مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

بازار پرسود مواد مصرفی ماشین های اداری : تحولات جدید در بازار چاپگر
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱ 

بازار پرسود مواد مصرفی ماشین های اداری
تحولات جدید در بازار چاپگر

 


    بازار دیجیتال- این روزها نوسانات نرخ ارز بر بازار خرید و فروش ماشین های اداری هم تاثیر گذاشته و در بازار این کالاشاهد تغییراتی از لحاظ قیمت هستیم.
    تغییراتی که برای کسبه و فعالان بازار این بازار و همچنین مصرف کنندگان تازگی دارد. چرا تا پیش از این(رشد نرخ دلار آزاد) بیشتر مانور های قیمتی روی کالاو مواد مصرفی نظیر کارتریج و کاغذ و تونر و رول و... بوده است و کمتر پیش آمد قیمت چاپگر تغییر محسوسی داشته باشد. اما اینک گویا اوضاع تغییر کرده است و در بازار این کالاشاهد تغییر و تحولاتی هستیم.
    به گفته فعالان بازار، در حال حاضر قیمت این کالامطابق با نوسانات نرخ ارز تغییر کرده و به همین دلیل بازار این کالا، در هفته گذشته روزهای پرنوسانی را پیش رو داشته است.
  


 البته برخی از نمایندگی های فروش در مقابل نوسانات نرخ ارز مقاومت بیشتری داشته و سعی می کنند برای حفظ مشتریان خود قیمت ها را در بازار ثابت نگه دارند.
    محمد عالمی، یکی از فعالان بازار چاپگر می گوید: تا پیش از این نوسانات نرخ ارز تاثیر چندانی بر بازار چاپگر و... نداشت. اما اینک در بازار شاهد رشد قیمت در مورد این کالاها هستیم.
    به گفته وی علاوه بر این موضوع در بازار شاهد رشد قیمت مواد مصرفی و کاغذ و... نیز هستیم که این موضوع فشار بیشتری به مصرف کنندگان وارد می آورد و در مقابل سود کسبه در فروش این تجهیزات و مواد مصرفی است. به گفته منصوری، یکی از کسبه بازار چاپگر، مصرف کنندگان مواد مصرفی ناچار به خرید این مواد هستند. به همین دلیل برخی از فعالان بازار مواد مصرفی از این موضوع سوءاستفاده کرده و قیمت ها را بالاتر از عرف بازار می برند و خریدار هم که ناچار به خرید است به ناچار بهای مورد نظر فروشنده را می پردازد. به گفته وی این موضوع باعث شده است در بازار مواد مصرفی شاهد ناآرامی هایی باشیم.
    علی مرادی یکی دیگر از کسبه بازار هم می گوید: در حال حاضر در بازار چاپگر، برندهای محدودی در حال رقابت با یکدیگر هستند که در این میان، اچ پی رکورددار فروش در بازار است.
    این فعال بازار افزود: جالب اینجاست که این برند در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و... تا حدودی ضعیف تر از برندهایی نظیر کانن و اپسون عمل می کند و براساس اعلام فعالان بازار میزان عرضه نمونه های قاچاق به بازار در مورد چاپگر های این برند بیشتر است.
    اما به هر حال همچنان رکورددار فروش در بازار است. همچنین بر اساس نظر سنجی باشگاه فعالان آی سی تی، در بازار چاپگر برند اچ پی در شهریورماه سال جاری با کسب 8/37 درصد از سهم فروش بازار توانسته است در رتبه نخست محبوب های بازار چاپگر بایستد.
    سهم محبوبیت این برند در اسفندماه سال 90 حدود 3/38 درصد بوده است و این موضوع نشان دهنده این است که با وجود افزایش قیمت ها، اما چاپگرهای این برند همچنان جایگاه خود را حفظ کرده اند.
    پس از این برند نیز کانن با کسب 8/23 درصد از سهم محبوبیت بازار توانسته است در رتبه دوم محبوب های بازار چاپگر بایستد. سهم محبوبیت چاپگرهای این برند در اسفند ماه سال گذشته 9/22 درصد بوده است. در رتبه سوم نیز چاپگر های برند سامسونگ با کسب 7/19 درصد از سهم محبوبیت چاپگر ایستاده اند. سهم محبوبیت چاپگرهای سامسونگ در اسفند ماه سال 90 در حدود 3/22 درصد بوده است. مطالعه این آمار و ارقام گویای کاهش سهم محبوبیت چاپگرهای سامسونگ نسبت به شش ماه قبل است.
    اما در رتبه چهارم محبوب های بازار چاپگر برند اپسون با کسب 1/15 درصد از سهم محبوبیت بازار ایستاده است. بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی تی، سامسونگ در اسفند ماه سال 90 سهم محبوبیتی در حدود9 درصد داشته است.
    
    
    
 روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 2735 به تاریخ 25/6/91، صفحه 26 (بازار دیجیتال)


کلمات کلیدی: چاپگر ، چاپ ونشر