مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

"سازه چوبی مقاوم در برابر زلزله " در دانشگاه تهران ساخته شد
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ دی ۱۳۸٧ 
 UTSWE
 
 گروهی از محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج موفق به ساخت یک سازه چوبی مقاوم در برابر زلزله شدند.
 

 
 UTSWE
 
 گروهی از محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج موفق به ساخت یک سازه چوبی مقاوم در برابر زلزله شدند.
 

این سازه چوبی که به شکل خانه مسکونی ساخته شده و دربرابر انواع لرزه های زمین شناسی ، مقاومت خوبی نشان داده درقالب یک رساله دکتری توسط دکتر محمد شمسیان و به راهنمایی دکتر قنبر ابراهیمی ساخته شده است .
دبیر قطب علمی مدیریت کاربردی گونه های چوبی تند رشد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: این سازه چوبی با معیار 54 مترمربع و در مقیاس یک سوم به شکل یک خانه دوخوابه ساخته شده است .
کامبیز پورطهماسی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: آزمون مقاومت این سازه چوبی در برابر زلزله برروی یک "میز لرزه " در آزمایشگاه مدل سازی فیزیکی دانشکده عمران دانشگاه تهران ، انجام شده است .
وی خاطرنشان کرد: این سازه چوبی در مقابل انواع لرزه های زمین شناسی مقاومت داشته و در مقایسه با دیگر سازه ها، آسیب پذیری کمتری در برابر زلزله دارد.
وی که مدیریت گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشگاه تهران رانیز برعهده دارد، افزود:یکی از کاربردهای گونه های چوبی تندرشد استفاده در ساختمانهای چوبی است که تاکنون کمتر مورد استفاده قرار گرفته است .
دکتر پورطهماسبی گفت: در ساختمان چوبی که توسط محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ساخته شده از چوب درخت سپیدار استفاده شده که از لحاظ امنیت جانی و مقاومت در مواقع زلزله عملکرد خوبی دارد.
وی افزود: آزمایشهای بیشتر برروی این سازه چوبی با همکاری پژوهشکده سوانح طبیعی همچنان تا پایان سال جاری ادامه دارد.
وی، قابلیت حمل در مناطق صعب العبور و صرفه اقتصادی را از مزایای استفاده از این سازه های چوبی برشمرد و گفت: استفاده از ساختمانهای چوبی مقاوم در برابر زلزله در مناطق زلزله خیز کشور توصیه می شود.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)


کلمات کلیدی: