مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

کربوکسی متیل سلولز
ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٩ 

هیدروکلوئیدها، کربوهیدرات های پیچیده ای هستند که برای اصلاح بافت، کنترل کریستالیزاسیون، جلوگیری از آب انداختن محصول یا سینرسیس، پوشش دهی مواد عطری و طعمی، افزایش پایداری فیزیکی، تشکیل فیلم، تولید ساختار ژلی و افزایش قوام در مواد غذایی مایع، نیمه مایع و نیمه جامد استفاده می شوند. بسیاری از آنها در بدن انسان متابولیز نمی شوند و انرژی (کالری زایی) پایینی دارند و می توان از آنها به عنوان ترکیباتی مفید در غذاهای رژیمی استفاده کرد. معمولاً هیدروکلوئیدها بطور مستقیم بر عطر و طعم و مزه مواد غذایی تاثیر ندارند اما در تشکیل ژل، نگهداری آب، امولسیون کنندگی و نگهداری عطر و بو موثر می باشند.


کلمات کلیدی:
 
آهار مهره
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩ 

دائرة المعارف بزرگ اسلامی ج02 (آل رشید - ابن ازرق)

آهار مهره
جلد: 2
نویسنده: محمد حسن سمسار     
شماره مقاله:535
 

نمایش قرآن خطی، اهدایی دکتر صفارزاده،   کتابخانه آستان قدس رضوی

 

قرآن خطی کتابت وصال شیرازی اهدایی مرحومه دکتر طاهره صفارزاده به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی در کتابخانه مرکزی این آستان به نمایش گذاشته شده است. این قرآن در کاغذ آهارمهره نخودی در ابعاد 6/11 × 2/7 سانتی‌متر با خط نسخ در 206 برگ کتابت شده و از شاهکارهای هنری دوره قاجاریه محسوب می‌شود 

آهارْ مُهْره‌، اصطلاحى‌ در فن‌ کاغذ سازی‌ و بافندگى‌. در سده‌های‌ گذشته‌ که‌ هنوز کاغذ با دست‌ ساخته‌ مى‌شد، برای‌ آنکه‌ کاغذ نازک‌، تنک‌ و کم‌ دوام‌ نباشد و به‌ هنگام‌ نوشتن‌ پرز ندهد و از پخش‌ شدن‌ مرکب‌ بر آن‌ جلوگیری‌ شود، آن‌ را آهار مى‌دادند و مهره‌ مى‌کشیدند. نتیجة این‌ کار آن‌ بود که‌ کاغذ استوار، شفاف‌ و نرم‌ مى‌شد و کار خوشنویسى‌ و نگارگری‌ بر آن‌ آسان‌ مى‌گردید. آهار و مهره‌ کردن‌ پارچه‌ و نوشتن‌ بر آن‌ از روزگار ساسانیان‌ در ایران‌ رواج‌ داشت‌ و نامه‌های‌ پادشاهان‌ را بر این‌ گونه‌ پارچه‌ها مى‌نوشتند (اصفهانى‌، 38). اینگونه‌ پارچه‌ها را بیشتر از حریر سپید صمغ‌ آلودِ مهره‌ کشیده‌ فراهم‌ مى‌آوردند. برخى‌ازفرهنگ‌نویسان‌«مهرق‌»رامعرب‌«مهره‌»دانسته‌اند (جوالیقى‌، ابن‌ منظور؛ معلوف‌).


کلمات کلیدی:
 
ترجمه بخشی از کتاب اصلاح چوب:واکنش چوب با انیدریدهای حلقه¬ای
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩ 

واکنش چوب با انیدرید­های حلقه­ای به یک محصول جنبی منجر نشد، و انیدرید­های حلقه­ای پلیمر­های چوب اصلاح شده را با صورت قید هم ظرفیت گروه کربوکسیلی ترک کرد:

یک مثال واکنش با انیدرید ساکینیک ( SA ) هست. ( شکل a 4.1 ). با واکنشهای بالای 100 درجه سانتیگراد تشکیل بعضی دی­استرها مشاهده شد ( شکل b 4.1 )، که تشکیل پیوند عرضی درون ماتریس دیواره سلول را نتیجه داد.

جدا از ساکینیک انیدریدهای آلکنی ، دیگر انیدریدهای حلقه ای جامدها هستند ، که نیاز به کاربرد یک حلال انتقالی، یا یک واکنش  جامد- پایدار دارند.

یافت شد که استری شدن به چوب قابلیت ترموپلاستیکی می­بخشد ، این خاصیت به ترتیب SA>MA>PA کاهش می­یابد. نقطه­های نرم شدگی در محدوده 77-55 درجه سانتیگراد بودند.

مقادیر بازده ضد-چروک ( ASE ) برای چوب با MA و PA- اصلاح شده از غلظت 38% و 45% در WPGهای به ترتیب  25.7 و 29.3 گزارش شدند.

 تثبیت ابعادی با چرخه­های زیر­توالی در آب خیساندن / اتو خشک کردن کاهش یافت ، که نشانگر اتلاف واکنشگر با غوطه­وری در آب به سبب هیرولیز پیوند استری است. چوب تیمار شده با MA بیشتر مستعد هیدرولیز در مقایسه با چوب تیمار شده با PA بود.

پایداری، بیشتری بوسیله الیگواستری شدن با اپوکسید بهبود یافته شد. یافت شد که قابلیت ترموپلاستیسیتی همچنانکه مقدار دی­استر افزایش می­یافت، کاهش می یافت

اصلاح با انیدریدهای حلقوی کاهشی ناچیز در نمگیری چوب را به سبب اثر توده­ای نتیجه داد ، اگرچه در چوب جامد ، بعضی مطالعات بوسیله تخریب ماده چوب به خصوص در WPGهای بالاتر پیچیده شدند.

تخته­های آماده شده از چوب اصلاح شده با تیمار مخلوط مالئیک انیدرید گلیسرول و کاربرد فنول فرمالدئید به عنوان ماده ماتریس، به طور قابل توجهی وقتی با تخته­های کنترلی ( شاهد) مقایسه شد ، بهبودهایی را در ضریب (modulus) الاستیسیته ( قابلیت ارتجاعی) و استحکام پیوند داخلی نشان داد.

مطالعات پویش الکترومیکروسکوپی (SEM) شکافتگى سختی دیواره سلول ، که در چوب با SA اصلاح شده رخ داده در WPG 61% را آشکار کرد، که هم­چنین در اصلاح با اپوکسید یافت شده است ( بالای WPG تقریباً 25% )

مشاهده شده است که اصلاح چوب جامد با انیدریدهای حلقه­ای منجر به تخریب شدید سوبسترا (لایه) بعد از واکنش طولانی شده ، می­شود.

یافت شده است که افزایشی در pH منجر به افزایشی در خواص فشار استراحتی به سبب یونیزاسیون یکسوی زنجیر ، با حداکثر واکشیدگی چوب بین pH 8-5 واقع شده، می­شود. به علاوه ، پیوند عرضی درون چوب بوسیله تیمار با یون های فلزات دو یا سه ظرفیتی به دست آورده شد.

یافت شده است که خواص کمپوزیت با اضافه کردن MA بهبود یافتند ،احتمالاً به سبب استری کردن چوب در طی فرآیند آمیختن اتفاق می­افتد. اصلاح خاک اره  با به کار ­بردن مالئیک انیدرید به منظور مهیا کردن یک پرکننده سازگار برای رزینهای پلی­استر اجرا شده است. اصلاح در دمای اتاق با کاربرد محلولی از مالئیک انیدرید در استون اجرا شد ، که در بعضی موقعیت ها با سولفوریک اسید کاتالیز شد. این ادعا شده بود که پیوند تحت این شرایط متعادل مدرک اسپکتروسکوپی فقط اتفاق افتاد.

اصلاح روکش­های چوب کاج اسکاتلندی با اتر مالئیک ، ساکسینیک یا فتالیک انیدرید در DMF در مقاومت ، تلفات مقاومتی در چوب را نتیجه داد. هیچ حفاظتی نسبت به بعضی از نمونه ها وقتی که در معرض پرتوافکنی UV قرار گرفتند حاصل نشد. Hill و Mallon (1998) یافتند که چوب اصلاح شده با ساکینیک انیدرید خواص پایداری ابعادی ضعیفی را در مقایسه با چوب استیل دار شده در مقادیر WPG قابل مقایسه نشان می­دهد ، و که هم چنین در این مدرکی برای هیدرولیز پیوند استری در طی چرخه در آب خیساندن ( در آب صابون زدن- در آب غوطه ور کردن) / خشک کردن در اون وجود داشت. Forster و همکاران (1997،1998) و Sutti و همکاران (1997،1998) گزارش کرده­اند که چوب اصلاح شده با ساکسینیک انیدرید مقاومت به پوسیدگی ضعیف مشخصی را نشان میدهند.

. Forster هم چنین یافت که هر دوی چوب اصلاح شده با ساکسینیک و فتالیک انیدرید کاهشهای وزن بالا در تست های کنترل استریل نشان دادند، که به هیدرولیز اتصالات استری طی آزمایشات پوسیدگی نسبت داد.

الکنیل ساکسینیک انیدریدها ( ASA) ( شکل c4.2) به خوبی در صنایع خمیر و کاغذ شناخته شده هستند ، جایی که به طور وسیعی به عنوان عوامل آهاردهی کاغذ به کار برده می­شوند. اگرچه بعضی توجهات در کاربردشان به عنوان همسان­کننده­ها (Compatibilizer) در کامپوزیتها (چندسازه) سلولز پروپیلن وجود داشته است.

 نمونه های اصلاح شده در برابر C.puteana  و G.trabeum طبق استاندارد ASTM D-1413-76  ، با کاهش وزنی به سبب در معرض صفر بودن در WPG 35%تست شدند (1986).

 Foster و همکاران (1997) کاج کورسیکن اصلاح شده با آلکینیل ساکسینیک اسید (متوسط ضلع طول زنجیر 17 اتم کربن) ، آستانه­های 38% برای C.puteana و G.trabeum، 36% برای T.vesicolor و 40% برای P.sanguineus را گزارش کردند.

 


کلمات کلیدی:
 
تحلیلی از تجزیه محصولات کاغذی در محیطهای طبیعی ، تاسمانیا و استرالیا
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩ 

ترجمه و ارائه کنندگان:

محسن بهنیا بفروئی ، محمد مهدی هادیلام

تحلیلی از تجزیه محصولات کاغذی (کاغذ توالت ، دستمال بهداشتی و پوشکها) در محیطهای طبیعی ، تاسمانیا و استرالیا

 

چکیده:

آزمونی نرخ تجزیه کاغذ توالت ،دستمال کاغذی و پوشک استعمال نشده را در 9 محیط مختلف از مناطق طبیعی تاسمانیا را بررسی کرد.نمونه هایی از محصولات کاغذی (کاغذ توالت ،دستمال کاغذی و پوشک ها) برای دوره های 12،6و24 ماه در اعماق 5 و15 سانتی متری دفن شدند.

یک محلول شبیه سازی شده با ضایعات بدن انسان روی نیمی از نمونه ها اضافه شد تا فرضیه "افزایش مواد مغذی ،تجزیه محصولات کاغذی دفن شده در خاک را بالا خواهد برد." را تست کند. متوسط بارش سالیانه را به عنوان مهمترین متغیر در تعیین میزان متوسط تجزیه محصولات کاغذی برای کاغذهایی که تیمار مغذی به آنها افزوده شده بود ،سنجیده شد.

بین محل های با بارش بالا (متوسط بارش سالیانه بیش از 650میلیمتر) که پوسیدگی کمتر محصولات را نسبت به محل های خشک تر(متوسط بارش سالیانه600- 500میلیمتر) ثبت می کند.دما و مقدار محتوای آلی خاک اثرات مهمی روی تجزیه محصولات غنی نشده داشتند.

کاغذ توالت و دستمال کاغذی خیلی سریع تر از پوشک ها پوسیدند. افزودن مواد مغذی پوسیدگی برای همه محصولات سرتاسر همه محل ها ی مورد آزمایش را بالا برد. عمق دفن برای تعیین درجه ای از پوسیدگی محصولات مهم نبود.

در محیط های مرتفع (Alpine) دفن زیر صخره ها روی سطح ،سرعت پوسیدگی هیچ کدام از محصولات را افزایش نداد. مناطق مرتفع غربی ، نمونه ای از مناطق مرتفع در مناطق متروک بیابان های تاسمانیا پوسیدگی کمی را در طول یک دوره دوساله حتی برای نمونه های با مواد مغذی افزوده شده نشان داد.

دستورالعمل­های مدیریتی باید اصلاح شوند تا مردم را از ریختن دستمال توالت ضایعات انسانی در درون­ترین محیط­ها ( منتهی به ارتفاعات ) در تاسمانیا غربی منصرف سازد. به عنوان یک راهکار پوشک ­ها باید به طور مداوم از محیط خارج شوند.

 

 


کلمات کلیدی:
 
ترجمه بخشی از کتاب اصلاح چوب : اصلاح استیله کردن با کاربرد گاز کتن(Ketene)
ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩ 

بعد از اینکه واکنش چوب با استیک انیدرید منجر به تشکیل استیک اسید به عنوان محصول جنبی می­شود، که باید از چوب حذف شوند ،بعضی علایق برای کاربرد گاز کتن برای استیله کردن وجود داشته است( شکل a 4.4). کتن برای واکنش با چوب ، بوسیله پیرولیز دی­کتن تولید می­شود. به هر حال کتن مشکلات حمل و نقلی دارد که : خیلی سمی و منفجرشونده است ، و هم چنین مستعد به دیمر شدن هست. یکسری مطالعات جامع از مطالعات استیله کردن کتن پایه در Latvia اجرا شده است و این کار بوسیله Morozovs و همکاران مرور شده است (2003). پهن برگان خیلی واکنش پذیرتر به کتن نسبت به سوزنی برگان یافته شدند و دمای مطلوب (بهینه) برای واکنش °C 47 تعیین شده است. کاربرد خلاء و تیمار چوب با محلول آمونیاک به منظور حذف زیادی کتن به کار برده شده است. واکنش چوب با دی­کتن مایع هم چنین مطالعه شد که با WPG 35% بعد از واکنش برای 3 ساعت در °C 52 به دست آورده می­شود.

Rowell و همکاران (f1986) ورقه­های چوب نوئل و کاج جنوبی اون خشک شده با کتن گازی در دمای°C 60-50 واکنش دادند و تخته پولکی از این رزین PF آبدار تشکیل شد. این نیاز به زمان­های واکنش 15-10 ساعت به منظور دست یافتن به WPG های به حد 20% داشت، با کاجهای جنوبی خیلی آهسته تر و به WPG های نهایی پایین تر از نوئل (17%
) (25-23%) واکنش داد. واکنش در دماهای بالای
°C 65 رنگ باختگی مشخص شده پولکها (تکه­ها) چوب را نتیجه داد. آنالیز( تحلیل ) استیلی روی تکه­های چوب واکنش داده با کتن با WPGهای متنوع انجام شد. آنالیز استیلی به دقت با مقادیر WPG به بالا تا حدود WPG 12% موافق و همسو بود ، اما خیلی پایین تر در WPGهای بالاتر بودند (12% استیل در WPG 20%) ، که به دستخوش تغییرات واکنشهای پلیمراسیون واقع شدن در سطح چوب نسبت داده شد. واکنش دی­کتن با چوب هم چنین مطالعه شد، که چوب استواستیله شده به عنوان یک نتیجه تولید می­شد (شکلb4.4). اصلاح کتن یافت شد که ثبات ابعادی  تخته­های نوئل را بیشتر از کاج جنوبی بهبود می­دهد، اما یافت نشد که موثر در بهبود این خاصیت با اصلاح استیک انیدرید باشد.

چهار روش متفاوت ( استیل دار کردن فاز گازی با کاربرد استیک انیدرید ، استیله کردن گاز کتن ، استیله کردن فاز مایع با کاربرد استیک انیدرید/ زایلن ، یا استیک انیدرید خالص ) به منظور استیله کردن چیپس­های چوب کاج با WPG های متنوع برای تولید تخته خرده­های ملامین فرمالدئید متصل شده به کار برده شدند.(Nilsson و همکاران، 1988).

تخته­های کامپوزیتی (چندسازه) در معرض خاک استریل نشده در آزمون های قارچی سلولی قرار گرفته شدند.

تخته ها از چیپس­های استیله شده با کتن ، مقاوم نسبت به پوسیدگی در ماکزیمم سطح دست یافته WPG یافت نشدند (17%) : با یک اصلاح استیک انیدرید مایع، هیچ پوسیدگی در سطح WPG از c.18% (تقریباً)  بعد از 12 ماه در معرض قرار­گیری، ثبت نشد. در حالیکه با تیمار در فاز گازی در WPG یکسان ، مدرکی برای پوسیدگی یافت شد.


کلمات کلیدی: