مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

نخستین فرهنگ توصیفی صنایع چوب و کاغذ ( انگلیسی - فارسی )
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

نام کتاب: نخستین فرهنگ توصیفی صنایع چوب و کاغذ ( انگلیسی - فارسی )

مولف: اسماعیل حسن نایبی

ناشر: نگار نور

چاپ: اول / ۱۳۸۷

شمارگان : ۳۰۰۰ نسخه

مشخصات: ۳۴۰ صفحه / قطع رحلی

قیمت: ۵۷۰۰ تومان

................................................................................................................................

مقدمه فارسی :

    نمى‏دانم این جمله از کیست که "تلاش زاییده نیاز است"، اما مى‏دانم این جمله از نیچه فیلسوف است: "نسخه مقابله با نیازمندى چنین است: خودِ نیازمندى! یعنى از درون خود نیاز خاص خود را آفریدن و برآوردن" و این شاید حکایت آغاز این اثر باشد.

 کمبود منبع و مرجعى که پاسخگوى نیازهاى اهل فن در زمینه تخصصى دانشگاهى و بازرگانى در حوزه صنعت چوب و کاغذ و علوم و فنون وابسته به آن باشد - در حالى که بیشتر رشته‏هاى دانشگاهى کشور از چندین فرهنگ تخصصى برخوردارند - ، همواره یکى از حسرتهاى ممتدى بوده است که تلخاى آن را من و بسیارى دیگر، از گذشته‏هاى دوران دانشجویى تا پس از آن، در متن و حاشیه فعالیتهایمان همچنان در خاطر داریم.

ده سال کنکاش و کوشش در گستره واژگان علمى و فنى این حوزه در راه تهیه فرهنگ حاضر، حاصل این تلاش و پاسخى است به همان نیازى که در آغاز آمد.

   براى فیش‏برداریها و تهیه پیش‏نویس و رونوشتها از تمامى منابع مرتبط و حتى کمى مرتبط منتشر شده در کشور از دهه چهل خورشیدى تا به امروز، اعم از کتاب، مقاله و نشریات موجود در کتابخانه‏هاى ملى و محلى و مراکز تحقیقاتى تا جزوه‏هاى دانشگاهى و دستنویس‏هاى کلاسى و نکات برگرفته از همایشهاى علمى، به‏کارگیرى روشهاى فرهنگ‏نگارى دو بزرگ فرهیخته فرهنگ، دکتر محمد معین و دکتر عباس آریانپور محورى‏ترین روش در تدوین، تکمیل و تطبیق اطلاعات واژه‏ها بوده است.

   همچنین کتاب مرجع و معتبر The Encyclopedia of Wood و نشریات متنوع و منتشر شده در کشورهاى امریکا، کانادا و فنلاند که به معرفى و شرح روشهاى تولید و تجهیزات کارخانه‏هاى کاغذسازى و صنایع تبدیل مکانیکى و شیمیایى چوب مى‏پردازند و نیز سایتهاى معتبر اینترنتى از مهمترین منابع خارجى این اثر به شمار مى‏آید.

   مجموعه حاضر که نخستین فرهنگ »توصیفى« چوب و کاغذ در ایران است، به لحاظ ساختار و کارکرد، جنبه دایرةالمعارفى نیز دارد و مخاطب را از مراجعه به منابع متعدد بى‏نیاز مى‏سازد، از این رو مخاطبان بیشترى پیدا مى‏کند. بنابراین ارائه اصطلاحات به کار رفته در دروس اصلى و تخصصى براى استفاده دانشجویان مقاطع مختلف، نه تمامى که بخشى از کارکردهاى این اثر است. ضمن آنکه مهندسان صنایع، مکانیک، شیمى و ... شاغل در کارخانه‏هاى صنایع چوب و کاغذسازى، هریک به فراخور فعالیتشان مى‏توانند از این فرهنگ بهره گیرند.

   اگر فایده و حُسنى بر این اثر مترتب باشد بى‏شک مرهون بهره جستن از دانش مکتوب و حضور در محضر دانشمندانى بوده است که هریک مایه مباهات عرصه دانش در این سرزمین‏اند: زنده‏یاد دکتر رضا حجازى، زنده‏یاد دکتر پرویز نیلوفرى، دکتر احمدجهان لتیبارى، دکتر داود پارساپژوه، دکتر سید احمد میرشکرایى، دکتر قنبر ابراهیمى، دکتر کاظم دوست‏حسینى، دکتر محمد طباطبایى، دکتر محمدحسین جزیره‏اى، دکتر عبدالرحمان حسین‏زاده، دکتر سیدضیاءالدین حسینى، دکتر مهدى فائزى‏پور، دکتر ارسطو سعید، دکتر نصرت‏ا... ساریخانى، جناب آقارفیعى و مهندس علیرضا پورممتاز.

    فراموشم نمى‏شود و از مهر ناب و همدلى‏هاى خواهران نیک‏اندیش خویش و برادر عزیزم که جملگى کیمیایند و نیز مهربانى‏هاى ماندانا خاکى سپاسگزارم و از رفیقانه‏هاى عباس ملکى و راهنمایى‏هاى مترجم ممتاز، حسین بیدارمغز ممنونم.

    از خاطر نمى‏برم و پس از سپاس لطف و التفات مستدام حضرت حق، قدردان همراهى حس وجودِ همیشه عزیزى هستم که اگر نبود شاید این آغاز بى‏انجام بود و بس.

    اسماعیل حسن‏نایبى


کلمات کلیدی: