مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

وابستگی به کاغذ وارداتی را باید کاهش دهیم
ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ 

به گزارش سایت اطلاع رسانی صنایع کاغذ و کارتن ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران، علی جنتی در آئین افتتاح نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران با اشاره به روند برگزاری این نمایشگاه گفت: ما به دنبال آن هستیم که برگزاری این نمایشگاه را به اصحاب فرهنگ و هنر واگذار کنیم به همین جهت اقدامات مقدماتی نیز انجام شده است تا در سه چهار سال آینده برگزاری نمایشگاه کتاب و جشنواره‌های دیگر به اهالی خود فرهنگ هنر سپرده شود.

 

وزیر ارشاد در خصوص وضعیت کاغذ عنوان کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که در تولید کاغذ در داخل کشور خودکفا شویم و وابستگی به کاغذ وارداتی را کاهش دهیم البته این؛ کار آسانی نیست.

وی ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که بخش خصوصی را در سمت کاغذ تقویت کنیم؛ لذا باید صندوق توسعه‌ی ملی و بانک‌ها وام‌های موردنیاز را در اختیار آنها قرار دهند تا ظرفیت تولید کاغذ افزایش پیدا کند. برای همین باید صنایع کاغذ در شهرهایی همچون خوزستان را توسعه دهیم.


کلمات کلیدی:
 
ساخت کارخانه کاغذ از باگاس نیشکر درخوزستان دردست پیگیری است
ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ 

به گزارش سایت اطلاع رسانی صنایع کاغذ و کارتن ایران به نقل از ایرنا، نسیم صادقی حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای این کار را 10هزار تا 14 هزار میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در این زمینه به جمع بندی نهایی رسیده ایم که امید می رود در سریع ترین زمان ممکن عملیات اجرایی آن با در نظر گرفتن جدید ترین استانداردهای جهان در یکی از واحدهای کشت و صنعت فارابی یا دهخدا آغاز شود.

وی افزود: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) 73درصد اعتبار ریالی مورد نیاز این کارخانه را تامین می کند و بقیه اعتبار مورد نیاز نیز توسط شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تامین می شود.

صادقی گفت: با احداث این کارخانه بخشی از نیاز کشور به کاغذ تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اظهار کرد: با توجه به حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت این کارخانه، شرکت با جلب نظر سهام داران، وارد عمل خواهد شد تا این هدف محقق شود.

 

صادقی گفت: برای ساخت این کارخانه از منابع صندوق توسعه ملی هم استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، ظرفیت تولید در این کارخانه را 175هزار تن در سال اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به تصمیم این شرکت برای ساخت کارخانه ام.دی.اف گفت: این کارخانه نیز با ظرفیت تولید سالانه یکصد هزار متر مکعب در یکی از واحدهای جنوبی تابع شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ساخته خواهد شد.

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به عنوان بزرگ ترین شرکت تولید کننده شکر با ظرفیت اسمی 700هزار تن از این محصول استراتژیک با هفت واحد کشت و صنعت تابع امیر کبیر، امام خمینی(ره)، میرزاکوچک خان، سلمان فارسی، فارابی، دهخدا و دعبل خزاعی در خوزستان فعالیت دارد.


کلمات کلیدی:
 
نحوه حذف یارانه کاغذ موجب فساد در نشر شد
ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ 

به گزارش سایت اطلاع رسانیی صنایع کاغذ و کارتن ایران به نقل از مهر، میثم نیلی مدیر انتشارات همشهری گفت: دولت اگر بخواهد از ناشران حمایت کند باید زیرساخت های توزیع را در کشور فراهم کند چون مشکل ناشران مشکلات زیر ساختی حوزه تولید کتاب است. در این خصوص ما باید در زمینه تولید کاغذ در کشور خودکفا شویم. تا وقتی که صنعت کاغذ ما یک صنعتی وابسته است، ما همچنان با تلاطم این قیمت ها روبرو خواهیم بود.

علی اکبر تورانیان عضو هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی هم در این برنامه از کاغذ به عنوان یک کالای استراتژیک بویژه در عرصه فرهنگ یاد کرد و گفت: دولت همانطور که از تهیه گندم برای مصرف در جامعه حمایت می کند، باید از کاغذ هم به عنوان ابزاری مهم در تولید محصول فرهنگی تاثیرگذاری مثل کتاب، حمایت کند. وی گرانی کاغذ را در چند سال اخیر دلیل اصلی افزایش قیمت کتاب ذکر کرد و گفت: دولت باید توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشد . ما همیشه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته ایم که به عنوان نهاد اصلی بسترساز در این خصوص ایفای نقش کند و با مافیای کاغذ مبارزه کند. در این برنامه زنده تلویزیونی همچنین علی شجاعی صائین مدیر دفتر کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد با ارائه آماری گفت: بر اساس اطلاعات خانه کتاب در سال 1392 تعداد 66 هزار 15 عنوان کتاب در کشور منتشر شده است. همچنین بر اساس اطلاعات این وبسایت خانه کتاب در حال حاضر 11 هزار و 700 ناشر دارای پروانه نشر هستند که از این تعداد حدودا 3 هزار ناشر ، کتاب منتشر می کنند. وی افزایش قیمت کاغذ را چند سال اخیر موجب این مسئله عنوان کرد که دسترسی مخاطب بویژه قشر دانشجو به کتاب کمتر شود.


کلمات کلیدی: