مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ثبیت نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات کشور
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳۸٩ 

سید احسان قاضی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: مطبوعات داخلی معاونت مطبوعاتی در حال پیگیری 2 موضوع اساسی در حوزه کاری مطبوعات است؛ در حال بررسی نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات در بازار هستیم تا بتوانیم به تثبیت این نرخ برسیم.

وی ادامه داد: مطبوعات، کاغذی را که از آن استفاده می‌کنند یا کاغذ تولید داخل و یا کاغذ وارداتی است و در جلساتی که با وزارت بازرگانی و ستاد کنترل بازار داشتیم تصمیمات خوبی در این خصوص اتخاذ شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی خاطرنشان کرد: از جمله تصمیماتی که در این جلسات اتخاذ شده این است که نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات را در یک سطح ثابت نگاه داریم همچنین تعرفه‌های واردات کاغذ مطبوعات افزایش نیابد.

* کاهش تعرفه کاغذ‌های گلاسه وارداتی

وی تصریح کرد: سعی‌مان بر آن است که تعرفه واردات کاغذهای گلاسه یا کاغذهای LWC که برخی از مطبوعات از آن استفاده می‌کنند، کاهش نیز پیدا کند و در نهایت مطبوعات شاهد هیچگونه افزایش نرخ کاغذ مورد استفاده خود نباشند.

* افزایش قیمت کاغذ مربوط به پیش از اجرای طرح هدفمندی است

قاضی‌زاده در پاسخ به سؤالی در خصوص افزایش نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات طی چند ماه اخیر با اجرای طرح هدفمندشدن یارانه‌ها اظهار داشت: افزایش قیمتی که در بازار وجود دارد مربوط به 3 ماه پیش و قبل از اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها است یعنی زمانی که زمزمه اجرای طرح هدفمندی مطرح شد.

* قیمت کاغذ وارداتی و داخلی با اجرای طرح هدفمندی افزایشی نداشته است

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی با تاکید بر این نکته که پس از اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها افزایش نرخ کاغذ در بازار نداشته‌ایم، یادآور شد: تنها کاغذی تولید داخل که مطبوعات از آن استفاده می‌کنند، کاغذ کارخانه "چوب و کاغذ مازندران " است که تولیدات آن تنها 20 تا 25 درصد از نیاز مطبوعات کشور را تامین می‌کند و مابقی کاغذ مورد نیاز مطبوعات از طریق واردات تامین می‌شود که پس از اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها نه کاغذ وارداتی و نه کاغذ تولید داخل افزایش قیمتی نداشته است.

قاضی‌زاده تصریح کرد: سیاست اداره‌کل مطبوعات داخلی معاونت مطبوعاتی، تثبیت نرخ کاغذ در بازار برای مطبوعات کشور است و تاکنون جلسات بسیار خوبی را با وزارت بازرگانی و مسئولان دست‌اندرکار داشته‌ایم و امیدواریم شاهد ثبات قیمت کاغذ مورد استفاده روزنامه‌ها باشیم و به هیچ وجه اجازه افزایش نرخ کاغذ را نمی‌دهیم.

منبع:سایت صنیع سلولزی ایران


کلمات کلیدی:

 

مدیر‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت مطبوعاتی، تثبیت نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات را سیاست معاونت مطبوعاتی دانست و گفت: به هیچ وجه اجازه افزایش نرخ کاغذ مورد استفاده مطبوعات را نمی‌دهیم.