مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

سابقه ساخت کاغذ در ایران
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

ساخت کاغذ در ایران نیز سابقه کهن دارد و ایرانیان این صنعت را از دیرباز از چینیان آموخته بوده‌اند.

ابن‌ندیم می‌نویسد کاغذ خراسانی از کتان بدست می‌آید و کارگران چینی آنرا در خراسان همانند کاغذ چینی می‌ساختند و انواع آن ـ طلحی ـ نوحی ـ فرعونی ـ جعفری و طاهری است.

نام‌هایی را که ابن ندیم یاد می‌کند نام‌هایی است که عرب‌ها به انواع کاغذ خراسانی داده بوده‌اند و بدیهی است در ایران باستان کاغذهای سغد سمرقند بنام‌های دیگری نامیده می‌شده است.

منظور ابن ندیم از خراسان سمرقند است زیرا عرب‌ها در سال 87 هجری کارخانه‌های کاغذ‌سازی آن به شگفتی افتادند و از آن زمان است که مسلمانان با کاغذ آشنا شدند و بعدها از طریق کشورهای اسلامی کاغذ در سایر کشورها متداول و معمول گردید.2

کاغذ سمرقندی و ترمه ایران در میان انواع کاغذ قرن‌ها شهرت و معروفیت بسزا داشته و به مراتب از کاغذ خانبالغ چین مرغوب‌تر و لطیف‌تر بوده است.

در قابوسنامه از کاغذ منصوری یاد شده است و عبدالواسع جبلی و انوری شاعران نامی هم از کاغذ سغدی یاد کرده‌اند. سغد به ناحیتی گفته می‌شد که سمرقند در دیگر شهرهای ماوراءالنهر هم کاغذ می‌ساخته‌اند.

گروهی معتقدند که مانوی‌های ایرانی در بوجود آوردن کارخانه‌های کاغذسازی در سغد پیشگام بوده‌اند و روابط آنها و ایجاد کارخانه‌های کاغذسازی درایران موثر بوده است. لیکن با بدست آمدن سنگ‌گور چند تن از شاهزادگان اشکانی در چین و روابط نزدیک پارت‌ها با کشور چین می‌توان تصور کرد که رواج کاغذ در ایران در دوران اشکانیان امکان‌پذیر بوده است

برگرفته از سایت :

شرکت رایان تحریر


کلمات کلیدی:
 
کاغذ و کاغذسازی در گذشته
ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

پیرامون واژه

کاغد یا کاغذ واژه‌ایست پارسی[۱][۲] که ذکر این واژه یا «ورق» در کتب قدیمی عربی نیز بسیار فراوان دیده می‌شود.

نوشتن پیش از ساخت کاغذ

پیش از ساختن کاغذ، مردمان باستان برای ماندگار کردن نظرهای خود از کنده‌کاری روی سنگ و چوب و لوح‌های گلی بهره می‌گرفتند.

گِل

سومری‌ها از هزارهٔ چهارم پیش از میلاد بر لوح‌های گلی می‌نوشتند. بابلی‌ها این روش را از سومری‌ها آموخته و کتاب‌خانهٔ بزرگی از لوح‌های گلی درست کرده‌ بودند. آن‌ها گل را به صورت ورقه‌ای کلفت در می‌آوردند و پیش از آن که خشک شود، دانسته‌های خود را به خط میخی روی آن کنده‌کاری می‌کردند. سپس، آن را در آفتاب خشک می‌کردند یا در کوره‌های سفال‌پزی، می‌پختند. از این لوح‌های گلی پخته، شمار زیادی از ویرانه‌های شهرهای باستانی میان‌دورود، به‌ویژه بابل، به دست آمده‌است.

 

سنگ

یکی دیگر از این مواد «سنگ» بوده‌است که دوام آن بمراتب از گل بیشتر است اما در عوض سنگین تر بودن آن بیشتر زحمت تولید میکرده، استعمال گل و سنگ بعلت اشکال حمل و نقل و بزرگی حجم چندان شیوع نداشته.

طلا و فلزات

همچنین گاه نوشتن روی ورقه‌های مسی، برونزی و گاهی طلا انجام می‌شد که لوح‌های زرین دورهٔ هخامنشیان از نمونه‌های آن‌هاست.

پوست جانداران

دست‌کم از هزارهٔ دوم پیش از میلاد، آدمیان آموختند که می‌توانند از پوست جانوران کاغذ چرمی(پارشمن) بسازند. ایرانیان روی پوست گاو، گاومیش و گوسفند و رومی‌ها بر پوست خر وحشی می‌نوشتند. پوست‌ها پس از دباغی و صیقل‌کاری به اندازهٔ نازک و نرم از کار در می‌آمدند که در زیبایی و نیکویی شاهکار به شمار می‌آمدند. پارشمن ایرانی ویژگی‌های بهتری داشت. برای نمونه، ایرانیان برای از بین بردن بوی ناخوشایند چرم، در روند ساختن پارشمن، به آن گلاب می‌افزودند. اوستا را نخستین‌بار روی ۱۲ هزار پوست گاو نوشته بودند. اعراب نیز بیش‌تر برای نوشتن قرآن و نوشته‌های با اهمیت (به دلیل گرانی) از پوست جانوران استفاده می‌کردند.


کلمات کلیدی:
 
تاریخچه کاغذ
ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

کاغذ سازی و انواع آن :


- کاغذ: ورقه نازک هموار که معمولا از الیاف گیاهی ساخته می شود ولی ان را از مواد لیفی دیگر هم می سازن ، وبه طور عمده برای نوشتن و چاپ کردن به کار می رود. ولی موارداستعمال متعدد دیگر نیز دارد .

کلمه کاغذ ظاهرا از زبان سانسکریت وارد زبان فارسی شده است . لفظ اروپایی برای کاغذ از کلمه پاپیروس یونانی گرفته شده است و ضمنا قرطاس مصری را از ان می ساختند.
کلمه قرطاس که امروزه به معنی کاغذ به کار می رود خودماخوذ از کلمه یونانی خارتس است ، به معنی چیزی که بر ان می نویسند و معادل ان در عربی ورقه و صحیفه است.
ربع تا ثلث کاغذ نو از کاغذ های مستعمل ساخته می شود. جسم کاغذ الیاف به هم امیخته سلوز است که از حدود 1860 به اینطرف عمدتا از چوب به دست می اید . تکه های پارچه ( معمولا پنبه ای ) که از کارخانه های بافندگی و لباس دوزی به دست می اید برای ساختن کاغذ های تحریری و کاغذ هایی مانند کاغذ سیگار و نظایر ان به کار می رود . برای کاغذ ای خاص دیگر یا در جاهایی که چوب در دسترس نیست از نیشکر شیره گرفته، خیزران ،ساقه کتان مانیل ، کاه و الیاف دیگر استفاده می شود.
ولی قسمت عمده کاغذ جهان از مغز چوب به دست می اید. مغز چوب مکانیکی یا چوب اسیاب شده برای ساختن کاغذ روزنامه و دستمال کاغذی و سایر انواع کاغذ ارزان قیمت به کار می رود. ماده لینین چوب که الیاف را به هم می چسباند در کاغذ باقی می ماند و همین ماده است که سبب زرد شدن رنگ کاغذ در مقابل نور می شود ، مغز چوبی که از طریق شیمیایی بدست می اید تقریبا سلولز خالص است و ان را از جوشاندن همراه با فشار تراشه های چوب با یکی از سه ماده شیمیایی سود، سولفلت، یا سولفیت که لینین را حل می کند به دست می اورند.
سپس مغز چوب را می شویند و سفید می کنند و از غربال می گذرانند و ان را می زنند و خوب مخلوط می کنند. چون اب از غربال می گذرد ، ورقه ای از الیاف تشکیل می شود که به سبب کان
خوردن در امتداد های مختلف در هم می روند و به ورقه ، شکلی حصیر مانند میدهند.


کلمات کلیدی:
 
هفته بین المللی خمیر در کانادا
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

مراسم هفته خمیر در ونکوور کانادا از امروز تا٣ روز دیگر (٣تا۶ may) برگزار شده است . برای اطلاع بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید

http://www.internationalpulpweek.com/index.html


کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

به نقل از خمیر و کاغذ کانادا:

Gasoline and diesel produced from ligno-cellulose biomass

Vancouver

Dynamotive Energy Systems Corporation reports the successful production of “significant amounts” of renewable gasoline and diesel from biomass at its research facility in Waterloo, Ont., through a novel two-stage upgrading process of BioOil.

The process developed by Dr. Desmond Radlein and his research team involves pyrolysis of lignocellulosic biomass to produce a primary liquid fuel, BioOil, which is then hydro-reformed to a Stage 1 gas-oil equivalent liquid fuel. This liquid fuel can either be directly utilized in blends with hydrocarbon fuels for industrial stationary power and heating applications or be further upgraded to transportation grade liquid hydrocarbon fuels (gasoline/diesel) in a Stage 2 hydrotreating process.

The major by-product from lignocellulosic biomass pyrolysis is Biochar which has emerging value for soil productivity enhancement and carbon sequestration. Dynamotive markets its Biochar under the trade name CQuest.

Based on initial test and analysis, the Company currently estimates that it can deliver advanced (second generation) fuels from biomass at a cost of less than $2 per gallon of ethanol-equivalent fuel in facilities processing about 70,000 tonnes of biomass per annum (current scale of its 200 tonne per day plant).

According to Dynamotive, yields of diesel/gasoline from BioOil of 37% have been achieved through the Stage 2 upgrading process at bench-scale. The net overall yield from whole biomass to diesel/gasoline is approximately 25%, which the company believes is the highest net yield yet reported


کلمات کلیدی:
 
توضیح
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

تعدادی از مطالب اخیر بر گرفته و با کمک iranmag آماده گردید


کلمات کلیدی:
 
تصاویری از بعضی فعالیت های انجمن علمی در دوره من
ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 
jalase basyaft  

 

جلسه سخنرانی تکنولوژی بازیافت

 

 

 kore zereh sanat

 

 


کلمات کلیدی:
 
مکانیزم آهاردهی کاغذ تست لاینر، با استفاده از پلی آلومینیوم کلراید و روزین پراکن
ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 
مجله پژوهشی تحقیقات علوم چوب و کاغذ ایران، شماره پیاپی 28عنوان:
مکانیزم آهاردهی کاغذ تست لاینر، با استفاده از پلی آلومینیوم کلراید و روزین پراکنده، در شرایط خنثیتالیف:
یحیی همزه،محمدحسن اختراع، علی عبدالخانی، سهیلا ایزدیار، کامبیز پورطهماسبی


چکیده:
در این تحقیق اثر هر یک از پارامترهای مؤثر بر آهاردهی کاغذ تست لاینر در شرایط خنثی با استفاده از آهاردهی روزین- پلی آلومینیم کلراید در دو توالی آهاردهی معکوس و آهاردهی پیش مخلوط سازی در شرایط مختلف بررسی شد. نتایج نشان داد که آهار دهی به روش پیش مخلوط سازی در مقایسه با روش آهاردهی معکوس کارایی بیشتری دارد. به علاوه اثر مستقل مقدار پلی آلومینیم کلراید، روزین و مدت زمان واکنش پلی آلومینیم کلراید با روزین در توالی پیش مخلوط سازی و با خمیر در توالی آهاردهی معکوس و اثر متقابل مقادیر روزین-پلی آلومینیم کلراید بر کارایی آهاردهی مؤثر است. اثر مقدار پلی آلومینیم کلراید مؤثرترین پارامتر مؤثر بر آهاردهی تعیین شد. اثر مدت زمان مخلوط سازی یکی از پارامترهای مؤثر بر آهاردهی است و با افزایش آن می توان مقادیر مصرف پلی آلومینیم کلراید و روزین را برای رسیدن به یک آهار معین کاهش داد. از طرف دیگر، این موضوع نشان دهنده وجود دو مکانیزم متفاوت تثبیت آهار روزین بر روی الیاف در آهاردهی پیش مخلوط سازی و آهاردهی معکوس است.

واژگان کلیدی:
تست لاینر، روزین، پلی آلومینیوم کلراید، کاغذسازی خنثی، آهاردهی معکوس، آهاردهی پیش مخلوط سازی

کلمات کلیدی:
 
بررسی تاثیر متغیرهای فرایند کاغذسازی بر دانسیته ظاهری کاغذ بازیافتی از کارتن کهن
ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

به نفل از :iranmag

مجله پژوهشی تحقیقات علوم چوب و کاغذ ایران، شماره پیاپی 26عنوان:
بررسی تاثیر متغیرهای فرایند کاغذسازی بر دانسیته ظاهری کاغذ بازیافتی از کارتن کهنهتالیف:
امید رمضانی ، احمد جهان لتیباری ، مهدی فائزی پور ، علی اکبر عنایتی ، سیدمهدی منظورالاحداد


چکیده:
دانسیته ظاهری، مهمترین ویژگی فیزیکی کاغذ است که بطور مستقیم یا غیر مستقیم بسیاری از ویژگی های مهم کاغذ مانند مقاومت در برابر کشش، مدول الاستیسیته، ضریب پخش نور و سطح نسبی پیوند بین الیاف را تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که متغیرهای فرایند تولید کاغذ بر تغییرات دانسیته ظاهری اثر می گذارند در این بررسی تاثیر درجه روانی خمیر کاغذ OCC و شرایط خشک کردن مورد مطالعه قرار گرفته است. در این تحقیق تاثیر سه درجه روانی 350، 450 و 550 میلی لیتر استاندارد کانادایی، شرایط متفاوت خشک کردن (آزاد و مهار شده)، دما (200، 150، 100 درجه سانتیگراد) و فشار (10 و 70 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) بررسی شدند. نتایج حاصل از اندازه گیری دانسیته ظاهری بوسیله نرم افزار Minitab 15 تجزیه و تحلیل شده و مدل رگرسیون ترکیب شرایط متغیرهای مستقل محاسبه شده است. بررسی نتایج بدست آمده از نمودار اثرات اصلی نشان داد که هر دو عامل درجه روانی و دما به میزان قابل توجهی موجب افزایش دانسیته ظاهری می شود. پاسخ دانسیته در دمای 200 درجه سانتیگراد متفاوت بود که به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. اعمال فشار پرس بیشتر موجب بیشتر شدن دانسیته ظاهری شد. اثر متقابل متغیرها نیز مورد مطالعه قرار گرفت. نمودار اثر متقابل درجه روانی و دما، تاثیر نرم شدن حرارتی لیگنین و بروز پدیده تخریب لایه ای را نشان داد. هرچند، افزایش فشار خشک کردن در خمیرهای پالایش نشده یا کم پالایش شده (درجه روانی های بالاتر یا مساوی 550) تاثیر معنی داری بر دانسیته ظاهری کاغذ باقی نمی گذارد. همچنین در شرایط خشک کردن آزاد تاثیر درجه روانی بر دانسیته ظاهری بیشتر از خشک کردن تحت مهار مکانیکی است. با توجه به نتایج بدست آمده و تاثیر دانسیته ظاهری بر خصوصیات مقاومتی کاغذ می توان کاغذهایی با کیفیت مطلوب تر تولید نمود.
واژگان کلیدی:
دانسیته ظاهری، درجه روانی، دمای خشک کردن، فشار خشک کردن، مقاومت در برابر کشش، خشک کردن تحت مهارمکانیکی
کلمات کلیدی:
 
بررسی امکان استفاده از پسماند الیاف کاغذسازی در ساخت تخته خرده چوب
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 
مجله پژوهشی تحقیقات علوم چوب و کاغذ ایران، شماره پیاپی 21عنوان:
بررسی امکان استفاده از پسماند الیاف کاغذسازی در ساخت تخته خرده چوبتالیف:
اصغر طارمیان ، کاظم دوست حسینی ، سیداحمد میرشکرایی ، مهدی فائزی پور


چکیده:
این بررسی به منظور استفاده بهینه از حجم زیاد پسماند الیاف کارخانه چوب و کاغذ مازندران در ساخت تخته خرده چوب انجام گرفت. دو نوع تخته همسان و سه لایه که در نوع لایه ای الیاف پسماند در لایه های سطحی بکار رفته است، ساخته شد. مقدار چسب اوره فرمآلدیید، 10 و 12 درصد و نسبت پسماند الیاف به خرده چوب در چهار سطح، صفر: 100، 85:15، 70:30، 55:45 درصد به عنوان عوامل متغیر و دمای پرس 160 درجه سانتیگراد، زمان پرس 6 دقیقه، رطوبت کیک 12 درصد، دانسیته تخته ها 0.75 گرم بر سانتیمتر مکعب به عنوان عوامل ثابت در نظر گرفته شد. خواص فیزیکی و مکانیکی نمونه های آزمونی از این تخته ها شامل: مقاومت خمشی، مقاومت برشی، جذب آب و واکشیدگی ضخامت پس از 2 و 24 ساعت غوطه وری در آب اندازه گیری شد. نتایج این بررسی نشان می دهد که با افزایش پسماند الیاف خواص مکانیکی تخته های مورد مطالعه کاهش یافته، ولی واکشیدگی ضخامت آنها بهبود می یابد. مقدار جذب آب با مصرف 15 درصد الیاف پسماند کاهش یافته و با زیاد شدن الیاف پسماند، افزایش می یابد. تخته های همسان مقاومت خمشی بالاتری نسبت به تخته های سه لایه داشتند، ولی از لحاظ مقاومت برشی تفاوت معنی داری بین دو نوع تخته مشاهده نشد. تخته های سه لایه نسبت به تخته های همسان واکشیدگی ضخامت کمتری داشتند.

واژگان کلیدی:
تخته خرده چوب ، اوره فرمآلدیید ، الیاف پسماند کاغذ . مقاومت خمشی ، مقاومت برشی ، جذب آب . واکشیدگی ضخامت

کلمات کلیدی:
 
 
ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

راهکاری جدید برای تامین انرژی
با تلاش محققان مرکز تحقیقات مهندسی فارس محقق شد

نویسنده: فرانک فراهانی جم
به نفل از : روزنامه جام جم

 
 

    استفاده از سوختی جایگزین که سازگاری بهتری با محیط زیست داشته و از منابع تجدیدپذیر حیات تامین شده باشد، مورد توجه جدی کشورهای پیشرفته جهان قرار گرفته است. اگر از مواد سلولزی برای تولید سوخت استفاده کنیم، نه تنها با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای در سطح زمین مواجه نخواهیم شد، بلکه می توانیم از مواد سلولزی به صورت محصول جانبی فرآیندهای صنعتی و کشاورزی یعنی ضایعات محصولات زراعی و باغی و کارخانه های کاغذسازی که به عنوان مواد زاید دور ریخته می شوند برای تولید اتانول سوختی استفاده کنیم. یکی از راه های مناسب برای استفاده از این ضایعات تبدیل آنها به الکل اتیلیک است. این در حالی است که دور ریختن این مواد سبب تخریب محیط زیست می شود و سوزاندن آنها نیزآلودگی شدید هوا را همراه خواهد داشت.
    وابستگی کشورهای پیشرفته به نفت از یک سو و وقوع بحران های نفتی در دهه 70 میلادی از سوی دیگر، سبب شده است کشورهای صنعتی راهکارهای جدیدی را برای تامین انرژی مورد نیاز خود مورد توجه قرار دهند و با استفاده از مواد جایگزین در تامین سوخت خودروها و همچنین تولید سوخت های جایگزین پاک به اهداف خود در زمینه حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار دست یابند. نتایج به دست آمده از بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده است از آنجایی که اتانول با توجه به منابع موجود در هر کشور از ذرت، ملاس و سیب زمینی قابل تولید است، می تواند جایگزین مناسبی برای سوخت های موجود باشد. امروزه بیش از 98 درصد اتانول تولیدی در سطح دنیا از تخمیر قندها به دست می آید. از آنجایی که هزینه تولید اتانول نسبت به قیمت مواد اولیه آن و همچنین ترکیب مواد اولیه از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، موفقیت در تولید این نوع سوخت در رقابت آن با بنزین تابعی از شرایط جغرافیایی منطقه، آب و هوا، روش تولید، خواص محصولات کشاورزی و نوع ضایعات آنها خواهد بود. استفاده از الکل به عنوان سوخت موتورهای درون سوز، به تنهایی یا در ترکیب با دیگر سوخت ها در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است که علت آن فزونی فواید زیست محیطی و اقتصادی بلند مدت این سوخت در مقایسه با سوخت های فسیلی است. اگرچه متانول و اتانول هر دو برای این منظور مناسب هستند و می توان آنها را در نفت خام یا گاز طبیعی به دست آورد، اما از آنجایی که اتانول به عنوان یک منبع تجدیدپذیر و به آسانی از مواد آلی همچون دانه های گیاهی یا چغندرقند و دیگر ترکیبات سلولزی به دست می آید، در مقایسه با متانول از اهمیت بیشتری برخوردار است. به طور کلی می توان برای تولید سوخت های الکلی از محصولات مختلفی نظیر چغندرقند، سیب زمینی، آفتابگردان، اوکالیپتوس، نیشکر، جو و ذرت استفاده کرد. کشورهای برزیل و روسیه 2 کشوری هستند که تحقیقات رسمی را در زمینه تولید الکل از مواد زیستی انجام داده اند. بررسی های انجام شده نشان داده است که در کشور برزیل برای تولید اتانول از نیشکر و در کشور روسیه نیز برای تولید متانول از اکالیپتوس استفاده می شود. اگر بخواهیم سوخت الکلی را از منابع کشاورزی به دست آوریم باید سطح وسیعی از زمین های قابل کشت و حاصلخیز و همچنین زیرساخت های لازم برای تامین آب مورد نیاز کشاورزی را در اختیار داشته باشیم. بنابراین تهیه مستقیم سوخت های الکلی از محصولات کشاورزی نمی تواند گزینه مناسبی برای تامین سوخت مورد نیاز کشورهای مختلف و بخصوص کشورهای صنعتی مانند کشورهای اروپای غربی باشد. برای مثال، اگر کل کشور آلمان از نیشکر پوشیده شده باشد، تنها نیمی از نیازهای فعلی سوخت و انرژی این کشور از طریق تولید اتانول سوختی تامین خواهد شد. در حالی که اگر سوخت الکلی از مواد زاید و ضایعات بخش کشاورزی و دامپروری مانند ساقه نیشکر، کاه و کلش، چوب ذرت و دیگر موادی که دور ریخته می شوند، تهیه شود نیاز به افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نخواهد بود.


کلمات کلیدی:
 
مرا مچاله نکن-گذری بر تاریخچه تولید و ارزش فراوان کاغذ
ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

نویسنده: ژیلامحمدی شیر مرد

 


    این نوشته ابتدا بر روی یک کاغذ نوشته شده و حال که شما آن را می خوانید از روی یک کاغذ می خوانید. قرن ها است اندیشه بشر بر روی کاغذ نقش بسته است و اسناد و مدارک مربوط به هویت انسانی و مایملک انسان از طریق کاغذ و نوشته های بر روی آن است که دست به دست می چرخد. اگر ما امروز می توانیم بسیار از دیروز بدانیم به سبب پدیده «کاغذ» است.
    حتی با وجود پدیده ها و رسانه هایی مثل تلویزیون، ماهواره، اینترنت و.‎/‎/ هنوز که هنوز است کاغذ در ارتباطات بشری حرف اول را می زند. کاغذ شاید یک ابزار ساده به نظر آید ولی واقعیت این است که صفحه سفیدی است که همچون لوح سفید وجود انسانی هر نوشته ای را می تواند بر خود حک کند و صنعت چاپ با استفاده از کاغذ توانست دست به تکثیر اندیشه بشری بزند.

به نقل از : روزنامه ایران
    


کلمات کلیدی:
 
افزایش در عملکرد 9ماهه «کاغذسازی کاوه»
ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ گروه بورس – صنایع کاغذسازی کاوه در عملکرد 9ماهه با 11درصد افزایش فروش و 22درصد افزایش تحقق پیش بینی سود هر سهم در مقایسه با عملکرد سال مالی قبل مواجه شده است.
    براساس گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، کاغذسازی کاوه درآمد هر سهم امسال را با 25میلیارد ریال سرمایه به طور خالص مبلغ یک هزارو 772ریال پیش بینی کرده است. همچنین، پیش بینی خالص درآمد حاصل از سرمایه گذاری های سال مالی 87، مبلغ چهار میلیاردو 923میلیون ریال (مبلغ 196ریال به ازای هر سهم و معادل 11درصد سود خالص) عمدتا شامل سود سپرده های بانکی است.شرکت پیش بینی سود امسال را در 23دی ماه مبلغ 1.751ریال اعلام کرده بود که دلایل تغییرات آن را ناشی از رکود شدید بازار و در نتیجه کاهش در نرخ و میزان فروش کاهش بهای تمام شده به دلیل کاهش در مقدار فروش و نرخ خرید مواد اولیه مصرفی و افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری ناشی از افزایش سپرده گذاری کوتاه مدت اعلام کرده است.
    

به نقل از :روزنامه دنیای اقتصاد


کلمات کلیدی:
 
انجمن علمی دانشگاه تهران از دید نشریات
ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 
 

 

خدا را شاکریم که فعالیت های دلسوزانه دانشجویان دانشکده و اعضای انجمن علمی به بار نشست و توانست توجه دیگران ( کارشناسان ، اساتید ، اهل فن و جامعه نشریات تخصصی این رشته) به خود جلب کند.در لینک زیر مطلبی را که در این شماره ماهنامه صنایع چوب و کاغذ و مبلمان در مورد انجمن علمی نقل شده است را قرار دادم.

توجه این عزیزان خستگی و غم مشکلاتی که در این ۲ سال فعالیت در انجمن به عنوان دبیر انجمن داشتم را از تنم خارج نمود.

باز خدا را شاکرم و از همه این عزیزان و از جمله دوستان ماهنامه صنایع چوب و کاغذ و مبلمان دوباره تشکر میکنم.

ماهنامه صنایع چوب و کاغذ و مبلمان

ماهنامه فنی مهندسی

شماره 42، اسفند 1387
100 صفحه

فایل pdf


کلمات کلیدی:
 
نخستین فرهنگ توصیفی صنایع چوب و کاغذ ( انگلیسی - فارسی )
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

نام کتاب: نخستین فرهنگ توصیفی صنایع چوب و کاغذ ( انگلیسی - فارسی )

مولف: اسماعیل حسن نایبی

ناشر: نگار نور

چاپ: اول / ۱۳۸۷

شمارگان : ۳۰۰۰ نسخه

مشخصات: ۳۴۰ صفحه / قطع رحلی

قیمت: ۵۷۰۰ تومان

................................................................................................................................

مقدمه فارسی :

    نمى‏دانم این جمله از کیست که "تلاش زاییده نیاز است"، اما مى‏دانم این جمله از نیچه فیلسوف است: "نسخه مقابله با نیازمندى چنین است: خودِ نیازمندى! یعنى از درون خود نیاز خاص خود را آفریدن و برآوردن" و این شاید حکایت آغاز این اثر باشد.

 کلمات کلیدی:
 
راه اندازی رشته مبلمان و دکوراسیون داخلی در دانشگاه تهران
ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 
به نقل از : سایت شرکت توسعه عمران و مسکن اوان پویا

 

مدیر گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: رشته صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی برای نخستین بار در کشور راه اندازی می شود.

کامبیز پورطهماسی در گفتگو با خبرنگار مهر در کرج اظهار داشت:  رشته صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی با توجه به گسترش صنایع چوبی در کشور در بخشهای مختلف، نیاز به افراد متخصص و آموزش دیده دارد که با راه اندازی این رشته در سطح آموزش عالی، بسیاری از نیازهای صنایع چوب برطرف می شود.

وی افزود: مقدمات اولیه راه اندازی این رشته فراهم شده و انتظار می رود اولین گروه از دانشجویان رشته صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی در مهرماه سال جاری مشغول تحصیل شوند.

 این مسئول خاطرنشان کرد: امید است حداقل 20 دانشجو در دوره اول این رشته در مقطع کارشناسی برای مهرماه سال جاری پذیرش شوند.

 پورطهماسی گفت: رشته صنایع مبلمان و دکوراسیون داخلی از نیازهای اصلی صنایع چوب کشور و همچنین اتحادیه های صنفی است.

اکنون گروه مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در گرایشهای بیولوژی و حفاظت چوب، صنایع چوب و صنایع خمیر و کاغذ در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعال است.

 وی همچنین عنوان کرد : این گروه آموزشی تنها گروه آموزشی صنایع چوب و کاغذ است که قطب علمی مدیریت کاربردی گونه های تندروی چوب است.

 


کلمات کلیدی: