مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

دانستنیهای عمومی در مورد کفپوشهای لمینیت(پارکت)
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧ 
  یکی از مهم ترین عوامل موثر در ارتقاء کیفیت فضاهای داخلی ، انتخاب و بکار گیری مصالح ساختمانی مناسب است .در این انتخاب طراح باید با آگاهی و شناختی که از مشخصات فنی و کاربری مصالح مختلف دارد ، دست به انتخاب بهینه بزند. در بسیاری از موارد با توجه به تبلیغات شرکتهای مختلف عرضه کننده مصالح ساختمانی ، دسترسی واقعی به مشخصات و شاخص هایی برای مقایسه محصولات مختلف باهم برای مصرف کنندگان وجود ندارد. در این خصوص شرکت همای اندیکا (طرح داخلی) جهت کمک به مشتریان ، سعی دارد تا با استفاده از نظرا ت متخصصان ذیربط ، نسبت به ارائه مشخصات فنی محصولات اقدام نماید . این شرکت از کلیه متخصصان و صاحب نظران دعوت مینمایدتا با ارسال مقالات در این زمینه مارا یاری نمایند . کفپوشهای لمینیت پارکت،  با در هم  آمیختن کارایی با ظاهری چشم نوازو طراحی مد روز ،  از مقبولیتی  غیر قابل رقابت برخوردارند. این کفپوشها راحتی و ایمنی را به همراه سطحی بادوام ، بهداشتی، زیبا و با قابلیت نظافت بسیار آسان دارا هستند ونسبت به تنوع فوق العاده وظاهر جذاب خود ،  اطمینان می بخشند! این مجموعه ،تمامی زیبائی و گرمایی که شما از یک پوشش چوبی انتظار داریدرا به شما عرضه خواهد کرد . 

 

شرایط انتخاب پارکت با توجه به استانداردهای جهانی دسته بندی کیفی : 

 

1 -استاندارد  21/1 AC   مناسب برای اماکن کم تردد در منازل (مانند اتاق خواب یا مهمان خانه)  

 

 
2 - استاندارد  22/2 AC   مناسب برای اماکن با تردد متوسط در منازل(مانند اتاق نشیمن،غذاخوری،راهروهای داخلی)                                    3 - استاندارد  23/3 AC   مناسب برای اماکن پر تردد در منازل(مانندراهروهای ورودی یا آشپزخانه) 

 

4 - استاندارد  31/3 AC   مناسب برای اماکن کم ترددتجاری (ماننداتاق هتلها،اتاق های کنفرانس یا دفاتر کارکوچک) 5 - استاندارد  32/4 AC   مناسب برای اماکن تجاری با تردد متوسط (مانند کودکستانها،ادارات،سالنهای انتظار،بوتیکها) 

 

6 - استاندارد33/5 AC مناسب برای اماکن پرتردد تجاری (مانندراهروها ،مجتمع های بزرگ تجاری و کلاسهای درس) دسته بندی محصولات به درجات مختلف برای کمک به مصرف کنندگان انجام شده است تا بتوانند کفپوش مورد نظر خود را از بین طیف گسترده لمینتها باکیفیتی عالی برای مصرف شخصی یا تجاری انتخاب نمایند. 

 

 
 * به هنگام لمس کردن گرم و مطبوع بوده و در تابستان خنک است.  شرکت همای اندیکا (طرح داخلی)
کلمات کلیدی:
 
نخستین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی و دکوراسیون داخلی
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧ 
  

با رویکرد توسعه صنعت مبلمان و نفوذ در بازار کشورهای منطقه خاورمیانه و CSI کنفرانس بین اللملی تجارت جهانی مبلمان، طراحی و دکوراسیون داخلی در روزهای 19 و 20 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 

با رویکرد توسعه صنعت مبلمان و نفوذ در بازار کشورهای منطقه خاورمیانه و CSI کنفرانس بین اللملی تجارت جهانی مبلمان، طراحی و دکوراسیون داخلی در روزهای 19 و 20 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد. 
علی انصاری رئیس انجمن صنفی با اعلام این خبر افزود، رقابت جهانی در عرضه مبلمان با تحولات تکنولوژیکی در تولید و توسعه بازارهای جهانی گسترش یافته و حضور صنعتگران ایرانی در عرصه جهانی نیازمند بهره گیری از دانش جهانی، بستر سازی تولید، حمایت دستگاههای مسوول و شناخت بازارهای جهانی است.
انجمن صنفی کارفرمائی تولید کنندگان و فروشندگان مبل استان تهران با هدف دستیابی به همگرایی و همکاری ملی در این عرصه برای نخستین بار کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی و دکوراسیون داخلی را با مشارکت وزارتخانه های مسوول و مراکز علمی و دانشگاهی و تولید کنندگان داخلی و خارجی برگزار می کند.
علی انصاری در ادامه از کلیه تولیدکنندگان و فروشندگان مبل و فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی و نهادهای غیر دولتی جهت مشارکت و حضور در این کنفرانس دعوت بعمل آورد.
گزارش ایسکانیوز می افزاید؛ این کنفرانس دو روزه با برنامه های سخنرانی مسوولین بلند پایه کشوری، متخصصین داخلی و خارجی، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوعات مرتبط با کنفرانس و نمایشگاه اقتصادی و صنعتی در محل همایش های صدا و سیما برگزار خواهد شد

  

کلمات کلیدی:
 
اولین کنفرانس معماری داخلی و دکوراسیون
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧ 

 


به نام خدا

اهداف

کنفرانس معماری داخلی و دکوراسیون جهت دستیابی به اهداف ذیل برگزار شده و در صورت برآورده شدن انتظارات برگزارکنندگان و دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده می توان به آینده ای روشن در معماری داخلی و دکوراسیون امیدوار بود.  

·       تولید علم و حرکت در راستای ایجاد جنبش نرم افزاری در زمینه معماری داخلی و دکوراسیون.

·       ارتقاء سطح علمی، تخصصی و فنی معماری داخلی و دکوراسیون در کشور.

·       معرفی کشور به عنوان قطب علمی معماری داخلی و دکوراسیون در منطقه.

·       بازنگری فرهنگ و هنر ایرانی و ایجاد تعامل مطلوب آن با معماری داخلی و دکوراسیون.

·       ترویج فرهنگ کاربرد معماری داخلی و دکوراسیون در کشور با توجه به ارزشهای فرهنگی و ایرانی اسلامی.

·       بررسی راه کارهای مناسب در معماری داخلی و دکوراسیون جهت دستیابی به رفاه عمومی.

·       آموزش نیروهای متخصص در معماری داخلی و دکوراسیون و ایجاد فرهنگ آموزش در این زمینه.

·       ایجاد تعامل صحیح و مطلوب ما بین متخصصان و صنعت.

·       آشنایی با علوم و فناوری روز جهان.

·       ایجاد تعامل صحیح و مطلوب ما بین جامعه طراحان تجربی و طراحان تخصصی و نیروهای آموزش دیده.

·       پرورش ایده های نو در زمینه تولید محصولات جدید در زمینهمعماری داخلی و دکوراسیون و تجاری سازی آنها.

·       ایجاد بانک اطلاعاتی متخصصان و صنایع در زمینه معماری داخلی و دکوراسیون.

لازم به ذکر است که تحقق اهداف فوق در سایه برگزاری سلسله همایش های معماری داخلی و دکوراسیون و استمرار در آموزش نیروهای متخصص میسر خواهد شد.

ضرورت برگزاری

بدون شک توسعه دانش سازمان‌ها، گامی ارزنده و حیاتی به منظور توسعه توانمندی آنها برای حضور موفق در عرصه بازارهای رقابتی بوده و کنفرانس‌ها و سمینارهای تخصصی به عنوان فرصتی مناسب برای هم اندیشی مدیران صنایع و جامعه دانشگاهی و ایجاد شبکه‌ای گسترده و توانمند از کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مرتبط، از جمله مؤثرترین شیوه‌های دستیابی به این مهم می‌باشند.

با توجه به انجام مطالعات اولیه از سوی دپارتمان همایش ها و کنفرانس های شرکت مدیران هم اندیش فراخیز، این تیم با بررسی خلا های موجود در زمینه معماری داخلی و دکوراسیون، راه کار مناسب را در برگزاری اولین کنفرانس در این شاخه یافت.

با توجه به مطالب عنوان شده می توان چنین نتیجه گرفت که صنعت و علم معماری داخلی و دکوراسیون  از جایگاه ویژه ای در جهان برخودار بوده و می توان با ایجاد زمینه مناسب و فراهم نمودن مقدمات لازم همچون تولید علم و استمرار در امر پرورش نیروهای متخصص در زمینه معماری و طراحی داخلی نیاز کشور را از واردات مرتفع کرده و در نهایت زمینه مناسب را در جهت صادرات محصولات ایرانی فراهم نمود.

این امر می تواند در سایه برگزاری کنفرانس ها، نشست های اقتصادی و ایجاد تعاملات جدید در بین صنایع، شرکت ها و سایر نهادهای فعال در این زمینه که به بررسی راه کار های مناسب برای دستیابی به اهداف  مشترک شکل می گیرد، تحقق یابد. 

مخاطبان

·         کارشناسان و متخصصان مرتبط کلیه واحدهای صنعتی و دانشگاهی.

·         دانشجویان رشته‌های مهندسی معماری, مهندسی طراحی صنعتی، گرافیک، فرش، نقاشی، مجسمه سازی، چوب و صنایع چوبی، پارچه.

·         انجمن‌های علمی- تخصصی مرتبط.

·         کارآفرینان و سرمایه‌گذاران

برگزاری کارگاه های تخصصی

کارگاه تاثیر رنگ در معماری داخلی و کارگاه اصول چیدمان صحیح همزمان با کنفرانس، در محل مجتمع پتروشیمی توسط مهندس بهناز خیابانی برگزار می شود. نحوه ثبت نام و برنامه برگزاری کارگاه ها بزودی اعلام می شود.

برنامه کارگاه ها به نحوی تنظیم گشته است که کمترین همپوشانی را با برنامه کنفرانس داشته باشد

راهنمای ثبت نام در  اولین کنفرانس معماری داخلی و دکوراسیون 

 

1- ابتدا باید فرم ثبت نام موجود در وب سایت را کامل نمایید.جهت ورود به صفحه فرم ثبت نام، بر روی لینک (برای شروع ثبت نام اینجا کلیک کنید) در پایین همین صفحه کلیک کنید. پس از تکمیل فرم ثبت نام، نامه الکترونیکی دبیرخانه کنفرانس به آدرس پست الکترونیک شما ارسال می شود. در این مرحله بهتر است آدرس پست الکترونیک شما از پرتال Yahoo (برای مثال Someone@yahoo.com) باشد. در نامه ارسالی، لینک مربوط به تکمیل ثبت نام شما در وب سایت وجود دارد. با کلیک بر روی این لینک، شما عضو وب سایت کنفرانس خواهید بود. پس از کلیک بر روی لینک مربوطه شما بار دیگر وارد وب سایت کنفرانس می شوید. با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، گزینه تکمیل ثبت نام در منوی صفحه شخصی شما فعال می شود.

2- اگر تمایل دارید که اسکان از سوی کنفرانس برای شما تامین گردد، در صفحه اصلی نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نموده تا وارد صفحه شخصی خود شوید. در این صفحه بر روی گزینه اسکان که در صفحه شخصی شما فعال شده است کلیک کنید تا وارد صفحه اسکان شوید. با کلیک بر روی گزینه اسکان در این صفحه درخواست شما ثبت می شود. لازم به ذکر است که خدمات اسکان کنفرانس محدود بوده و تنها برای دانشجویان و اساتید گرامی مهیا گشته است. سایر عزیزان با تماس با دبیرخانه می توانند از خدمات رزرواسیون و امکان اقامت بهرمند گردند.

3- واریز مبلغ ثبت نام به شماره حساب 15/1349430 جاری جام بانک ملت شعبه آزادی تبریز (کد شعبه 2/1353) به نام شرکت مدیران هم اندیش فراخیز.

مبلغ ثبت نام در کنفرانس برای شرکت کنندگان 500.000 ریال می باشد.

 

هزینه ثبت نام شامل تمام خدمات مربوط به برگزاری همچون حضور در سخنرانی ها، جلسات ارتباط با صنعت، پذیرایی و ناهار (دو وعده) خواهد بود.

جهت حمایت از اقشار فرهنگی، نخبگان و دانشگاهیان، تخفیفات ویژه و همچنین امکان اقامت در نظر گرفته شده است.

جدول هزینه ها

15/1/1387 لغایت 5/2/1387

ثبت نام با تاخیر تا 20 اردیبهشت ماه 1387

کنفرانس

اسکان*

کنفرانس

اسکان*

متخصصان و صاحبان صنایع

500.000

**-----

700.000

----

اساتید دانشگاه

300.000

400.000

400.000

500.000

دانشجویان

200.000

300.000

300.000

400.000

مبالغ فوق به ریال می باشد.

*هزینه اسکان شامل اقامت در هتل 4 ستاره پتروشیمی تبریز، صبحانه و شام در روزهای برگزاری کنفرانس خواهد بود.

هزینه ثبت نام در کنفرانس به صورت مجزا از هزینه اسکان می باشد. در صورتی که مایل به اقامت در هتل پتروشیمی می باشید هزینه اسکان را همراه با هزینه ثبت نام در کنفرانس به صورت یکجا پرداخت نمائید.

(آغاز اسکان کنفرانس از ساعت 6 صبح روز چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه و پایان اقامت در هتل ساعت 14:00 روز پنج شنبه 26 اردیبهشت ماه خواهد بود.)

**متخصصان و صاحبان صنایع جهت رزرواسیون و خدمات اقامت می توانند با دبیرخانه کنفرانس تماس حاصل نمایند.

4- پس از واریز مبلغ ثبت نام، شرکت کنندگان می باید به وب سایت کنفرانس مراجعه نموده و با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور خود، وارد صفحه شخصی خود شوند. در این صفحه گزینه فیش ثبت نام را انتخاب نموده و وارد فرم ثبت نام نهایی می شوند. پس از تکمیل فرم ثبت نام نهایی، کمیته دبیرخانه و ثبت نام اطلاعات شما را کنترل و طی 24 ساعت نتیجه را می توانید بر روی صفحه شخصی خود مشاهده نمایید. در این صفحه شما امکان مشاهده تایید مراحل ثبت نام و همچنین ویرایش اطلاعات خود را خواهید داشت.

در صورت عدم مشاهده تایید ثبت نام پس از واریز فیش بانکی و ثبت آن در صفحه فیش بانکی، تا 48 ساعت، با دبیرخانه تماس حاصل نمایید.

*در صورت بروز هرگونه اشکال در روند ثبت نام با دبیرخانه کنفرانس تماس حاصل نمایید.

 

شماره های تماس: 3365961-0411

3357387-0411

آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی به لحاظ طبیعی و تاریخی ازمناطق پررونق و با اهمیت ایران بوده و همواره از نظر سیاسی, فرهنگی و اقتصادی نقش موثر و ارزشمندی را درایران ایفا کرده است. شرایط آب و هوایی و فراوانی آب؛ آذربایجان شرقی را به منطقه ای مناسب و مستعد برای کشاورزی و زراعت تبدیل کرده و روحیه خستگی ناپذیر و پرتلاش مردم؛ صنعت وبازرگانی این خطه را رونق داده است. وضعیت خاص زمین شناسی و توپوگرافی منطقه؛ باعث به وجود آمدن کوهستان های آتشفشانی سهند و سبلان، غارها، دره ها، دشت ها و گردنه های متعدد شده که هر یک با چشم اندازهای زیبا و ارتفاعاتی چون کیامکی و بزغوش جاذب دوست داران و علاقه مندان طبیعت است. سابقه کهن فرهنگی و تاریخی استان آذربایجان شرقی؛ سبب به وجود آمدن آثار تاریخی از باستان تا معاصر در تمام دسته بندی های تاریخی, معماری, فرهنگی و اجتماعی شده و درمجموع این منطقه را به یکی از دیدنی ترین استان های ایران تبدیل نموده است. آذربایجان شرقی در زمینه های بازرگانی, کشاورزی, صنعتی و دام داری از رونق بالایی برخوردار بوده و از نظر جاذبه های اجتماعی چون: جلوه های زندگی عشایری, جشن ها و آیین های محلی, غذاها و آداب و رسوم سنتی, جاذبه های فرهنگی چون: موسیقی خاص و منحصر به فرد, صنایع دستی هنرمندانه و کم نظیر و لباس های محلی بسیار زیبا, دیدنی و جذاب است. شهر تبریز که یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین شهرهای ایران در همه زمینه هاست, به عنوان مرکز این استان؛ اهمیت آن را چندین برابر نموده و جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت www.istta.ir مراجعه نمایید.

تبریز

تبریز یکی از قدیمی ترین مناطق ایران و مهم ترین منطقه ی استان آذربایجان شرقی است. مجموعه ی آثار تاریخی و نشانه های باستان شناختی که از محل های مختلف این شهرستان در نتیجه ی حفاری های متعدد به دست آمده؛ دلالت بر دیرینه گی و قدمت تاریخی این منطقه دارد. مردم تبریز به تدین، دلاوری، ‌آزادی خواهی و بیش از همه به صراحت بیان در عین برخورداری از روحی مهربان شهره اند. تبریز؛ مامن عرفا و شعرا، خاستگاه فضل و هنر و سرزمین اولین هاست. اولین مدرسه، اولین چاپ خانه، اولین تئاتر، اولین نشریه، و… در این منطقه وجود داشته است. کشاورزی این شهرستان به واسطه شرایط طبیعی مساعد چون: خاک خوب و حاصل خیز، رود دایمی، آب های زیرزمینی، باران مناسب و آب و هوای معتدل پیشرفت خوبی دارد و از رونق قابل توجهی برخوردار است. تبریز یکی از قطب های صنعتی کشور نیز به شمار می آید و کارخانه های مهمی را در خود جای داده است. شهرستان تبریز از جمله مناطق مهم ایران است که به لحاظ گردشگری نیز دارای جاذبه های متعددی است. مارکوپولو شهر تبریز را معتبرترین و شریف ترین شهرها می داند. کوهستان ها، دشت ها و دره ها ازجمله ارتفاعات سهند، دره ی لیقوان و دشت تبریز به همراه دریاچه ها و تالاب های متعدد و آثار معماری و تاریخی کم نظیر سبب شده این منطقه از هر نظر دارای اهمیت باشد. بنای باشکوه مسجدکبود که یکی از شاهکارهای معماری مساجد است، عمارت ائل گلی، خانه مشروطیت وکاخ شهرداری، به همراه تعداد زیادی مدرسه های تاریخی، بازارهای قدیمی، پل ها و آرامگاه های مشاهیر از مهم ترین جاذبه های معماری و تاریخی شهرستان تبریز به شمار آیند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت نقشه تبریز و ... به وب سایت www.tabrizinfo.com مراجعه نمایید.

مجتمع رفاهی پتروشیمی تبریز

هتل پتروشیمی تبریز در بهترین نقطه آب و هوایی شهر تبریز و در بلوار استاد شهریار(خیابان چایکنار) جنب پارک باغلارباغی و با امکانات دسترسی آسان به مناطق اصلی شهرو مراکز تجاری و فرودگاه ایستگاه قطار و اتوبوس در زمینی به مساحت 70 هزار متر مربع و در فضای سبزی به مساحت 30 هزار متر مربع واقع شده است.

مجتمع رفاهی پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت تقریبی 70000 متر مربع بنا شده است که قریب به 3000 متر مربع آن را فضای سبز تشکیل داده است . این مجتمع در بهترین ناحیه از نظر آب و هوایی شهر تبریز با امکانات دسترسی آسان به مناطق اصلی شهر و فرودگاه قرار دارد . ساختمان مجتمع در 6 طبقه با فضایی دلپذیر و کریدورهایی تو در تو با معماری نو طراحی و اجرا شده است و دارای امکانات اقامتی - ورزشی - تفریحی - فرهنگی و آموزشی جهت استفاده هم میهنان عزیز و میهمانان خارجی می باشد.

تلفن 04113335840-43
0411 3335849

تلفکس 0411 3335756

 

وبلاگ وبلاگ مهندسی علوم چوب و کاغذ (دانشگاه تهران) در زمینه اطلاع رسانی اقدام نموده و مسئولیتی در قبال این کنفرانس و مسائل مریوط به آن ندارد

 برای اطلاعات بیشتر به آدرس سایت کنفرانس مراجعه کنید

 

http://www.cidd2008.com


کلمات کلیدی:
 
تحلیل و بررسی آخرین وضعیت MDF
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٧ 

تحلیل حاضر صرفا" درخصوص طرح تولید MDF در کشور عزیزمان تدوین گردیده و مطالب و مباحث طوری طبقه بندی شده تا صرفا" آشنایی مختصری با این فرآورده و روش تولید آن بدست آید لذا از پرداختن به نکات حاشیه ای خذر شده تا بتوان د رجهت اهداف از پیش تعیین شده قدم های مثبتی برداشته شود.


وزارت صنایع و معادن  دفتر نظارت و ارزیابی  تهیه و تنظیم: حمید منصوری


مقدمه


به نام خداوند هستی بخش که در کوچکترین ذره موجود در طبیعت نشانه های عظمت خلقت آشکار و هویداست و هر آنچه در زمین و آسمان است آن پروردگار متعال را حمد و ستایش می کند.
تحلیل حاضر صرفا“ درخصوص طرح تولید MDF در کشور عزیزمان تدوین گردیده و مطالب و مباحث طوری طبقه بندی شده تا صرفا“ آشنایی مختصری با این فرآورده و روش تولید آن بدست آید لذا از پرداختن به نکات حاشیه ای خذر شده تا بتوان د رجهت اهداف از پیش تعیین شده قدم های مثبتی برداشته شود.
فرآورده های حاصل از چوب به اشکال مختلف و متناسب با هزینه انجام شده و محل کاربرد آن مورد استفاده عموم قرار می گیرد و به عبارت دیگر می توان در طیف صنعتی، اوراق فشرده چوبی را شامل تخته چند لا، تخته خرده چوب (نئوپان) ، تخته فیبر و MDF یا Medium Density Fiberboard را نام برد که اصولا“ اختلاف فن آوری تولید در مبحث شکل دهی کیک (با استفاده از رطوبت موجود در خرده چوب ها و یا الیاف سلولزی و بهره جویی از هوا) منجر به تولید نئوپان و یا MDF می شود.
اما بدلیل ارتقا سطح کیفی MDF نسبت به سایر محصولات مشابه آنرا متمایزتر نشان داده و بخودی خود از جایگاه خاصی برخوردار نموده زیرا این محصول ضمن قرار گرفتن در خانواده تخته های سخت، مقاومت کاربردی بالاتر نیز دارا می باشد و دانسیته آن بین 800 – 640 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد از طرفی بدلیل اینکه سطح MDF صاف، یکنواخت و نرم بوده و ترکیبی از فیبرهای چوبی لیگنو سلولزی می باشد در برابر گرما و فشار سخت شده و در صورت مخلوط شدن با سایر افزودنی ها کمک شایانی به ارتقاء سطح کیفیت آن می شود تا بتوان در ساخت کابینت آشپزخانه، مبلمان، میزو صندلی، اثاثه اداری و... از آن بهره جست.

مواد اولیه موردنیاز:
- چوب و مواد لیگنو سلولزی: نظیر چوب، تفاله نیشکر یا باگاس که چوب را می توان از عمده ترین و مهم ترین ماده اولیه این صنعت محسوب نمود که لازم است هرگونه تغییری در عوامل تولید و واریته های چوب کاملا“ کنترل گردد تا بتوان در نهایت اثر بخش آنرا در کیفیت محصول نهایی لمس نمود ضمنا“
می بایست به نکات زیر نیز توجه خاص نمود:
- از انواع چوب ها بطور جداگانه یا مخلوط می توان استفاده کرد.
- چوب ها با قطر کم، شاخه ها و ضایعات استحصالی از جنگل مناسب
می باشند.
- تراشه های رنده شده و یا خاک اره (حتی بعنوان پرکننده)
- استفاده از مواد لیگنو سلولز غیرچوبی که مازاد تولید محصولات کشاورزی را تشکیل داده و بخش الیافی گیاهان یک ساله را تشکیل می دهند. بعضی از این مواد نظیر الیاف تفاله نیشکر (باگاس) به سهولت در دسترس می تواند باشد بطوریکه در حال حاضر در مناطق جنوبی کشور دپو و انبار کردن آن بدلیل خود سوز بودن مشکلات زیست محیطی را نیز به همراه داشته که در صورت اندیشیدن تدابیر لازم ضمن حفظ سرمایه های ملی می تواند ارزش افزوده قابل توجهی را بدنبال داشته باشد.
- مواد شیمیایی: عمده ترین ماده شیمیایی که در این صنعت استفاده
می شود، رزین یا چسب می باشد که نقش “اتصال دهنده“ را ایفا می نماید به عبارت دیگر متداولترین رزین قابل استفاده، فنل – فرم آلدئید و اوره فرم آلدئید
می باشد که متناسب با کاربرد محصول نهایی رزین نیز تغییر خواهد کرد.
- سایر مواد افزودنی: شامل مواد آهار زنی و مقاوم در مقابل جذب رطوبت بطوریکه منجر به افزایش مقاومت در برابر نفوذ رطوبت گردد و یا مواد حفاظتی که در مقابل آتش و عوامل هم ردیف از مقاومت بیشتری برخوردار گردد (معمولا“ آتش مستقیم مدنظر است).

روش تولید و تشریح فرآیند
برای ساخت و تولید MDF نیازمند الیاف خشک چوب خواهیم بود. این الیاف با استفاده از دستگاههای ریفانیرهای معمولی تحت فشار اتمسفریک و ریفانیرهای تحت فشار بخار آب تولید می گردند. این تجهیزات توانایی استفاده از انواع خرده چوب، انواع ضایعات آن را خواهند داشت بطوریکه پس از قطع زنی و اندازه بری چوب آلات گرد و یا ضایعات و در صورت نیاز پوست گیری چوب، کاملا“ خرد شده و جهت طبقه بندی به قسمت الک ها روانه می شوند و مواردی که در اندازه های از پیش تعیین شده رسیده باشند به سیلوها هدایت شده و سپس تحت عملیات پخت و بخار زنی قرار گرفته تا آماده روانه شدن به دستگاه ریفانیر شوند. آنگاه چسب زنی صورت گرفته به قسمت خنکاری هدایت می شود. ضمنا“ یادآوری می شود در قسمت الک ها، خرده چوب ها می توانند بازیافت مجدد شده و در مسیر فرآیند قرار گرفته و مواردی که قابل استفاده نمی باشند بعنوان ضایعات جمع آوری و به سایر مصارف رسانیده شود.
یکی از موارد قابل ذکر در این مرحله (یارد چوب) می باشد بعبارت دیگر عملیات تولید خمیر تخته فیبر نیازمند تغذیه پیوسته، یکنواخت و همگن می باشد زیرا در غیر اینصورت در کیفیت الیاف تولیدی تغییرات زیادی رخ داده و کیفیت محصول نهایی را تحت الشعاع قرار می دهد. برای دستیابی به تغذیه پیوسته چوب بطور یکنواخت و همگن می بایست از خرده چوب استفاده نمود. از طرف دیگر به منظور حصول اطمینان از تغذیه مداوم با سرعت ثابت لازم است که ماده اولیه موردنیاز جهت مصرف حداقل چندین ماهه ذخیره سازی گردد. (معمولا“ 3 تا 4 ماه) ضمنا“ یارد چوب شامل چوبهای هیزمی بطول 1 الی 2 متر بریده شده می باشد. لذا به منظور تشریح کلیه مراحل و ذکر شرایط عملیاتی توضیحات ذیل اضافه می شود.

خردکن ها:
در جهت سرعت بخشیدن به تغذیه ماده اولیه اصلی بصورت همگن، لازم است چوب بشکل خرده چوب هایی به ابعاد ثابت تبدیل شده تا آماده روانه شدن سهل تر به قسمت پخت جهت تولید الیاف گردند. ابعاد خرده چوب ها معمولا“ بین 32 –16 میلیمتر در جهت الیاف یا درازا، حدود 19 میلیمتر در پهنا و 5 – 3 میلیمتر در ضخامت می باشند.
نتیجه این عملیات منجر به تولید الیاف سالم و بریده نشده و نفوذ پذیری سریع بخار آب بداخل چوب بوده و حمل و نقل آنان را سهل تر می نماید.
نکته قابل توجه در این مرحله، همواره کنترل طول، عرض و ضخامت یکنواخت خرده چوبها می باشد که می بایست مدنظر قرار گیرد. متداولترین نوع دستگاه خردکن چوب، خردکن نوع دیسکی بوده که مجهز به تیغه های خردکن در سطح عمودی در حال چرخش می باشد. در این حالت چوب با زاویه حدود 5/37 درجه به تیغه ها نزدیک می شود و بر اثر وارد نمودن ضربه بر چوب آنرا به قطعات کوچکتر تقسیم می نماید. با توجه به اندازه دیسک، تعداد تیغه های خردکن تعبیه می شود (معمولا“ بین 16 تا 4 عدد خواهد بود) و این تیغه ها بدلیل نصب در جهت شعاعی و مقدار برآمدگی آنان از سطح دیسک، می توانند طول برش را تعیین نمایند.
نکته قابل توجه در این مرحله، حذف هزینه های مازاد حمل و نقل می باشد که می توان عملیات تبدیل ضایعات و حتی درختان را به خرده چوب در محل اولیه صورت داد و سپس خرد چوب ها را توسط کامیون به محل کارخانه حمل نمود که این عمل منجر به کاهش بخشی از هزینه حمل و نقل خواهد می گردد.شستشوی خرده چوب (در صورت نیاز)
به منظور نگهداری و افزایش طول عمر آسیاب های دیسکی، لازم است کلیه
ناخالصی های همراه خرده چوب ها به طریق لازم جداسازی گردد. این ناخالصی که شامل ذرات شن و سنگریزه ذرات فلزی احتمالی خواهد بود که می توان قبل ازانتقال خرده چوب ها به سیستم بخار زنی و آسیاب توسط آب شستشو داده و آنان را جدا نمود. سپس آب به همراه ناخالص ها به حوضچه های مخصوص جهت ته نشین شدن منتقل می گردد یادآوری می شود که آب موردنیاز سیستم کاملا“ بازیافت می شود.

الک کردن و طبقه بندی خرده چوب
به منظور کاهش درجه ناهمگن و تهیه خرده چوب های یکنواخت لازم است با استفاده از سیستم الک کردن، خرده چوب های هم اندازه مشخص شده که جهت هدایت به قسمت پخت و تولید الیاف آماده شوند. در این قسمت می توان خرده چوب ها را به انواع بزرگتر از حد موردنیاز (برگشت به خردکن ها) ، حد معمول و کوچکتر از حد معمول تقسیم نمود. متداولترین الک قابل استفاده از نوع ویبره یا ارتعاشی مجهز به صفحات مشبک می باشد. ضمنا“ در این قسمت بدلیل وجود خرده چوبهای کوچکتر از حد معمول می توان آنان را به مصرف سوخت رسانید.ذخیره سازی در سیلوها
خرد چوب های در اندازه قابل قبول به سیلوهای عمودی با سطح مقطع دایره ای که می تواند فلزی یا بتونی باشد منتقل می گردند که حجم آنان متناسب با ظرفیت خط تولید خمیر هماهنگ می باشد (معمولا“ بین 300 –100 مترمکعب) ضمنا“ یادآوری می نماید که سیستم انتقال در این مبحث بصورت مکانیکی خواهد بود.

تبدیل خرده چوب به الیاف:
تبدیل خرده چوب ها به الیاف، مهمترین هدف بوده که در این قسمت صورت می پذیرد که به منظور حل کردن لیگنین و یا دیگر ترکیبات تشکیل دهنده چوب با استفاده از تکنولوژی آسیاب های دیسکی تحت فشار بخار آب (اشباع) صورت می گیرد.
در این بخش تجهیزات محفظه گرم کردن یا بخار زنی، آسیاب دیسکی و تجهیزات تغذیه و تخلیه بکار گرفته می شوند و به شکلی طراحی گردیده اند تا بتوانند درجه حرارت در منطقه جداسازی الیاف را به بیش از 150 درجه سانتیگراد رسانیده تا در مصرف انرژی صرفه جویی لازم را بعمل آورند. به عبارت دیگر می توان چنین بیان نمود که بر اثر حرکت تغذیه کننده مارپیچی یا حلزونی که بصورت افقی در داخل لوله مخروطی (ماردون) قرار گرفته با اعمال فشار زیاد به خرده چوب عملیات فشرده سازی را تکمیل می نماید تا قادر به جلوگیری از نشست بخار از محفظه بخار زنی گردد. (هرچند شیر تخلیه بخار آب اضافی در سیستم تعبیه شده) در این محفظه خرده چوب ها تحت بخار آب اشباع با فشار بالا (12 – 7 بار) و درجه حرارت حدود 180 – 150 درجه سانتیگراد پخته شده تا لیگنین آنان کاملا“ نرم شود. سپس در قسمت انتهای سیکل بخارزنی خرده چوب ها به کمک یک مارپیچ حلزونی به مرکز دستگاه جداکننده الیاف منتقل می شود (آسیاب دیسکی) که در این آسیاب دو دیسک که یکی ثابت در بدنه دستگاه نصب شده و دیگری یا دیسک دوار بر روی شافت اصلی موتور قرار گرفته، فعالیت می نمایند و متناسب با تعبیه قطعات فولادی شیار دار بر روی دیسکها، کیفیت محصول نهایی تاثیرپذیر خواهد بود.
سپس الیاف تولید شده با کیفیت مطلوب از طریق شیر تخلیه به خارج از دستگاه منتقل شده و به قسمت سیکلون راه می یابند که در این قسمت بر اثر قرار گرفتن در فشار اتمسفریک ، بخار آب از الیاف جدا شده و به پایین سیلکون تخلیه می گردند.

چسب زنی:
به منظور افزایش کیفیت محصول نهانی لازم است چسب موردمصرف در مسیر انتقال الیاف از قسمت ریفانیرها به خشک کن ها به الیاف افزوده گردد تا ضمن قرار گرفتن کلیه الیاف ها در معرض چسب و پراکنده شدن چسب بر روی کلیه الیاف ها، الیاف با رطوبت بیشتری خشک شده تا انرژی کمتری مصرف گردد و در واقع ضمن
صرفه جویی در مصرف انرژی می توان انتظار داشت عملیات خشک کردن نیز آسانتر صورت پذیرد.


پارافین زنی:
به منظور کم کردن قابلیت جذب آب تخته فیبر، لازم است مقداری پارافین به الیاف اضافه گردد که معمولا“ پارافین بصورت مذاب به خرده چوب های در حال حرکت به ریفانیرها افزوده می شود تا بعدا“ مخلوط گردد.

خشک کردن الیاف:
برای پرس کردن کیک الیاف می بایست رطوبت از حد معمول کمتر بوده زیرا وجود رطوبت بالا منجر به تولید بخار آب و محبوس شدن آن گردیده و در اثر این فاکتور و پس از باز شدن پرس، تخته فیبر از وسط باز خواهد شد. رطوبت الیاف تر ورودی به خشک کن ها در حدود 50% بوده اما رطوبت الیاف پس از این مرحله و هنگام ورود به دستگاه فرمینگ به حدود 12 – 6% کاهش می یابد متداولترین خشک کن از نوع خشک کن معلق (که در آن الیاف بصورت معلق در معرض هوای گرم قرار می گیرند). خواهد بود که درجه حرارت ابتدای خشک کن ها حدود 350 – 250 درجه سانتیگراد و درجه حرارت هوای خروجی در انتهای خشک کن ها بین 80 – 65 درجه سانتیگراد
می باشد.


خط فرمینگ و پرس ها:
در بالای دستگاه دستگاه فرمینگ، کیک پیوسته ای از الیاف ذخیره گردیده است که با استفاده از جریان باد، الیاف به نحوی قرار می گیرند تا ذرات ریز در سطح خارجی و ذرات درشت تر در وسط فیبر سخت، طبقه بندی گردند که این عملیات منجر به قرار گرفتن الیاف ریز در دو سطح خارجی تخته و بوجود آمدن سطح صاف یکنواخت محصول را حاصل می نماید تا در ادامه مسیر عملیات پرداخت سطح سهل تر گردد. کلیه عملکرد دستگاه با استفاده از سیستم کنترل اشعه گاما، کنترل شده و در صورت هرگونه تغییری در دانسیته، فرمان به واحدتنظیم الیاف منتقل شده و در براساس استاندارد لازم، تغییرات صورت می پذیرد.
در ادامه به علت توزیع یکنواختی ضخامت کیک الیاف، لازم است دهانه پرس “باز“ شود که اصطلاحا“ نیاز به پیش پرس کاملا“ محسوس بوده و معمولا“ از پرس های تسمه ای پیوسته استفاده می شود تا ضخامت از حد مجاز تجاوز ننماید سپس جهت اندازه بری (قطع زنی) الیاف به قطعات بطول مورد نظر هدایت می شوند که این عملیات در قسمت زیر اره بریده می شوند و قسمت بریده شده به کمک سیستم پنوماتیک ادامه مسیر داده تا به ایستگاه پرس وارد شوند در نتیجه تخته ها یکی یکی به ایستگاه وارد شده و بطور همزمان بداخل پرس انتقال می یابند که دستگاه Stacking انجام وظیفه می نماید معمولا“ سیکل پرس کوتاه بوده و درجه حرارت به حدود 400 درجه فارنهایت می رسد در واقع یکی از روشهای متداول که صرفه اقتصادی داشته، استفاده از پرس ها پیوسته یا “Continuous Press“ بوده که بشکل استوانه در حال چرخش طراحی گردیده است (تحت حرارت) بنابراین هنگام چرخش استوانه کیک الیاف بوسیله یک تسمه فولادی بر روی آن فشرده می شود و معمولا“ فشار وارده بستگی به کشش اعمال شده بر روی تسمه فولادی خواهد داشت که این فشار به کمک رول کششی تنظیم می گردد.
عملیات سمباده زنی:
به منظور تکمیل اولیه محصول نیمه ساخته می بایست عملیات سمباده زنی یک یا دو سطح تخته فیبر صورت پذیرد که لازم است جهت روکش کردن و پرداخت سطحی، ناهمواری و تغییرات و تلرانس ضخامت را یکنواخت نمود (1/0 ±) همچنین اقدام بعدی اندازه بری طولی و عرضی است (کناره ها) که پس از انجام موارد فوق و تولید یک محصول متناسب به نیاز مصرف کنند و درخواست مشتریان، عملیات بسته بندی در جهت حمل و نقل و نگهداری آسانتر صورت می پذیرد.
ضمنا“ اقدامات زیر در جهت ارزش افزوده بیشتر و اخذ سهم بازار قابل توجه، توصیه
می گردد ویابه عبارت دیگردر تکمیل عملیات مونتاژ کاری موارد ذیل صورت می پذیرد:
- روکش کردن MDF
- استفاده از پوشش پلی استر و کاغذ ملامینه
- ابزار زنی و فرر زنی
- فارسی زنی
- فرر زنی کنارها (لبه ها و داخلی)
- تعبیه اتصال قطعات متناسب با نوع و کیفیت محصول نهایی
- مونتاژ سرد و بهره جویی از چسب ها
- استفاده از میخ چوبی به همراه چسب (در صورت صرفه اقتصادی)
- بهره جویی از میخ و منگنه
- تعبیه مکانی جهت کاربری گیره ها و سایر اتصال دهنده ها
- روکش کردن لبه ها

روکش کردن سطح:
به منظور افزایش مقاومت MDF و نزدیک شدن این فاکتور به چوب طبیعی می توان از عملیات روکش کردن سطح با کاغذهای لمینه با سرعت سخت شدن سریع استفاده نمود و این عملیات زمانی شرایط مطلوب را حاصل می نمایند که در حین فرآیند توانسته باشیم.
توزیع و یکنواختی دانسیته، یکنواختی ضخامت در سطح را کاملا“ رعایت کرده باشیم. معمولا“ جهت روکش کردن از کاغذهای آغشته نظیر کاغذهای آغشته شده به پلی استر، فنلیک و ملامین استفاده می نمایند.
و جهت رسیدن به شرایط ایده آل می بایست توجه نمود که رطوبت تخته فنیر بیش از 7 – 6 درصد تجاوز ننماید زیرا عبور بخار آب از این نوع کاغذها به سختی صورت گرفته می گیرد.


تعداد طرح ها و واحدهای فعال موجود در کشور
باعنایت به واردات بی رویه MDF خام و روکش شده و وجود منابع سلولزی موجود در مناطق شمالی کشور، تشویق و ترغیب مراجع ذیصلاح به امر سرمایه گذاری ، متقاضیان اقدام به سرمایه گذاری در این خصوص نموده اند که براساس مدارک و سوابق موجود شرکتهای ذیل معرفی می گردند:


شرکت نئوپان برتر (مشهد)
این شرکت در سال 1381 از طریق بانک کشاورزی موفق به اخذ مصوبه جهت استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی با رقمی حدود 5/26 میلیون یورو از شرکت (سیمپل کمپ) آلمان گردیده که در تاریخ 5/4/84 موفق به گشایش اعتبار ماشین آلات با مشخصات ذیل می گردد:
- ظرفیت کل خط 310 مترمکعب در روز یا 93 هزار مترمکعب در سال
- پرس های پیوسته به طول 8/18 متر و سرعت 400 میلیمتر در ثانیه
- مشخصات فنی محصول: ضخامت از 40-4 میلیمتر در ابعاد 3860×1860 میلیمتر
که پس از گشایش اعتبار و ورود کلیه ماشین آلات و تجهیزات، در حال حاضر با دارا بودن پیشرفت فیزیکی حدود 75% احتمال می رود تا پایان سال 1385 راه اندازی قطعی صورت پذیرد. (هرچند مشکل کمبود نقدینگی گریبانگیر طرح می باشد)

شرکت چوب فشرده نکاء
در تاریخ 31/5/78 با اخذ جواز تاسیس جهت تولید MDF به ظرفیت 60 هزار مترمکعب با نگرش به تامین خوراک مواد اولیه موردنیاز از منابع سلولزی طرح جنگداری و با در اختیار داشتن بیش از 130 هزار هکتار سطح زیر کشت انواع درختان فعالیت خود را آغاز نموده که بدلیل بروز مشکلات مالی و اختلاف بین سهامداران تاکنون موفق به گشایش اعتبار ماشین آلات موردنیاز از طریق بانک کشاورزی نگردیده است.
این طرح توانایی تولید انواع سایزهای MDF با مشخصات زیر را با استفاده از تکنولوژی سیمبل کمپ آلمان را خواهد داشت:
- عرض هر صفحه 1830 میلیمتر
- طول 2245 میلیمتر
- ضخامت 30-4 میلیمتر
- وزن مخصوص 750 کیلوگرم در مترمکعب
که ماشین آلات وتجهیزات انتخابی توسط سرمایه گذاران به شرح زیر منظور شده است:

- بخش آماده سازی چیپس، ارزش حدود 1547000 یورو
- ذخیره سازی چیپس و تولید الیاف چوب به ارزش 2513510 یورو
- خشک کن 1039540 یورو
- بخش تولید تشک الیاف با تجهیزات کامل 6420190 یورو
- بخش خنک کردن و تجهیزات کامل 1257400 یورو
- بخش سمباده زنی به ارش 1731410 یورو
- تابلوهای برق به همراه تجهیزات و متعلقات مربوطه به ارزش 2276050 یورو
- سایر تجهیزات و ملزومات موردنیاز 1414950 یورو
بنابراین خط تولید MDF به ظرفیت 60 هزار مترمکعب در سال حدود 2/18 میلیون یورو نیاز ارزی خواهد داشت.

آرین سینا
شرکت مذکور پس از دریافت جواز تاسیس شماره 10592/702 مورخ 1/8/80 از سازمان صنایع و معادن استان مازندران، قصد اجرای طرح تولید MDF به ظرفیت 5/82 مترمکعب در سال را داشته که براساس چیدمان و نوع ماشین آلات و تجهیزات انتخابی (پرس های طبقاتی) ، ارزش کل خط تولید حدود 1/18 میلیون دلار در نظر گرفته می شود . گشایش اعتبار اسنادی از محل تسهیلات حساب ذخیره ارزی در تاریخ 20/8/81 (به میزان 18117000 دلار) صورت می گیرد و کلیه دستگاههای خریداری شده در حال حاضر در محل کارخانه نصب گردیده است که پیش بینی می شود طرح مذکور تا اواخر پاییز 1385 راه اندازی گردد. لازم به یادآوری است که یکی ز دلایل به تاخیر افتادن زمان پروژه مذکور، انتخاب پرس های طبقاتی بوده که بدلیل ماهیت جغرافی محل استقرار و مشکلات آبهای زیرزمینی می بایست تمهیدات لازم جهت تعبیه فضای موردنیاز پرس ها دیده می شد که این عمل صرف هزینه های پیش بینی نشده ای همراه بوده است.
- لیست سهامداران شرکت:
1- آقای علی سعیدی
2- خانم لیلا سعیدی
3- خانم مریم سعیدی
4- آقای سینا سعیدی
5- شرکت گروه صنعتی آرین سعید
6- آقای مرتضی سعیدی
7- خانم طاهره مهدی پور
8- خانم مریم حریری
- سرمایه ثبت شده شرکت: بیست و دو میلیارد ریال

آرین شیمی
سرمایه گذاری شرکت آرین سینا بدیلی کسب تجربه فنی لازم در امر انتخاب نوع ماشین آلات و تجهیزات و تسلط کافی به فن آوری و تکنولوژی موردنیاز در جهت تولید محصول و با در نظر گرفتن معایب خطوط قبلی و رفع نواقص احتمالی، اقدام به
سرمایه گذاری مجدد در قالب شرکت آرین شیمی می نمایند و با اخذ جواز تاسیس از سازمان صنایع و معادن استان مازندران به شماره 14284/702 مورخ 4/8/81 شروع به فعالیت می نمایند. براین اساس در مورخ 2/2/82، بانک تجارت مدارک شرکت مذکور را مبنی بر استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی به مبلغ 19765000 یورو جهت خرید ماشین الات و تجهیزات خط تولید MDF به ظرفیت 5/82 هزار مترمکعب در سال (پرس ها بصورت پیوسته انتخاب شده است) به وزارت صنایع ارسال می دارد که از محل صندوق ذخیره ارزی در اسفند 82 و مهر 83 به میزان 6/18 میلیون یورو گشایش اعتبار صورت می پذیرد. بنابراین کلیه دستگاه خریداری شده از محل تسهیلات حساب ذخیره ارزی در محل سایت موجود و در حال نصب و راه اندازی می باشد و قسمتی از تجهیزات در جریان ورود می باشد که پیش بینی می گردد طرح فوق الذکر تا اوایل سال 1386 راه اندازی قطعی گردد.
ضمنا" ماشین آلات و تجهیزات خریداری از شرکتهای ذیل در نظر گرفته شده است:
- سیمپل کمپ
- - Pallmann
- Pagnoni
- Achema

- لیست سهامداران شرکت:
1- آقای علی سعیدی
2- خانم لیلا سعیدی
3- خانم مریم سعیدی
4- آقای سینا سعیدی
5- شرکت گروه صنعتی آرین سعید
6- آقای مرتضی سعیدی
7- خانم طاهره مهدی پور
8- خانم مریم حریری

شرکت صنایع چوب خزر:
شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در تاریخ 24/6/69 با اخذ موافقت اصولی از وزارت صنایع (معاونت طرح و برنامه) فعالیت خود را شروع می نماید که در مورخ
19/5/70 ضمن اقدام به تغییر نام به شرکت جوب خزر و اصلاحیه مجوز قصد اجرای طرح تولید MDF با ظرفیت 30 هزار مترمکعب در سال را داشته ک بدلیل ایجاد وقفه پروژه بصورت راکد باقی می ماند تا اینکه مجددا“ در سال 1378 با خرید زمین و ساخت سالن های تولیدی حرکت جدی خود را آغاز می نماید تا اینکه در سال 1380 با استفاده از ارز بورس، موفق به ورود بخش پرس ها می گردد. سپس بخشهای ریفاینر از کشور اطریش و بخش سمباده زنی از کشور سوییس خریداری می شود در همان سالها یکی از اقدامات شایسته مجموعه فوق، استفاده از امکانات ساخت داخل بوده بطوریکه قسمتهای کانوایرها و انتقال دهنده مواد اولیه وبرجها از داخل کشور تامین می گردد. سپس براساس تصمیم اتخاذ شده توسط سرمایه گذاران، سیاست شرکت به سمت تولید MDF روکش شده به جای MDF خام تغییر می نماید و با ورود بخشی دیگر از ماشین آلات از کشور اسپانیا و بهره گیری از امکان ساخت داخل، این کار عمل
می شود که سرانجام در تاریخ 18/8/82 موفق به تولید آزمایشی شده و در حال حاضر تنها واحد موجود کشور بوده که توان تولید MDF از 3 میلیمتر الی 40 میلیمتر به ظرفیت 30 هزار مترمکعب در سال را خواهد داشت ضمنا" یادآوری می نماید که ارز موردنیاز به مبلغ 1.815.062 دلار از طریق بانک رفاه کارگران گشایش اعتبار گردیده است.
پارس نئوپان:
با اخذ جواز تاسیس به شماره 1190 مورخ 11/11/78 از سازمان صنایع و معادن استان مازندران قصد اجرای طرح تولید MDF به ظرفیت 75 هزار مترمکعب (متناسب با جواز تاسیس) و نیاز ارزی حدود 2/7 میلیون دلار را داشته که ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز را از شرکت ها و کشورهای مختلف زیر تهیه نموده اند:
- شرکت Bison کشور آلمان
- شرکت Sunds defibrator کشور سوئد
- شرکت diffenbacher کشور آلمان
با توجه به گشایش اعتبار انجام شده، طرح مذکور در حال حاضر با داشتن پیشرفت فیزیکی حدود 94% موفق به نصب و تست اولیه کلیه ماشین آلات و تجهیزات مربوطه گردیده است که با تامین و خرید دستگاه سمباده زنی به ارزش 3/1 میلیون دلار آماده راه اندازی قطعی تا اوایل آذرماه سال 1385 می گردد.
ضمنا" مشخصات فنی محصول شامل موارد ذیل می باشد:
ضخامت تا 16 میلیمتر
ابعاد 3850×2440 میلیمتر
ابعاد 7440×2490 میلیمتر
صنایع چوب فشرده خزر:
جواز تاسیس در مورخ 12/10/82 جهت شرکت مذکور صادر و در شهرک صنعتی سلمانشهر (مازندران) واقع گردیده که با انتخاب ماشین آلات از شرکتها و کشورهای قید شده در ذیل توانایی تولید MDF به ظرفیت اسمی 90 هزار مترمکعب در سال را خواهد داشت:
- شرکت Siempelkemp از کشور آلمان
- شرکت Andnitz کشور اطریش
- شرکت Imal+ Pall کشور ایتالیا
- شرکت Pallmann از کشور سوئیس
یادآوری می نماید که نیاز ارزی طرح حدود 32 میلیون یورو بوده که از طریق بانک صنعت و معدن گشایش اعتبار صورت پذیرفته و با داشتن پیشرفت فیزیکی حدود40% احتمالا“ در اسفندماه 1386 به تولید خواهد رسید. ضمنا" مشخصات فنی محصول شامل:
- ضخامت از 3 میلیمتر تا 40 میلیمتر
- ابعاد محصول متناسب با بازار ایران ابعاد 3660×1830 میلیمتر

راهان توان (شرکت فیبر فشرده فارسیان)
شرکت راهان توان یکی از واحدهای فعال در زمینه تولید روکش ملامینه نئوپان و MDF در استان زنجان می باشد که تصمیم به اجرای طرح توسعه تولید MDF در قالب شرکت فیبر فشرده فارسیان با نیاز ارزی حدود 42 میلیون یورو و ظرفیت سالانه حدود 250 مترمکعب در سال را دارد . براین اساس با اخذ جواز تاسیس به شماره 6368/118 مورخ 4/5/83 از سازمان صنایع و معادن استان زنجان صادر می گردد. یادآوری می نماید که پرونده شرکت فوق قبلا“ تحت بررسی قرار گرفته و تاییدیه مربوطه به شماره 60148209 مورخ 17/11/84 به بانک کشاورزی منعکس گردیده که بدلیل عملکرد تخصصی بانک عامل در زمینه صنایع کشاورزی و صنایع تبدیلی ، نتیجه مطلوبی به شرکت منعکس نگردیده و سرمایه گذاران قصد تغییر بانک عامل را خواهند داشت . با ارائه درخواستی و تغییر بانک عامل (بانک سامان) تقاضای مساعدت و ارسال کلیه سوابق به بانک جدید را داشته که موضوع با نظر مثبت انجام گرفته و مراتب طی نامه شماره 60107430 مورخ 5/7/85 به بانک سامان اعلام گردیده است.
* * * *
آخرین وضعیت MDF:
ردیف نام شرکت ظرفیت سالانه (هزارمترمکعب) سرمایه ثابت ملاحظات
نیاز ارزی (میلیون) نیاز ریالی (میلیون ریال)
1 نئوپان برتر 90 5/26یورو 80 احتمالا“ 1/12/85
راه اندازی می شود
2 آرین سینا 5/82 2/18یورو 163 1/10/85 راه اندازی
می شود
3 آرین شیمی 5/82 76/19یورو 156 1/2/86 راه اندازی
می شود
4 چوب فشرده نکا 60 2/18 یورو 140 گشایش اعتبار صورت نگرفته است
5 صنایع چوب خزر 30 7دلار 206 با استفاده از امکانات ساخت داخل که در حال تولید است
6 پارس نئوپان 75 2/7دلار 110 دستگاه ها بصورت مستعمل (در مرحله تست ماشین آلات است)
7 صنایع چوب فشرده خزر 90 32 یورو 125 احتمالا“ 1/12/85 راه اندازی می شود
8 فیبر برتر شمال ـ 49 یورو ـ مقرر است ازمحل تسهیلات فاینانس جهت ورد ماشین آلات استفاده نماید که گشایش اعتبار صورت نگرفته و در مرحله انتخاب زمین است.
9 توسعه نیشکر و صنایع جانبی فاقد هرگونه پرونده جهت بررسی می باشد
10 راهان توان (فیبر فشرده فارسیان) 215 42 یورو 200 تحت بررسی توسط بانک عامل جدید می باشد
جمع کل (بدون محاسبه ردیفهای ( 8 و 9 ) ، 725 هزار مترمکعب درسال
- گشایش اعتبار شده 450 هزار مترمکعب در سال
- گشایش اعتبار نشده 275 هزار مترمکعب در سال


بررسی جایگاه مصرف در کشور
بدلیل کاربرد گسترده MDF در صنایع مبلمان، اثاثه اداری و تجهیزات دفتری،
خانه سازی و قطعات پیش ساخته، قطعات داخلی خودروها و... از یک طرف و خصوصیات و زیبایی آن از طرف دیگر، پیش بینی می گردد روند مصرفی آن رشد تصاعدی داشته باشد.
اما آنچه حائز اهمیت است تا اوایل سال 1385 ، نیاز داخلی بصورت صددرصد از خارج کشور تامین می گردیده که در صورت تلاش سرمایه گذاران و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات نصب شده در کشور، امید می رود ضمن جلوگیری از خروج بی رویه ارز و صرفه جویی اقتصادی، میل مصرف کنندگان بدلیل شناخت بیشتر افزایش یافته و حتی می توان چنین در نظر گرفت که بازارهای جدید مصرفی نیز بوجود آید.


میزان واردات:
طبق اطلاعات و آمار و ارقام جمع آوری شده، مقدار واردات MDF خام و روکش شده
در سالهای 1383 و 1384 به کشور حدود 350 و 450 هزار مترمکعب (نرخ رشد 20% سالانه می باشد) بوده است. لذا در صورتیکه بطور میانگین ارزش هر مترمکعب حدود 270 دلار منظور شود، مشاهده می گردد مقدار ارز خارج شده از کشور فقط در سالهای مذکور به ترتیب 94 و 121 میلیون دلار بوده است که جای بسی تاسف است و تاسف بارتر آنکه درخصوص تولید MDF در کشور سرمایه گذاری لازم بعمل آمده ولی تلاش جدی در زمینه راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات نصب شده صورت نمی پذیرد.زیرا با عنایت به مجموع ظرفیت اسمی کلیه طرحهای در دست اجرا که به رقم 725 هزار مترمکعب در سال خواهیم رسید، می توان چنین انتظار داشت که ضمن پوشش دهی کامل نیاز داخلی چشم انداز صادراتی به کشورهای منطقه را داشته باشیم (انشاءا…)

نتیجه گیری و ارزیابی نهایی:
- با توجه به مجموع ظرفیت طرح های در دست اجرا و منظور نمودن ظرفیت یک واحد فعال در کشور و از طرفی با عنایت به حجم واردات MDF خام و روکش شده در سالهای متمادی 1383 و 1384 به کشور و به منظور جلوگیری از اتلاف و سرمایه ای ملی، پیشنهاد می گردد سرمایه گذاری جدیدی در سطح کشور صورت نپذیرد.
- همچنین لازم به ذکر است درخصوص تاکید بر اجرای بند 9 مصوبه شماره
16272/ت 26239 مورخ 24/6/1382 هیات محترم وزیران با عنوان (طرح جامع صیانت از جنگلهای شمال کشور) به موارد ذیل توجه بیشتری اعمال گردد:
- براساس مصوبه مذکور و از تاریخ ابلاغ آن صدور هرگونه مجوز احداث کارگاههای صنایع چوب و سلولزی که از منابع جنگلی شمال کشور استفاده
می کنند در چارچوب مقررات سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها و مراتع کشور امکان پذیر خواهد بود.
بر گرفته از صنایع سلولزی ایران


کلمات کلیدی:
 
هزینه گران قیمت بهداشت
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧ 
بازار دستمال کاغذی دستخوش نوسان قیمت    بهداشت فردی مدرن و در اولویت قرار دادن استفاده از کالاهایی که ارتباط مستقیم با مسایل بهداشتی انسان دارند، در کشور ما قدمتی کم تر از نیم قرن داشته و توجهی که امروزه به این گونه مسایل می شود، در گذشته های نه چندان دور وجود نداشت. حدود سه دهه قبل ایرانیان مقیم شهرها برای استحمام و نظافت فردی به حمام های عمومی خزینه دار مراجعه می کردند که خود عاملی برای گسترش انواع و اقسام ویروس ها و میکروب های بیماری زا و به وجود آورنده انواع حساسیت های پوستی بود. استفاده از کاغذهای بهداشتی (انواع دستمال کاغذی، پوشک بچه و نوار بهداشتی) نیز تا حدود 30 سال قبل رایج نبود. در آن زمان ها مردان و زنان از دستمال های پارچه ای گلدوزی شده که جنس و طرح آن به نوعی بیان گر پرستیژ اجتماعی بود، استفاده می کردند و به جای پوشک نیز انواع پارچه های کهنه و دست دوم تحت عنوان کهنه بچه مورد استفاده قرار می گرفت.
    
    اما وضعیت بازار کاغذهای بهداشتی در حال حاضر به گونه دیگری است هم اکنون این کالاها علاوه بر استفاده های بهداشتی، در موارد گوناگون تبلیغاتی و حتی سیاسی نیز مورد توجه قرار می گیرند. مثلااستفاده از جملاتی همچون «فرزند کم تر، زندگی بهتر» بر روی جعبه های انواع دستمال کاغذی تقریبااجباری است. در برخی کشورهای همسایه شمال ایران از جمله اوکراین و روسیه، چندی پیش خبری مبنی بر تولید دستمال توالت هایی منقوش به تصویر رهبران مشهور جهان از جمله ولادیمیر پوتین، جورج بوش، الکساندر لوکاشنکو (رهبر بلاروس) و تونی بلر (نخست وزیر انگلیس)، منتشر شد. تولیدکنندگان این دستمال کاغذی های «سیاسی» اعلام کردند که با توجه به تفاوت سفارش ها می توانند عکس سیاستمداران دیگری را نیز بر روی دستمال های تولیدی خود چاپ کنند. این افراد اعتقاد داشتند که این دستمال های «سیاسی» در مواقع انتخاباتمی تواند محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند!
    
    تولید دستمال های بهداشتی در کشور
    
    در شرایطی که براساس تحقیقات برخی کارشناسان مسایل بهداشتی، ایرانیان در مصرف دستمال های کاغذی بالاترین رتبه را در مقایسه با کشورهای منطقه دارند، ولی به طور کلی، سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی در ایران بسیار کم تر از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته است. در حال حاضر سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی در ایران 200 گرم و این سرانه در کشورهای پیشرفته بین 30 تا 35 کیلوگرم است.واردات انبوه کاغذهای بهداشتی خارجی و نیز افزایش هزینه تولید این کالاها در کشور موجب کاهش چشم گیر تعداد کارخانجات تولیدکننده داخلی شده است.
    
    براساس آخرین آمارهای دریافتی ،شرایط سخت تولید و رقابت برای شرکت های داخلی، تعداد شرکت های تولیدکننده کاغذهای بهداشتی را از 222 واحد در سال 68 به 38 واحد در سال 1384 کاهش داده است.یکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی، در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: «نیاز داخل کشور به کاغذ بهداشتی حدود 35 هزار تن است که 20 هزار تن آن تنها توسط دو کارخانه داخلی تولید می شود.»وی افزود: «حدود 10 هزار تن (بیش از 25 درصد) از کاغذهای بهداشتی تولید داخل فاقد استاندارد است.»
    
    وی تاکید کرد: «ظرفیت تولید 350 هزار تن کاغذهای بهداشتی شامل انواع دستمال کاغذی، پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور وجود دارد در حالی که حداکثر تولید داخل هم اکنون 35 هزار تن است. ضمن این که برخی از محصولات بهداشتی - سلولزی به دلیل استفاده از سفید کننده های نوری، حامل بیماری های خطرناک پوستی هستند.»
    
    سخنان این کارشناس مواد بهداشتی در مورد وجود ویروس بیماری های خطرناک پوستی در کاغذهای بهداشتی تولید داخل از این جهت قابل تامل است که امروزه در برخی کشورهای پیشرفته جهان، تولید دستمال کاغذیهای ضدویروس در دستور کار برخی کارخانجات معروف قرار گرفته که استفاده از آن موجب کاهش شیوع ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی می شود.
    
    بازار دستمال کاغذی در ایران
    
    بازار معاملات دستمال کاغذی از تنوع بسیاری برخوردار است. هم اکنون انواع مختلفی از این کالا را می توان در تمام شهرها و روستاها و مناطق مختلف کشور یافت. در تهران نیز انواع دستمال کاغذی ساده، طرح دار و عطری را در بسته بندی های 20، 50، 100، 200 و 300 برگی جعبه ای، رول های کیلویی، دستمال های جیبی و حتی فله ای در مغازه ها، فروشگاه ها و شرکت های مختلف عمده و خرده فروشی می توان یافت.رحیم صوفی آبادی یکی از توزیع کنندگان و فروشندگان انواع دستمال کاغذی، در رابطه با وضعیت فعلی بازار این کالا به خبرنگار ما می گوید: «در حال حاضر، بازار دستمال کاغذی بسیار رقابتی شده است و رقابت شدید میان حدود 15 کارخانه معروف تولید کننده داخلی در افزایش تولید، موجب شده که کیفیت دستمال های تولید شده سال به سال کاهش یابد.»وی با اشاره به این که انواع دستمال های کاغذی مرغوب و نامرغوب خارجی نیز به فراوانی در بازار وجود دارد، می افزاید: «دستمال های کاغذی خارجی غالبااز مبدا کشور دبی وارد ایران می شود و به دلیل قیمت های نسبتاگران، مشتریان خاص داشته و عمومادر شمال تهران و مناطق متمول نشین شهر عرضه و به فروش می رسد.»
    
    وی اظهار می دارد: «وجود این طرز تفکر در میان مردم که کالای گران تر قاعدتامرغوبیت بیش تری دارد، موجب شده که تولیدکنندگان دستمال های کاغذی هر سال بر قیمت کالاهای تولیدی خود بیفزایند و این امر موجب آشفتگی قیمت در بازار دستمال های کاغذی شده است.»وی تاکید می کند: «فقط از بهمن ماه سال گذشته تاکنون و در دو مقطع زمانی، قیمت انواع دستمال کاغذی افزایش یافته است، در صورتی که در گذشته رسم بر این بود که قیمت ها یک بار در سال افزایش یابد. روند فعلی گویای این امر است که تا پایان سال جاری نیز قیمت ها در بازار دستمال کاغذی در چند نوبت دیگر مجدداافزایش یابد.»
    
    وی اظهار می دارد: «طی شش ماه گذشته تاکنون، قیمت انواع دستمال کاغذی 10 درصد افزایش یافته است.»
    
    کریم محمدزاده، یکی دیگر از فروشندگان دستمال کاغذی، نیز در رابطه با وضعیت بازار این کالا به خبرنگار ما می گوید: «بازار دستمال کاغذی در دست تولیدکنندگان داخلی است، چون دستمال های خارجی با کیفیت نازل و با قیمتی گاه تا 5 برابر تولیدات داخلی عرضه می شود که این امر موجب شده تولیدات خارجی فقط در طبقه متمول و پولدار جامعه مشتری داشته باشد و غالب مصرف کنندگان برای خرید دستمال های کاغذی ایرانی از خود اشتیاق نشان دهند.»
    
    قیمت انواع دستمال کاغذی
    
    محمدزاده با اشاره به این که بیمارستان ها، هتل ها و رستوران ها بیش ترین متقاضیان دستمال کاغذی هستند، می افزاید: «درحال حاضر انواع دستمال کاغذی درجه دو و سه را به صورت فله ای از کیلویی 150 تا 200 تومان می توان خریداری کرد. دستمال های جیبی نیز که از انواع درجه دوم این کالا به حساب می آیند، بسته ای 50 تا 120 تومان قیمت دارند. هم چنین انواع دستمال کاغذی جعبه ای در حجم های 100، 200 و 300 برگی تولید کارخانجات داخلی را می توان از بسته ای 200 تا 700 تومان خریداری کرد.»
    
    عباس مصطفوی، یکی دیگر از فروشندگان دستمال کاغذی، نیز در رابطه با قیمت انواع دستمال کاغذی به خبرنگار ما می گوید: «دستمال کاغذی های عطری طرح دار از جمله گران قیمت ترین دستمال های موجود در بازار این کالا هستند که غالبابرای مجالس مهمانی و رستوران ها و هتل های ممتاز و پنج ستاره مورد استفاده قرار می گیرند. این دستمال ها در هر جعبه 200 تا 300 برگی بین 500 تا 700 تومان قیمت دارند. قیمت نمونه های خارجی این دستمال ها نیز گاه به 1400 تا 1500 تومان در هر جعبه می رسد.»
    
    وی می افزاید: «دستمال های توالت تک رول و دوقلو نیز بسته به مارک و طرح دارای قیمت های متفاوتی است. نمونه های دوقلوی دستمال توالت بین 400 تا 750 تومان و _تکرول آن 250 تا 300 تومان به فروش می رسد. دستمال های کاغذی جعبه ای مخصوص استفاده در اتومبیل نیز با قیمت های متفاوتی از 300 تا 700 تومان به فروش می رسد.»
    
    دستمال کاغذی نامرغوب و تقلبی
    
    یک کارشناس لوازم بهداشتی، با اشاره _به افزایش تقلب در تولید انواع دستمال های کاغذی نامرغوب توسط کارخانجات گمنام و متفرقه و حتی برخی کارخانجات معروف، به خبرنگار ما می گوید: «تقلب در تولید دستمال کاغذی غالبادر چگونگی بسته بندی این کالا انجام می گیرد، به این شکل که بر روی جعبه دستمال کاغذی نوشته شده _200 برگ دولا در حالی که درون جعبه 100 برگ دولا یا حتی کم تر از این تعداد جای گرفته است. برخی افراد نیز با جعل آرم استاندارد، به همین شکل کم فروشی می کنند.»
    
    مرجان فدایی، در ادامه می افزاید: «طی یک سال گذشته تاکنون علاوه بر کاهش _15 درصدی صادرات دستمال کاغذی های تولید داخل، از فعالیت چندین کارخانه و تولیدکننده این کالا از جمله مارک های محبوب، نارسیس، نازنین، آرزو و کهکشان نیز توسط مؤسسه استاندارد جلوگیری به عمل آمده است.»وی می افزاید: «مارک های گیلتان، مریال، فرنفل و کادوس در استان گیلان، مارک نوید در کرمانشاه و دستمال کاغذی هایی با مارک لیلیوم، مانی و گل رز در زنجان و تهران نیز از جمله دیگر تولیدکنندگان دستمال کاغذی هستند که مؤسسه استاندارد از ادامه فعالیت آنان جلوگیری کرده است.»
    
    وی تاکید می کند: «مصرف کنندگان هنگام خرید کالاهای بهداشتی و خاصه دستمال کاغذی باید علاوه بر توجه به آرم استاندارد چاپ شده بر روی جعبه ها، به لطافت، نرمی و مرغوبیت این کالا نیز دقت کنند.»

روزنامه سرمایه >


    
    


کلمات کلیدی:
 
اطلاعاتی در مورد دانشکده و گروه و اعضای هیئت علمی و رشته های آن
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٧ 

 

     

  

  اطلاعاتی در مورد دانشکده و گروه و اعضای هیئت علمی و رشته های آن

 

گروههای آموزشی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران :

گروه آموزشی مهندسی احیاء مناطق خشک و کوهستانی

گروه آموزشی مهندسی جنگلداری و اقتصاد جنگل

گروه آموزشی مهندسی شیلات و محیط زیست

گروه آموزشی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

 

گروه آموزشی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ :

این گروه در سال 1341 با عنوان گروه "چوب شناسی و صنایع چوب" در انستیتو جنگل و مرتع تاسیس شد و از سال 1345 یکی از گروههای آموزشی دانشکده جنگلداری محسوب شد. در سال تحصیلی 75-74 از طرف شورای عالی برنامه ریزی نام گروه به "علوم و صنایع چوب و کاغذ" تغییر نام داد.این گروه در حال حاضر با 3 استاد، 2 دانشیار، 5 استادیار و 1 مربی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ به فعالیت آموزشی می پردازد.

آزمایشگاههای گروه عبارتند از:

  آزمایشگاه آناتومی چوب-

    ـ  آزمایشگاه حفاظت و اشباع چوب

-  آزمایشگاه شیمی چوب و خمیر کاغذ:

-  آزمایشگاه فیزیک چوب و فرآورده‌های مرکب چوبی

-  آزمایشگاه مکانیک چوب

-   آزمایشگاه ساخت فرآورده‌های تبدیلی چوب و مبلمان

- صنایع تبدیل مکانیکی چوب 

 - استاندارد و درجه بندی چوب

گروه دارای یک سوله به مساحت 700 مترمربع می باشد که عملیات مربوط به برش و ماشین کاری چوب و همچنین ساخت صفحات فشرده چوبی و تهیه خمیر کاغذ در آن انجام شده و تجهیزات آن جهت انجام طرحهای تحقیقاتی، عملیات دانشجویی و پایان نامه های دانشجویی مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی رشته

برنامه آموزشی این رشته شامل محتوای کلی به شرح زیر است :

  • - گرایش بیولوژی و حفاظت چوب ، شامل مباحثی چون : تشریح و تشخیص چوب پیشرفته ، عوامل مخرب چوب ، حفاظت و اصلاح چوب ، تغییرات در چوب ، تکنیک و تفسیر تصاویرمیکروسکپی ، فرآیند انتقال سیال در چوب .
  • - گرایش اقتصاد و مدیریت صنایع چوب ، شامل مباحثی چون : اقتصاد تولید صنایع چوب ، سازماندهی ، مدیریت و حسابداری صنایع چوب ، بازرگانی فرآورده های چوبی ، مدیریت تولید، بهره وری صنایع چوب
  • - گرایش خمیر و کاغذ شامل مباحثی چون : شیمی چوب پیشرفته ، فناوری تهیه خمیر کاغذ پیشرفته ، فناوری کاغذسازی پیشرفته ، فناوری های بازیافت کاغذ، فناوری های تبدیلی درکاغذسازی ، آزمایشگاه خمیر و کاغذ پیشرفته .
  • - گرایش صنایع چوب شامل مباحثی از قبیل : تخته خرده چوب پیشرفته ، فرآورده های لایه ای چوب ، تخته فیبر پیشرفته ، چوب بری پیشرفته ، فناوری چسب .
  • - گرایش مهندسی شامل مباحثی مانند: مکانیک چوب ، طراحی سازه های چوبی ، آزمون غیرمخرب ، روش های اندازه گیری در مهندسی ، مکانیک مواد فیبری .

 

  

اعضای هیئت علمی

نام و نام خانوادگی

مرتبه علمی

تخصص

گروه علمی

دانشکده

ایمیل

کاظم دوست حسینی

 استاد

فرآورده های مرکب چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

  kdost@nrf.ut.ac.ir

مهدی فائزی پور

 استاد

تکنولوژی چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

mfaezi@ut.ac.ir 

سهیلا ایزدیار

مربی

شیمی چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

izadyar@nrf.ut.ac.ir

قنبر ابراهیمی

 استاد

مهندسی فرآورده های چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 ebrahimi@nrf.ut.ac.ir

داود پارساپژوه

 استاد

بیولوژی و حفاظت چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 parsa@nrf.ut.ac.ir

علی نقی کریمی

دانشیار

بیولوژی و حفاظت چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 karimi@nrf.ut.ac.ir

علی اکبر عنایتی

دانشیار

فناوری فرآورده های مرکب چوب

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

aenayati@ut.ac.ir

مجید عزیزی

استادیار

مدیریت و اقتصاد صنایع چوب و کاغذ

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 

mazizi@ut.ac.ir

کامبیز پورطهماسی

استادیار

آناتومی چوب و اندروکروئولوژی

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

pourtahmasi@nrf.ut.ac.ir

مهدی تجویدی

استادیار

مواد مرکب الیاف طبیعی و پلاستیکها

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 tajvidi@ut.ac.ir

یحیی حمزه

-

کاغذ سازی

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 hamzeh@nrf.ut.ac.ir

محمد لایقی

-

-

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

-

سحاب حجازی

-

-

مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ

منابع طبیعی

 s.hedjazi@nrf.ut.ac.ir

 

 

 

مقاطع تحصیلی

کارشناسی

 رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ در گرایش‌های بیولوژی و حفاظت چوب، صنایع چوب، صنایع خمیر و کاغذ

کارشناسی ارشد

 رشته بیولژی و حفاظت چوب، رشته صنایع چوب، رشته مهندسی چوب، رشته مدیریت و اقتصاد صنایع چوب و کاغذ ، رشته صنایع خمیر و کاغذ

دکتری

 رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ

 

منابع اطلاعاتی

سایت دانشگاه تهران

سایت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی


کلمات کلیدی: