مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

یک داکت چوبی برای آی فون
ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱ 
 

    دنیای اقتصاد- بازار لوازم جانبی ویژه دستگاه های دیجیتال شخصی اپل در سال های اخیر رونق زیادی پیدا کرده و به یک بازار پر سود برای شرکت های تولیدکننده تبدیل شده است. درست به همین دلیل هم محصولات مختلف و متنوعی هر روز به این بازار وارد می شوند تا بتوانند نظر کاربران و خریداران را به خودشان جلب کنند. در این میان خلاقیت و ایده های خاص در این محصولات می تواند فروش خوب آنها را تضمین کند.
    در همین راستا شرکت Valliswoodبه تازگی یک داکت ویژه انواع آی فون به بازار معرفی کرده است که طراحی جالب و منحصر به فردی دارد. این دستگاه که با نام R2-D2 به بازار معرفی شده است، از جنس چوب بوده و شبیه به یک آدم آهنی است.
    این داکت چوبی با انواع نسخه های آی فون سازگاری دارد و با دستگاه های دیگری مانند آی پاد تاچ، آی پاد شافل و آی پاد نانو هم هماهنگ می شود. این داکت می تواند دستگاه آی فون یا آی پاد کاربران را به راحتی و از طریق یک کابل شارژ کند؛ در حالی که ساختاری کاملاسازگار با محیط زیست دارد. برای خرید این داکت چوبی باید 210 دلار بپردازید.
    
    
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2809 به تاریخ 25/9/91، صفحه 26 (بازار دیجیتال)


 


کلمات کلیدی: چوب و کاغذ ، بریده جراید
 
علیرضا دبیر با انتقاد از سیاست های دولت در حمایت از رسانه ها خبر داد: قطع کامل ی
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

   در جلسه شورای اسلامی شهر تهران علیرضا دبیر، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران از شنیده های خود مبنی بر «قطع کامل یارانه کاغذ گروهی از روزنامه ها» خبر داد که به عقیده وی، باید «تجدید نظر در سیاست های حمایتی دولت از روزنامه ها صورت گیرد.» دبیر با اشاره به افزایش روز افزون بسیاری از روزنامه های کشور بخصوص در حوزه تامین کاغذ گفت: البته روزنامه هایی چون همشهری، از ابتدا یارانه ای در حوزه تامین کاغذ از دولت نمی گرفتند اما برخی دیگر از روزنامه ها، تاثیر پذیری زیادی از یارانه کاغذ داشتند که شنیده ام، یارانه کاغذ برای گروهی از روزنامه ها به طور کامل قطع شده است. عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه «روزنامه هایی مانند ایران به واسطه آگهی های دولتی که دریافت می کنند، مشکلی در این زمینه ندارند» تصریح کرد: اداره سایر روزنامه ها با توجه به شرایط اقتصادی آنها با مشکلات زیادی رو به رو است که باید سیاست های حمایتی دولت بویژه در حوزه یارانه کاغذ، تغییر کند. وی از برگزاری جلسه انتخابات هیئت نظارت بر مطبوعات در هفته آتی خبر داد و گفت: در این جلسه حضور دارم که قطعا مشکلات روزنامه ها را برای پیگیری مسئولان حاضر مطرح خواهم کرد. برای مشکلات روزنامه ها دولت باید تصمیم بگیرد تا با تصمیم خود، راهی برای مشکلات روزنامه ها باز کند.
    
    
    
 روزنامه رسالت، شماره 7688 به تاریخ 24/8/91، صفحه 18 (شهری)


 
فرشید اقبال در گفتگو با ایلنا: قیمت ارز 2 برابر شده، اما قیمت کاغذ 4 برابر
ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

فرشید اقبال در گفتگو با ایلنا:

قیمت ارز 2 برابر شده، اما قیمت کاغذ 4 برابر

قیمت کاغذ مثل قیمت ارز شده و با اینکه به صورت روزانه وارد نمی‌شود، اما قیمت آن روزانه تغییر می‌کند/ قیمت کاغذی که در بهمن ماه سال گذشته ۲۶ هزار تومان بود، امروز تقریبآ ۴ برابر شده و ۹۶ هزار تومان خرید و فروش می‌شود/ درآمدها به ریال است و هزینه‌ها به دلار.

ایلنا: وجود بحران در بازار کاغذ حرف جدیدی نیست و از چندی قبل بسیاری از فعالین و افراد مرتبط با این حوزه، بارها درباره‌ی آینده‌ هشدار داده‌اند. انتشارات اقبال، قدیمی‌ترین موسسه‌ی انتشاراتی ایران است. این ناشر هم این روزها با مشکلات اقتصادی دست به گریبان شده و بسیاری از کارها و کتاب‌های آن‌ها هم امکان انتشار ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرشید اقبال؛ نویسنده و مسئول هیات تحریریه‌ی انتشارات اقبال در مورد وضعیت فعلی کاغذ در بازار گفت: متاسفانه این روز‌ها قیمت کاغذ مثل قیمت ارز شده است و با اینکه به صورت روزانه وارد نمی‌شود، اما قیمت آن روزانه تغییر می‌کند. این تغییر قیمت روزانه به فروشندگان مربوط می‌شود و باید از آن‌ها پرسید که چرا وقتی کاغذ مورد نیاز برای فروش مثلآ یک ماه‌تان را با یک نرخ مشخص ارز وارد کرده‌اید، نوسانات روزانه ارز هم هر روز بر آن تاثیر می‌گذارد؟ قیمت کاغذی که در بهمن ماه سال گذشته ۲۶ هزار تومان بود، امروز تقریبآ ۴ برابر شده و ۹۶ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. باید ببینیم قیمت ارز چند برابر شده که کاغذ ۴ برابر شده است؟


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ
 
قیمت کاغذ باز هم پایین می آید
ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

مسئول کارگروه حل مشکل کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در حال حاضر، قیمت کاغذ دوبرابر قیمت سال گذشته است، از ادامه تلاش برای کاهش آن خبر داد.
    داریوش رضوانی درباره کارهای انجام شده در کارگروه حل مشکل کاغذ به ایسنا گفت: تاکنون سه جلسه در این کارگروه تشکیل شده و در آن مسائل و مشکلات کاغذ و بازار نشر پیگیری شده و نتایج خوبی هم در پی داشته است.
    او افزود: بر اساس گزارش های مجمع عالی واردکنندگان کاغذ، واردات و ثبت سفارش ها به اندازه کافی انجام شده است و از سوی دیگر نرخ ارز هم تثبیت شده و این سبب شده که قیمت کاغذ نسبت به یکی دو ماه قبل که به بندی یکصد هزار تومان رسیده بود، به 73 هزار تومان برسد و کاهشی 30درصدی را داشته باشیم.
    مسئول کارگروه حل مشکل کاغذ با اشاره به تلاش برای ثبات قیمت کاغذ گفت: اکنون جابه جایی و نوسان قیمت کاغذ کم و در یکی دو هفته اخیر ثابت بوده است.
    در حال حاضر، این قیمت دوبرابر سال گذشته است، اما اکنون با ثبت سفارش هایی که در تشکل های نشر انجام شده، تلاش می شود قیمت کاغذ کاهش پیدا کند و به بندی 62هزار تومان هم برسد.
    کارگروه حل مشکل کاغذ روزهای پایانی شهریور امسال تشکیل شد و با حکم علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داریوش رضوانی به سمت مسئول این کارگروه منصوب شد. از تشکیل این کارگروه، بازگرداندن آرامش به صنعت چاپ و نشر عنوان شده بود.
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 3572 به تاریخ 13/9/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)


 
پرسش رییس اتحادیه صحافان تهران از مسوولان:کدام تاجر کاغذ را با ارز 2500 تومانی و
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

گروه اقتصادی| رییس اتحادیه صحافان تهران نبود نظارت در سیستم واردات و توزیع کاغذ را در کشور یکی از مسائل جدی این حوزه دانست و گفت: «کدام واردکننده کاغذ را با ارز 2500 تومان وارد کرده که در داخل کشور با این رقم های سرسام آور عرضه می شود؟» نشست خبری نوزدهمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی صبح دیروز با حضور مسوولان اتحادیه های چاپخانه داران، صحافان و لیتوگرافان و در محل مجمع امور صنفی، توزیعی و خدماتی تهران برگزار شد. جلیل غفاری رهبر، رییس اتحادیه صنف صحافان تهران در این کنفرانس مطبوعاتی ابتدا از اینکه تقریبا 90 درصد ماشین آلات صنعت چاپ ما وارداتی است ابراز تاسف کرد. این عضو ستاد برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر وضعیت نامساعد صنعت چاپ بر این نمایشگاه، گفت: «رکودی که در کسب و کار صنوف مرتبط با چاپ مشاهده می شود و آمار تیراژ کتاب گویای آن است، مسلما بر نمایشگاه چاپ و بسته بندی هم اثر گذاشته و ما شاهد مقدار زیادی ریزش در شرکت کنندگان آن هستیم.» 


 
با اعتبار 40 میلیارد ریال نخستین ساختمان پژوهشکده نانو کشور در دانشگاه کاشان افت
ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

کاشان-خبرنگاررسالت :
    
    رئیس دانشگاه کاشان، از افتتاح و بهره برداری از نخستین، مجهزترین و بزرگترین ساختمان پژوهشکده نانو کشور در این دانشگاه خبر داد.عباس کتابی گفت: این پژوهشکده به مساحت چهار هزار و 700 متر مربع در سه طبقه در این دانشگاه ساخته شده است.وی، بخش اداری، کلاس، اتاق های اساتید، آزمایشگاه های تحقیقاتی، کتابخانه و مرکز کامپیوتر را از جمله امکانات ساختمان پژوهشکده نانو دانشگاه کاشان ذکر کرد و افزود: این پژوهشکده با اعتبار 40 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی در آینده نزدیک در این دانشگاه به بهره برداری می رسد.کتابی، پژوهشکده نانو دانشگاه کاشان را، نخستین پژوهشکده نانو کشور برشمرد واظهار داشت: در این پژوهشکده در حال حاضر 200 دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های نانو شیمی، نانو فیزیک، نانو مکانیک، نانو مهندسی شیمی و نانو الکترونیک به تحصیل مشغول هستند.
    
    
    
    
    
 روزنامه رسالت، شماره 7683 به تاریخ 18/8/91، صفحه 5 (شهرستان)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، نانو
 
مشکل از یارانه کاغذ آغاز شد گفت و گویی درباره وضعیت این روزهای نشر
ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

نویسنده: مریم شهبازی

سابقه کاری اش در کار نشر به بیش از3 دهه می رسد. خودش می گوید از30 سال قبل تا به امروز در حوزه نشر و کتاب مشغول فعالیت بوده. فرازوفرودهای متعددی را دیده. محمد رنجبر، یکی از اهالی قلم که از همان 30 سال قبل مدیریت موسسه نشر «پرسش» راهم بر عهده دارد. به سراغ او می رویم تا به بهانه حواشی پیش آمده درباره قیمت کاغذ و مشکلات آن، پای درد و دل او نشسته باشیم.
    
    آقای رنجبر لطفاً از وضعیت فعلی نشر در کشورمان بگویید.
    اگر مقصود شما این است که درباره اوضاع و احوال صنعت نشر بگویم که باید گفت نشر ما این روزها به هیچ وجه حال و روزش خوب نیست. متاسفانه شرایط نشر، شرایط نگران کننده ای است. شرایطی که باید زودتر فکری به حالش شود. از منظر من که سال هاست در این عرصه مشغول فعالیت هستم باید بگویم که شرایط فعلی برای تمام اهالی کتاب نامطلوب است. اول از همه برای ناشران و بعد از آن هم برای کتاب و کتابخوانی و البته اگر راه دور نرویم برای تمام مردم کشورمان.
    


 
کودکان را دست کم نگیرید گزارشی از وضعیت نشر کودک و نوجوان کشور
ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

نویسنده: مریم شهبازی

خسته از کار روزانه سری به کتابفروشی سر خیابان می زنی. می روی تا کتابی برای تنها دخترت که هفت سال بیشتر هم ندارد؛ بخری. از میان کتاب های رنگ و وارنگی که در قفسه های کتابفروشی جای گرفته اند؛ چند کتاب برداشته و ورق می زنی. اغلب آنها یا کتاب های ترجمه شده از نقاط مختلف این کره خاکی هستند یا کتاب های نوشته شده توسط نویسنده های بی نام و نشان داخلی. با وجود علاقه به خرید کتاب از نویسنده های خودمان مجبور به انتخاب یکی از کتاب های ترجمه شده می شوی و بعد از ساعتی زیر و رو کردن کتاب ها، داستان جک و لوبیای سحر آمیز را می خری و تمام راه به دخترت فکر می کنی که در خانه انتظارت را می کشد. به این فکر می کنی که کاش کتاب های تالیف داخل از تنوع بیشتری برخوردار بودند تا حداقل از این طریق می توانستی فرزندت را با بخشی از فرهنگ همین مرز و بوم آشنا کنی. کتابی که به قلم یکی از ساکنان کشور نوشته شده و منطبق با فرهنگ و تمدن خودمان باشد.
     این اتفاق را شاید بسیاری از پدر و مادرهای جوان تجربه کرده باشند. بویژه آنهایی که علاقه مند به خرید کتاب هایی برخاسته از همین فرهنگ و مرز و بوم هستند. مسئله ای که برخی از اهالی قلم از آن به عنوان غلبه آثار ترجمه شده به آثار تالیفی در حوزه کودک و نوجوان یاد می کنند. اتفاقی که برخی آن را مشکلی بزرگ می دانند و معتقدند که افزایش تعداد کتاب های ترجمه شده در مقایسه با کتاب های تالیفی اتفاق خوبی نیست و باید از آن هراسید. در مقابل این افراد عده دیگری هم هستند که مشکلی در افزایش کمی این قبیل کتاب ها نمی بینند و می گویند که به جای به مقابله پرداختن با آثار خارجی باید نقاط مثبت آنها را جذب کرده و در خلق آثار وطنی از آنها بهره جست. با توجه به همین نظرات مختلف امروز مبنای گزارش مان را برهمین موضوع قرار می دهیم. به سراغ چند تن از فعالان این عرصه پر رمز و راز می رویم تا به بررسی این مسئله و مشکلات پیش روی اهالی فعال در نشر کودک و نوجوان بپردازیم.
    


 
رآکتور نانو تصفیه گرفاضلاب بدون پسماندبرای نخستین بار در دنیا، ایرانی ها ساختند
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

نویسنده: مریم فرهمند

اعضای یک تیم تحقیقاتی رآکتوری ترکیبی ساختند که بر پایه فناوری نانو، فاضلاب را بدون تولید لجن تصفیه می کند.
     زمان طولانی مورد نیاز برای تجزیه مواد آلی آلاینده (9 الی 12 ساعت)، عدم تجزیه کامل مواد آلی آلاینده ها و از بین بردن لجن باقی مانده بعد از انجام عمل تجزیه از جمله اشکالات روشی است که در حال حاضر در تصفیه خانه های فاضلاب به کار گرفته می شود.
     اما رآکتوری که برای نخستین بار در دنیا ساخته شده در مقایسه با روش های دیگر تصفیه فاضلاب به زمان بسیار پائینی برای انجام روند تصفیه نیاز دارد.


کلمات کلیدی: بریده جراید ، نانو
 
کارخانه کاغذسازی در تعطیلی
ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

کارشناسان معتقدند با عادی شدن قیمت کاغذ وارداتی مشکل حل نمی شود و باید وابستگی خود را به کاغذ وارداتی کنار بگذاریم

 

در شرایطی که این روزها بسیاری از ناشران و برخی موسسه های مطبوعاتی به دلیل وضع کاغذ در ادامه فعالیت های خود با مشکلات متعددی رو به رو هستند، از هفت کارخانه کاغذسازی کشور تنها دو کارخانه فعال است و پنج کارخانه دیگر هم با وجود صرف هزینه های کلان هنوز به بهره برداری نرسیده و در واقع صوری افتتاح شده است.
    از میان هفت کارخانه کاغذسازی کشور، هم اکنون فقط کارخانه های چوب و کاغذ مازندران و پارس به فعالیت می پردازند و پنج کارخانه دیگر تعطیل است.
    محمدمهدی داوودی پور، مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب گفت: در تعطیل بودن این پنج کارخانه هیچ شکی نیست؛ به گفته اوفعال نبودن این کارخانه ها علل زیادی دارد. یکی از آنها این است که سهامداران کارخانه ها نمی خواهند کارخانه فعال باشد، چرا که علاوه بر مشکلات بسیاری که تولید کاغذ دارد، برای آنها مقرون به صرفه نیست و چون قیمت تمام شده کاغذ برای این کارخانه ها گران تمام می شود، نمی تواند با کاغذهای وارداتی از خارج رقابت کند. بنابراین در بازاری که نه رقابت کیفی وجود دارد و نه رقابت مالی، نمی توان فعال بود.


 
هنر کاغذ و تا، کتاب شد
ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 
 


    کتاب هنر کاغذ و تا با عنوان اوریگامی منتشر شد. از زمان پیدایش کاغذ تاکنون، علاقه مندان به تازدن آن در شکل و فرم های ظریف و زیبا پرداخته اند. هنری که با کمترین هزینه شکل می گیرد. اوریگامی دریچه ای اعجاب برانگیز به روی خلاقیت های هنری است.
    راهنمایی کارشناسانه برای پیچ و خم های اوریگامی، تکنیک های خلق تنوع گسترده ای از مدل ها، طراحی آثار ابتکاری، نحوه درک زبان بین المللی اوریگامی و بیش از 70 مدل منحصر به فرد از فصول این کتاب است. کتاب اوریگامی دامیز توسط نیک رابینسون، اوریگامیست حرفه ای و نویسنده چندین کتاب اوریگامی تالیف شده است. او بیش از 200 اثر اوریگامی ابتکاری در 13 کشور جهان منتشر کرده است. کتاب هنر کاغذ و تا در قطع وزیری در 254 صفحه توسط مهرک ایروانلو به زبان فارسی ترجمه شده و قیمتش 81000 ریال است و توسط انتشارات آوند دانش روانه بازار شده است.
    
    
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2804 به تاریخ 19/9/91، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، کتاب
 
از مشـکلات کـاغذی تا رونق نشـر گشتی در حوالی صنعت کتاب
ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

نویسنده: مریم شهبازی

سال قبل همین موقع بود. زمانی که قیمت کاغذ رفته رفته سرناسازگاری با اهالی نشر کشورمان گذاشت و همین طور بالاو بالاتر رفت. این افزایش قیمت در ابتدای امر آنچنان نگران کننده نبود تا این که به ماه پایانی سال 90 نزدیک شدیم. آن وقت بود که کاغذی که در پائیز همین سال با بندی حدود23 هزار تومان عرضه می شد به بندی 50 هزار تومان رسید. برخی از ناشرانی
    که چندان بزرگ نبودند و از جایی حمایت نمی شدند تصمیم به توقف کارخود گرفتند. البته این ابتدای ماجرای کاغذ بود. کاغذ به بندی 50 هزار تومان رسیده بود و گلایه اهالی نشر و کتاب را به آسمان رسانده بود. با این وجود کسی گمان نمی کرد اوضاع از این هم بدتر شود. تا این که مهر ماه سال جاری قیمت کاغذ به بندی 100 هزار تومان هم رسید.
    
    مشکلات حل می شود
    افت و خیزهای قیمت کاغذ و مشکلاتی که مدت هاست گریبان اهالی نشر کشورمان را گرفته؛ بالاخره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برآن داشت که فکری به حال کالایی که پیوندی نزدیک با ارتقای فرهنگ و دانش درکشورمان دارد کنند و کارگروه کاغذ تشکیل شد. در همین راستا بود که چندی پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به این که محموله های کاغذ در حال رسیدن به کشور هستند، گفت: کارها منظم شده، زمانی وقفه ای ایجاد شده بود، اما هم اکنون مرتب کاغذ وارد می شود و ان شاء الله مشکلات کاهش می یابد.

    
 


 
کاهش 15 درصدی قیمت کاغذ و مقوا
ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

با وجود نوسانات قیمت ارز طی ماه های اخیر قیمت کاغذ و مقوا 10 تا 15 درصد کاهش یافته است.
    احمد شریفیان، بازرس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در گفت وگو با ایسنا ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: محموله های کاغذ به کشور وارد شده که به زودی ظرف هفته های آینده در بازار توزیع می شود.
    وی ادامه داد: هر چند که واردات نسبت به قبل نصف شده است ولی طی این مدت شاهد کاهش قیمت ها در بازار کاغذ و مقوا بوده ایم.
    وی با بیان این که کاهش قیمت کاغذ نسبت به گذشته چندان زیاد نیست، خاطرنشان کرد: به دلیل افزایش قیمتی که پیش از این شاهد بودیم استقبال ناشران و مصرف کنندگان کاغذ و مقوا کاهش یافته و همین امر موجب تقلیل قیمت ها شده است.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5232 به تاریخ 1/9/91، صفحه 8 (بورس)


کلمات کلیدی: قیمت کاغذ ، بریده جراید
 
خبرهای خوش کاغــذی برای بازار نشر ارزانی در راه است
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱ 

تقریباً حول و حوش پائیز سال گذشته بود که کاغذ با قیمت بندی 25 هزار تومان خرید و فروش می شد؛ کاغذی که در فاصله چند روز مانده به فرا رسیدن نوروز سال 91 به بندی 50 هزار تومان رسید. البته این افزایش صعودی قیمت کاغذ همین جا متوقف نشد و همپای افت و خیزهای قیمت ارز با فراز و فرودهای بسیاری روبه رو شد. افت و خیزهایی که کاغذ بندی 25 هزار تومانی را به حدود 100 هزار تومان در همین مهر ماهی که گذشت، رساند.
    در پی همین افزایش قیمت های نجومی بود که مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد هم دست به کار شده و کارگروه کاغذ را تشکیل دادند. از ارائه تاریخچه مختصر قیمت کاغذ در مدت زمان یک ساله اخیر که بگذریم، شاید بد نباشد که گریزی به وضعیت فعلی آن هم داشته باشیم. یکی از خبرگزاری های کشور در روز گذشته خبری مبنی بر شکسته شدن قیمت ها در بازار کاغذ آن هم به دنبال تزریق کاغذ 62 هزار تومانی منتشر کرد. به دنبال این خبر سری به برخی فعالان عرصه نشر می زنیم تا گزارشی از وضعیت فعلی کاغذ داشته باشیم. درهمین رابطه داریوش رضوانی، مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر از عرضه کاغذ 62 هزار تومانی داده و عنوان کرده: راهکار اساسی در مسئله کاغذ همان است............

ادامه در ادامه مطلب...........


کلمات کلیدی: قیمت کاغذ