مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

استفاده از آنزیمها برای بازیافت کاغذ
ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧ 

 

 
 

استفاده از این آنزیم می تواند جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی رایج مورد استفاده در این صنعت باشد.

محققان مالزیایی موفق به ارائه شیوه ای جدید، ارزان و حامی محیط زیست برای تسریع در بازیافت کاغذ شدند.
تاکنون بزرگترین مشکل در بازیافت کاغذهای باطله، ایجاد روشی پاک و کم هزینه برای تفکیک مواد شیمیایی و جوهر ناشی از عبور کاغذ از میان چاپگر ها و دستگاه های کپی از روی کاغذ بوده است. شیوه های رایج جوهر زدایی بسیار پر هزینه بوده و نیاز به مقادیر زیادی مواد شیمیایی دارد که باعث افزایش آلودگی محیط زیست خواهد شد.
محققان در دانشگاه ساراواک مالزی برای حل این مشکل موفق به ارائه شیوه ای جدید برای پاکسازی کاغذهای مورد بازیافت به کمک عوامل زیستی شدند.
این شیوه که در آن از آنزیمهای طبیعی استفاده می شود از گذشته به دلیل کارایی بالا و آلودگی کم مورد توجه محققان قرار داشته است. نتیجه استفاده از آنزیمها در جوهر زدایی برابر با استفاده از مواد شیمیایی بوده و حتی می تواند باعث بهبود روند پاکسازی بدون وارد آمدن صدمات فیزیکی به کاغذ شود.
محققان از تهیه آنزیمی که باعث تولید باکتریهایی میله ای به نام "BL-P7" در محیط آزمایشگاهی می شود، برای جدا سازی جوهر از کاغذهای باطله سود جستند. این آنزیمها در محیط های قلیایی از پایداری و ثاثیر بیشتری برخوردار خواهند بود.
استفاده از این آنزیم توانست به میزان زیادی در کاهش و جداسازی آثار مواد مختلف به جا مانده بر روی نسوج کاغذ تاثیر گذارد و به گفته محققان این ماده می تواند جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی رایج مورد استفاده در این صنعت باشد.

 

کلمات کلیدی:
 
ساده کردن، دوباره مصرف کردن، بازیافت کردن
ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧ 

 

مصاحبه ای با لوری بچلدر آدامز و خایمه لوزانو

 

 ایالات متحده در حال حاضر حدود 30 در صد از زباله جامد خود را بازیافت میکند؛ این مقدار شامل ساده کردن و کاهش در منبع --- مصرف کمتر مواد در وهله اول --- و کود سازی است --- استفاده از مواد آلی استحاله و ساده شده بعنوان کود و اصلاح کننده خاک. در دو دهه اخیر درک و حمایت عمومی از اتخاذ برنامه های بازیافت زباله بتدریج افزایش یافته است. فعلا آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (ای. پی. ا.) برنامه هایی برای تشویق و توسعه بازیافت و کود کردن زباله را در دست اقدام دارد، لکن هنوز قانونی فدرال به تصویب نرسیده که جوامع محلی، بخشها، شهرستانها، و شهر ها را ملزم به رعایت اقدامات مزبور کند. بلکه این کار بیشتر به همت و با حمایت شهروندان حکومت های ایالتی و محلی صورت میگیرد، که خود داوطلب اتخاذ و اجرای طرح های مزبور میشوند.
سردبیر مسئول جریده "مسایل جهانی" (گلوبال ایشوز) ، شارلین پورتر ، درباره شیوه های متداول بازیافت و مدیریت زباله با دو تن از کارشناسان این موضوع به بحث و گفتگو نشست. لوری بچلدر آدامز از اهالی شهر دنور در کولورادو مشاوری است که به مشتریان می آموزد چگونه برنامه های بازیافت را مدیریت نمایند. او در ضمن از کارکنان و مسئولین "انجمن زباله جامد آمریکای شمالی" ، که یک گروه وابسته به صنعت است، می باشد. خایمه لوزانو، متخصص محیط زیست است که در اداره بهداشت شهر لوس آنجلس کار میکند.

بقیه در ادامه مطلب........

 


کلمات کلیدی: بازیافت

 
 
Pulpwood
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧ 

Pulpwood refers to timber grown with the principal purpose of making wood pulp for paper production. However, pulpwood is also used as the raw material for some wood products, such as oriented strand board (OSB), and there is an increasing demand for pulpwood as a source of 'green energy' by the bio-energy sector. Trees raised specifically for pulp production account for 16% of world pulp production, old growth forests 9% and second- and third- and more generation forests account for the balance.[1] Reforestation is practiced in most areas, so trees are a renewable resource

read more in ادامه مطلب

بقیه در ادامه مطلب........


کلمات کلیدی: pulpwood
 
Tissue Making 2008 with Advantage NTT launch
ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧ 

منبع:metso

The Advantage NTT launch as well as the sample of the new textured tissue gained a lot of interest.

The Tissue Making Days in Karlstad, Sweden, on 17–19 September gathered more than 200 participants from 30 countries. Under the theme Quality and Energy efficiency in Tissue making the participants could listen to inspiring speakers and participate in interesting workshops. The main attraction for many of the visitors was the launch of Metso’s new Advantage NTT concept as well as the tour to the pilot plant where they could see the new machine concept in production.

 


کلمات کلیدی:
 
اولین همایش علمی دانشجویی علوم و فناوری رنگ
ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧ 

در صورت عدم مشاهده به لینک زیر مراجعه کنید

پوستر همایش

 


کلمات کلیدی: