مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

خداحافظ کاغذ!
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ 

نویسنده: سعید بیابانکی*

پرونده بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز بسته می شود و علاقه مندان و دوستداران باید با نمایشگاه کتاب، این چشمه جوشان دانایی وداع کنند تا سالی دیگر و اردیبهشتی دیگر.
    امسال به نسبت سال های پیش ازدحام بازدیدکنندگان کمتر بود که از این اتفاق، بازدیدکنندگان راضی بودند، ولی غرفه داران رضایت نداشتند؛ چراکه ازدحام بیشتر طبیعتا به فروش بیشتر می انجامد. گرانی کاغذ، جداسازی سالن های ناشران بین الملل، فضای پیش از انتخابات، بی پولی مردم و شرایط خاص اقتصادی از جمله دلایلی بود که در تحلیل ها درخصوص خلوت بودن نمایشگاه بعضا به آنها اشاره می شد.
     در نمایشگاه امسال برخی ناشران نسخه های دیجیتالی، کتاب های پرفروش خود را برای اولین بار عرضه کرده بودند. کتاب هایی که بعضا با استقبال مردم مواجه شد. پرسش اینجاست که آیا در آینده، کتاب دیجیتال می تواند جای کتاب کاغذی را بگیرد؛ یعنی کتاب این یار مهربان که از نخستین روزهای پیدایش کاغذ همواره با انسان همراه و همدم بوده، باید آرام آرام بار سفر ببندد و جای خود را به صفر و یک هایی دهد که به مدد علم دیجیتال بر صفحه نمایشگر به حرف و کلمه تبدیل می شود؟ ظاهرا امسال در نمایشگاه کتاب، عده زیادی از مردم به این پرسش پاسخ مثبت دادند که بله خداحافظ کاغذ!
     کتاب های کاغذی بسیاری از هزینه های مازاد را به قیمت کتاب تحمیل می کند که همه اینها را باید خریدار کتاب پرداخت کند؛ هزینه هایی مثل حمل و نقل، انبارداری، صحافی و طراحی و گرافیک، کاغذ، عوارض و مالیات در صورتی که کتاب دیجیتال این هزینه ها را ندارد و سرانجام خریدار، هزینه تولید محتوا و هزینه های جزیی فنی را پرداخت می کند. این که چند سال طول می کشد تا کتاب های دیجیتال، جای خود را میان علاقه مندان کتاب و کتابخوانی باز کند فقط گذر زمان مشخص خواهد کرد. همچنان که در ادارات و سازمان های دولتی نیز سیستم نامه نگاری و گردش نامه های اداری که پروسه ای پرهزینه و زمانبر بود، آرام آرام جای خود را به گردش نامه دیجیتالی و بدون کاغذ داد. امروزه کتاب های دیجیتالی روی تلفن همراه، رایانه، تبلت و دستگاه های مشابه قابل نصب است و قطعا پیشرفت روزبه روز دانش دیجیتال بتدریج ادوات و ابزاری را جهت کتابخوانی دیجیتال به جهان عرضه خواهد کرد که هم ارزانقیمت باشد و هم براحتی حمل شود.
     به نظر می رسد در کتاب های دیجیتال سیستم پخش و فروش نیز بتدریج نقش کمتری ایفا کند، به این دلیل که ناشران دیجیتال می توانند از طریق یک سامانه متمرکز کتاب های دیجیتال را به سراسر جهان عرضه کنند و همین باعث خواهد شد، تولیدکنندگان محتوا یعنی نویسندگان و مترجمان سهم بیشتری از فروش آثارشان به صورت دیجیتالی ببرند. به هر حال کتاب های دیجیتال در راهند و چه بخواهیم و چه نخواهیم نسل های آینده با کتاب های دیجیتال به چشمه دانایی متصل خواهند شد؛ گرچه هیچ دانشی نمی تواند جای کاغذ را بگیرد و هیچ فناوری هم نخواهد توانست لذت ورق زدن کتاب را به ما منتقل کند!
    
    *شاعر و ترانه سرا
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 3688 به تاریخ 21/2/92، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)


کلمات کلیدی: بریده جراید
 
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش: علم نانو وارد کتابهای درسی می شود
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ 


معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش از ورود علم «نانو» به کتابهای درسی مقطع متوسطه خبر داد.ابراهیم سحرخیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است که دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره نانو از امتیازات مصوبه های وزارت علوم برخوردار شوند.
    وی افزود: این مصوبه به شورای عالی آموزش و پرورش می رود تا در آنجا نیز تایید و تصویب و سپس به معاونت متوسطه ابلاغ شود.به گفته سحرخیز، با این مصوبه انگیزه های دانش آموزان برای شرکت درجشنواره نانو افزایش پیدا می کند، چرا که برگزیدگان جشنواره انگیزه بیشتری برای شرکت در جشنواره و دریافت امتیازات بیشتر از وزارت علوم دارند.معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش همچنین از ورود علم نانو به کتاب های درسی خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت علم نانو در دنیای مدرن امروز، دانش آموزان باید از مقطع متوسطه با این علم آشنا شوند.
    
    
    


 روزنامه رسالت، شماره 7821 به تاریخ 26/2/92، صفحه 12 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید
 
نکته قیمت کاغذ به کجا می رود؟!
ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ 

نویسنده: رضا معصومی

کاغذ به عنوان اصلی ترین ابزار تولید در حوزه رسانه های مکتوب، حال چندان مناسبی ندارد. افزایش سرسام آور قیمت در این بازار، نگرانی همه فعالان حوزه های فرهنگی، اجتماعی و رسانه ای را باعث شده است، نگرانی که بجاست و لازم است برایش به معنای واقعی فکری کرد. صد البته پایان عمردولت و واگذاری حل مشکلات این چنینی در کشور ما به دولت بعد امری مسبوق به سابقه است و تازگی ندارد، اما رسیدن قیمت ها به رقم های سرسام آور هرگز نه سابقه داشته و نه برای توقف حرکتش، اتخاذ تصمیمات فوری به مانند امروز ضرورت پیدا کرده است.
    نگاهی به فهرست قیمت ها که در لحظه افزایش می یابد، هوش از سر هر بیننده می برد. افزایش بیش از چهاربرابری قیمت کاغذ گلاسه و رسیدن کاغذ تحریر به بالاتر از صد هزار تومان برای هر بند، قدر مسلم برای فعالان هرگز خوشایند نیست و می تواند صنعت چاپ و نشر و رسانه کشور را با بحران جدی روبه رو کند. این امر برای فعالان حوزه های نشر همچون کتاب و رسانه هایی همچون مجلات و نشریات هفتگی و ماهانه به معنای واقعی بحران است. اکنون همه نگاه ها به انتخابات ریاست جمهوری معطوف است و کسی در میان هزاران خبر از نامزدها و رخدادها سراغی از بازار بحران زده کاغذ نمی گیرد، اما همین رسانه ها که حامل این همه خبر از انتخابات هستند، درگیر تهیه کاغذ مورد نیاز خود هستند، پس ضروری است که برای همین حاملان اخبار، زمینه فراهم و مشکلات تا حدی رفع شود که بتوانند به تحقق حماسه سیاسی کمک کنند. اگر چه وضع کاغذ روزنامه در این شرایط به بحرانی بودن کاغذ تحریر و گلاسه نیست، اما روزنامه ها هم با این مشکل به معنای واقعی دست به گریبانند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند. نامزدهای انتخاباتی خوب است در میان این همه وعده و وعید که از رابطه با آمریکا گرفته تا خدمت سربازی را شامل می شود، نگاهی هم به فضایی داشته باشند که حوزه خودشان هم هست؛ رسانه. و به مشکلات این حوزه هم عنایتی داشته باشند تا حرکت در مسیر موجود روان تر و با رنج کمتر همراه باشد.
    
    
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 3693 به تاریخ 26/2/92، صفحه 20 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید
 
بشقاب های کاغذی چند بار مصرف
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ 

استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیک با پیامد های زیست محیطی متعددی همراه است.
    از این رو استفاده از ظروف یک بار مصرف آن طور که باید مورد توجه افرادی که دوستدار محیط زیست هستند، قرار نمی گیرد. اما بشقاب های کاغذی چند بار مصرف می تواند جایگزین مناسبی برای ظروف یک بار مصرف معمولی باشد.
    استفاده از این ظروف کاغذی در مجموع پیامدهای ناشی از کاربرد ظروف یک بار مصرف را تا حد امکان کاهش می دهد. از این بشقاب ها می توانید بدون این که نیاز به شست وشو داشته باشد، بیش از ده بار استفاده کنید. در حقیقت پس از صرف غذا در این بشقاب باید لایه رویی کاغذ را از آن جدا کرده و دور اندازید.
    این بشقاب از مجموع چند لایه کاغذی در فرآیندی تحت فشار ساخته می شود.
    مقدار مواد اولیه موردنیاز برای ساخت این بشقاب با ماده مصرفی برای ساخت بشقاب های کاغذی معمولی برابر است. علاوه بر این استفاده از این بشقاب ها می تواند در صرفه جویی در آب و مواد شوینده نیز موثر باشد./ Gajitz
    
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 3682 به تاریخ 14/2/92، صفحه 20 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، کاغذ
 
جشنواره کاغذ باطله در اراک
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ 


مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک با اشاره به این که کاغذهای باطله بازیافت می شود، گفت: این سازمان به منظور ترویج فرهنگ تفکیک پسماند خشک در منازل بخصوص کاغذ، اقدام به اجرای طرح ویژه جمع آوری کاغذ بویژه کتاب های سال تحصیلی گذشته می کند.
    به گزارش مهر، محمود حسنی فراخوان اجرای این طرح را اردیبهشت اعلام کرد و افزود: در پایان فصل تابستان طرح جمع آوری کتاب های درسی، روزنامه ها و کاغذهای باطله در قالب برگزاری جشن کاغذ اجرا می شود.
    
    
    
    


 روزنامه جام جم، شماره 3679 به تاریخ 10/2/92، صفحه 15 (ایران)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، کاغذ