مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

نگاه فرهنگی سهم ما از تجارت جهانی چاپ
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٢ 

نویسنده: محمود مختاریان

 


    «اگر به توسعه اقتصادی کشور به طور عملی می اندیشید، حقیقتا صنعت چاپ و بسته بندی یکی از زیرساخت های آن است. اگر توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جزو اولویت هایتان است، توسعه صنعت چاپ و بسته بندی لازمه آن است. اگر توسعه صنعتی و کشاورزی مد نظرتان است، توسعه صنعت چاپ و بسته بندی جزو لاینفک آن است. اگر توسعه صنعتی محصولات غیرنفتی، کشاورزی و پتروشیمی، لازمه پیشرفت کشور است، صنعت چاپ و بسته بندی رکن زیربنایی آن است و اگر به توسعه صنعت توریسم، صنایع دستی و اشتغالزایی می اندیشید، صنعت چاپ و بسته بندی موتور محرکه آن است. فراموش نکنیم چاپ جزو پنج صنعت اول جهان است.
    
    1- نیاز به سرمایه داریم، تقریبا اکثر ماشین آلات چاپ ما فرسوده است. صنعت چاپ در جهان در حال تغییرات بنیادین است و تجهیزات، تکنولوژی و فضای مجازی چاپ را مجبور به باز تعویض دوباره و منطبق بر نیازهای جدید و یافتن راه حل های مناسب با شتاب کرده است که صنعت سنتی چاپ نیاز به ابزارها و موقعیت جدید دارد. ظرف 30 سال گذشته صنعت چاپ صددرصد با گذشته خود خداحافظی کرده است، این صنعت باید بازسازی و به روز شود.
    
  


کلمات کلیدی:
 
تهیه و فروش محصولات سلولزی
ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٢ 

بدین وسیله به اطلاع علاقه مندان می رسد

که مدیریت این وبلاگ در استان اصفهان سعی دارد تا نانوفیبر سلولز را تهیه و در اختیار محققین و صنایع و علاقه مندان قرار دهد. دوستان می توانند جهت هماهنگی برای تهیه از مراکز مورد نظر مدیریت وبلاگ، با شماره زیر تماس بگیرند.

09373958035

هم چنین سعی می شود تعداد خاصی از محصولات تحت نظر شرکت پنبه ریز نیز در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

در صورت استقبال کاربران سعی می شود محصولات دیگر نیز با شرکت دیگر هماهنگ تا در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.


کلمات کلیدی:
 
تهیه پوشک زیست تخریبر پذیر از مقوا بازیافتی
ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٢ 

 

مترجم: محمد مهدی هادی­لام

 

منبع: sciencedaily

مرکز تحقیق فنی VTT در فنلاند فرآیندی را توسعه داده است که امکان استفاده از کاغذ و مقوای بازیافتی را به عنوان ماده اولیه برای نمد­ها (الیاف) و پارچه­ها نابافته مهیا می­کند. محصولات بهداشتی و مراقبت خانگی از قبیل پوشک­ها، پد بهداشتی خانم­ها و پوشش­های پاک کننده از جمله مواردی هستند که می­توانند از الیاف نابافته زیست تخریب­پذیر ساخته شوند. هزینه ساخت الیاف نابافته بر پایه مقوا در حدود 20 % پایین­تر از الیاف نابافته ساخته شده از مواد اولیه چوبی است. صنایع مربوط به جنگل از جمله صنایعی خواهند بود که احتمال داده می­شود بوسیله استفاده الیاف نابافته برپایه کاغذ و مقوای بازیافتی  فرصت­های جدید شغلی در آینده ایجاد می­کنند.

الیاف نابافته اجناس مصرفی ضروری هستند که بعد از یکبار مصرف در محل زباله­ها به همراه دیگر مواد باطله کاربرد آنها به پایان می­رسد. در محل­های مادرشهری (شهرهای بزرگ) به­تنهایی، تخمیین زده می­شود که 10000 تن ضایعات از پوشک و پد­های بهداشتی بانوان در هر سال برجای می­ماند. ماده اولیه کلی در ساخت منسوجات نابافته از منظر زیستی پلی­استر­ تخریب ناپذیر است. تاحال، به دلیل گرانی هزینه­های تولید بازار از ورود منسوجات نابافته زیست­پایه مشتق از چوب  ممانعت کرده است.

علی هارلین محقق سازمان VTT میگوید:" حالا برای اولین بار می­توانیم از کاغذ و مقوای بازیافتی به عنوان ماده و اولیه منسوجات نابافته استفاده کنیم." فرآیند جدید بدین معنی است که منسوجات نابافته زیست­پایه، امروزه از نقطه نظر مالی و قیمت در مقایسه با  محصولات پلاستیک­پایه رقابتی­تر هستند. هزینه­های ساخت منسوجات نابافته برپایه مقوا حدود 20 % از منسوجات نابافته  تولید شده از چوب به عنوان ماده اولیه پایین­تر است. فرصت­های شغلی جدیدی به طور مساعد  به سرعت گشوده خواهد شد زیرا تکنولوژی مورد نیاز برای ساخت منسوجات نابافته از مواد بازیافتی موجود است.

هر ساله اروپا حدود 60 میلیون تن کاغذ بازیافتی تولید می­کند که مقوا حدود 40 % آن را تشکیل می­دهد. تقاضا برای کاربرد­ها و تکنولوژی­های جدید برای استفاده کاغذ­های بازیافتی به سبب هدف اتحادیه اروپا در افزایش سهم الیاف بازیافتی تا 70% وجود دارد. روش توسعه یافته توسط VTT می­تواند امکانات و فرصت­های آینده برای استفاده مجدد به ویژه در مورد مقوا را گسترش دهد، بدین ترتیب این ماده به عنوان ماده اولیه برای کاغذ­های ظریف از لحاظ هزینه موثر­تر است.

پاکسازی مقوا­ها از مواد پرکننده، لیگنین و همی­سلولز­ها بخش کلیدی ساخت منسوجات نابافته است. VTT روش­های مختلف فرآوری الیاف را در آماده­سازی خمیر حل­شونده، به منظور همکاری در به دست آوردن سلولز خالص از مقوای بازیافت­شده؛ تطبیق داده است. خمیر حل شونده تولید شده در پروژه تحقیق با استفاده از ثبت اختراع تکنولوژی کاربامات VTT تولید شد که روشی ایمن­تر، دوستار محیط­زیست­تر نسبت به فرآیند­های ویسکوز سنتی است. منسوجات نابافته با تکنولوژی کف­سازی که آب کمی به کار می­برد تولید شدند.

حدود 9/1 میلیون تن انواع مختلف منسوجات نابافته در سال 2011 در اروپا ساخته شدند. رشد نیرومندی در بازار جهانی منسوجات نابافته پیش­بینی می­شود که برای آینده قابل پیش­بینی ادامه دارد. صرف نظر از بهداشت، سلامتی و پاکی محصولات، منسوجات نابافته کاربرد­های بیشتری در دیگر صنایع از جمله صنعت ساختمان (ساخت وساز) دارند.