مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ساخت کاغذ دیواری ضدزلزله
ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

محققان آلمانی موفق به طراحی و ساخت کاغذ دیواری مقاوم در برابر زلزله شده‌اند که می‌تواند از تخریب و فرو ریختن دیوار در زمان وقوع زمین لرزه پیشگیری کند.

محققان مؤسسه تکنولوژی کارلسروهه آلمان با استفاده از الیاف شیشه‌ای با مقاومت بالا که به یکدیگر بافته شده اند، یک پوشش الاستیک بسیار قوی تولید کرده‌اند که می‌تواند انرژی ناشی از زلزله را به چهار جهت مختلف منتقل کرده و مانع از فرو ریختن دیوار شود.
این کاغذ دیواری توسط چسب نرم و قابل انعطافی که از آب و دانه های پلی اورتان ساخته شده است، به دیوار اصلی متصل می‌شود.
پس از نفوذ چسب بداخل دیوار و تبخیر آب موجود، دانه های پلی اورتان پوشش بسیار مستحکم روی دیوار ایجاد می کنند که باعث انتقال انرژی ناشی از زلزله به جهات مختلف می‌شود.
«موریتس اوربان» از محققان این مرکز تأکید می‌کند: کاغذ دیواری ضد زلزله در شبیه‌سازی زلزله مورد آزمایش قرار گرفته و به دلیل استفاده از این پوشش در دیوارهای خانه، ساختمان تخریب نشد.
تولید تجاری پوشش دیواری مقاوم در برابر زلزله از سال جاری میلادی آغاز خواهد شد./13910121


بشنوید
تهیه و تنظیم در رادیو ایران: سیده ایمان مسئله گو


کلمات کلیدی:
 
اشکال چاپ سنگی را بشناسیم
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

 در تحقیقاتی که درباره چاپ های سنگی دوره قاجاریه صورت گرفته است حضور تصاویر و نقش هایی مینیاتوری در این آثار دیده شده است.   

چاپ سنگی یا لیتوگرافی نوعی چاپ مسطح بوده که در آن از سنگ آهک استفاده می‌شده ‌است؛ بدین ترتیب که نوشته یا تصویر را به روی سنگ منتقل می‌کردند و با استفاده از روش‌های شیمیایی آن را برجسته می‌نمودند و سپس این تصویر بارها روی کاغذ چاپ می ‌شده ‌است. این نوع چاپ با استفاده از روش مختلط فیزیکی و شیمیایی بر اساس دفع متقابل آب و چربی اختراع شد و متداول ترین روش چاپ پیش از چاپ سربی و اختراع ماشین چاپ بوده است که امکان تیراژ بالا را میسر مى ساخته است.
روحی دل کارشناس فرهنگی در برنامه چراغستان توضیحاتی درباره تاریخچه چاپ و چاپ سنگی ارائه می نماید که شما را به شنیدن آن دعوت می کنیم.
بشنوید

تهیه و تنظیم: سیما پاتیمار- پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران


کلمات کلیدی:
 
چاپ سنگی چیست؟
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

چاپ سنگی برای اولین در زمان فتحعلی شاه قاجار از اروپا وارد ایران شد و در سال 1234 اولین کتاب به صورت پاپ سنگی به نام جهادیه منتشر می شود

چاپ سنگی یا لیتوگرافی نوعی چاپ مسطح بوده که در آن از سنگ آهک استفاده می‌شده‌است؛ بدین ترتیب که نوشته یا تصویر را به روی سنگ منتقل می‌کردند و با استفاده از روش‌های شیمیایی آن را برجسته می‌نمودند و سپس این تصویر بارها روی کاغذ چاپ می‌شده‌است. این نوع چاپ با استفاده از روش مختلط فیزیکی و شیمیایی بر اساس دفع متقابل آب و چربی اختراع شد و متداولترین روش چاپ پیش از چاپ سربی و اختراع ماشین چاپ بوده است که امکان تیراژ بالا را میسر مى ساخته است.
روحی دل کارشناس فرهنگی در برنامه چراغستان توضیحاتی درباره تاریخچه چاپ و چاپ سنگی ارائه می نماید که شما را به شنیدن آن دعوت می کنیم.
بشنوید

تهیه و تنظیم: سیما پاتیمار- پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران


 
ارز مرجع به کالاهای در اولویت از این پس ارز با نرخ مرجع فقط برای واردات کالاهای
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

رئیس کل سازمان تجارت ایران با اشاره به اولویت بندی کالاهای وارداتی گفت : از این پس ارز با نرخ مرجع فقط برای واردات کالاهای اساسی و مواد دارویی اختصاص می یابد.
اولویت های ده گانه کالا های وارداتی به شرح زیر است:
اولویت اول: کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام، شیرخشک صنعتی و ...
اولویت دوم: کالاهایی نظیر داروهای ساخته‌شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود.
اولویت سوم: شامل حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک‌روزه، جوجه یک‌روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان، سموم و...
اولویت چهارم: شامل کالاهایی نظیر کائوچو، لاستیک کامیون، پنبه، الیاف مصنوعی، آلیاژ‌ها، قطعات منفصله، ماشین‌آلات راهسازی، گرانول و...
اولویت پنجم: شامل رزین‌ها، روان‌کننده‌ها، کربنات منیزیم، سنگ منیزیم، سنگ فلزات، زغال سنگ، گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ، تراکتور و ...
اولویت ششم: شامل کالاهایی نظیر نشاسته، روغن زیتون، روغن جلا، لاکتوز، گلوکز، کربنات‌ها، میلگرد، ماشین‌آلات راهسازی، روغن‌های صنعتی.
اولویت هفتم: شامل توتون، تنباکو، اتصالات زانویی، دوربین عکاسی و ...
اولویت هشتم: انواع عصاره‌ها، لامپ‌ها، ریش‌تراش‌ها، ماشین‌آلات خاکبرداری، یخچال‌فریزر، لاستیک سواری، ماشین رختشویی، ماشین ظرفشویی و ...
اولویت نهم: شامل تخم پرندگان، ادویه‌جات، کاغذ سیگار و کالاهایی از این دست.
اولویت دهم: سایر حیوانات زنده، مرغ، خروس، اسب، گوشت پرندگان، کاغذ دیواری، موبایل، خودرو سواری، سیگار برگ، کیف، چمدان، لباس و وسایل دیگر.

متن خبر را بشنوید

منبع رادیو ایران


کلمات کلیدی:
 
گرانی کاغذ و نگرانی روزنامه نگاران
ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

 به مرگ گرفتند به تب راضی شدیم، این توصیف مدیر مسئول روزنامه جام جام از وضع کاغذ مصرفی مطبوعات است.

 مدیران مسئول و سردبیران روزنامه های سراسری از بالا بودن قیمت کاغذ و تاثیر آن بر فروش سرانه مطالع مطبوعات در کشور می گوید.
معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کرده است که این وزارتخانه خود را در قبال افزایش قیمت کاغذ مطبوعات بی تفاوت نمی بیند.

برنامه پیک بامدادی در رابطه با این خبر گزارشی تهیه کرده است./13910511

به مرگ گرفتند به تب راضی شدیم، این توصیف مدیر مسئول روزنامه جام جام از وضع کاغذ مصرفی مطبوعات است.
آنطور که بیژن مقدم می گوید: اگر چه شوک مرگ آور حذف ارز دولتی برای واردات کاغذ مطبوعات اخیراً برداشته شده است اما هنوز قیمت کاغذ برای مطبوعات بالا است.

تهیه و تنظیم: ا.م

شنیدن این گزارش


کلمات کلیدی:
 
اولویت های ترجمه ای من در مورد چند کتاب معرفی شده در این زمینه
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

این چند روز من چند کتاب از گنجینه کتابی که طی دوران تحصیل گردآورده بودم را خدمتتان معرفی و اعلام کردم که قصد ترجمه آنها را دارم. در این بین سعی کردم با توجه به بینش و نگرشی که طی دوران تحصیل داشته ام به گونه ای متفاوت و متنوع رفتار و عمل کنم. شاید این موضوع این گونه به چشم آید که به عنوان اولین تجربه ترجمه کتب و متن جهت انتشار عمومی، ترجمه کتاب مهندسی کاغذ و قطعات بالاپرنده(جهنده، Pop- ups) را انتخاب کردم. تصمیم گرفتم کتابی متفاوت با کتاب­های موجود در فضای صنعت کاغذ را ابتدا ترجمه کنم. کتاب­های روشهای ساخت کاغذ و مسائل مربوطه در بازار کم و بیش هست و طبق اخباری که شنیدم دوستانی هر در این زمینه ها  فعال و درحال ترجمه هستند. من هم گنجینه ای از این کتابها در اختیار دارم و علاقه مند به ترجمه شان، لیکن بهتر دیدم ابتدا از این کتاب شروع و به امید خدا با دیگر کتاب ها در زمینه­ های تکنولوژی کاغذ و دیگر مسائل صنایع سلولزی این روند را ادامه دهم. با پایان یافتن کتب معرفی شده فعلی، به سمت آن کتاب ها در زمینه رنگبری، فیزیک و شیمی کاغذ، نانو سلولز و ... خواهم رفت. که منابعش را انتخاب هم کرده ام اما کمبود زمان و تنوع برنامه ها و مشغله های تحصیلی و زندگی مجالی کمتری برایم می گذارد. به هر حال پس از کش و قوس های بسیار با خودم از 4 کتاب معرفی شده در وبلاگ (که به همراه عکس جلد آنها بود) به قطع یقین کتاب مهندسی کاغذ و قطعات بالاپرنده(جهنده، Pop- ups) و کتاب راهنمای اسکیچ آپ برای سازندگان مصنوعات چوبی (WOODworker) در اولویت ترجمه قرار گرفته اند و ترجمه آنها را آغاز و در فصول ابتدایی آنها هستم. در مورد کتاب خودآموز اسکیچ آپ ( و نظرخواهی که کردم و همچنان منتطر نطرتان هستم)  آن ر در اولیت سوم قرار داده و موازی ترجمه در کنار کتاب راهنما است یا به صورت مکمل و یا کتابی جداگانه به ترجمه آن خواهم پرداخت. باطنا علاقه خاصی دارم وارد ترجمه کتاب بسته بندی شوم اما فکر نکنم در این مجال از پس ان با توجه به کمبود وقت برآیم مگر در این مسیر دوستان هم من را یاری کنند. پس اگر از بین دوستان همراه وبلاگ، عزیزانی هستند که من را یاری کنند جهت همکاری و بررسی روش این کار دعوت به همکاری و مکاتبه میکنم.


 
طراحی رآکتور ایرانی برای تصفیه آب
ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

پژوهشگران کشور راکتوری را تولید کردند که با استفاده از نانوذرات قادر به حذف آلاینده های آب فاضلاب بدون تولید لجن است. آب خروجی این راکتور برای کشاورزی قابل استفاده است. اکبر محمدزاده کارشناس آب و فاضلاب با اشاره به جزئیات راکتور تصفیه آب فاضلاب شهری افزود: مبنای عملکرد این راکتور استفاده از نانو ذرات فتوکاتالیست است که می تواند نقش موثری در تصفیه فاضلاب شهری داشته باشد.وی با بیان این که این راکتور از 3 فرایند فتوکاتالیز، التراسونیک و اوزوناسیون برای انجام بهینه تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب شهری استفاده شده است، اظهار داشت: این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که فاضلاب را از طریق یک پمپ دیافراگمی وارد مخزن راکتور می کند به گونه ای که در مدت 2ساعت حدود 5 لیتر را وارد مخزن می کند. وی یادآور شد: از سوی دیگر امواج التراسونیک قابلیت پراکندگی نانوذرات را دارند و باعث تجزیه آلاینده های موجود در فاضلاب می شود. دستگاه ازن ساز نیز از طریق یک دریچه وارد راکتور شده و توسط یک دیفیوزر در داخل فاضلاب پخش می شود.به گفته وی مدت زمان بسیار کم پروسه تصفیه و ضدعفونی سازی آب خروجی با انجام پدیده سونولومینز از دیگر مزایای به کارگیری این راکتور در فرایند تصفیه آب است.
    
    
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5196 به تاریخ 18/7/91، صفحه 9 (دانش)


 
سوگنامه به گل نشستن کتاب
ساعت ٢:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

نویسنده: جعفر سید

 


    خدا رحمت کند این یار مهربان و دیرآشنا را که بی منت، دل های بیدار را می نواخت و دل های خواب را بیدار می کرد، عاشق معرفت بود، خودش به سراغ ما می آمد و احوالی می پرسید و نمی گذاشت تنها باشیم.
    حتی تلویزیون و ماهواره و اینترنت نمی توانست بین او و ما جدایی بیفکند. یادش به خیر، چه شب هایی که تا صبح با او زمزمه هایی داشتیم.


کلمات کلیدی: بریده جراید ، چاپ ونشر
 
کالاهای اولویت 7 و 8 بزودی ارز مبادله ای می گیرد
ساعت ٢:٠٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گروه بندی کالایی دریافت کنندگان ارز مبادله ای بتدریج افزایش خواهد یافت که در همین زمینه اولویت 6، روز شنبه فعال شد و بزودی گروه های ۷ و ۸ نیز به آن اضافه می شود.


 
وزارت صنعت و تجارت: کالاهای اولویت 7 و 8 بزودی ارز مبادله ای می گیرند
ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت از اختصاص ارز مبادله ای به دو گروه کالایی جدید در آینده نزدیک خبر داد.
    علیرضا شجاعی گفت: گروه بندی کالایی دریافت کنندگان ارز مبادله ای به تدریج افزایش خواهد یافت که در همین راستا دریافت ارز مبادله ای برای گروه شش، روز شنبه فعال شد و به زودی گروه های 7 و 8 نیز به آن اضافه می شود.
    شجاعی افزود: با فعال شدن گروه ششم مشمولان دریافت نرخ ارز مبادله ای، واردکنندگان کاغذ روزنامه می توانند نسبت به دریافت ارز با نرخ مبادله ای اقدام کنند.
    وی با بیان اینکه میزان مصرف کاغذ روزنامه در سال گذشته 114 هزار تن بوده که سهم تولید داخلی 25 درصد است، افزود: کاغذ روزنامه و مقوا در گروه ششم اولویت های 10 گانه تخصیص ارز قرار دارد که با اضافه شدن گروه ششم به دریافت کنندگان ارز مبادله ای، واردکنندگان این کالامی توانند برای دریافت ارز مبادله ای به این مرکز مراجعه کنند.
    براساس این گزارش اخیرا تعرفه واردات کاغذ روزنامه نیز صفر اعلام شد که پیش بینی می شود این دو تصمیم ضمن جبران کمبود کاغذ مورد نیاز کشور، بر کاهش قیمت آن نیز اثرگذار باشد.


 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه تربیت مدرس: علم برای
ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

مراسم جشن آغاز سال تحصیلی 92-1391 و تقدیر از پذیرفته شدگان ممتاز دانشگاه تربیت مدرس با حضور وزیر علوم، هیئت رئیسه، مسئولان دانشگاه و دانشجویان ورودی جدید، در مجموعه ورزشی این دانشگاه برگزار شد.
    کامران دانشجو وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری در جشن آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه در سخنانی اظهار داشت: وظیفه دانشگاه، تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد است، اما باید تعریف درستی از متخصص و متعهد داشته باشیم. وی افزود: تمامی تعریف ها از یک فرد متخصص تقریبا مشابه است اما تعریف از فرد متعهد در نظام جمهوری اسلامی با تعریف در نظام سکولار و سوسیالیست متفاوت است. فرد متعهد در نظام جمهوری اسلامی کسی است که ولایتمدار و دوستدار اهل بیت باش، نه اینکه سربند و نماد عشق و اهل بیت را به عنوان نماد تاریکی و جهل معرفی کند. وزیر علوم تاکید کرد: رمز عاقبت به خیری ولایتمداری است و کم نداریم وزرا، وکلا، نخست وزیر، رئیس جمهور، علما و حتی مراجع تقلیدی که با زاویه گرفتن از ولایت عاقبت بخیر نشده اند.


کلمات کلیدی:
 
توزیع کاغذ ارزان برای روزنامه های سراسری از روز شنبه
ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد خبر داد


معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از توزیع کاغذ ارزان زیر قیمت بازار برای روزنامه ها از شنبه آینده خبر داد. محمد جعفر محمدزاده در گفتگو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: به منظور تامین بخشی از نیازهای روزنامه های سراسری کشور و نیز تنظیم بازار و قیمت کاغذ روزنامه تصمیم به توزیع کاغذ زیر قیمت بازار برای روزنامه ها گرفته ایم. وی گفت: مدیران مسئول روزنامه های سراسری می توانند از روز شنبه با مراجعه حضوری به موسسه نشرآوران حواله کاغذ را دریافت کنند. محمدزاده با بیان اینکه این کاغذها تولید داخل هستند، تصریح کرد: طبق شرح وظایف و روال گذشته وزارت ارشاد، معاونت مطبوعاتی وظیفه توزیع کاغذ مطبوعاتی را بر عهده ندارد، اما تصمیم گرفته شده به منظور تسهیل فعالیت مطبوعاتی همکاران رسانه ای و
    چاره اندیشی برای یاری رساندن به مطبوعات که وظیفه خطیری در فضای فرهنگی کشور به عهده دارند این اقدام انجام شود. وی افزود: به هر روی اهالی مطبوعات شرایط دشواری را به لحاظ اقتصادی تحمل می کنند و امیدواریم این اقدام بتواند برای حل بخشی از مشکلات موثر باشد. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد قیمت کاغذ تهیه شده را پایین تر از بهای کنونی بازار دانست و گفت: مقادیری کاغذ روزنامه تهیه شده که از این طریق در بین روزنامه های سراسری توزیع خواهد شد. پیش از این با پیگیری های معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و مصوبه دولت، تعرفه واردات کاغذ صفر شده بود.
    
    
    
 روزنامه رسالت، شماره 7659 به تاریخ 19/7/91، صفحه 1 (صفحه اول)


 
سوال از مسئولین؟؟
ساعت ۱:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

فقط سوال میکنیم و هیچ قصد و غرضی هم نداریم و مسئولین محترم اگر این سوال را دیدی لطف کنید ژاسخ دهید که:

چرا امسال رشته صنایع خمیر و کاغذ در آزمون دکتری تکمیل ظرفیت نداشت؟؟


کلمات کلیدی:
 
سهم 2 درصدی ایران در بازار جهانی نانو تا افق 1404 محقق می شود
ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

با توجه به پیشرفت های ایران در حوزه فناوری نانو، ایران باید تا افق 1404 میزان 2 درصد از بازار جهانی در حوزه نانو را به خود اختصاص دهد.
     سعید سرکار، رئیس ستاد ویژه توسعه نانوی کشور با اعلام این مطلب گفت: فناوری نانو در گستره وسیعی از محصولات کاربری دارد و تاثیر مهمی در ابعاد زندگی بشر گذارده، در تمامی صنایع مختلف نانو وارد شده و زندگی را متحول کرده است. در زمینه دارو، محصولات کشاورزی، صنعت نساجی، خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی نانو وارد شده و نمی توان صنعتی را متصور شد که متاثر از نانو نباشد.


کلمات کلیدی: نانو ، بریده جراید
 
اولویت بندی 10 گانه ارزی اعلام شد
ساعت ۱:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران از تغییرات جزئی در اولویت های ده گانه تخصیص ارز مرجع خبرداد و گفت: این اقدام در راستای اجرای دستور رئیس جمهور برای غربالگری اولویت های ارزی انجام شد. به گزارش جهان، کیومرث فتح الله کرمانشاهی در گفتگو با مهر از تغییرات جزئی در اولویت بندی های ده گانه ارزی خبرداد و گفت: گروه اول این رده بندی را کالاهای اساسی و نهاده های تولید غذا تشکیل می دهند که قرار است ارز مرجع بگیرند و کماکان نیز دولت به آنها ارز 1226 تومانی تخصیص می دهد.
   


 
محدودیت برای واردات کالاهای لوکس و غیرضرور
ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

به منظور اعمال محدودیت برای ورود کالاهای لوکس و غیرضرور به کشور حقوق ورودی این کالاها دو برابر نرخ فعلی شد.
    کیومرث کرمانشاهی معاون سازمان توسعه و تجارت در این باره به فارس گفت: برای واردات کالاهای با اولویت 9 و 10 طرح جدیدی طراحی شده است که طی روزهای آتی اجرا می شود.
    وی افزود: تاکنون همه اولویت های ده گانه حقوق ورودی خود را برمبنای ارز 1226 تومانی پرداخت می کردند اما از این پس و در راستای ایجاد محدودیت برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس که عمدتاً در اولویت های 9 و 10 قرار دارند حقوق ورودی برای این دو اولویت برمبنای نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی محاسبه می شود.وی افزود: تاکنون حقوق ورودی اولویت های 9 و 10 برمبنای دلار 1226 تومان بوده است اما با اجرای این طرح حقوق ورودی این دو اولویت بر مبنای دلار مرکز مبادلات ارزی که این روزها دو برابر نرخ 1226 است محاسبه می شود.کالاهای با اولویت 9 و 10 عمدتاً شامل خودروی سواری، سیگار برگ، کیف، چمدان، لباس، کاغذ دیواری، موبایل، رایانه، حیوانات زنده، ادویه جات، تخم پرندگان، اسباب بازی، لوازم آرایش و تزئینی است.
    
    
 روزنامه کیهان، شماره 20328 به تاریخ 19/7/91، صفحه 4 (اخبار اقتصادی)


 
شمارگان سه رقمی کتاب برای کشور 80 میلیونی
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

درپی افزایش قیمت کاغذ و هزینه های چاپ، بسیاری از ناشران شمارگان آثار خود را به زیر هزار نسخه رسانده اند

نویسنده: سجاد روشنی

 

افزایش قیمت کاغذ و هزینه های چاپ باعث کاهش شمارگان کتاب تا زیر هزار نسخه شده است. در چنین شرایطی بسیاری از ناشران ترجیح می دهند در عرصه های دیگری جز بازار نشر سرمایه گذاری کنند.
    به گزارش خبرنگار ما، افزایش قیمت کاغذ به دنبال افزایش قیمت ارز و همچنین افزایش هزینه های چاپ و لیتوگرافی باعث کاهش شمارگان کتاب شده است. به گفته ناشران، قیمت کاغذ تقریبا سه برابر و هزینه های چاپ تا دو برابر افزایش یافته است. کاغذی که برای چاپ کتاب های رقعی مورد استفاده قرار می گیرد، به بندی 65 تا 70 هزار تومان رسیده است و کاغذی که برای چاپ کتاب های وزیری استفاده می شود بندی 80 تا 85 هزار تومان فروخته می شود.


 
پاسخ صنایع چوب و کاغذ ایران به اظهارات نماینده مردم فومن و شفت در مجلس
ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱ 

رشت- خبرنگار کیهان:
    به دنبال چاپ مطلبی در صفحه 11 روزنامه کیهان مورخ 15/6/91 از قول نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با عنوان «ناکارآمدی مسئولان علت تعطیلی 2 کارخانه در گیلان است» جوابیه ای از سوی روابط عمومی صنایع چوب و کاغذ ایران- چوکا به کیهان ارسال شده است که در پی می آید.
    1- با عنایت به افزایش تولید و فروش و کاهش ضایعات تولید طی پنج ماهه اول سال جاری نسبت به سال قبل و همچنین بهبود شاخص های عملیاتی، معلوم نیست که ماخذ نتیجه گیری و سنجش های مورد نظر نماینده محترم فومن و شفت نسبت به ناکارآمدی مدیران و مسئولان زحمتکش شرکت چوکا چیست؟
 


کلمات کلیدی:
 
وزیر ارشاد:گرانی کاغذ مطبوعات با ورود محموله های کاغذ بر طرف می شود
ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱ 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به سوالی درباره سخنان رییس جمهور در کنفرانس مطبوعاتی اخیر درباره توقیف روزنامه شرق، تنها به خنده یی بسنده کرد و پاسخی نداد. به گزارش مهر، سیدمحمد حسینی در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین جشنواره سراسری ادبی 15 خرداد که دیروز در فرهنگسرای رازی ورامین برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره توقیف روزنامه شرق و نظر وی درباره واکنش اخیر محمود احمدی نژاد در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش تنها به خنده یی بسنده کرد و به سرعت از خبرنگار مهر دور شد. گفتنی است رییس جمهور در بخشی از سخنانش در آن کنفرانس مطبوعاتی، با اشاره به توقیف روزنامه شرق و مواضع وزیر ارشاد درباره توقیف این روزنامه گفت: «کار وزیر ارشاد قطعا اشتباه بوده اما توضیحاتی دارد: ارزش های دفاع مقدس برای همه ملت ایران مقدس است و همه احترام می گذارند: اتهامی که به روزنامه داده شده هنوز اثبات نشده، باید به دادگاه صالح برود و در حضور هیات منصفه بررسی شود.»وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال درباره گرانی بیش از حد کاغذ مورد استفاده مطبوعات و ناشران که باعث تعطیلی انتشار کتاب و افت تیراژ نشریات شده است، گفت: «درباره گرانی کاغذ مطبوعات و ناشران زیاد توضیح داده ام. منتظر محموله های کاغذی هستیم که قرار است به زودی وارد کشور شوند تا این مشکل نیز حل و فصل شود.»
    
    
    
    
 روزنامه اعتماد، شماره 2511 به تاریخ 15/7/91، صفحه 8 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
نجات زمین با طلای کثیف
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱ 


گفت وگو با رئیس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

نویسنده: بهاره صفوی

تجهیزات و مجتمع های زباله سوز قرار است در شهرهای مختلف کشور احداث شود. طرح احداث این مجتمع های زباله سوز شهری با ظرفیت 300 تن زباله در روز قرار است با همکاری شهرداری های شهرهای مختلف کشور و جهاد دانشگاهی شریف بزودی اجرا شود.
    به گفته رئیس جهاددانشگاهی صنعتی شریف، این طرح با رویکرد انتقال دانش فنی از کشور کره جنوبی، بومی سازی دانش فنی ساخت تجهیزات و استفاده حداکثری از توان داخلی مورد توجه جدی قرار گرفته است.
    مهندس کوروس حمزه معتقد است با احداث این مجتمع های زباله سوز علاوه بر رفع مشکل دفن زباله و کاهش اثرات زیست محیطی، از برق تولیدی نیز برای انتقال به شبکه برق سراسری استفاده می شود. برای اطلاع از چند و چون این طرح با او گفت وگو کردیم.
    
    زیست توده (انرژی حاصل از بازیافت زباله و ضایعات) در حال حاضر چهارمین منبع انرژی جهان است و حدود ۱۴ درصد از نیازهای بین المللی را تامین می کند. اما این منبع انرژی در کشور ما تاکنون مورد توجه بوده است؟
    قدمت استفاده از انرژی حاصل از زباله و ضایعات در ایران به حدود سال 1000 هجری قمری می رسد که شیخ بهایی به منظور تامین انرژی لازم برای گرم کردن یکی از حمام های شهر اصفهان، از انرژی حاصل از سوزاندن گازهای متصاعدشده از فاضلاب شهری استفاده کرده بود. سال 1009 هجری شمسی، انرژی حاصل از بیوگاز رسما شناسایی و اعلام شد. ولی صنعتی شدن استخراج گاز متان حاصل از فرآیند تخمیر مواد به سال 1155 هجری توسط ولتا می رسد و سال 1263 اولین نیروگاه صنعتی تولید انرژی از زباله جهت روشنایی معابر شهر پاریس ساخته شد. در ایران اولین سامانه تولید گاز متان از زباله سال 1354 در روستای نیازآباد لرستان احداث شد که به منظور گرمایش حمام مجاور آن مورد استفاده قرار می گرفت. درحال حاضر ظرفیت اسمی موجود انرژی زیست توده در ایران برابر 6/6 مگاوات است. ضمن آن که توان برنامه ریزی شده که بزودی به بهره برداری می رسد برابر 2/24 مگاوات است.
  
       


کلمات کلیدی: زیست توده ، بریده جراید
 
ارشاد برای رفع موانع کارخانجات کاغذ تلاش می کند
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱ 

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع مدیران موسسه نمایشگاه های فرهنگی از حمایت جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رفع مشکلات و موانع پیش روی کارخانجات کاغذسازی داخلی خبر داد و گفت: کارگروه ساماندهی کاغذ باید با شناسایی مشکلات و موانع پیش روی کارخانجات کاغذسازی داخلی نسبت به ارائه راهکارهای مناسب برای حل این موضوع اقدام کند. علی اسماعیلی خواستار توجه و اهتمام جدی سایر وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط نسبت به شناسایی مشکلات پیش روی کارخانجات کاغذسازی داخلی و تلاش برای رفع مشکلات آنها شد.
     اسماعیلی با تاکید براین که در سال تولید ملی و حمایت از سرمایه داخلی باید از همه ظرفیت داخلی بهره برد، ادامه داد: خودباوری و بهره بردن از ظرفیت های داخلی و اعتقاد به روحیه جهادی در شرایط خاص همیشه لازمه پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها بوده است.
    
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5191 به تاریخ 12/7/91، صفحه 28 (صفحه آخر)


 
گزارشی از پیک بامدادی رادیو ایران:افزایش قیمت کاغذ ریسک سرمایه گذاری در صنعت چاپ
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱ 

به نقل از برنامه پیک بامدادی :

افزایش قیمت کاغذ ریسک سرمایه گذاری در صنعت چاپ و کتاب را بالا برده است و بازار کاغذ این روزها ملتهب است.

 
افزایش قیمت کاغذ ریسک سرمایه گذاری در صنعت چاپ و کتاب را بالا برده است، اردیبهشت امسال معاون فرهنگی وزارت ارشاد  وعده داده بود که قیمت کاغذ تا مرداد حداقل 20 درصد ارزان خواهد شد.
کاغذ این روزها ملتهب است و به نظر می‌رسد این التهاب فعلاً قصد ندارد فروکش کند.
جالب آنکه حتی فروشنده‌ای هم که کاغذ را مثلاً نوع تحریر و 70 گرمی آن را 80 درصد بیشتر از دو ماه قبل به مشتری می‌فروشد، از این معامله راضی نیست. شاید هم حق دارد؛ او وقتی روزهای آتی را پیش چشم تصور می‌کند، با خود می‌گوید: نکند ضرر کرده باشم؟!
مدتی است بحث تقویت کارخانه‌های داخلی تولید کاغذ - که متاسفانه تعدادشان به انگستان یک دست هم نمی‌رسد.
تهیه و تنظیم در رادیو: س.پ
گزارش پیک بامدادی در این باره را بشنوید:

 
 

 
شروع ترجمه کتاب Paper Engineering Pop-ups For Dummies واعلام آمادگی همکاری
ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱ 

به اطلاع دوستان و دانشجویان و اساتید محترم می رسانم، بنده تصمیم دارم با استعانت از پرودگار باری تعالی کتاب Paper Engineering & Pop-ups For Dummies را ترجمه نمایم. ضمن اعلام این مهم جهت جلوگیری از موازی کار و امور مشابه، بدین وسیله در فضای اینترنت شروع به این فعالیت خود را اعلام میدارم.

اما در مورد ترجمه این کتاب که کاری است زمان بر از کلیه دوستان علاقه مند دعوت به همکاری میکنم. با توجه به مشغله فعلی این ترجمه در اولویت کاری بعدی من قرار دارد. با توجه به ترجمه بخش اول کتاب علاقه خاصی به کتاب و مطالب مطرح شده پیدا کردم اما فرصت ترجمه سریع آن نیست و شاید پروسه ترجمه و امور مربوطه چند سال طول بکشد. به همین دلیل کمک دوستان در ترجمه میتواند به نشر زودتر کتاب یاری رساند. چون کتاب، کتابی است که کاملا تخصصی نیست شاید در کارهای من در حاشیه تر قرار گیرد اما به نظر بنده کتاب جالبی است و طرفداران خاص خود را دارد.

انشا الله در برنامه ریزی های آینده خود با توجه به بینش فعلی ترجمه چند کتاب را در نظر دارم که در اولین فرصت نسبت به  شروع کار در این زمینه اطلاع رسانی خواهم کرد.


 
ارتقای ایران به رتبه نهم تولید علم نانو در جهان
ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱ 


در افتتاحیه پنجمین جشنواره نمایشگاه فناوری نانو عنوان شد


گروه اجتماعی دانشمندان کشورمان تا پایان سال میلادی گذشته، سه هزار مقاله تولید و در نتیجه موفق به کسب رتبه یازدهم جهان در تولید علم نانو شدند و اکنون با 2 رتبه ارتقا، آن هم فقط در 9 ماهه نخست سال 2012، محققان جوان و دانشمندان کشورمان بار دیگر خوش درخشیده و نام ایران را با 2 هزار و 327 مقاله، معادل 52/3 درصد از تولید علم نانو جهان، در رتبه نهم تولید این علم ثبت کردند.
     به گزارش خبرنگار ، این تلاش قطعاً نیازمند مشوق ها و حمایت های اساسی از محصولات دانش بنیان، بویژه در حوزه فناوری نانو است، همان مسئله مهمی که معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در افتتاحیه پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو به آن تاکید کرده است، مبنی بر این که اعمال مشوق های سیاستی و حمایتی برای محصولات دانش بنیان بویژه در حوزه فناوری نانو در کشور ضروری است.


کلمات کلیدی: بریده جراید ، نانو
 
بازار معطل کاغذ است
ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ 


گروه بازرگانی- نماینده مردم ساری در مجلس با بیان اینکه بحران کنونی کاغذ از سوء مدیریت ها است افزود: کاغذهای مانده در کارخانه های تولید کاغذ، واردات از چین و ایجاد بازار سیاه نشان از مدیریت ضعیف مسوولان مربوطه در این حوزه است که بحران کنونی کاغذ را به وجود آورده است.
    
    سیدرمضان شجاعی گفت: وزارت ارشاد در خرید کاغذ از معدود کارخانه های تولیدکننده تعلل می کند و همین امر موجب ایجاد مشکل برای فعالیت تولیدکنندگان شده است. این مشکلات در شرایطی اعلام می شود که وزیر ارشاد از صفر شدن تعرفه واردات کاغذ خبر داده است.
    
    
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2740 به تاریخ 30/6/91، صفحه 5 (بازرگانی)


کلمات کلیدی: قیمت کاغذ ، بریده جراید
 
وزیر ارشاد: تعرفه واردات کاغذ صفر شد
ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ 

وزیر ارشاد: تعرفه واردات کاغذ صفر شد

 
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تصمیم هیات دولت برای اعطای نشان ویژه به آیت الله تسخیری و محمدعلی کشاورز و همچنین تدابیر ویژه برای حل مشکل کاغذ خبر داد.
    به گزارش فارس، سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه دولت و در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره بحث مصوبات هیات دولت برای فرهنگ و هنر گفت: امروز در جلسه هیات دولت تصویب شد که نشان دولتی به آیت الله تسخیری و همچنین محمدعلی کشاورز که سالیان سال خدمات شایان توجهی را ارائه کردند، اعطا شود.
    وی افزود: در بحث کاغذ نیز تصویب شد تعرفه واردات این محصول صفر شده تا واردات کاغذ براحتی انجام شده و مشکلات بخش چاپ در این خصوص رفع شود.    
 روزنامه جام جم، شماره 3512 به تاریخ 30/6/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)

 

 
 

    وی با اشاره به اینکه قرار بر این شد که تعرفه کاغذ برداشته شود، افزود: تصویب شد که تعرفه کاغذ برداشته شود تا امتیازی باشد برای کسانی که واردات کاغذ را انجام می دهند.

 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2740 به تاریخ 30/6/91، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
اتاقی برای فرشته ها
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ 


برای دکور اتاق نوزادتان برنامه های ویژه یی داریم

نویسنده: تارا ذکائی

 

با اینکه مادرها از نوزادان شان جدا نمی شوند و تا مدتی هم نباید آنها را تنها بخوابانند، اما اینکه یک اتاق را به کوچولو اختصاص دهید، کار بی نهایت شیرینی است. تمام ذوق و شوق پدر و مادرها قبل از تولد فرزندشان به تهیه وسایل مناسب اتاق او برمی گردد: اتاقی که قرار است علاوه بر زیبا بودن، امن و آرام هم باشد. نکاتی که می خوانید، به شما کمک می کند اتاق فرشته تان را به زیبایی بهشت دکور کنید.
    
    بوی رنگ نیاید
    اگر انتظار نوزاد تازه وارد خانواده را می کشید و قصد دارید اتاقش را رنگ کنید، این کار را چند ماه قبل از به دنیا آمدن کوچولو انجام دهید. نوزادان بسیار حساس هستند و بوی رنگ تازه می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم تنفسی آنها شود. هر چقدر هم که پرکار هستید و سرتان شلوغ است، برای رنگ کردن اتاق نوزادتان وقت بگذارید. مبادا که روزهای آخر را برای این کار انتخاب کنید. رنگ های مناسب برای اتاق بچه ها شامل ترکیبی از رنگ های خنثی و گرم می شود. تا جایی که می توانید، از رنگ آمیزی اتاق بچه ها با رنگ های سردی مثل آبی یا نیلی خودداری کنید.
    
    کاغذدیواری های کودکانه
    به جز رنگ کردن، آراستن دیوارها با کاغذدیواری یکی از گزینه های دیگر است. با اینکه هزینه خرید و نصب کاغذدیواری خیلی بیشتر از رنگ کردن تمام می شود اما واقعیت این است که کاغذدیواری ها زیبایی و تنوع دیگری دارند. شرکت های معتبر متعددی در زمینه تولید و نصب کاغذدیواری فعالیت می کنند. کافی است با یکی از آنها برای دیدن طرح های اتاق کودک صحبت کنید و مشورت بخواهید. انواع و شکل های مختلف به شما معرفی می شوند که بسته به کیفیت شان قیمت های مختلفی دارند. موقع انتخاب طرح مورد نظر به بودجه تان فکر کنید. اگر امکان زود عوض کردن کاغذها را ندارید، طرحی را انتخاب کنید که ضمن شاد بودن خیلی هم کودکانه نباشد. در این صورت است که می توانید از بابت مناسب بودن طرح اتاق کودک تان حداقل تا سن پنج یا شش سالگی مطمئن باشید.
   


کلمات کلیدی: دکوراسیون ، اتاق کودک