مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

اعلام تاریخ برگزاری امتحانات معوقه نیمسال دوم تحصیلی 88-87 دانشگاه تهران
ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸ 

به اطلاع اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان عزیز دانشگاه تهران می رساند که امتحانات معوقه نیمسال دوم تحصیلی 88-87 از روز شنبه 14 لغایت شنبه 28 شهریور ماه سالجاری طبق جدول زمان بندی ذیل و برنامه ای که توسط هر یک از پردیس ها، دانشکدهها، موسسات و مراکز اعلام خواهد می شود برگزار خواهد گردید.


شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سه شنبه

چهارشنبه

پنجشنبه

جمعه

14

آغاز امتحانات

15

16

 17

18

19 رمضان

( عدم برگزاری امتحان )

19

 20

 21

22

23 رمضان 

( عدم برگزاری امتحان )

23

24

25

26

27

28

پایان امتحانات

29

عید سعید فطر

30

31


1 مهر ماه

 

2

3

4 مهر ماه

شروع نیمسال اول تحصیلی

 89-88

5

6

7

8

9

10


 
از کتابت تا چاپ
ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸ 

مقدمهمختصری درباره تاریخ صنعت چاپ در جهان

صنعت چاپ در ایران

مقدمه :قرن های متمادی از اختراع الفبا توسط فنیقی ها می گذرد ؛ با ابتکار آنان ، اقوام  آن زمان توانستند گفتنی های خویش را در حجمی کمتر از آنچه خط تصویری یا نشانه ای می طلبید به نگارش درآورند . ولی قرن ها طول کشید تا خواندن و نوشتن از انحصار طبقه یا طبقات خاص خارج شود و عموم مردم بتوانند از این موهبت بهره برند . تا دیر زمانی در میان تمام ملل از جمله در کشور ما ، پیش از ورود اسلام ، خواندن و نوشتن تنها در انحصار طبقات روحانیان و دبیران بود و مردم عادی اجازه نداشتند فرزندان خود را برای آموزش خط و نگاشتن به مدارس و یا مراکز آموزشی بفرستند ، واین خود خط و کتابت را در انحصار گروه خاصی از مردم نگاه داشت .

گرچه بعدها و در طی قرون آتی این محدودیت بر طرف شد ولی همچنان جمعیت بی سواد بر باسوادان  فزونی داشت . در این زمان ها کتاب های مورد نیازاهل علم با روش ساده و ابتدایی تکثیر می شد ، نویسنده و یا مولف با صرف هزینه ای، چند یا چندین کاتب را به خدمت  می گرفت و آنان از روی کتاب وی رونویسی می کردند ، به این ترتیب سرعت تکثیر کتب بسیار آهسته و بطئی بود، ولی با این حال به نیازهای زمان خود به دلیل اندک بودن جمعیت باسواد یا جویای علم ، پاسخ می گفت . " گرانبهایی ،محدودیت نسخه ، معدود بودن باسوادان ، نبودن امکانات عرضه کتاب از جمله مانع هایی بود که اجازه نمی داد کتاب به صورت گسترده در جامعه توزیع شود " ­(1) کتابخانه های بزرگ اسلامی در قرون اولیه اسلامی به همین ترتیب شکل گرفته بودند ؛ در آن ایام یعنی در حدود قرن های چهارم تا ششم ، و پیش از حمله مغول کتابخانه شهرهای بخارا ، نیشابور و ری شهرت جهانی داشت . 

ادامه در ادامه مطلب .........