مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

حضور دکتر رهبر در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی به روایت سایت خبر دانشگاه و تصویر
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٧ 

 

    

   

بازدید رئیس دانشگاه از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی


 

دکتر رهبر هشتم اسفند ماه از بخش های مختلف پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بازدید کرد و از نزدیک با دانشجویان، مدیران گروه ها و کارکنان این پردیس به گفتگو پرداخت.
رئیس دانشگاه با حضور در چند کلاس درس دانشکده های پردیس از نزدیک در جریان برخی از مشکلات آموزشی دانشجویان قرار گرفت. وی در بازدید از گروهها بر تجاری سازی یافته های علمی تاکید کرد.
دکتر رهبر از مرکز انفورماتیک دانشکده منابع طبیعی ، موزه جانور شناسی،سالن غذاخوری و آشپز خانه دختران و پسران، خوابگاه دختران، برخی آزمایشگاه های پردیس وگروه های آموزشی بازدید کرد.
رئیس دانشگاه همچنین در دیدارهای صمیمانه با دانشجویان پردیس از نزدیک در جریان مشکلات صنفی آنان قرار گرفت.
وی با حضور در جمع کارکنان پردیس نیز پای صحبت های آنان نشست. در این جلسه سه نفر از نمایندگان کارکنان مشکلات و مسائل صنفی خود را بیان کردند که دکتر امید ، معاون اداری مالی دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد. دکتر رهبر نیز گفت تمام تلاش خود رادر حد وسعم برای حل مشکلات رفاهی کارکنان انجام خواهم داد.
دکتر رهبر و هیات همراه پس از اقامه نماز ظهر و عصر با حضور در سالن غذاخوری دانشجویان پسر به همراه آنان به صرف ناهار پرداختند.
دکتر رهبر همچنین در نخستین جشنواره آموزشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی که در تالار مهدی اردبیلی این پردیس برگزار شد، شرکت کرد.
دکتر رهبر رئیس دانشگاه طی سخنانی در این مراسم با بیان تسلیت به مناسبت اربعین حسینی و با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره آموزشی دانشگاه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی آن را یک گام مثبت ارزیابی کرد و افزود: البته توقعات بیشتری از یک جشنواره داریم و امیدواریم هر سال کیفیت جشنواره بهبود یابد.
وی هدف استراتژیک مدیریت دانشگاه را اعتلای دانشگاه بیان کرد و گفت: اگر یکی از اهداف دانشگاه را دانشگاه مولد، کارآفرین و در خدمت جامعه بدانیم باید تمام ابزار رویکرد را به این سمت سوق دهیم. رئیس دانشگاه افزود: اگر در عرصه بین‌المللی هدف دانشگاه تولید علم و دانش باشد از داخل هم مسئولیت هایی بر دوش ماست که باید علم دانشگاه در خدمت جامعه باشد و بتواند نیازهای جامعه را برطرف نماید.
رئیس دانشگاه با اشاره به اهداف چشم‌انداز سند 20 ساله گفت: بر اساس این چشم‌انداز باید ما در غرب آسیا در همه عرصه‌ها رتبه اول را داشته باشیم که برای رسیدن به این هدف باید تلاش نمود چرا که رقبای ما در این منطقه از حرکت باز نایستاده‌اند که ما رتبه اول را کسب کنیم. رسیدن به این رتبه الزاماتی را می‌طلبد که یکی از این الزامات این است که ما کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به هدف را انتخاب کنیم.
رئیس دانشگاه همچنین ضمن تأکید بر ارزش علم و دانش در دنیای امروز گفت: نقش علم در ارزش افزوده انکار ناپذیر است و امروز ارزش افزوده دیگر تجهیزات نیست بلکه تولید علم و دانش به همراه نیروی انسانی،ارزش افزوده می‌آفریند.
دکتر رهبر تولید علم و نهضت نرم‌افزاری را تنها راه دست‌یابی به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله عنوان کرد و افزود بی شک دانشگاهها برای تحقق اهداف این سند اهمیت بسیاری دارند.
وی عدم تحقق اهداف دانشگاهها را خطری جدی برای عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز دانست و گفت: بنابراین برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز دانشگاهیان مسئولیت سنگینی دارند.
رئیس دانشگاه گفت: کشاورزی و منابع طبیعی یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی است که یک دوم تولید ناخالص داخلی و یک سوم نیروی مشاغل در این بخش به فعالیت مشغولند و از این نظر وظیفه و مسئولیتی که بر دوش شما عزیزان در این پردیس وجود دارد.
دکتر رهبر گفت: کشاورزی یک صنعت تک بعدی نیست بلکه چند بعدی است که مسایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را نیز در بر می‌گیرد.
وی گفت: کشاورزی و موفقیت در این بخش منوط به اقدامات کوتاه مدت غیر برنامه ریزی شده نیست، موفقیت در بخش کشاورزی و منابع طبیعی منوط به برنامه‌ریزی بلند مدت و اقدامات بلند مدت است.
رئیس دانشگاه با اشاره به خودکفایی ایران در بخش تولید گندم گفت: این خودکفایی یک دفعه و یک روزه محقق نشده بلکه با یک برنامه‌ریزی بلند مدت این موفقیت نصیب کشور شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت استراتژیکی منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: دنیای سلطه امروز از طریق اعمال سلطه بر مواد غذایی (بویژه گندم) در صدد اعمال قدرت و سلطه بر کشورهای ضعیف هستند.
رئیس دانشگاه با اشاره به تحریم های غرب علیه ایران گفت: اگر دشمنان می توانستند از حربه منابع غذایی علیه ما استفاده می کردند که خوشبختانه این حربه از آنها گرفته شده است. چرا که با توانمندی هایی که در بخش تولید مواد غذایی بوجود آمده دیگر این حربه برای دشمن کارایی ندارد.
وی افزود: شما دانشگاهیان باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا در داخل در برنامه ریزیها به قدرت و علم خود تکیه کنیم و از طرف دیگر حربه ها ی دشمن را از او سلب کنیم.
وی بار دیگر برارتباط دانشگاه با جامعه تاکیدکرد و گفت : تمام دانشگاهیان باید تلاش کنند دانشگاه را به جامعه بشناسانند و ارتباطی بین جامعه و دانشگاه برای رفع نیاز های جامعه ایجاد شود و باید اعتماد از دست رفته بین دانشگاه و جامعه دوباره به جامعه برگردد.
وی همچنین برقراری ارتباط برای بهره گیری از علمی که در دانشگاه تولید می شود برای رفع نیازهای ملی را از دیگر ماموریت ها ی دیگر دانشگاه دانست و گفت: البته برای تحقق این امر نیازمند یک نظام سیستماتیک و پایدار هستیم.
دکتر رهبر با اشاره به سطح کم دانش در بخش کشاورزی کشور گفت: باید دانشگاه و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی سطح دانش در بخش کشاورزی را افزایش دهند تا بهره وری این بخش افزایش یابد.
وی تصریح کرد: با ارتباط بین دانشگاه و بخش کشاورزی می توانیم آثار مثبت دانش و علم دانشگاه را در بخش کشاورزی شاهد باشیم.
رئیس دانشگاه در پایان گفت : باید بتوانیم منابع طبیعی و کشاورزی را از وضع موجود به وضع مطلوب و در نهایت برای تحقق اهداف سند چشم انداز برسانیم.
همچنین دکتر زالی رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره پردیس گفت: جهت گیری این پردیس براساس خواست نظام وشکوفایی بخش کشاورزی است واین شکوفایی در صورتی محقق می شود که آموزش کشاورزی هدفمند باشد، که این هدفمندی پژوهش را نیز به دنبال دارد.
دکتر زهتابیان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان به چگونگی انتخاب استادان، دانشجویان وکارکنان نمونه نخستین جشنواره آموزش پردیس اشاره کرد.
در پایان این جلسه از استادان، دانشجویان و کارکنان نمونه پردیس با اهدا لوح تقدیر و جوایزی قدردانی شد.


کلمات کلیدی:
 
مقالات فارسی
ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٧ 

در زیر چند مقاله فارسی برایتان قرار داده ایم.برای دستیابی به فایل pdf آن روی لینک pdf کلیک کنید

منبع مقالات در بالای هر سری قید شده است

مجله منابع طبیعی ایران

 

اندازه گیری نفوذ پذیری طولی چوب راش نسبت به مایع با استفاده از نمونه های با شکل غیر هندسی

نویسنده ابوالفضل تیرانداز  علی نقی کریمی        pdf

 بررسی امکان بکارگیری تراوس های فرسوده راه آهن در ساخت تخته خرده چوب

نویسنده پیمان بضاعتی پور  علی اکبرعنایتی        pdf

استفاده از آرد گال به عنوان فیلر چسب فنل فرم آلدئید در ساخت تخته لایه

سعید کاظمی نجفی ـ کاظم دوست حسینی ـ                   

  pdfبررسی گیاه کنف در تهیه خمیر کاغذ

  نویسنده  یحیی همزه   سیداحمد میرشکرائی  مهدی فائزی پور       pdf

 

مطالعه اختلاط الیاف سلولز طبیعی با پلی اتیلن سنگین و بررسی خواص مکانیکی فرآورده های مرکب حاصل

نویسنده   سیلا صفارزاده  ـ قنبر ابراهیمی      pdf

  
 
  

کلمات کلیدی:
 
مواد درسی و ضرائب مربوطه برای آزمون دوره دکتری رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ
ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٧ 

utarm 

مواد درسی و ضرائب مربوطه برای آزمون دوره  دکتری رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ
 
منابع جهت مطالعهضریبماده درسی
پاراگراف‌هایی از منابع (کتاب‌های) معتبر در زمینه‌های:حفاظت چوب - فیزیک و مکانیک چوب - فرآورده‌های چوب –چندسازة چوب- کابردهای چوب – کاغذ و کاربرد آن به عنوان مثال منابع زیر:-         Forest products Journal, 2001-2004 Forest product society- Madison, WI, US.A-        Textbook of wood technology A.J. Panshin, McGraw hil book company 1980-        Wood handbook- wood an engineering material. Us.Dep. of Agriculture Forest service Agriculture handbook 72- 19873زبان تخصصی
   
-         اصول طراحی کارخانه  G.M. Apple ، ترجمه گروه مهندسی صنایع ، دانشگاه صنعتی شریف-         طرح‌ریزی واحدهای صنعتی : اردوان آصف‌وزیری، دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه  علم و صنعت-         طرح‌ریزی واحدهای صنعتی: دکتر سید‌حسینی، دانشکده مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعتی-         مقدمه‌ای بر طراحی کارخانه و حمل و نقل مواد، گروه مهندسی صنایع ، دانشگاه صنعتی شریف3فرآیندهای صنایع چوب
   
بیولوژی چوب:-         کتاب اطلس چوبهای شمال ایران (دکتر پارساپژوه)-         فرهنگ چند زبانه گاه‌شناسی درختی (دکترپارساپژوه و دکترفائزی‌پور)-         کتاب تنش‌ها و کرنش‌های رشد در درختان (فصل‌های 1، 2 و 3) (دکتر ابراهیمی)-         کتاب مورفولوژی الیاف در چوب و خمیر کاغذ(دکترضیا,الدین حسینی)حفاظت چوب:-         کتاب فرآیند انتقال سیال: فصل‌های دوم و سوم-         Wood      Decay, Pests and Protection R.A. Eaton and M.D.C. Haleفصل‌های اول- سوم- چهارم – پنجم- شم- هفتم- هشتم- دهم- یازدهم- دوازدهم- چهاردهم- پانزدهم- هفدهم- هجدهم- و بیست و دوم-         کتاب حفاظت صنعتی چوب: بخش دوم-         کتاب انتخاب و کاربرد چوب‌های تیمار شده: فصل‌های سوم – چهارم- ششم-         از کتاب تخریب چوب آلات در ساختان: فصل‌های اول- دوم- سوم- چهارم- پنجم- ششم- هفتم- هشتم- نهم1بیولوژی و حفاظت چوب
   
-         کتاب فیزیک چوب، تالیف دکتر علی‌اکبر عنایتی ، دانشگاه تهران -         کتاب مکانیک چوب و فرآورده‌های مرکب آن، انتشارات دانشگاه تهران، چاپ سوم-         مقاومت‌های مکانیکی چوب و عناصر آن و تحلیل تاب اوراق مرکب چوبسرفصل‌های مورد نظر-        خصوصیات مواد مرکب چوبی-        تنش، کرنش و تبدیل‌ها-        الاستیسیته ارتوتروپیک-        کاربرد تئوری الاستیسیته در سیستم‌های ساده-        سیستم‌های لایه‌ای (مختصر)-        اندازه‌گیری خواص مکانیکی-        فاکتورهای محیطی تغییر دهنده خواص چوب-        معایب عمده رویش1خواص فیزیکی و مکانیکی چوب
   
1-     Principles of wood science and technology    II- Wood based Mataials (Kollmann)فصل های 3 و 52-     Plywood Manufacturing Practices (Balldwin)فصل 6 تا فصل 153-     Science and Technology of  wood (Tsoumis)فصل 20 تا فصل 244-     Primary wood Processing (Walker)  فصل‌های 11و 12-         تکنولوژی تولید تخته فیبر(ترجمه دکتر حسین‌زاده، دکتر جهان‌لتیباری، دکتر ابراهیمی) انتشارات موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع-         فناوری تولید و کاربرد صفحات فشرده چوبی(دکتر دوست‌حسینی)1فرآوده‌های مرکب چوب
 
کلمات کلیدی:
 
چند مقاله انکلیسی
ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٧ 

در زیر چند مقاله انگلیسی به صورت pdf در اختیارتان قرار می دهم.امیدوارم مورد کاربرد باشد منبع مقالات در بالای هر سری مقاله معرفی شده

BioResources

Hubbe, M. A. (2008). "Are lignocellulosic resources too valuable to burn?" BioRes. 3(2), 295-29   pdf

Ekhtera, M. H., Rezayati Charani, P., Ramezani, O., and Azadfallah, M. (2008). "Effects of poly-aluminum chloride, starch, alum, and rosin on the rosin sizing, strength, and microscopic appearance of paper prepared from old corrugated container (OCC)pulp,"  BioRes. 3(2), 383-402  pdf

El-Sharkawy, K., Haavisto, S., Koskenkely, K., and Paulapuro, H. (2008). "Effect of fiber flocculation and filling design on refiner loadability and refining characteristics," BioRes. 3(2), 403-424  pdf

Ander, P., Hildén, L., and Daniel, G. (2008). "Cleavage of softwood   kraft pulp fibers by HCl and cellulases," BioRes. 3(2), 477-490  pdf

Csóka, L., Lorincz, A., and Winkler, A. (2008). "Sonochemically modified wheat straw for pulp and papermaking to increase its economical performance and reduce environmental issues,"   BioRes. 3(1), 91-97   pdf 

Zhu, J. Y., Scott, C. T., Gleisner, R., Mann, D., Dykstra, D. P., Quinn, G. H., and Edwards, L. L. (2007). "Mill demonstration of TMP production from forest thinnings: Pulp quality, refining energy, and handsheet properties," BioRes. 2(4), 544-559   pdf

Ni, W., Chen, J., and Xu, Q. (2008). "Synthesis and characterization of hierarchically porous silica with poplar tissue as template with assistance of supercritical CO2," BioRes. 3(2), 461-476    pdf.


کلمات کلیدی:
 
گردش مالی ۶۰ میلیارد تومانی در بازار دستمال کاغذی
ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٧ 
نویسنده: مژگان عسگری

 
 

    بازار دستمال کاغذی در ایران با تولید سالانه 30 هزار تن حدود 60 میلیارد تومان گردش مالی دارد.
    
    علاوه بر این سالانه حدود سه میلیون دلار از دستمال کاغذی های تولید داخل به بازارهای جهانی صادر می شود.
    
    سیف الله ملکی; رییس هیات مدیره انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران، ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار ما گفت: «این گردش مالی سالانه در دو بخش تولید و بسته بندی دستمال کاغذی در ایران، حاصل می شود
    
    وی، همچنین در مورد نوسان قیمت ها در این بازار افزود: «طی یک سال گذشته به دلیل کمبود خمیر کاغذ (تیشو)در جهان، بازار داخلی نیز با کمبود روبه رو شده است.همچنین،قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی حدود 25 درصد افزایش یافته است و همین مساله به همراه افزایش نرخ دستمزد، بر بازارهای داخلی تاثیر گذاشته و موجب افزایش 30 تا 35 درصدی قیمت ها در بازارهای داخلی شده است
    
    ملکی، با اشاره به عضویت 30 شرکت تولیدکننده دستمال کاغذی در انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران، خاطرنشان کرد: «این 30 واحد تولیدی حدود 90 درصد نیاز بازار های مصرف کشور را تامین می کنند
    
    وی در ادامه افزود: «حدود 50 شرکت تولیدکننده در سطح کشور وجود دارد که اقدام به تولید دستمال کاغذی در بسته بندی های متفاوت می کنند و در شرایطی که ظرفیت اسمی تولید این واحدها سالانه بالغ بر 100 هزار تن است، هم اکنون تنها حدود 30 هزار تن تولید دارند
    
    وی در مورد نیاز بازارهای داخل و صادرات دستمال کاغذی در کشور، اظهار کرد: «نیاز بازار داخلی در این بخش حدود 35 هزار تن است که توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود، ضمن این که سالانه حدود سه میلیون دلار صادرات دستمال کاغذی نیز از کشور صورت می گیرد
    
    وضعیت بازار
    
    احمد رضاخانی، مدیرعامل یکی از کارخانه های تولیدکننده دستمال کاغذی در مورد وضعیت بازار این کالابه خبرنگار ما گفت: «بازار دستمال کاغذی فراز و نشیب بسیاری دارد و دارای وضعیت باثباتی نیست، ضمن این که این بازار عمدتا در ایام خاصی مانند نوروز یا مناسبت های مختلف رونق می گیرد و در ایام سوگواری از رونق آن کاسته می شود
    
    مدیرعامل کارخانه نوظهور، در مورد تاثیر افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین بر این بازار، افزود: «افزایش قیمت بنزین هنوز تاثیر خاصی بر روی این بازار نداشته است، اما بعید نیست در آینده نزدیک تاثیر این امر بر بازار دستمال کاغذی با افزایش قیمت ها خود را نشان دهد
    
    وی در مورد نوسان قیمت ها در بازار دستمال کاغذی اظهار کرد: «طی شش ماه گذشته در بازار محصولات این کارخانه تنها پنج تا شش درصد افزایش قیمت داشتیم
    
    رضاخانی افزود: «واردات دستمال کاغذی در بخش مواد اولیه و تیشو صورت می گیرد که عمدتا از اندونزی و مصر است و واردات دستمال کاغذی به صورت بسته بندی شده بسیار ناچیز بوده و عمدتا به دستمال سفره های چینی مربوط می شود
    
    افزایش قیمت
    
    احمد میلانی، یکی از فعالان بازار و از فروشندگان مواد شوینده و بهداشتی در شرق تهران، در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: «قیمت دستمال کاغذی طی سه ماه گذشته بسیار نوسان داشته و در برخی از انواع افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که ماهانه چهار تا 10 درصد و به طور کلی طی این مدت در مقایسه با سال گذشته حدود 35 درصد بر قیمت ها در این بازار افزوده شده است
    
    وی در ادامه افزود: «در حال حاضر در این بازار تنها چند تولیدکننده حرف اول را می زنند و غالب مصرف کنندگان نیز ترجیح می دهند مارک های شناخته شده را خریداری کنند. ضمن این که به طور کلی تولیدات داخلی در بازار دستمال کاغذی به خوبی از پس رقابت با نمونه های خارجی برمی آیند
    
    وی در مورد قیمت انواع دستمال کاغذی گفت: «در حال حاضر انواع دستمال کاغذی درجه دو و سه را به صورت فله ای از کیلویی 000ر2 تا 500ر2 تومان می توان خریداری کرد. همچنین انواع دستمال کاغذی های تولید داخلی جعبه ای با حجم های 100، 200 و 300 برگی را می توان از بسته ای حداقل 300 تا حداکثر 900 تومان تهیه کرد.» میلانی، در خصوص قیمت انواع دستمال های دلسی توالت و رول ها اضافه کرد: «در این بخش،قیمت ها از 650 تومان شروع می شود و تا 000ر2 تومان در طرح و مدل های مختلف به فروش می رسد
    
    محمد کاتبی، یکی دیگر از فروشندگان دستمال کاغذی نیز در رابطه با گران ترین و ارزان ترین نوع دستمال کاغذی به خبرنگار ما گفت: «ارزان ترین دستمال کاغذی ها معمولانوع جیبی آن است که از 50 تا 150 تومان به فروش می رسد و دستمال کاغذی های عطری طرح دار از جمله گران ترین دستمال های موجود در بازار هستند که نمونه های ایرانی در هر جعبه 200 تا 300 برگی قیمتی بین 700 تا 1200 تومان دارند.» وی در مورد نمونه های خارجی دستمال کاغذی، اظهار کرد: «نمونه های خارجی دستمال کاغذی که مشتریان خاص خود را دارند، نیز در طرح ها و اندازه های مختلف با قیمت هایی از 1500 تا 000ر2 تومان به فروش می رسند
    
    وی افزود: «دستمال های توالت تک رول و دوقلو نیز بسته به مارک و طرح دارای قیمت های متفاوتی است. نمونه های دوقلوی دستمال توالت بین 650 تا 870 تومان و تک رول آن 350 تا 450 تومان به فروش می رسد
    
    دستمال کاغذی مرغوب و نامرغوب
    
    رضا کرامتی، از فعالان بازار دستمال کاغذی، در مورد نحوه تشخیص دستمال کاغذی مرغوب از انواع نامرغوب، به خبرنگار ما گفت: «دستمال کاغذی مرغوب و یا مناسب به دستمال کاغذی گفته می شود که بعد از خیس شدن، ریز ریز و پودر نشود و بعد از چند دقیقه به حالت اولیه خود برگردد و از الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد. در ضمن، باید فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد
    
    وی افزود:«در بسته بندی های استاندارد، با کشیدن یک برگ دستمال کاغذی، تمام برگ ها به بیرون نمی ریزند و دارای استحکام کافی هستند و در حمل ونقل نیز مشکل ظاهری خود را از دست نمی دهند
    
    وی در مورد استاندارد دستمال کاغذی افزود: «دستمال کاغذی استاندارد یعنی دستمالی که در تعداد برگ و اندازه و ابعاد با آنچه روی جعبه نوشته شده است، مطابق باشد و نیز از الیاف مرغوب برای تولید آن استفاده شده باشد
    
    وی خاطرنشان کرد: «جنس نامرغوب یعنی جنسی که فاقد استاندارد باشد و در کیفیت مواد اولیه و الیاف استفاده شده تقلب صورت گیرد
    
    وی اضافه کرد: «اخیرا دستمال کاغذی های فله ای با نشان دستمال کاغذی های شناخته شده به بازار آمده است که در ساخت آن از الیاف نامرغوب و یا از اضافات و ضایعات دستمال های دیگر استفاده شده است
    
    وی تاکید کرد: «دستمال کاغذی های مرغوب الزاما دستمال کاغذی هایی نیستند که قیمت بالایی داشته باشند بلکه باید جنس مورد نظر از نشان استاندارد بهره مند باشد
    


کلمات کلیدی: