مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ليست مطالب از اول تا حالا
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦ 

فرآوري چوب در ايران

 ویژگی های دستمال كاغذی مرغوب

نوار بهداشتی و مطالبی در مورد کاربرد آن

روان شناسی در پشت رنگ ها

  دکوراسيون زرد - نارنجي

دعوت به همکاری برای اداره و بهبود محتوای وبلاگ

 ظاهر جديد ما )تغيير قالب

دکوراسيون آبي - نارنجي

دکوراسيون زرد- آبي

ساخت كاغذ كربني با انعطاف پذيري، استحكام و سبكي بي‌نظير

توليد خمير كاغذ سودا از پسماندهاي گياه كلزا

چند نکته اقتصادی در مورد صنایع چوب و کاغذ

 يه دنيای کاغذی

اگر مشکلی در دریافت مطالب بود .....

عکس هایی از  چوب در ساختمان ها

رنگ کاری 4

عنوان : تأثير فناوري‌نانو بر آينده صنعت کاغذ (قسمت دوم)

 ويژگيهاي چوبهاي مختلف مورد مصرف در مبل سازي

موريانه ها

 فناوری نانو و کاربرد در علوم چوب و کاغذ

کوتاه در مورد کاغذ

 مقاله ای در مورد آسياب وسابيدن مواد پايه چوب

 كارشناسان : زربين شاخص‌ترين سوزني برگ جنگل‌هاي شمال نيازمند توجه است

گزارشی کوتاه از نمايشگاه صنايع چوب اصفهان

چراut-wap ايجاد شد
عضویت در پایگاه
چگونگی نمايش ترتيب اطلاعات
لیست مقالات
معرق 1
معرق 2
کوتاه در مورد کاغذ
1 رنگ کاری
2رنگ کاری
3رنگ کاری
شيمی کاغذ
زربین
زراعت چوب


کلمات کلیدی:
 
فرآوري چوب در ايران
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦ 

ماده ارزشمند چوب كه استفاده‌هاي فراوان دارد، از هنگام قطع درخت درجنگل تاآخرين مرحله فرآوري در كارخانه، تغييرات زيادي مي‌يابد. طي شدن‌اين مراحل خواه ناخواه با هدر رفت مقداري از چوب است كه به طور كلي به آن " ضايعات چوب " گفته مي‌شود.

 

ماده ارزشمند چوب كه استفاده‌هاي فراوان دارد، از هنگام قطع درخت درجنگل تاآخرين مرحله فرآوري در كارخانه، تغييرات زيادي مي‌يابد.
طي شدن‌اين مراحل خواه ناخواه با هدر رفت مقداري از چوب است كه به طور كلي به آن " ضايعات چوب " گفته مي‌شود.
جمعي‌از كارشناسان جنگل در گفت و گو با ايرنا، ضمن برشمردن مصاديق و علل ضايعات چوب در كشور از ميزان بالاي آن ابراز نگراني كردند، اين در حالي‌است ايران جزء واردكنندگان چوب است و جنگل توليدي اندك دارد.
سالانه بيش از يك ميليون مترمكعب چوب از خارج وارد مي‌شود و اين در حالي است كه با راه‌اندازي چند كارخانه چوب ديگر در آينده نزديك، نياز چوبي‌كشور ، يك ميليون مترمكعب افزايش مي‌يابد.
يكي از كارشناسان دفترامور بهره‌برداري جنگل و مرتع سازمان جنگل‌هاومراتع ، استفاده از گردبينه‌هاي نامرغوب و مستهلك بودن ماشين‌هاي صنايع چوب را دو عامل اصلي ضايعات چوب در بخش صنعت نام برد.
" يدالله حسين پور " افزود : هم اكنون تمركز نشانه‌گذاري، يعني انتخاب درختان براي قطع، بر روي درختان معيوب است كه نتيجه آن به دست آمدن ماده اوليه نامرغوب است.
وي ادامه داد : تا قبل از سال ‪ ۷۳‬گرده بينه‌هاي مرغوبي از كشور گابون وارد مي‌شد ولي بعد از آن كه واردات گردبينه با پوست ممنوع شد ، صنايع ما به مصرف گردبينه‌هاي داخلي، آن هم با وضع مذكور روي آوردند كه دركل، بازده و كيفيت را پايين آورد.
وي خاطرنشان كرد : فناوري و دستگاه‌هاي موجود در صنايع چوب كشور قديمي است كه خود عاملي ديگر براي افزايش ضايعات چوب محسوب مي‌شود.
به گفته اين كارشناس دفتر امور بهره‌برداري جنگل و مرتع سازمان جنگل‌ها ها ضروري است كه وزارت صنايع در خريد ماشين‌ها و دستگاه‌هاي صنايع چوب دقت لازم را به كاربرد تا اين دستگاه‌ها به روز باشد.
حسين پور يادآورشد: بنابر استانداردهاي سازمان خواربار و كشاورزي‌سازمان ملل(فائو) از هر مترمكعب چوب گرده بينه، بايد به طور متوسط ‪ ۴۳‬صدم متر مكعب تخته‌لايه به دست آيد كه اين ميزان در كشور ما ‪ ۳۹‬صدم متر مكعب است.
وي بيان داشت : در چارچوب همين استانداردها، از هر متر مكعب چوب گرده بينه ‪ ۵۳‬صدم مترمكعب روكش و ‪ ۷۷‬صدم متر مكعب تخته خرده چوب به دست مي‌آيد كه در ايران، اين ارقام به ترتيب ‪ ۴۹‬صدم و ‪ ۵۳‬صدم مترمكعب است.
به گفته اين كارشناس جنگل در كشور ما از هر مترمكعب چوب گرد ‪ ۴۱‬صدم تن كاغذ روزنامه و تحرير حاصل مي‌شود كه ميانگين آن از نظر فائو ‪ ۳۳‬صدم تن يعني كمتر از ايران است.
حسين پور گفت : فراوري چوب ، حلقه تكميل‌كننده زنجيره جنگلداري - بهره برداري است و بايد پس از قطع درختان، مساله حفاظت و نگهداري چوب‌ها مد نظر قرار گيرد.
وي افزود : شناخت ويژگي‌هاي هر " گونه" چوبي با توجه به رويشگاه آن نيز از عوامل مهم در كاربرد و فرآوري آن است.
كارشناس دفترامور بهره‌برداري جنگل و مرتع سازمان جنگل‌ها و مراتع ادامه داد : در سال‌هاي اخير ، اين سازمان با بهره‌گيري ازشيوه‌هاي حفاظت ونگهداري گرده بينه‌ها و ديگر مقطوعات در برشگاه‌هاي جنگلي ، با انتقال سريع مقطوعات به ايستگاه‌هاي دائم و مرمت، سعي در كاهش ضايعات و افزايش فرآوري دارد.
حسين پور تاكيد كرد : اين كار با دسته‌بندي ، داراب بندي و اندود كردن مقاطع چوب‌ها انجام مي‌شود و ضمن افزايش عمر مفيد فرآورده‌هاي استحصالي، در حفظ و استمرار كيفيت آنها موثر است.
اين كارشناس جنگل اضافه كرد : در صورت رعايت نشدن اصول لازم، چوب‌ها دچار ترك و شكاف و در مقاطع، باختگي ، قارچ زدگي و پوسيدگي مي‌شوند و ارزش خود را از دست مي‌دهند.
وي گفت : اقدامات حفاظتي چوب براي فرآوري بهينه آن ، بايد در بخش صنعت نيز پي‌گيري شود ولي در بسياري از صنايع نظير مبلمان و درودگري ، به دليل نبود آگاهي‌هاي لازم، فرآوري مطلوب نيست.
به گفته او چوب‌هاي به دست آمده ، پس از خروج از جنگل ، در كارخانه‌هاي چوب بري به ابعاد موردنياز صنايع ، برش داده مي‌شود.
وي ادامه داد : بر طبق بررسي‌هاي فائو ، بازده تبديل چوب‌هاي بريده شده براي سوزني برگان ‪ ۶۰‬درصد و براي پهن برگان ‪ ۵۵‬درصد است.
كارشناس سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: امروزه واحدهاي چوب بري دركشورهاي پيشرفته براي استفاده بهينه از برش و تبديل گرده بينه از نرم افزارهاي رايانه‌اي بهره مي‌گيرند.
اين كارشناس صنايع چوب اظهارداشت : همچنين در اين كشورها، چوب‌هاي تبديل شده، قبل از توليد هر گونه مصنوع چوبي، در كوره‌هاي چوبي خشك كني ، تا حد موردنياز خشك مي‌شوند.
وي افزود : اما در كشور ما ، چوب‌هاي واحدهاي چوب بري، با رطوبت موجود، بين مصرف‌كنندگان در مناطق خشك و مرطوب توزيع مي‌شوند.
حسين پور ادامه داد : اين در حالي است كه سرعت خشك شدن چوب در محيطهاي خشك، سريع تر است و بنابراين معايب ناشي از خشك شدن، باعث كج و معوج شدن چوب‌ها و افزايش ضايعات مي‌شود.
وي تصريح كرد : چوب‌ها بايد مطابق بازار مصرف ، درجه بندي و استاندارد شوند و تا حد رطوبت نسبي محيط مورد مصرف، خشك و سپس توزيع گردند.
اين كارشناس يادآورشد: با فرآوري درست چوب ها، دور ريز و ضايعات كاهش و كيفيت و دوام چوب‌افزايش مي‌يابد وبدين‌ترتيب ازگرده بينه‌استفاده‌بهتري‌مي‌شود.
حسين پور تاكيد كرد : فرآوري چوب بايد در واحدهاي بزرگ چوب بري انجام شود زيرا واحدهاي درودگري كوچك‌و توان مالي و توانمندي فني آن را ندارند و از نظر اقتصادي نيز براي آنها مقرون به صرفه نيست.
وي افزود: رطوبت بالاي چوب با تنش به‌جا مانده در چوب‌هايي كه به نحومطلوب خشك نشده‌اند، باعث مي‌گردد تا قطعات مصنوعات چوبي، بعد از توليد فرآورده ، با تغيير ميزان رطوبت و بروز تنش ، موجب تخريب اتصالات كالاي چوبي مي‌شود.
به گفته‌او پيامدهاي اين امر، هدر رفتن سرمايه ملي و نارضايتي مصرف‌كننده وبه دنبال آن، افزايش برداشت ازجنگل به دليل افزايش مصنوعي مصرف چوب است.
آمارها نشان مي‌دهد كه سالانه در حدود ‪ ۶۰۰‬هزار تن كاغذ وارد كشور مي‌شود، اين در حالي است كه به گفته كارشناسان ، با توجه به كمبود توليد چوب در كشور و زيان‌هاي واردات گسترده چوب و كاغذ، مي‌توان كاغذ مورد نياز را از باگاس نيشكر كه به فراواني در استان خوزستان در دسترس است ، تهيه كرد.
يكي از كارشناسان گروه توليد و نظارت برعمليات بهره‌برداري سازمان‌جنگل‌ها و مراتع در اين‌باره گفت : عوامل اصولي ضايعات چوب شامل قطع و تبديل نادرست و روش بهره‌برداري و نگهداري نامناسب است.
" شيرعلي ناييج نوري " به ايرنا افزود : درخت بايد در حداقل ارتفاع بريده شود تا از باقي‌ماندن چوب بر روي كنده جلوگيري گردد.
به گفته او قطع درخت به روس نادرست موجب مغزكش شدن تنه و ترك خوردن آن و اعمال فشار بر الياف چوب مي‌شود و ضايعات را بالا مي‌برد.
اين كارشناس ادامه داد : بايد براي جلوگيري ازاين ضايعات، قطع درخت به درستي انجام شود.
به گفته او درخت بايد در جهت درست انداخته شود تا بر اثر افتادن، آسيب نبيند و براي رسيدن به اين هدف، لازم است درخت برخلاف جهت شيب و درسمت خطوط منحني ميزان انداخته شود.
وي اظهار داشت : تبديل درختان به گرده بينه ، به ويژه در زمين‌هاي ناصاف ، بايد با دفت لازم انجام شود و از جمله با ايجاد شكاف با تيغه اره موتوري در پايين و در دو نقطه در بالا و دل بري كردن از شكافتگي و ترك خوردن تنه جلوگيري شود.
ناييج نوري اضافه‌كرد: تبديل تنه‌به چوب‌آلات بايد با رعايت ابعاداستاندارد انجام شود و سر و ته چوب‌آلات، عمود برطول و به‌صورت چهارتراش باشد.
كارشناس گروه توليد و نظارت بر عمليات بهره‌برداري سازمان جنگل‌ها ومراتع بيان داشت : بايد از زدن نيش اره بر روي چوب‌آلات و به طور كلي برش‌هاي غلط ، خودداري شود.
وي يكي از راه‌هاي كاهش ضايعات چوب را حداكثر استفاده از تنه درختان ذكر كرد و گفت : پس ازتبديل ، بايد كمترين افت و " پشت لا " به وجود آيد.
اين كارشناس درباره ضايعات ناشي از روش‌هاي بهره‌برداري تصريح كرد: بر طبق قوانين ، تنه درختان بايد به صورت گرده بينه از جنگل خارج شود و در صورتي كه اين كار ممكن نباشد ، تبديل چوب در جنگل و حمل با چهارپايان ، آن هم با اخذ مجوز انجام مي‌شود.
ناييج نوري خاطرنشان كرد : اگر درختان به صورت تنه و گرده بينه خارج شوند و بدون افت اره خور و ضايعاتي نظير " پشت لا"، تمام قسمت‌هاي درخت در كارخانه استفاده مي‌شود و حداقل افت و حداكثر استفاده فراهم مي‌گردد.
كارشناس گروه توليد و نظارت بر عمليات بهره‌برداري سازمان جنگل‌ها ومراتع يادآور شد : در جنگل‌هاي با شيب تا ‪ ۵۰‬درصد ، بايد انتقال چوب با انواع اسكيدر چرخ زنجيري ياچرخ لاستيكي وبا شبكه‌بندي مسيرهاي چوب كشي انجام‌گيرد.
وي اظهار داشت : در شيب‌هاي بالاي ‪ ۵۰‬درصد ، از سيستم‌هاي حمل كابلي‌معلق و نيمه معلق براي خروج تنه درختان از جنگل استفاده مي‌شود.
ناييج نوري ادامه داد : بدين منظور از سيستم‌هاي هوايي نيز مي‌توان استفاده كرد ولي با توجه به گراني و هزينه بالاي اين سيستم‌ها ، امكان استفاده از آن در جنگل‌هاي شمال وجود ندارد.
اين كارشناس درباره ضايعات ناشي از نگهداري و دسته بندي نادرست افزود:
چوب بايد در ايستگاه‌هاي مناسب ، جمع‌آوري و نگهداري شود و از ريختن آن در مناطق مرطوب كه موجب پوسيدگي و قارچ زدگي مي‌شود، پرهيز شود.
وي با تاكيد بر اين كه دسته‌بندي مناسب چوب ، باعث خشك شدن آن در هواي آزاد مي‌شود، گفت : آغشته كردن دو سر گرده‌بينه به مواد روغني ، از ترك خوردگي و شكاف آن جلوگيري مي‌كند.
كارشناسان در گفت و گو با ايرنا تاكيد كرد : جلوگيري از ضايعات چوب و بالابردن بازده استفاده از اين ماده با ارزش ، تا آن حد تاثير دارد كه ممكن است واردات چوب را متوقف كند
آنان خاطرنشان كردند : هم اكنون سالانه پنج ميليون متر مكعب چوب در كشور مصرف مي‌شود كه بيش ازيك ميليون متر مكعب آن با واردات تامين مي‌گردد، اگر بتوان با كاهش ضايعات و افزايش كيفيت توليد كارخانه‌هاي چوب ، بازده را ‪ ۲۵‬درصد بالا برد ، نيازي به واردات چوب نخواهد بود.
هم اكنون ‪ ۶۰‬كارخانه بزرگ صنايع چوب در كشور فعال است كه ‪ ۳۸‬كارخانه در شمال كشور قراردارد

    

منبع : wood &paper


کلمات کلیدی:
 
ویژگی های دستمال كاغذی مرغوب
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦ 

یكی از محصولاتی كه طی دهه های اخیر مورد مصرف فراوان خانواده ها قرار گرفته، دستمال كاغذی است. دستمال كاغذی به لحاظ یك بار مصرف بودن و در نتیجه رعایت بهداشت و همچنین به دلیل قیمت ارزان، طرفداران زیادی دارد.

یكی از محصولاتی كه طی دهه های اخیر مورد مصرف فراوان خانواده ها قرار گرفته، دستمال كاغذی است. دستمال كاغذی به لحاظ یك بار مصرف بودن و در نتیجه رعایت بهداشت و همچنین به دلیل قیمت ارزان، طرفداران زیادی دارد. در این راستا كارخانه های زیادی برای تولید این محصول در سراسر كشور فعالیت دارند. اما برخی خانواده ها بدون اطلاع از ویژگی و كیفیت محصولات بهداشتی و دستمال كاغذی اقدام به خرید می كنند. از این رو، دانستن چند مورد از ویژگی های دستمال كاغذی با كیفیت ، احتمالا در اقتصاد خانواده شما تاثیری مثبت (هر چند اندك خواهد داشت)

1- دستمال كاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد.

2- دستمال كاغذی باید كرپ شده باشد (منظور از كرپ، چین خوردگی های سطح كاغذ است كه هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا برد میزان سرعت جذب ایجاد می شود، به طوری كه هنگام پاك كردن دست خیس بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خیس پودر شود، حتماً مواد شیمیایی زیادی در آن به كاربرده شده است).

3- فاقد پرز (الیاف خرد شده)، الیاف كلوخه شده، سوراخ، لكه و سایر اجسام خارجی باشد.

4- زمانی كه برگ دستمال كاغذی را در مقابل نور قرار می دهید، پراكندگی الیاف به طور یكنواخت دیده می شود.

5- رنگ به كار رفته در ساخت دستمال های كاغذی باید از رنگ های مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال كاغذی هم رنگ و متناسب باشد.

6- دستمال كاغذی باید فاقد لكه وبوی نامطبوع باشد.

7- گاهی دیده می شود و در صورت كشیدن یك برگ دستمال كاغذی همه برگ ها بیرون می ریزد و خانواده ها باید توجه داشته باشند

دستمال كاغذی استاندارد در بسته باید به طور تا خورده به نحوی بسته بندی شود كه به راحتی و تك تك بتوان آنها را از بسته خارج نمود.

8- باید محتویات داخل جعبه با تعداد و ابعاد ذكر شده روی جعبه مطابقت داشته باشد.

9- بسته باید از استحكام كافی برخوردار باشد وطی مراحل حمل و نقل شكل ظاهری خود را حفظ نماید.

10- ورق ها باید در یك بسته با ابعاد یكسان بسته بندی شوند، تعداد ورق ها نباید كمتر از تعداد مشخص شده بر روی بسته باشد.


کلمات کلیدی:
 
نوار بهداشتی و مطالبی در مورد کاربرد آن
ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦ 

خانواده ها باید در نظر داشته باشند هر چه قدر در مورد محصولات بهداشتی هزینه و بودجه ای مناسب را اختصاص دهند به همان نسبت سلامتی و پیشگیری از بیماری را تضمین كرده اند.
آمار نشان می دهد بیماری های زنان یكی از شایع ترین بیماری هایی است كه جامعه امروز ایران با آن دست به گریبان است . شاید یكی ازمهمترین دلایل شیوع این قبیل بیماری ها ، كوتاهی رسانه های عمومی در آموزش نكات ویژه بهداشتی زنان باشد ، مسئله ای كه در اغلب كشورها كاملا حل شده است . جای بسی تاسف است كه زنان ایرانی بیش از رعایت مسائل بهداشتی به محصولات آرایشی روی می آورند . یكی از مهم ترین مواردی كه زنان جامعه باید از آن اطلاع داشته باشند، استفاده درست از محصولات بهداشتی (نوار بهداشتی) است كه دانستن خصوصیات و ویژگی های اساسی این محصولات مانع بروز عفونت و بیماری می شود و از خطرات و آلودگی های جانبی آن جلوگیری می كند. با ازاد سازی واردات لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع و اقسام این محصولات اعم از مرغوب و نا مرغوب به بازارهای كشور راه یافته كه اطلاع از كیفیت مطلوب آنها تنها از طریق كنترل وزارت بهداشت و درمان میسر است. بنابر این ضروری است خانم ها چنانچه از كیفیت محصولات خارجی اطمینان نیافته اند، از تولیدات داخلی با نشان استاندارد استفاده كنند. به هر جهت، ذكر ویژگی های نوار بهداشتی مطلوب در این مقوله خالی از فایده نیست.
 
1- وجود هر یك از اجزا تشكیل دهنده (فلاف پالپ ، تیشو، نوار نازك پلی اتیلن، نان وون، چسب و نوار سیلیكون)
2- قدرت و ضریب جذب متناسب با توجه به ابعاد نوار بهداشتی و میزان قید شده روی بسته
3- عدم وجود جمع شدگی، نایكنواختی ، قطع شدگی و بیرون زدگی در سطح لایه نوار
4- عدم وجود هر گونه آلودگی
5- استحكام كافی در برابر پارگی و از هم پاشیدگی در عین لطافت، نرمی و عدم حساسیت
6- چسبندگی كامل خط چسب پشت نوار
مسلماً با رعایت كامل موازین بهداشتی و بسته بندی صحیح از طرف كارخانه های كشور و دقت در انتخاب نوع محصول بدون در نظر گرفتن قیمت، می توان از بیماری های پوستی و تداوم آن جلوگیری كرد.
ماخذ : فصلنامه آوند


کلمات کلیدی:
 
روان شناسی در پشت رنگ ها
ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ آبان ۱۳۸٦ 

رنگی که در هر اتاق استفاده می‌شود بر روحیه ی شما و هر شخصی که از آن اتاق استفاده می‌کند تأثیر می‌گذارد. در این جاست که روان‌شناسی رنگ، نقش اصلی را ایفا می‌کند. رنگ اولین چیزی است که ما در برخورد با اشیا و مکان‌ها به خاطر می‌سپاریم؛ از لباسی که می‌پوشیم تا اتاقی که در آن رفت و آمد می‌کنیم.

 

 

 

در این مقاله گزیده‌ای از روان‌شناسی اولیه ی رنگ‌ها را در نظر گرفته‌ایم تا با توجه به آن‌ها، رنگ مورد نظر برای اتاق‌های مختلف منزل را انتخاب نمایید. روان‌شناسی رنگ در مورد افراد مختلف تفاوت‌هایی  را نشان می‌دهد، از این رو، ما در این مطلب دیدگاه‌های کلی و عمومی پذیرفته شده درباره ی رنگ‌ها را ذکر کرده‌ایم.

 

 

 

قرمز

 

رنگ قرمز موجب بالا رفتن فشار خون و تپش قلب می‌شود. در بعضی افراد نیز ایجاد نیرو و انرژی می‌کند وهم‌چنین باعث به وجود آمدن حالتی صمیمی همراه با عشق ومحبت   می‌شود. به علاوه رنگ قرمز اشتها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و به همین  دلیل است که در سالن‌های غذاخوری از این رنگ استفاده می‌کنند. این رنگ می‌تواند   انتخاب مناسبی برای اتاق مطالعه و ناهارخوری باشد.

 

 

 

نکته ی مهم در انتخاب هر رنگی توجه به میزان تیرگی و روشنی آن رنگ است. قرمز روشن تداعی کننده ی خطر و مشکل برای برخی از افراد است مانند علائم هشدار دهنده؛ بنابراین توصیه می‌شود که از رنگ قرمز تیره استفاده نمایید

 

 

 

نارنجی

 

رنگ نارنجی هم‌چون رنگ قرمز القا کننده ی احساساتی مانند صمیمت، عشق و انرژی است، اما نه به همان شدت. نارنجی درخشش نور آفتاب را در نظر انسان مجسم می‌سازد و دستمایه‌ای برای زندگی با نشاط را فراهم می‌آورد. این رنگ حالتی درونی دارد و به مردم  حس خوش آمدگویی می‌دهد. به همین دلیل در اکثر مواقع برای آراستن اتاق‌های نشیمن (پذیرایی) و‌ هال منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

زرد

 

این رنگ‌ نیز تاثیراتی مانند قرمز و نارنجی بر جای می‌گذارد با این تفاوت که درخشان‌تر و روشن‌تر است و همانند قرمز و نارنجی می‌توان از آن برای فضای نشیمن و  استفاده کرد. علاوه بر این، انتخابی بسیار هوشمندانه برای روشن و بزرگ‌تر نشان دادن قسمت‌های تاریک و کم‌نور ساختمان مانند راهروها و فضای ورودی منزل است. علاقه داشتن به رنگ زرد، نشانه‌ای از خلاقیت و میل به ایجاد ارتباط با دیگران است.

 

 

 

آبی

 

رنگی بسیار آرام‌بخش و تسکین‌‌دهنده که در انسان ایجاد امنیت و آرامش می‌کند. به همین دلیل است که در اکثر مطب‌های پزشکی و اتاق‌های جراحی از آن بهره می‌گیرند.

 

 

 

آبی را می‌توان برای اتاق‌های خواب و سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفت. در کل برای محل‌هایی که به نظر باید خنک و آرام‌بخش باشند، استفاده می‌شود.

 

 

 

لازم به ذکر است که آبی نقطه ی مقابل قرمز در زمینه ی اشتها بوده، در حقیقت باعث از بین رفتن اشتها می‌شود، بنابراین نمی‌تواند رنگی مناسب برای اتاق ناهارخوری و آشپزخانه باشد.

 

 

 

سبز

 

رنگی جذاب که احساس سلامت، باروری، حاصل خیزی، آرامش و صمیمیت را القا می‌کند. سبز نیز تا حدی مانند آبی عمل می‌کند، اما گرم‌تر و منعطف‌تر است. از این رنگ نیز در بیمارستان‌ها، مطب‌ها و اتاق انتظار دندانپزشکی استفاده می‌شود.

 

 

 

سبز روشن رنگ مناسبی برای اتاق‌های خواب، نشیمن و هال به شمار می‌رود. سبز تیره نیز برای آشپزخانه و اتاق‌ناهار خوری مناسب است، زیرا که این رنگ تأثیر خوبی بر سلامت و تغذیه دارد.

 

 

 

زرشکی

 

خیلی از افراد عاشق این رنگ هستند و بسیاری هم از آن متنفرند. برای کسانی که این رنگ را دوست دارند، زرشکی می‌تواند گزینه ی خوبی در آراستن فضای ناهارخوری و اتاق‌های خواب و مطالعه باشد. از طرف دیگر، بچه‌ها به این رنگ علاقه دارند و می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای برای اتاق خواب و محل بازی آن‌ها باشد.

 

 

 

منبع :ایران آذین - با تغییر و تلخیص

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی: