مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

بریده مطبوعات:درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش سوم
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ شهریور ۱۳٩۱ 

آیا صلاح است دولت در ساز و کار قیمت کاغذ دخالت کند؟
درباره اوضاع قمر در عقرب نشر و قیمت کاغذ- بخش سوم

این بخش آخرین بخشی است که از این نوشته در اختیار بنده بود.

نظرات اعلام شده به نقل مستقیم از نویسنده آقای سیدابوالحسن مختاباد بوده و هیچ تغییری از طرف این وبلاگ در آن لحاظ نگردیده است.
نویسنده: سیدابوالحسن مختاباد


    آغاز| همانند وضعیت کتاب و نشر این ستون هم دچار بحران می شود و با وجود وعده داده شده در هفته گذشته که باید درباره دو مقوله پست کتاب و مالیات بر کتاب می نوشتم، به جهت تحولاتی که کاغذ تحریر (بیشترین کاغذ مصرفی برای تولید کتاب) با آن روبه رو است و برخی اظهارنظرات ناشران و اهل کتاب، این هفته را هم باید به این مقوله اختصاص دهیم. تا پیش از نوشتن این مطلب با برخی ناشران صحبت کردم و در نهایت جمع بست این صحبت ها و اظهارنظرات را در کنار مسائلی که به ذهنم می رسد، در زیر می آورم.
   بقیه در ادامه مطلب.........    میانه| در هفته گذشته برخی ناشران اظهارنظراتی کردند با این مضمون که دست هایی در کار است که قیمت کاغذ به عمد بالابرود. حتی ناشری گفت برخی وارد کنندگان کاغذ تعمدا این کالارا در انبار نگه می دارند و وارد بازار نمی کنند تا به فروش برسانند و دولتی که به یک بقال بابت گران کردن صنار سه شاهی یک کالاگیر می دهد و تعزیرش می کند، اینجا چرا ساکت نشسته است. به او گفتم طبیعی است هر تاجری که کالایش در بورس باشد، منافعش اقتضا می کند با کالایش همانند یک کالای در انبار مانده برخورد نکند. کاغذ هم در این دوره و زمانه کالایی ارزشمند است همانند طلاو دلار و برخی اجناس خاص، پس طبیعی است که چه در سمت عرضه و چه در طرف تقاضا باید این گونه با این کالابرخورد شود. پاسخ داد: اما اینها کالایشان را با ارز دولتی وارد می کنند (ارز 1226 تومان) و اگر مبنای محاسبه آن ارز باشد، هر بند کاغذ باید حدود 40 تومان باشد و نه 76 تا 80 تومان. گفتم الان واردات کاغذ با دوره قبل از تحریم تفاوت های اساسی دارد و هر وارد کننده یی باید علاوه بر هزینه حمل و نقل و بسیاری از موارد دیگری که در واردات هر کالای حجیمی لازم است، برای باز کردن ال سی هم هزینه هایی را تقبل کند که در وضعیت طبیعی ، هیچ گاه چنین هزینه هایی بر واردات یک کالابار نمی شد.
    ناشر خبره دیگری پاسخم داد: من تمام این ملاحظات و موارد را در محاسبه قیمت تمام شده لحاظ کردم و در نهایت قیمت کاغذ برای هر بندی شده است حدود 52 تا 55 هزار تومان. او تاکید داشت فضای کاغذ وارد یک بورس بازی احمقانه شده است و تاجران و فروشندگان کاغذ به جای آنکه به سود منطقی برای کار خود قانع باشند، یعنی حداقل دو برابر قیمت خرید که باز هم از نظر او سودی غیرطبیعی است، کالای خود را به چند برابر قیمت می فروشند و این انصاف نیست که جامعه سه برابر ضرر کند و توی تاجر سه برابر سود! او این کار را نوعی احتکار کاغذ می داند که سیر طبیعی جریان خرید و فروش کاغذ را دچار اختلال کرده است و خواستار دخالت دولت در سامان دادن به این وضعیت بود. پاسخ دادم به جای دولت که تا به حال در هر زمینه یی دخالت کرده در نهایت اوضاع را بهتر از گذشته نکرده که هیچ، بلکه بدتر کرده است، باید به سمت نهادهایی همچون تعاونی ناشران وکتابفروشان تهران رفت که در این زمینه تجربه های بیشتری دارند و پیش از این هم در دوره یی واردات کاغذ بر عهده آنها بود. اما ناشری دیگر مخالف این بود که دولت رانتی ویژه را در اختیار تعاونی ناشران قرار دهد چراکه از کارهای گذشته این تعاونی چندان راضی نبود و معتقد بود هر گونه رانتی در ذات خود فسادآور است و تعاونی ناشران هم همانند هر تاجر دیگری باید به سمت واردات کاغذ حرکت کند و همانند آنها از امکانات مساوی در خرید و فروش برخوردار باشد، شاید در درازمدت مشتریان بیشتری را به سمت خود جلب کند و بتواند بازار متشتت این کالارا سر و سامان دهد.
    انجام| در میان تمام این گیر وگرفت ها به نظر می رسد وضع مالیات بر در آمد تاجران کاغذ بتواند اندکی اوضاع را آرام کند، البته اگر کار به داغ و درفش و دخالت بی وجه نینجامد. در منطق اقتصاد بازار کسی جلوی سود چند برابر کسی را نمی گیرد، اما چون اطلاعات مربوط به معاملات دقیق و شفاف است، لذا هر خرید و فروشی از چشم تیزبین دولت و سامانه طراحی شده آن پنهان نمی ماند و مالیات های سنگینی بر درآمدها وضع می شود تا عملاکمتر کسی به فکر کارهایی از این دست بیفتد. اما در ایران متاسفانه به دلیل برخی ملاحظات نهان روشانه که جزو مسائل ذاتی این اقتصاد شده است، کسی نمی داند چه میزان کاغذ از سوی چه کسانی و به چه طریقی وارد شده و چگونه به فروش می رسد؟ شفاف شدن این اطلاعات شاید نخستین گام باشد برای حرکت به سمت مسیری عقلانی در این زمینه، اگر چه برخی معتقدند این اطلاعات وجود دارد و دولت هم می داند چه کسی چه میزان ارز گرفته است و چه کار می کند، اما اراده یی برای گرفتن مالیات از همین افراد نیست.
    
    
 روزنامه اعتماد، شماره 2477 به تاریخ 5/6/91، صفحه 16 (صفحه آخر)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، قیمت کاغذ