مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ارتقای ایران به رتبه نهم تولید علم نانو در جهان
ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱ 


در افتتاحیه پنجمین جشنواره نمایشگاه فناوری نانو عنوان شد


گروه اجتماعی دانشمندان کشورمان تا پایان سال میلادی گذشته، سه هزار مقاله تولید و در نتیجه موفق به کسب رتبه یازدهم جهان در تولید علم نانو شدند و اکنون با 2 رتبه ارتقا، آن هم فقط در 9 ماهه نخست سال 2012، محققان جوان و دانشمندان کشورمان بار دیگر خوش درخشیده و نام ایران را با 2 هزار و 327 مقاله، معادل 52/3 درصد از تولید علم نانو جهان، در رتبه نهم تولید این علم ثبت کردند.
     به گزارش خبرنگار ، این تلاش قطعاً نیازمند مشوق ها و حمایت های اساسی از محصولات دانش بنیان، بویژه در حوزه فناوری نانو است، همان مسئله مهمی که معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در افتتاحیه پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو به آن تاکید کرده است، مبنی بر این که اعمال مشوق های سیاستی و حمایتی برای محصولات دانش بنیان بویژه در حوزه فناوری نانو در کشور ضروری است.     دکتر نسرین سلطانخواه به تشکیل دو کمیته تخصصی حمایت از صادرات کالاهای دانش بنیان و حمایت از تولید کالاهای دانش بنیان ذیل دو کارگروه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و البته با مساعدت وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره و اظهار امیدواری کرده است که بتوان از ظرفیت های این دو کارگروه برای افزایش صادرات کالاهای دانش بنیان و حمایت بیشتر از تولید محصولات و خدمات دانش بنیان استفاده کرد.
     وی همچنین درباره چگونگی حمایت از محصولات دانش بنیان و فراهم کردن شرایط صادرات برای آنها توضیح داده است که می توان در ازای صادرات محصولات دانش بنیان به همان مقدار به شرکت های تولید کننده این محصولات اجازه واردات تجهیزات و مواد اولیه را داد یا برای این شرکت ها مشوق هایی برای حضور در بازارهای بین المللی فراهم آورد.
     وی در ضمن تاکید کرده است که باید از ورود مواد اولیه که به تولیدات شرکت های دانش بنیان ضربه می زند، جلوگیری کرد و برای ورود کالاهای مشابه که از سوی شرکت های دانش بنیان در کشور تولید می شود، تعرفه بالایی در نظر گرفت تا فضا برای رشد شرکت های دانش بنیان در کشور و ورود به بازارهای بین المللی فراهم شود.
     معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به تشکیل ستادهای فناوری های راهبردی در این معاونت مبتنی بر نقشه جامع علمی کشور گفته است که در سال جاری سند علوم و فناوری شناختی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ستاد مربوطه نیز در معاونت علمی و فناوری تشکیل شده است. به علاوه در حال حاضر اسناد گیاهان دارویی و طب ایرانی، سلول های بنیادی، میکروالکترونیک و انرژی های نو در دستورکار ستاد اجرایی نقشه جامع علمی کشور برای تصویب قرار گرفته است. البته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای همه این فناوری ها ستادهای مورد نظر را با هدف نهادینه کردن این فناوری ها در عرصه علم و فناوری کشور شکل داده است.
     سلطانخواه با اشاره به لزوم ایجاد نظام ملی نوآوری با توجه به تاکید مقام معظم رهبری، گفت: در نظام ملی نوآوری، فرایند ایده تا محصول در عرصه علم، فناوری و نوآوری به شکل کامل دیده شده است. البته راه رسیدن به نوآوری بسیار سخت است و لزوما رسیدن به توسعه علم و فناوری، نوآوری را به دنبال نمی آورد، اما دستیابی به نوآوری حتماً توسعه علم و فناوری را به دنبال خواهد داشت.
     é رونمایی از 7 محصـــــول نانوفناوری دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو هم در این مراسم از رونمایی هفت دستاورد جدید در حوزه فناوری نانو که چهار محصول آن مربوط به رسوخ فناوری نانو در صنعت است، خبر داد.
     وی با اعلام این که این محصولات امروز، شنبه 15 مهرماه رونمایی می شود، درباره تعداد ثبت اختراعات معتبر بین المللی در فناوری نانو گفت: تا کنون ایران در حوزه فناوری نانو، 83 ثبت اختراع بین المللی داشته که از ابتدای سال 2012 میلادی تاکنون 20 ثبت اختراع بین المللی صورت گرفته و این رقم معادل 42 درصد کل ثبت اختراعات بین المللی کشور است.
     وی با بیان این که در حال حاضر 239 شرکت دانش بنیان در حوزه فناوری نانو در کشور فعال هستند، افزود: در پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو 83 شرکت دانش بنیان، 19 دانشگاه و پژوهشگاه، 12 شرکت خارجی از سه کشور کره جنوبی، ژاپن و روسیه، 11 آزمایشگاه و 24 انجمن و نشریات علمی به همراه تعدادی از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، دستاوردهای خود را در حوزه فناوری نانو عرضه می کنند.
     دبیر ستاد توسعه فناوری نانو درباره استفاده از فناوری نانو در صنایع کشور گفت: در حال حاضر فناوری نانو در صنایع بزرگی مانند نفت، انرژی، دارو و ملزومات پزشکی، ساختمان، آب و محیط زیست، خودرو، کشاورزی و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.
    
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5193 به تاریخ 15/7/91، صفحه 4 (اجتماعی)


 


کلمات کلیدی: بریده جراید ، نانو