مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

بریده جراید:بحران. کمبود ماده اولیه, قیمت بالاتر محصول و ....
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ 


بحران در انتظار صنعت چوب

رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا مطرح کرد


 

فعالان اقتصادی از کمبود 2 میلیون تنی چوب در کشور سخن می گویند
    گروه صنعت و معدن- در حالی که افزایش نرخ ارز و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دو دلیل عمده افزایش قیمت چوب و کاغذ در اواخر سال گذشته اعلام شده بود، اما ظاهرا عمده دلیل بروز این مشکل به پایین بودن ظرفیت تولید در این بخش باز می گردد.
    مشکلات این بخش موجب شد تا اواخر سال گذشته سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده با افزایش 15 درصدی قیمت کاغذ موافقت کند تا شاید به این طریق بخشی از مشکلات این بخش پوشش داده شود، اما آنچه در این میان به آن توجه نشد کمبود چوب مورد نیاز برای تولید کاغذ در کشور از یک سو و عدم تولید خمیر کاغذ از سوی دیگر بود؛ مشکلی که همچنان فعالان این بخش را درگیر خود کرده است.
    پایین بودن بازیافت کاغذ و موانع به وجود آمده در تامین مواد اولیه از دیگر مشکلاتی است که هم اکنون بخش چوب و کاغذ با آن مواجه است. مشکلاتی که هم ریشه در قوانین سختگیرانه کشور برای واردات چوب مورد نیاز صنعت دارد و هم عدم حمایت لازم از سوی دولت برای بازیافت مواد.
    به گفته کارشناسان و فعالان این صنعت، کمبود مواد اولیه واقعیتی است که توسعه صنایع چوب و کاغذ کشور را با چالش های عدیده ای روبه رو کرده است و رفع آن نیازمند شناخت پتانسیل ها، بررسی موانع فراروی این صنایع و تدوین برنامه های جامع و اصولی است. مشکلاتی که به گفته ابوالفضل روغنی گلپایگانی؛ رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا موجب شده تا در سال جاری با کمبود دو میلیون تنی چوب مواجه شویم.
    روغنی در ادامه گفت: ادامه روند فعلی در تامین مواد اولیه، موجب می شود تا این کمبود در سال آینده به 5/3 میلیون تن و در چهار سال آینده به پنج میلیون تن برسد.
    روغنی با بیان اینکه کشور سالانه نیازمند دو میلیون تن کاغذ است، گفت: حداکثر ظرفیت تولید کاغذ در داخل 700 هزار تن است و یک میلیون و 300هزار تن مابقی به صورت واردات تامین می شود به این ترتیب تنها صنایع داخلی تعیین کننده قیمت ها نیستند و نقش اساسی را بازار جهانی بازی می کند.
    
    سختگیری در واردات مواد اولیه
    روغنی در ادامه با اشاره به مقررات سختگیرانه در نظر گرفته شده برای واردات مواد اولیه در کشور تصریح کرد: در ایران واردات چوب به طور جدی با مشکل روبه رو است و سازمان حفظ نباتات کشور مقررات بسیار سختگیرانه ای را در خصوص چوب های وارداتی اعمال می کند.
    به گفته رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، سایر کشورها چوب وارداتی را در کشور مبدا، سم زدایی می کنند تا به این طریق از ورود آفت به کشورشان جلوگیری کنند، اما در کشور ما مجوز تنها برای چوب هایی که به طور کامل پوست کنده شده باشد صادر می شود که این امر موجب شده تا واردات مواد اولیه با مشکلات بسیاری مواجه شود.
    به گفته وی، خمیر کاغذ به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ با افزایش قیمت روبه رو بوده و این ماده فقط از طریق واردات تامین می شود.
    
    گشایش ال سی، بزرگ ترین مشکل
    رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ادامه در خصوص تاثیر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بر این صنعت نیز گفت: در صورتی که شرایط، مقدمات و پیش فرض ها برای اجرای طرح فراهم می شد قانون هدفمندی یارانه ها می تواند فرصتی برای بخش تولید محسوب شود، اما پیش فرض های مذکور برای اجرای این قانون مهیا نشده است که این امر بیانگر لزوم تدوین یک نسخه جدید برای سیستم بانکی در جهت حل مشکل اعطای تسهیلات است.
    وی همچنین افزایش نرخ ارز را عاملی برای تقویت تولید ملی و رونق بازار عنوان کرد و افزود: ارز ارزان به سرازیر شدن کالای مشابه خارجی در کشور منجر می شود، اما افزایش نرخ ارز فضای رقابتی در بازار را به وجود می آورد که این به نفع بخش تولید تمام خواهد شد.
    رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ادامه در پاسخ به این پرسش که گشایش ال سی چه مشکلاتی را برای این صنعت به وجود آورده است نیز گفت: مشکلات ال سی ریالی به طور مشخص صادرات را محدود کرده است، به طوری که در بازارهای اروپایی هم اکنون با مشکل مواجه شده ایم.
    روغنی در ادامه با اشاره به موانع بخش صادرات، گفت: برای انعقاد قرارداد با یک شرکت خارجی درخواست گشایش ال سی را از یک بانک خصوصی داشتیم که این بانک از ما خواسته تا 120 درصد سپرده گذاری انجام دهیم و این در حالی است که این رقم در بانک های خارجی 10 تا 20 درصد است.
    به گفته روغنی، همچنین در صورتی که تنزیل ال سی ریالی عملی شود مزیت بزرگی برای بخش صنعت خواهد بود و مشکل نقدینگی صنایع تا حد زیادی برطرف خواهد شد.
    
    سهم برق و گاز سه برابر شد
    رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ادامه با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی پس از هدفمند شدن یارانه ها اظهار کرد: سهم برق در قیمت تمام شده هر کیلو کاغذ پیش از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها 28 تومان بود که پس از اجرایی شدن قانون به 80 تومان رسید و از سویی هزینه مصرف گاز نیز سه تا چهار برابر شده که این مسائل قیمت تمام شده تولید را در کشور افزایش می دهد.
    
    بازیافت در ژاپن 8 مرتبه، در ایران یک مرتبه
    روغنی در ادامه با بیان اینکه میزان بازیافت در کشوری مانند ژاپن 8 مرتبه است، گفت: در ایران تنها یک مرتبه بازیافت صورت می گیرد و در واقع بخشی از ثروت ملی از بین می رود، در این راستا طرحی را سال گذشته در کارخانه چوب و کاغذ مازندران اجرا کردیم که امیدواریم با رفع موانع بانکی به زودی به بهره برداری برسد.
    
    کاغذ از لیست قیمت گذاری دولت خارج شود
    مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران در تشریح عملکرد سال گذشته این شرکت نیز اظهار کرد: با تولید 190 هزار تن انواع کاغذ در سال قبل نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش تولید داشتیم و فروش 190 هزار و 623 تن انواع کاغذ حاصل شد.
    به گفته وی، در سال گذشته 110 هزار و 490 تن کاغذ فلوتینگ، 17 هزار و 705 تن کاغذ کرافت سبک و سنگین، 28 هزار و 437 تن کاغذ روزنامه و 33 هزار و 991 تن کاغذ چاپ و تحریر به فروش رفته است.
    مدیرعامل صنایع چوب و کاغذ مازندران با تاکید بر اینکه با تمام توان از محصولات تولید داخلی استفاده می کنیم، گفت: برخی مواد و ماشین آلات اولیه که وارداتی است با توجه به نوسانات نرخ ارز موجب افزایش قیمت تمام شده، شده است و انتظار می رود که کاغذ از لیست قیمت گذاری دولت خارج شود تا عرضه و تقاضا، کیفیت، همچنین قدرت رقابت در بازار تعیین کننده قیمت نهایی محصولات باشد.
    
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2629 به تاریخ 12/2/91، صفحه 3 (صنعت و معدن)


کلمات کلیدی: جراید