مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

لطفا ما را از نظرات و پیشنهاداتتان محروم نکنید
ساعت ٢:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٧ 

با سلام.

آمار جالب توجه استقبال شما عزیزان از این وبلاگ مایه مسرت من است.امیدوارم لایق اعتماد شما باشم و وبلاگ و مطالبش که حاصل جستجوی من و جمع آوری اطلاعات از منابع مرتبط اینترنتی و گاها غیر اینترنتی در  این وبلاگ  سودمند باشد. شاید برای مدتی پست جدیدی ارسال نکنم اما منتظر نظرات و پیشنهادات و مطالبتان هستم.

 پس لطفا قبل خروج نظرتان را بیان کنید. پیروز و سربلند باشید.


 
مسائل زیست‌محیطی در علوم و صنایع خمیر کاغذ2
ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

ادامه مطلب از مطلب قبل

1- منبع تأمین ماده اولیه

برای تهیه کاغذ اصلی‌ترین و مهم‌ترین ماده که مصرف می‌شود سلولز و فیبر الیاف گیاهی است، شاید به همین خاطر است که بر این صنایع نام صنایع سلولزی را نیز نهاده‌اند. اصلی‌ترین منبع‌های تولید و استفاده از سلولز، به طور طبیعی در درجه اول درختان و بعد از آن دیگر گیاهان تولید کننده فیبر گیاهی که منبع سلولز است خواه چند ساله و خواه یک ساله می‌باشد. البته میزان سلولز موجود در فیبرها قابل توجه است اما این بدان معنی نیست که کلید یک فیبر سلولز است بلکه دیگر ترکیبات آلی همچون لیگنین و هم سلولزها هم در این سلول‌ها یا به بیان دیگر خمیر و فیبرها موجود می‌باشند، که گاه برای رسیدن به کاغذهای با کیفیت مناسب مجبور به حذف تعداد از این مولکول‌ها بالاخص لیگنین برمی‌آییم. به هر حال بحث بیشتر در این زمینه ما را از زمینه بحث این مطلب به سمت مسائل تخصصی فرآوری کاغذ پیش می‌برد. برای به دست آورن الیاف گیاهی همانطور که گفته شد اولین گزینه درختان هستند، البته بهتر است به این نکته تاریخی اشاره کنیم که قبل از استفاده از درختان که مصرف کاغذ به حد کنونی نبود، در صنعت تولید کاغذ از تکه‌های پارچه‌های نخی فرسوده استفاده می‌شد. به بیان روشن بخواهیم بگوییم بهترین منبع سلولز و الیاف گیاهی پنبه است ولی این محصول با ارزش کشاورزی با توجه به گرانی آن در حیطه این صنعت و مصارف ارزشمندتر و مورد نیازتری همچون منسوجات و پارچه و نخ‌ریسی، به دلایل اقتصادی و نیاز دیگر صنعت‌ها قابل استفاده در این صنعت کم‌تر است لیکن همانطور که گفتم گزینه عالی در این زمینه است.

در حیطه بازیافت کاغذهای باطله، کاغذ تولیدی باید کیفیت مناسبی ار دارا باشند تا بتوانند در سطح ملی و بین‌المللی با فرآورده‌های حاصل از خمیرهای دست اول رقابت کنند. بنابر می‌بایست در ضمن پروسه‌های تولیدی خود به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا علاوه بر بازیافت که یک نوع پروسه پاک و جهت پاکسازی محیط زباله‌هاست، کمترین آلودگی‌های جنبی و بهداشتی را داشته تا در مقایسه با دفن و آلودگی‌های بعدی دفن قابل قبول باشد و از لحاظ بهداشتی نیز شرایط مساعدی داشته باشد.


کلمات کلیدی:
 
بازیافت کاغذ، صرفه های زیست محیطی و اقتصادی
ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

عنوان :بازیافت کاغذ، صرفه های زیست محیطی و اقتصادی

کلمات کلیدی: بازیافت کاغذ، فرآیند، بازیافت کاغذ در ایران


بازیافت کاغذ، صرفه های زیست محیطی و اقتصادی
بازیافت در مفهوم رایج آن در مدیریت مواد زائد، به معنی استفاده مجدد از مواد دور ریختنی پس از اعمال پردازش های خاص بر روی آنها است. امروزه اقلام متعددی از زباله های شهری که حجم قابل توجهی را شامل می شوند، قابلیت بازیافت دارند. کاغذ به عنوان یکی از محصولات طبیعت سرسبز و جنگلهای طبیعی و انسان کاشت، امروزه سهم زیادی از کیسه های زباله خانگی و مراکز اداری و تجاری را به خود اختصاص می دهد. کاغذ یکی از اقلام با ارزش مواد زائد جامد است که «سلطان زائدات» لقب گرفته است. بازیافت این ماده ارزشمند و استفاده مجدد از آن در برخی مصارف که خاص نه تنها از قطع درختان، هزینه های تبدیل الیاف گیاهی به کاغذ و سایر هزینه های تولید آن می کاهد، بلکه از نظر اقتصادی نیز به دلیل سودآوری آن و تولید اشتغال از اهمیت خاص برخوردار است. اهمیت بازیافت کاغذ را می توان به طور کلی از دو نظر«ضرورت بازیابی کاغذهای باطله» و «کمک به حفظ محیط زیست و منافع اقتصادی حاصل از آن» مورد بررسی قرار داد.


.................در ادامه مطلب


کلمات کلیدی:
 
مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران: تعیین تعرفه کاغذ در کشور یک سال و نیم د
ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

خبرگزاری دیلم : مدیر عامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اشاره به تاکید کمیسیون اقتصادی دولت برای تعیین تعرفه کاغذ گفت: تعیین تعرفه کاغذ در کشور یک سال و نیم در بلا تکلیفی است.

احمد عرب زاده امروز در جمع خبرنگاران گفت: تعیین تعرفه کاغذ بر اساس تصویب در شورای عالی اقتصاد به عهده کمیسیون ماده یک تعیین تعرفه در وزارت بازرگانی گذاشته شد که پس از گذشت از یک و نیم سال هنوز این موضوع در بلاتکلیفی است.
بقیه ادامه مطلب...........


کلمات کلیدی:
 
خریداران چشم بادامی کاغذ باطله
ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

سه شنبه 7 خرداد ماه 1387 سال چهارم

روزنامه تفاهم

اخیرا تعدادی از شرکت‌های چینی و کره‌ای وارد کشور شده و با خرید کاغذهای باطله و بازیافتی و انتقال آن‌ها به خارج از کشور، مشکلات زیادی را برای تولید‌کنندگان داخلی کاغذ به وجود آورده‌اند.مجید پارسایی - دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا ایران - در گفت‌وگو با ایسنا افزود: وزارت بازرگانی بر اساس بند (د) ماده 33 قانون برنامه توسعه باید تمهیداتی را در نظر گیرد که روی صادرات مواد اولیه مانند کاغذ‌های بازیافتی و باطله عوارض وضع شود تا تولیدکنندگان داخلی با کمبود مواد اولیه و به تبع آن کاهش تولید روبه‌رو نشوند.

بقیه در ادامه مطلب........

 

 


کلمات کلیدی:
 
هندی‌ها از تفاله تولید شکر، کاغذ می‌سازند
ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

شرکت «TNPL» هند با روش منحصر به فرد خود، مواد خام مورد نیاز تولید کاغذ را از تفاله مراحل تولید شکر به دست می‌آورد و در هزینه‌های تولید کاغذ صرفه‌جویی فراوانی می‌کند.\

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از اکونومیک تایمز، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاغذ نوشتاری و کاغذ روزنامه در هندوستان، کمپانی بزرگ تامیل نادو (TNPL)است که از صنایع پیشرو در عرصه تولید کاغذ به شمار می‌رود.

 
این شرکت یکی از بزرگ‌ترین سهامداران کاغذ در هندوستان محسوب می‌شود و بسیاری از مشکلات و موانعی که فراروی سایر تولیدکنندگان کاغذ وجود دارد را از سرراه خودبرداشته است.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که دامنگیر بسیاری از شرکت های تولید کاغذ است و باعث می‌شود از سود چندانی برخوردار نباشند، .

بقیه در ادامه مطلب


کلمات کلیدی:
 
توشیبا کاغذهای پرینتر چند بار مصرف تولید می کند
ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

توشیبا از تولید جدیدترین نوع کاغذهای پرینتر چند بار مصرف خبرداد.

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از ایلنا ، این کاغذها که طبق گفته متخصصان شرکت توشیبا تا بیش از 500 بار دارای قابلیت پاک شدن و دوباره پرینت شدن را دارند در هزینه‌‏ها بسیار صرفه جویی خواهند کرد.
این کاغذهای پلاستیکی که دارای حساسیت بالا به حرارت هستند به پرینترهای خاصی از نوع B-SX8R نیازمندند.
در این پرینترها با دادن حرارت مابین 130 تا 170 سانتی گراد کاغذ مجددا سفید می‌‏شود.
بنابر گفته مقامات شرکت توشیبا، کاغذهای چند بار مصرف فناوری نوینی به شمار نمی روند ، اما تاکنون از این فناوری در پرینترها استفاده نشده است


کلمات کلیدی:
 
شرکت های چند ملیتی تولید کاغذ به ایران می آیند
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

سندیکای تولیدکنندگان کاغذ در صدد است بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات با شرکت های اروپایی و آسیایی تولید کاغذ تحریر به شیوه بازیافت را آغاز کند .

به گزارش خبرنگار کتاب مهر، بر اساس رایزنی های صورت گرفته با چند شرکت خارجی تولید کتاب به این شیوه به زودی کارخانه های تولید مقوای یک رو سفید و کاغذ تحریر ( مناسب برای چاپ روزنامه ) با جدیدترین فن آوری های های روز دنیا به کشور وارد می شود .

در کشور به دلیل مصرف بالای کاغذ و ضایعات این حوزه که به صورت زباله سوزانده می شود این امکان وجود دارد که کارخانه های تولید کاغذ بازیافت راه اندازی شود .

داوود رحیمی زاده رئیس اتحادیه صنف کاغذ و مقوا با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر افزود : بعد از این کاغذ باطله هایی که به صورت زباله تولید می شود جمع آوری می کنیم و دوباره به چرخه تولید کاغذ وارد می کنیم .

بقیه در ادامه مطلب

 


کلمات کلیدی:
 
ترانزیستور کاغذی ساخته شد
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

محققان مرکز دانشاه نوا در لیسبون و چند موسسه تحقیقاتی دیگر در پرتقال نخستین ترانزیستوری را که در آن از ورقه های کاغذ به عنوان عایق بین لایه ای استفاده شده است ساختند.

به گزارش مهر، محققان در ساخت این دستگاه آزمایشی یک ورقه کاغذ را به جای یک لایه دی الکتریک در ترانزیستورهای عادی نوار نازک قرار داده و دستگاهرا در هر دو طرف ورقه ساختند.به این ترتیب کاغذ به طور همزمان هم به عنوان عایق و هم به عنوان زیر لایه عمل کرد.

بر اساس گزارش نیو الکترونیک ، این دستگاه جدید الکترونیکی می تواند با ترانزیستور های با نوار نازک ( Tft ) که با زیر لایه های شیشه ای و لورهای سیلیسیومی ساخته میشوند رقابت کند.


کلمات کلیدی:
 
پژوهشگر مازندرانی‎ با استفـاه‎ از ساقه‎‎ گیاه روغنی‎ کلزا نخستین‎‎ بار در جهان ک
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 


تولید کاغذ فلوتینگدر ایران
پژوهشگر مازندرانیبا استفـاهاز ساقه‎‎ گیاه روغنیکلزا نخستین‎‎ بار در جهان کاغذ فلوتینگتولید کرد.

بهگزارشبخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از واحد مرکـزیخبـر , خـانـمسفیدگران‎‎ مبـتکــر ایــن طرحگفــت: بــا اسـتفـاده‎‎‎ از پسمانده هایحاصـلاز گیـاه روغنـیکلـزا زمینه‎‎ تولید کاغذ بسته بندیفراهمشد.
ابتکار اینپژوهشگر مـازنـدرانـیدر ششـمیـن‎‎ جشنوارهجوان خوارزمـیامسـالاز بیـن 22 هزار طرحارائه‎‎‎ شده در گروه هـایمخـتلـفرتبهدومکشوریرا کسبکرد.

 


کلمات کلیدی:
 
صنعت تولید کاغذ فنلاند در تنگنا
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٧ 

3 شهریور 1387

مترجم: میترا جلیلی

تولیدکنندگان کاغذ در فنلاند در نتیجه تصمیم جدید روسیه مبنی بر افزایش مالیات و گمرکی صادرات چوب و الوار با کمبود شدید مواد اولیه روبه‌رو شده‌اند و به نظر می‌رسد به زودی با وضعیتی بحرانی و فلج کننده مواجه خواهند شد._

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از «آسوشیتدپرس»، با این روند حتی کارخانه های بزرگ تولید کاغذ در فنلاند مانند "استورا انسو" و "یو.پی.ام کیمن"، از پیشگامان تولید کاغذ در جهان  نیز به دلیل کاهش تقاضا برای کاغذ و سیر صعودی هزینه های مرتبط با افزایش گمرکی و عوارض و مالیات صادرات چوب از سوی روسیه با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند

این کارخانه ها از سال 2004 تاکنون به دلایل مشکلات و موانع موجود مجبور به اخراج نزدیک به 10هزار نفر از نیروهای خود شده‌اند و به نظر می رسد موج جدیدی از بیکاری، اخراج و تعطیلی کارخانه‌های ساخت کاغذ در این کشور


کلمات کلیدی:
 
در مورد تبلیغات در این وبلاگ --عدم مسولیتاین وبلاگ نسبت به این تبلیغات-
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٧ 

این وبلاگ در مورد تبلیغات و محصولاتی که در بخش های تبلیغات وبلاگ منعکس میشود هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیردو مسئولیت آنها به عهده سایت تهیه کننده و سایتیاست که با کلیک روی آن به آن ارجاع داده میشوید.


کلمات کلیدی:
 
مراسم معارفه رئیس دانشکده منابع طبیعی برگزار شد
ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٧ 

 

 

تصاویر مربوط به خبر

مراسم معارفه دکتر علی سلاجقه به عنوان رئیس دانشکده منابع طبیعی و تقدیر از زحمات دکتر علی نقی کریمی 24 تیرماه با حضور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارمندان و جمعی از مسئولان سازمان جنگل‌ها و سازمان حفاظت محیط زیست در تالار اجتماعات امام خمینی (ره) دانشکده منابع طبیعی ( البته عکس های مخابره شده توسط سایت خبر دانشگاه مربوط به تالار شهید مطهری است )برگزار شد. دراین مراسم دکتر کریمی گزارشی از فعالیت‌های خود در زمان تصدی ریاست دانشکده، ارائه کرد. در ادامه، دکتر سلاجقه رئیس دانشکده منابع طبیعی در سخنانی در این مراسم گفت: دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در حال حاضر قدیمی‌ترین مرکز آموزش علوم منابع طبیعی در ایران به شمار می‌رود و دانشگاه تهران باید توجه ویژه‌ای از نظر اعتبارات مالی به این مجموعه علمی داشته باشد تا بتواند در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد به نحو شایسته‌تری انجام وظیفه نماید.

دکتر سلاجقه گفت: به روز کردن محتوای دروس ، جذب هیات علمی متخصص و متعهد، توسعه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی، آموزش بین رشته‌ای، مشارکت در ارتقاء علمی دانشگاه تهران در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را از جمله برنامه‌های مدیریت جدید دانشکده منابع طبیعی عنوان کرد.

همچنین دکتر زالی رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی نیز ضمن قدردانی از تلاش و خدمات سه ساله دکتر کریمی برای دکتر سلاجقه آرزوی توفیق کرد.

دکتر جعفری معاون پژوهش وفناوری دانشگاه تهران نیز ضمن قدردانی از زحمات دکتر کریمی، از دکتر سلاجقه به خاطر پذیرش این مسئولیت سپاسگزاری کرد ودانشکده منابع طبیعی را پیشرو در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه دانست.

در پایان این مراسم به منظور قدردانی از زحمات دکتر کریمی لوح تقدیر رئیس دانشگاه تهران و مدیران گروه‌های آموزشی دانشکده منابع طبیعی به وی اهدا شد.


کلمات کلیدی: