مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

جراید: حمایت دولت از واردات کاغذ مطبوعات
ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱ 


معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد خبر داد


گروه اجتماعی معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد با بیان این که وضع کاغذ مطبوعات تابع شرایط مختلفی است، گفت: تلاش های زیادی برای حل مشکل کاغذ انجام شده و در این زمینه مصوباتی از دولت برای حل مشکل کاغذ گرفته شده است.
    به گزارش خبرنگار محمدجعفر محمدزاده در حاشیه نشست خبری نمایشگاه نشریات خانوادگی با بیان این که شرایط ویژه کشور و مسائل ارزی موجب شده است که در تامین کاغذ روزنامه مشکلاتی به وجود آید، افزود: متاسفانه همکاران ما در حوزه مطبوعات فشار زیادی را تحمل می کنند و در این زمینه معاونت مطبوعاتی موضوع کاغذ مطبوعات را پیگیری می کند. در این زمینه مصوباتی هم از دولت گرفته ایم و امیدواریم برای حل مشکل کاغذ مطبوعات راه حل ها و گشایش هایی ایجاد شود.


    وی با بیان این که قرار شده است بعضی مطبوعات کاغذ را خودشان وارد کنند و ما نیز از این کار حمایت خواهیم کرد، تصریح کرد: کارخانه های کاغذی که در کشور وجود دارد، فقط پاسخگوی نیاز یک سوم کاغذ کشور است و اگر کاغذ وارد شود، قیمت در بازار تنظیم خواهد شد.
    وی گفت: در یکی از روزهای برگزاری نمایشگاه نشریات خانوادگی، سامانه اشتراک راه اندازی خواهد شد که فعلاً نشریات ماهنامه به بالادر این طرح حضور دارند و در فاز بعد سایر نشریات به این سامانه اضافه خواهند شد که شامل روزنامه ها نمی شود و برای آنها برنامه دیگری داریم.
    محمدزاده با اشاره به برنامه های سال90 با رویکرد راهکارهای توسعه کیفی و تهذیب رسانه در قالب 70 برنامه گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برگزاری دو نمایشگاه تخصصی برای امسال پیش بینی شده است که یکی از آنها از 23 تا 30 شهریورماه سال جاری به عنوان نمایشگاه «نشریات خانوادگی» با 56 غرفه در مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.
    معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر ارشاد شعار این نمایشگاه را «با هم بخوانیم» دانست و ادامه داد: با توجه به این که سال گذشته در نمایشگاه سالانه توجه ویژه ای به بخش خانواده و نشریات خانواده داشتیم، شاهد استقبال قابل توجهی در این بخش بودیم به همین دلیل نخستین نمایشگاه تخصصی امسال با موضوع نشریات خانوادگی انتخاب شد. البته در نمایشگاه سالیانه که در آبان ماه برگزار خواهد شد، نشریات خانوادگی باز از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهند شد.
    محمدزاده همچنین از راه اندازی سامانه اشتراک نشریات در یکی از روزهای برگزاری نمایشگاه نشریات خانوادگی خبر داد. معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به خبرنگار در خصوص اهداف ایجاد سامانه اشتراک نشریات گفت: هدف از ایجاد سامانه اشتراک کمک به گسترش نظام توزیع نشریات، گسترش فرهنگ اشتراک و توسعه نشریات خانواده محور و تخصصی است.
    محمدزاده درباره نحوه عملکرد این سامانه افزود: تعدادی از نشریات کشور که در فاز اول از ماهنامه به بالاهستند در این سامانه لیست شده اند که متقاضیان برای اشتراک می توانند با مراجعه به سایت و انتخاب نشریه مورد نظر که براساس آیتم های مختلف دسته بندی شده اند، اقدام به دریافت اشتراک کنند. لازم به ذکر است که در این روش 50 درصد از هزینه اشتراک ازسوی معاونت مطبوعاتی تامین می شود و متقاضی 50 درصد مابقی هزینه را پرداخت خواهد کرد.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5174 به تاریخ 21/6/91، صفحه 4 (اجتماعی)