مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

افزایش قیمت کاغذ 120 درصد؟!
ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱ 

نویسنده: بهروز بهزادی

هر دم از این باغ بری می رسد. تعجب نکنید. این باغ روزنامه یا بهتر بگویم مطبوعات نام دارد که به عناوین مختلف رو به خشک شدن دارد. از برخی برخوردهای سلیقه یی که آخرین آن، دو تعطیلی پیاپی، یکی حدود یک سال و نیم و دیگری دو ماه بود، بگذریم. بدون این برخوردها نیز روزنامه ما با مشکلات شدیدی دست به گریبان بود. می پرسید چرا، در پاسخ می گویم در این چند ماه اخیر، هرچه از قیمت تک فروشی و آگهی وارد حساب روزنامه شده، یکراست سرازیر خرید کاغذ شده است یعنی باید خبرنگاران و نویسندگان زور بزنند بهترین اخبار و مطالب را تدارک ببینند، من و سایر همکاران سردبیری تلاش کنیم بهترین کیفیت را تقدیم شما خوانندگان کنیم. آگهی ها از یک سو، فنی از سوی دیگر و سایر نیروها که در روزنامه مشغولند کارشان را به نحو احسن انجام دهند، از درآمد روزنامه چیزی نصیب شان نشود، چرا که باید کاغذ خرید تا چرخ روزنامه بچرخد و کاغذ گران است. چقدر گران؟ حالاخدمت تان عرض می کنم. اگر یادتان باشد، چندی پیش که قیمت تک فروشی روزنامه را هزار تومان کردیم، کاغذ هر کیلو حدود هزار تومان بود. خوشحال بودیم که در اصطلاح بازار می توانیم «یر» به «یر» شویم، حقوق ها را سر وقت پرداخت کنیم، حق التحریرها را اندکی دیرتر بدهیم و چرخ ها گرچه لنگ می زد ولی می چرخید.


کلمات کلیدی: جراید ، قیمت کاغذ
 
تشکیل کارگروه حل مشکل کاغذ در وزارت ارشاد
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱ 

علی اسماعیلی که هفته گذشته پس از برکناری بهمن دری، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد شد، از تشکیل کارگروه حل مشکل کاغذ در این وزارتخانه خبر داد.
    به گزارش جام جم، اسماعیلی با اشاره به تاکیدهای وزیر ارشاد در موضوع کاغذ، هدف از تشکیل این کارگروه را بازگرداندن آرامش به صنعت چاپ و نشر کشور عنوان کرد و گفت: با مشخص شدن رئیس و اعضای این کارگروه در هفته جاری، امیدواریم آسیب ها و دلایل گرانی کاغذ در کشور شناسایی شود تا نسبت به رفع آن اقدام کنیم. وی به حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، تشکل ها و مجامع تخصصی این حوزه در این کارگروه اشاره کرد و گفت: با تشکیل جلسات کارگروه، قطعا راهکارهای عملی برای حل این مساله پیدا خواهد شد.
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 3507 به تاریخ 25/6/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)


کلمات کلیدی:
 
روش ایرانی تجاری سازی پیل های سوختی متانول
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱ 

روش ایرانی تجاری سازی پیل های سوختی متانول
پژوهشگران ایرانی موفق به ارائه یک روش ساده و کارآمد برای سنتز نانو ذرات مبتنی بر فلزات نجیب روی انواع بسترها شدند.
     این روش که بویژه در بسترهای کربنی نظیر نانولوله های کربنی کاربرد دارد، بدون تغییر خصوصیات ذاتی و ساختاری نانولوله های کربنی، امکان تهیه نانوذرات مبتنی بر پلاتین با اندازه ذرات ریزتر و توزیع اندازه ذرات محدودتر با پایداری بیشتر را فراهم می کند. این پژوهش به وسیله دکتر رزگار احمدی و دکتر محمد کاظم امینی انجام گرفته است. همچنین اندازه گیری های میکروسکوپ الکترونی عبوری با تفکیک بالا(HRTEM) به وسیله دکتر کریگ بنت از دانشگاه آکادیای کانادا صورت گرفته است.
    
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5175 به تاریخ 25/6/91، صفحه 10 (دانش)


کلمات کلیدی:
 
بازار پرسود مواد مصرفی ماشین های اداری : تحولات جدید در بازار چاپگر
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱ 

بازار پرسود مواد مصرفی ماشین های اداری
تحولات جدید در بازار چاپگر

 


    بازار دیجیتال- این روزها نوسانات نرخ ارز بر بازار خرید و فروش ماشین های اداری هم تاثیر گذاشته و در بازار این کالاشاهد تغییراتی از لحاظ قیمت هستیم.
    تغییراتی که برای کسبه و فعالان بازار این بازار و همچنین مصرف کنندگان تازگی دارد. چرا تا پیش از این(رشد نرخ دلار آزاد) بیشتر مانور های قیمتی روی کالاو مواد مصرفی نظیر کارتریج و کاغذ و تونر و رول و... بوده است و کمتر پیش آمد قیمت چاپگر تغییر محسوسی داشته باشد. اما اینک گویا اوضاع تغییر کرده است و در بازار این کالاشاهد تغییر و تحولاتی هستیم.
    به گفته فعالان بازار، در حال حاضر قیمت این کالامطابق با نوسانات نرخ ارز تغییر کرده و به همین دلیل بازار این کالا، در هفته گذشته روزهای پرنوسانی را پیش رو داشته است.
  


کلمات کلیدی: چاپگر ، چاپ ونشر
 
جراید: حمایت دولت از واردات کاغذ مطبوعات
ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱ 


معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد خبر داد


گروه اجتماعی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد با بیان این که وضع کاغذ مطبوعات تابع شرایط مختلفی است، گفت: تلاش های زیادی برای حل مشکل کاغذ انجام شده و در این زمینه مصوباتی از دولت برای حل مشکل کاغذ گرفته شده است.
    به گزارش خبرنگار محمدجعفر محمدزاده در حاشیه نشست خبری نمایشگاه نشریات خانوادگی با بیان این که شرایط ویژه کشور و مسائل ارزی موجب شده است که در تامین کاغذ روزنامه مشکلاتی به وجود آید، افزود: متاسفانه همکاران ما در حوزه مطبوعات فشار زیادی را تحمل می کنند و در این زمینه معاونت مطبوعاتی موضوع کاغذ مطبوعات را پیگیری می کند. در این زمینه مصوباتی هم از دولت گرفته ایم و امیدواریم برای حل مشکل کاغذ مطبوعات راه حل ها و گشایش هایی ایجاد شود.


 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سنگینی گرانی کاغذ بر دوش مطبوعات است
ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۱ 

خرم آباد- خبرنگار کیهان:
    دکتر سیدمحمد حسینی گفت: گرانی کاغذ بر روند چاپ و نشر در کشور تاثیر منفی گذاشته که بیشترین فشار آن بر روی دوش مطبوعات به واسطه چاپ روزانه آنهاست.
    وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حاشیه همایش ملی «علامه سیدجعفر شهیدی» در بروجرد اظهار کرد: برای کاهش فشار وارده بر مطبوعات مصمم هستیم با پرداخت یارانه و سایر اقدامات از آنها حمایت کنیم.
    وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نیروهای سنگر مقدم مقابله با هجمه فرهنگی، حقوق و مزایای کمتری نسبت به سایر دستگاه ها دریافت می کنند، برای رفع این تبعیض چه اقدامی کرده اید، گفت: لایحه افزایش حقوق کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم هیئت دولت شده است.
    حسینی با اشاره به افزایش حمایت از فعالیت های فرهنگی، گفت: بودجه فرهنگی استان های محروم از جمله لرستان افزایش می یابد.
    
    
 روزنامه کیهان، شماره 20297 به تاریخ 13/6/91، صفحه 13 (اخبار ورزشی - اخبار کشور)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
بریده مطبوعات:درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش سوم
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ 

آیا صلاح است دولت در ساز و کار قیمت کاغذ دخالت کند؟
درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش سوم

این بخش آخرین بخشی است که از این نوشته در اختیار بنده بود.

نظرات اعلام شده به نقل مستقیم از نویسنده آقای سیدابوالحسن مختاباد بوده و هیچ تغییری از طرف این وبلاگ در آن لحاظ نگردیده است.
نویسنده: سیدابوالحسن مختاباد


    آغاز| همانند وضعیت کتاب و نشر این ستون هم دچار بحران می شود و با وجود وعده داده شده در هفته گذشته که باید درباره دو مقوله پست کتاب و مالیات بر کتاب می نوشتم، به جهت تحولاتی که کاغذ تحریر (بیشترین کاغذ مصرفی برای تولید کتاب) با آن روبه رو است و برخی اظهارنظرات ناشران و اهل کتاب، این هفته را هم باید به این مقوله اختصاص دهیم. تا پیش از نوشتن این مطلب با برخی ناشران صحبت کردم و در نهایت جمع بست این صحبت ها و اظهارنظرات را در کنار مسائلی که به ذهنم می رسد، در زیر می آورم.
   بقیه در ادامه مطلب.........کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
بریده مطبوعات: درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش دوم
ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ 

درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش دوم

نویسنده: سیدابوالحسن مختاباد

   
    نوشته هفته گذشته درباره وضعیت بحرانی نشر با واکنش برخی ناشران شناخته شده مواجه شد. آنها در تماس با نگارنده بر چند نکته تاکید کردند که از جمله آنها تصحیح رشد قیمت کاغذ در سه سال گذشته بوده است. من البته تغییر قیمت یک سال قبل را نوشتم اما برابر گفته یکی از ناشران قیمت کاغذ نشر در خرداد 88 که بندی 24 هزار تومان بود، سه سال بعد (خرداد 91) به 75 هزار تومان رسید که از رشدی 300 درصدی حکایت می کند. شاید که این روزها این نوشته را می خوانید تغییرات از این هم بیشتر شده باشد. آنها تاکید داشتند که در برابر رشد قیمت کاغذ عملادولت و هیچ کس دیگری نمی تواند کاری بکند، چرا که نیاز به کاغذ کتاب در ایران نزدیک به دو و نیم میلیون تن است، در حالی که تولیدات کاغذ در نهایت 500 هزار تن است و این گونه عملاتقاضا بیشتر از عرضه است و طبیعی است که قیمت در سمت عرضه بالاتر برود تا زمانی که به یک تعادل نسبی برسد. در چنین شرایطی تنها راه این است که قیمت کتاب، همانند هر کالای دیگری، شناور باشد و علاقه مندان کتاب بپذیرند که قیمت ها بالارفته و همانند سایر اقلام و مایحتاج، باید خود را با شرایط روز قیمت کتاب تطبیق دهند. این امر البته در سیر طبیعی خود رخ خواهد داد. در زمینه کتاب های آموزشی و کمک آموزشی سریع تر (به دلیل نیاز فوری خریداران) و در زمینه سایر کتاب ها هم در زمانی دورتر، سیستم قیمت ها خود را بر خریداران تحمیل خواهد کرد و آنها شرایط مالی خود را با قیمت های تازه تطبیق خواهند داد. با این حساب مقاومت ارشاد در برابر افزایش قیمت کتاب امری غیرمنطقی است و اسباب برخی کارها می شود و حتی باب تقلب را هم باز می گذارد. برای نمونه یکی از ناشران برچسبی را به کار می گیرد که در جای قیمت کتاب می نشیند، بدون آنکه کسی بفهمد که قیمت گذشته کتاب چه بوده است؟ البته ارشاد در بازار و فروش کتاب، حتی اگر بخواهد هم، کاری نمی تواند بکند، همچنان که در برابر افزایش قیمت های اقلام و مواد اولیه یی که منتج به تولید کتاب می شود تاکنون کاری نکرده است و کاری هم از دست او برنخواهد آمد: بعید است معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در برابر افزایش قیمت دستمزد کارگر چاپخانه، فیلم و زینک، ناظر چاپ، دستمزد صحافی و تجلید، انواع مرکب چاپ و... بتواند کاری بکند. همچنان که این نیرو و امکانات را ندارد که به تک تک کتابفروشی ها سربزند و ببیند که قیمت های پشت جلد چه تغییری کرده است.
  بقیه در ادامه مطلب......


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
بریده مطبوعات: درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش اول
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ 

درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش اول

نویسنده: سیدابوالحسن مختاباد

مطلبی که در ادامه با نام" درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ" از بریده جراید است که به تازگی  مشاهده کردم. با توجه به گرانی عجیبی که بعد از عید در مورد کاغذ مشاهده گردید بر آن شده بریده جراید و نظراتی که در این زمینه چاپ شده را از طریق وبلاگم برایتان مجدد بازگو کنم.لزوما تمامی نقطه نظرات بیان شده از طرف اینجانب به عنوام مدیریت وبلاگ نیست لیکن اکثر اتفاقات و خبرها و دلایل بیان شده مورد توجه و تایید بنده به عنوان جزئی از محققان و کارشناسان صنعت چاپ نیز هست. انشاء الله اگر فرصتی و مجالی شود شاید بنده و دوستان در این زمینه نیز  مطلبی آماده خواهیم کرد. اما باز به نطرم رسید در این زمان بازگویی این نوشته ها برای یادآوری اوضاع موجود و یافتن راه کارهای حل آن ضروری می باشد.

اما این مطلب بخش اول:

 


    
    آغاز|

 در دو ماه گذشته سیر صعودی قیمت ­های مواد اولیه نشر به گونه یی شد که کار بر ناشران حتی کهنه کار و قدیمی هم دشوار شده است. قیمت کاغذ بیش از 80 درصد رشد داشته است و این نکته یی بود که دکتر حسین انتظامی، نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات در جمعی از اهل فرهنگ بیان کردند و حتی تاکید کردند که در چنین وضعیتی بسیاری از مطبوعات تنها جسمی از آنها باقی خواهد ماند (شاید با یک پنجم تیراژ کنونی) تا بتوانند حضوری دکه یی داشته باشند و والسلام. مالیات ناشران هم با وجود تلاش های دولت هنوز صورت و صبغه عملی به خود نگرفته است و روزی نیست که از گوشه و کنار شهر و کشور نشنویم اعتراض ناشر و کتابفروشی را نسبت به این گونه ناهماهنگی ­ها در تصمیمات نسبت به عرصه نشر. همچنان که در زمینه واردات کاغذ با قیمت مصوب (ارز 1226 تومانی) هم تاکنون تاثیراتش را بر عرصه نشر و کاهش یا ثابت نگه داشتن قیمت کاغذ ندیده ایم. در واقع میزان عرضه کاغذ در بازار کتاب و مطبوعات ایران به گونه یی نیست که بتواند تقاضاهای موجود را پاسخگو باشد و در چنین شرایطی است که سیستم قیمت ها بی اعتنا به توصیه و دستور این و آن، راه خود را می رود و کار خود را می کند. تا اواخر هفته گذشته کاغذ کتاب (کاغذ از قرار 70 گرمی) بندی 75 هزار تومان بود و شاید زمانی که این نوشته را می خوانید قیمت ها بالاتر هم رفته باشد. در چنین شرایطی برآورد قیمت تمام شده کتاب عملاغیرممکن شده است.
    میانه|

 بقیه در ادامه مطلب........


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
بریده جراید:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: واردات کاغذ به کشور رونق می گیرد
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ شهریور ۱۳٩۱ 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت این وزارتخانه از واردات کاغذ به کشور خبر داد و گفت: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات کاغذ رونق می گیرد.
    به گزارش خبرنگار مهر سیدمحمد حسینی ظهر دیروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران کرمانی نوید حل مشکلات مطبوعات را داد و گفت: با تعاملی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، از واردات کاغذ به کشور حمایت می شود.
    وی همچنین صداقت، امانت داری، دلسوز و متعهد بودن را از ویژگیهای خبرنگاران دانست و اظهار داشت: مدیران ما باید سعه صدر داشته و انتقاداتی که در رسانه ها از عملکرد آنها می شود را تحمل و برای رفع نقاط ضعف خود تلاش کنند.
    حسینی با بیان اینکه خبرنگاری جزء مشاغل سخت محسوب می شود، افزود: این افراد تنها به دلیل تعهدی که به ملت و نظام دارند به این شغل روی آورده اند و مدیران باید بدانند که خبرنگاران و اهالی رسانه در کنار آنهاهستند نه روبروی آنها.
    وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جنگ نرم و تهاجم همه جانبه دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران نیز اشاره کرد و بیان داشت: در حال حاضر همه قدرتهای جهانی علیه ما بسیج شده و هدفشان ضربه زدن به اراده محکم این ملت است.
    وی همچنین اظهار داشت: باید ضعفها و مشکلات عنوان شود اما خبرنگاران باید از سیاه نمایی نیز بپرهیزند و طوری عمل نکنند که دیگران گمان ببرند در کشور هیچ کاری انجام نمی شود.
    براساس این گزارش، مراسم تجلیل از خبرنگاران کرمانی سرانجام و پس از 18 روز تاخیر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
    
    
    
 روزنامه کیهان، شماره 20290 به تاریخ 5/6/91، صفحه 13 (اخبار ورزشی - اخبار کشور)


 


کلمات کلیدی: بریده جراید ، کاغذ
 
بریده جراید:انگیزه ای جذاب ولی فعالیتی بی رمق صادرات کتاب به عنوان یک کالای فرهن
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ شهریور ۱۳٩۱ 

انگیزه ای جذاب ولی فعالیتی بی رمق
صادرات کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی در سال تولید ملی

نویسنده: محمد محمدی

صادر کردن کتاب، انگیزه جذابی برای ناشران کشور است و کمتر مدیر نشری هست که به صادرات کتاب به کشورهای دیگر بی میل باشد. ولی صادرات کتاب مانند سایر کالاها و اقلام نیست و شرایط خاص و روند پیچیده تری دارد. به هر حال کتاب یک کالای فرهنگی است. کالایی که قرار نیست فروخته و از سوی خریدار مصرف شود. بلکه قرار است از طریق آن اندیشه و دیدگاهی عرضه شود. بنابراین، در قدم اول باید به محتوایی که عرضه می شود توجه کرد. ناشر داخلی باید به این واقعیت واقف باشد که اگر قرار است تولیداتش صادر شود، باید در اولین گام محتوایی متناسب با نیاز مخاطب خارجی داشته باشد. یعنی اگر قرار است کتابی در کشورهایی چون چین یا هند و... عرضه شود، باید محتوایی متناسب با فرهنگ آن مرز و بوم داشته باشد. نو و خلاقانه بودن محتوای اثر تولید شده و همچنین جهانشمولی آن از ویژگی هایی است که منطقه جغرافیایی خاصی نمی شناسد. مخاطب جهانی نیازمند حرف نو و جدید است؛ نیازمند این است که محتوای اثر خلاقانه باشد و نویسنده اثر به باورپذیر بودن و احساس نزدیکی و همذات پنداری محتوای اثر با مخاطبش توجه کند و این هیچ ربطی به یک کشور خاص ندارد و در همه دنیا مشترک است.
   
  بقیه مطلب را در ادامه مطلب بخوانید:

 

کلمات کلیدی: بریده جراید ، کاغذ ، قیمت کاغذ