مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

اتاقی برای فرشته ها
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ 


برای دکور اتاق نوزادتان برنامه های ویژه یی داریم

نویسنده: تارا ذکائی

 

با اینکه مادرها از نوزادان شان جدا نمی شوند و تا مدتی هم نباید آنها را تنها بخوابانند، اما اینکه یک اتاق را به کوچولو اختصاص دهید، کار بی نهایت شیرینی است. تمام ذوق و شوق پدر و مادرها قبل از تولد فرزندشان به تهیه وسایل مناسب اتاق او برمی گردد: اتاقی که قرار است علاوه بر زیبا بودن، امن و آرام هم باشد. نکاتی که می خوانید، به شما کمک می کند اتاق فرشته تان را به زیبایی بهشت دکور کنید.
    
    بوی رنگ نیاید
    اگر انتظار نوزاد تازه وارد خانواده را می کشید و قصد دارید اتاقش را رنگ کنید، این کار را چند ماه قبل از به دنیا آمدن کوچولو انجام دهید. نوزادان بسیار حساس هستند و بوی رنگ تازه می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم تنفسی آنها شود. هر چقدر هم که پرکار هستید و سرتان شلوغ است، برای رنگ کردن اتاق نوزادتان وقت بگذارید. مبادا که روزهای آخر را برای این کار انتخاب کنید. رنگ های مناسب برای اتاق بچه ها شامل ترکیبی از رنگ های خنثی و گرم می شود. تا جایی که می توانید، از رنگ آمیزی اتاق بچه ها با رنگ های سردی مثل آبی یا نیلی خودداری کنید.
    
    کاغذدیواری های کودکانه
    به جز رنگ کردن، آراستن دیوارها با کاغذدیواری یکی از گزینه های دیگر است. با اینکه هزینه خرید و نصب کاغذدیواری خیلی بیشتر از رنگ کردن تمام می شود اما واقعیت این است که کاغذدیواری ها زیبایی و تنوع دیگری دارند. شرکت های معتبر متعددی در زمینه تولید و نصب کاغذدیواری فعالیت می کنند. کافی است با یکی از آنها برای دیدن طرح های اتاق کودک صحبت کنید و مشورت بخواهید. انواع و شکل های مختلف به شما معرفی می شوند که بسته به کیفیت شان قیمت های مختلفی دارند. موقع انتخاب طرح مورد نظر به بودجه تان فکر کنید. اگر امکان زود عوض کردن کاغذها را ندارید، طرحی را انتخاب کنید که ضمن شاد بودن خیلی هم کودکانه نباشد. در این صورت است که می توانید از بابت مناسب بودن طرح اتاق کودک تان حداقل تا سن پنج یا شش سالگی مطمئن باشید.
   


  پرده های اتاق نوزاد
    اولین نکته یی که باید به آن توجه کنید، دمای اتاق است. اتاق نوزاد نباید زیاد گرم یا سرد باشد. نور هم در تعیین دما تاثیر بسزایی دارد. بسته به اینکه نوزادتان در چه فصلی به دنیا خواهد آمد، ضخامت پرده را تعیین کنید. قطعا یک پرده توری نازک برای کودک متولد بهمن مناسب نیست. مراقب باشید که نور پنجره ها مستقیم در چشم کودکان نباشد و اگر جای تخت روبه روی پنجره است، با پرده ها مانع اذیت شدن چشم های فرزندتان شوید. با توجه به اینکه رنگ دیوارها، سرویس اتاق و فرش ها شامل چه طیف هایی می شود، رنگ پرده ها را انتخاب کنید.
    
    سرویس اتاق امن باشد
    خوشبختانه این روزها برای تهیه وسایل اتاق کودک استانداردهای امنیتی در نظر گرفته می شود یعنی قطعات کوچک از وسایل حذف می شوند، لبه های نوک تیز در وسایل اتاق قرار ندارند و کشوها و در ها مجهز به آرام بند هستند. از آنجایی که هزینه خرید مبلمان اتاق کودک نسبتا زیاد است، پیشنهاد ما به شما خرید وسایلی است که قابلیت پوشش دهی سنین بالاتر را هم دارد. برندهای مختلفی در این زمینه فعالیت می کنند. مثلاممکن است شما یک میز مخصوص تعویض نوزاد بخرید و این میز قابلیت تبدیل شدن به قفسه اسباب بازی های کودک در سنین بالاتر را داشته باشد. پیشنهاد دیگر این است که سراغ رنگ های تک نروید. مثلاتمام ست را آبی یا صورتی نخرید. از ترکیب سفید و رنگ چوب با سایر رنگ ها بیشتر استفاده کنید. این طوری مجبور نمی شوید خیلی زود کل مبلمان اتاق فرزندتان را عوض کنید و در خرج بیفتید.
    
    تهیه تشک مناسب
    برخلاف اینکه همه فکر می کنند فقط تشک بزرگسال ها باید مناسب با فرم بدن شان باشد، باید بگوییم نوزادان هم به استاندارد بودن تشک شان نیاز دارند. در این زمینه انواع تشک های مرغوب مخصوص نوزاد در بازار هست که تشک های نانو تا تشک های ساده را پوشش می دهد. خرید پتو برای نوزادان کار خطرناکی است، چون سندرم خفگی موقع خواب به وسیله پتو می تواند دردسرآفرین باشد. بنابراین از خرید پتو خودداری کنید و در عوض هزینه یی مناسب را برای خرید تشکی باکیفیت کنار بگذارید که خوابی آرام را به نوزادتان هدیه می دهد.
    
    فرشی که پرز ندهد
    قانون ساده یی هست که می گوید اگر نمی توانید فرش خوبی برای اتاقش بخرید، چیزی نخرید بهتر است! همان طور که گفتیم ریه نوزادان حساس است. فرقی نمی کند بوی رنگ در اتاق بیاید یا اینکه با راه رفتن روی فرش ها از آنها پرز و گرد و غبار بلند شود. در هر دو حالت آنها اذیت می شوند. بنابراین هیچ ایرادی ندارد اگر اتاق شان تا یک مدت بدون فرش یا قالیچه باشد. در عوض موقعی که بودجه مناسبی به دست تان آمد، می توانید از یک جنس باکیفیت و مرغوب برای پوشاندن سطح اتاق کودک تان استفاده کنید.
    
    
 روزنامه اعتماد، شماره 2510 به تاریخ 13/7/91، صفحه 12 (زندگی)


کلمات کلیدی: دکوراسیون ، اتاق کودک