مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمک دولت، موضوع گرانی کاغذ را برطرف کند
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ 
رهبر معظم انقلاب ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب و در جمع ناشران:
    
    نمایشگاه کتاب باید ارزیابی محتوایی شود
    
    گروه سیاسی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روزگذشته به مدت دو و نیم ساعت از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب بازدید کردند.
     در این دیدار که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، مسئولان غرفه ها، توضیحات لازم را درخصوص کتاب های ارائه شده بیان کردند و رهبر انقلاب اسلامی در جریان تازه های نشر قرار گرفتند.
     رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع تعدادی از ناشران حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب با اشاره به استقبال بسیار خوب مردم از نمایشگاه کتاب تاکید کردند: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که فضای کتابخوانی در کشور توسعه و تعمیق پیدا کند.
     حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: باید با یک برنامه ریزی دقیق و تعیین اهداف مرحله ای، در هر سال همگام با برگزاری نمایشگاه کتاب و افزایش جمعیت بازدید کننده، در فضای کتابخوانی کشور نیز پیشرفت چشمگیری به وجود آید.
     ایشان با تاکید بر لزوم ارزیابی محتوایی هر ساله نمایشگاه کتاب بوسیله افرادی کارشناس و صاحب صلاحیت، افزودند: این ارزیابی نشان خواهد داد که آیا هر دوره نمایشگاه کتاب از نظر محتوا، نسبت به دوره قبل، تغییر و رشد داشته است یا خیر.
     رهبر انقلاب اسلامی، برطرف کردن برخی موانع تولید و نشر کتاب را یادآور شدند و تاکید کردند: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با کمک دولت، این موانع بویژه موضوع گرانی کاغذ را برطرف کند.
    
     مهمترین تولید ملی، تولید امتداددار است
    حضرت آیت الله خامنه ای تولید کاغذ در کشور را از جمله تولیدات امتداد دار خواندند و خاطرنشان کردند: مهمترین تولید ملی، تولید امتداددار است و با برطرف شدن مشکلات کارخانه های کاغذ، قطعاً راه برای کتابخوانی بیشتر و ارزان شدن قیمت کتاب، باز می شود.
     ایشان همچنین با تاکید بر اینکه موضوع ترجمه، جاده ای یکطرفه نیست، افزودند: دولت باید زمینه ای فراهم کند تا تولیدات خوب کتاب در کشور از جمله در بخش های مذهبی، تاریخی، ادبیات و علوم، به زبان های مختلف ترجمه و در معرض دید جهانیان قرار گیرند.
     رهبر انقلاب اسلامی در پایان، موضوع ویراستاری و صحیح بودن متون کتاب ها از لحاظ دستور زبان فارسی و کتاب آرایی و شکل ظاهری کتاب ها را مهم خواندند و خاطرنشان کردند: یکی از کارهای ضروری در چرخه تولید و عرضه کتاب، ساماندهی توزیع و ایجاد فروشگاه های زنجیره ای کتاب است.
     پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، تعدادی از ناشران در سخنانی به بیان دیدگاه های خود در موضوعات مختلف کتاب و کتابخوانی پرداختند.
     پیشنهاد تاسیس شورای عالی کتاب و رادیو کتاب، تاسیس فروشگاه های بزرگ زنجیره ای کتاب، شفاف نبودن قوانین ممیزی کتاب، مشکلات مربوط به سیستم توزیع کتاب، لزوم تبلیغ و ترویج مناسب و گسترده کتاب، موضوع گرانی کاغذ و تاثیر آن بر قیمت کتاب، و ضرورت توجه جدی تر به مقوله تولید کتاب های کودک و نوجوان در کشور از جمله مسائلی بودند که ناشران در سخنان خود به آنها اشاره کردند.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5071 به تاریخ 18/2/91، صفحه 2 (سیاسی)


 

 

کلمات کلیدی: جراید