران اظهار داشت: با وجود توسعه كشت اين محصول، ساقه‌هاي باقيمانده از اين گياه پس از برداشت محصول بدون استفاده مي‌ماند.در حالي كه مطالعات اوليه مربوط به ويژگيهاي الياف ساقه‌هاي كلزا نشان مي‌دهد كه اين گياه مي‌تواند پتانسيل مناسبي براي توليد كاغذ داشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: در اين تحقيق، براي اولين بار قابليتهاي پسماندهاي حاصل از گياه كلزا در توليد خمير كاغذ نيمه شيميايي و قابل استفاده براي ساخت كاغذ بسته‌بندي و فلوتينگ بررسي شده و با استفاده از روش سودا كه از روشهاي پخت ساقه گياه است موفق به ساخت كاغذ فلوتينگ كه از لايه‌هاي مياني مقواست شديم.

سفيدگران با اشاره به مزاياي اين روش گفت: با توجه به محدود بودن منابع اوليه چوبي در كشور اين پتانسيل جديد سلولزي باعث كاهش فشار به منابع طبيعي و محيط زيست بوده و بخشي از خميركاغذ مورد نياز براي توليد كاغذ بسته‌بندي توليد خواهد شد؛ بنابراين با توجه به مثبت بودن نتيجه تحقيق، آلترناتيو جديدي از منابع اوليه سلولزي جهت جايگزيني مواد اوليه چوبي براي تهيه خميركاغذ مورد نياز كشور معرفي شده است.

وي در پايان هزينه استفاده از گياهان غيرچوبي را نسبت به استفاده چوب در توليد كاغذهاي بسته‌بندي بسيار مقرون به صرفه دانست و تاكيد كرد: با توجه به خواص فيزيكي و مكانيكي گياهان غيرچوبي استفاده از آنها در صنايع بسته‌بندي به مراتب اقتصادي‌تر است.
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

 بر گرفته از : پارس بیولوژی


کلمات کلیدی: