مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

بریده مطبوعات: درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش اول
ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ 

درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش اول

نویسنده: سیدابوالحسن مختاباد

مطلبی که در ادامه با نام" درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ" از بریده جراید است که به تازگی  مشاهده کردم. با توجه به گرانی عجیبی که بعد از عید در مورد کاغذ مشاهده گردید بر آن شده بریده جراید و نظراتی که در این زمینه چاپ شده را از طریق وبلاگم برایتان مجدد بازگو کنم.لزوما تمامی نقطه نظرات بیان شده از طرف اینجانب به عنوام مدیریت وبلاگ نیست لیکن اکثر اتفاقات و خبرها و دلایل بیان شده مورد توجه و تایید بنده به عنوان جزئی از محققان و کارشناسان صنعت چاپ نیز هست. انشاء الله اگر فرصتی و مجالی شود شاید بنده و دوستان در این زمینه نیز  مطلبی آماده خواهیم کرد. اما باز به نطرم رسید در این زمان بازگویی این نوشته ها برای یادآوری اوضاع موجود و یافتن راه کارهای حل آن ضروری می باشد.

اما این مطلب بخش اول:

 


    
    آغاز|

 در دو ماه گذشته سیر صعودی قیمت ­های مواد اولیه نشر به گونه یی شد که کار بر ناشران حتی کهنه کار و قدیمی هم دشوار شده است. قیمت کاغذ بیش از 80 درصد رشد داشته است و این نکته یی بود که دکتر حسین انتظامی، نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات در جمعی از اهل فرهنگ بیان کردند و حتی تاکید کردند که در چنین وضعیتی بسیاری از مطبوعات تنها جسمی از آنها باقی خواهد ماند (شاید با یک پنجم تیراژ کنونی) تا بتوانند حضوری دکه یی داشته باشند و والسلام. مالیات ناشران هم با وجود تلاش های دولت هنوز صورت و صبغه عملی به خود نگرفته است و روزی نیست که از گوشه و کنار شهر و کشور نشنویم اعتراض ناشر و کتابفروشی را نسبت به این گونه ناهماهنگی ­ها در تصمیمات نسبت به عرصه نشر. همچنان که در زمینه واردات کاغذ با قیمت مصوب (ارز 1226 تومانی) هم تاکنون تاثیراتش را بر عرصه نشر و کاهش یا ثابت نگه داشتن قیمت کاغذ ندیده ایم. در واقع میزان عرضه کاغذ در بازار کتاب و مطبوعات ایران به گونه یی نیست که بتواند تقاضاهای موجود را پاسخگو باشد و در چنین شرایطی است که سیستم قیمت ها بی اعتنا به توصیه و دستور این و آن، راه خود را می رود و کار خود را می کند. تا اواخر هفته گذشته کاغذ کتاب (کاغذ از قرار 70 گرمی) بندی 75 هزار تومان بود و شاید زمانی که این نوشته را می خوانید قیمت ها بالاتر هم رفته باشد. در چنین شرایطی برآورد قیمت تمام شده کتاب عملاغیرممکن شده است.
    میانه|

 بقیه در ادامه مطلب........


    میانه|

 در چنین شرایطی ناشران چه باید بکنند؟ دستور وزارت ارشاد برای تغییر ندادن قیمت پشت جلد کتاب را در حالی که قیمت مواد و محصولات تولید کتاب از رنگ و چاپ و اقلام دیگر مورد نیاز، رشدی روزانه و هفتگی دارند، باید چگونه تعبیر و تفسیر کرد. اگر آقای دری که هر روز وقتی به منزل می روند تغییر فزاینده قیمت اجناس دور و برشان را به شکل ملموس مشاهده و حس می کنند که دیگر با قیمت های سابق نمی توان خریدهای سابق را انجام داد، آیا این سوال بدیهی نباید در ذهن شان جوانه بزند که چرا باید قیمت کتاب ثابت بماند و افزایش پیدا نکند؟
    اکنون دیگر تنها ناشران- به زعم آقای معاون- منتقد و تعلیقی نیستند که سر به انتقاد از وضعیت موجود در بازار نشر برداشته اند، بلکه آن ناشر کتب مذهبی در قم هم وضعیت نشر را بحرانی توصیف می کند. به یاد دارم در نمایشگاه کتاب امسال یکی از دست اندرکاران تعاونی ناشران قم در پاسخ به نگارنده که پرسیدم اوضاع را چگونه می بینید، با تاکید بر اینکه این نکته را انتشار نده، گفت که ما در آینده قرآن هم نمی توانیم چاپ کنیم. نگارنده هم این نکته را منتشر نکرد اما اگر سری به همین نمایشگاه قرآن بزنید و پای سخن برخی از ناشران آثار دینی بنشینید، خواهید دید و شنید که شمارگان بسیاری از آثار آنها به یک دهم تقلیل یافته و برخی از این ناشران برای رساندن کتاب به نمایشگاه، بیشتر به همان موجودی انبار تکیه کرده اند و از خیر چاپ برخی آثار و عناوین تازه گذشته اند. بحران کاغذ به جایی رسید که برخی از علما و آیات عظام هم نسبت به این ماجرا هشدار دادند. بر همه اینها بیفزایید سنت نحوه تامین نقدینگی از سوی ناشران را، که عملابازگشت پول حاصل از فروش کتاب آنها حداقل 9 ماه تا یک سال زمان می برد. به قول محمد جواد مظفر، مدیر انتشارات کویر، کتاب تنها کالایی است که تولیدگر آن (ناشر) تمام اجناس مورد نیاز برای تولید (کاغذ و فیلم و زینک و چاپ) را نقد می خرد اما خود کتاب را نسیه می­ فروشد.
    انجام| در چنین شرایطی که نه دولت و نه مجلس و نمایندگان آن به فکر ناشران و کتابفروشانند و نحوه اختصاص ارز به تجار واردکننده کاغذ هم هیچ ضابطه و معیاری ندارد و تا کنون هم هیچ گونه اطلاع رسانی ای (حداقل نگارنده جایی ندیده و نخوانده است) از سوی دستگاه های دولتی درباره میزان اختصاص ارز به تجار واردکننده کاغذ انجام نشده است و قیمت ها هم سیر صعودی دارند و بازار دلالان و کارچاق کنان هم حسابی گرم شده است، ناشران چه باید بکنند. آیا دولت، وزیر ارشاد، معاون فرهنگی وزیر که سعی و اهتمامی جدی در گیر دادن به ناشران مستقل دارد و پرونده های آنها را هر روز بر بام و برزن می افکند، نباید توضیحی قانع کننده به ناشران و اهل قلم و از جمله بزرگان دینی ارائه کنند که چرا کاغذهای وعده داده شده دو وزیر ارشاد و صنعت و معدن تجارت (در نشستی که با روزنامه نگاران در اوایل امسال داشتند) با قیمت ارز مصوب به دست ناشران نمی رسد؟ در این زمینه باز خواهیم نوشت.
    
    
 روزنامه اعتماد، شماره 2466 به تاریخ 21/5/91، صفحه 16 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ