مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

پاسخ صنایع چوب و کاغذ ایران به اظهارات نماینده مردم فومن و شفت در مجلس
ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱ 

رشت- خبرنگار کیهان:
    به دنبال چاپ مطلبی در صفحه 11 روزنامه کیهان مورخ 15/6/91 از قول نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با عنوان «ناکارآمدی مسئولان علت تعطیلی 2 کارخانه در گیلان است» جوابیه ای از سوی روابط عمومی صنایع چوب و کاغذ ایران- چوکا به کیهان ارسال شده است که در پی می آید.
    1- با عنایت به افزایش تولید و فروش و کاهش ضایعات تولید طی پنج ماهه اول سال جاری نسبت به سال قبل و همچنین بهبود شاخص های عملیاتی، معلوم نیست که ماخذ نتیجه گیری و سنجش های مورد نظر نماینده محترم فومن و شفت نسبت به ناکارآمدی مدیران و مسئولان زحمتکش شرکت چوکا چیست؟
 


    2- جهت مزید آگاهی نماینده محترم، اولاطبق استانداردهای تعریف شده کارخانه، مواد اولیه این کارخانه کاتین و گرده پینه های جنگلی و باغی و کاغذهای باطله است نه سرشاخه و زباله خشک، ثانیا در شرایط فوق رقابتی بازار کنونی ساده انگاری است که تصور شود خارجی یا داخلی بودن مواد اولیه تنها عامل پیچیده و محدود کننده تامین مواد است. چون میزان عرضه و تقاضا و شرایط فوق رقابتی بازار می تواند چنین شرایطی بمراتب پیچیده تر (مشابه وضعیت کنونی) را ایجاد کند.
    3- برخلاف ادعای نماینده محترم، این کارخانه علی رغم محدودیتهای منابع مالی موفق به بهره گیری از روش jit شده و ضمن جلوگیری از خواب سرمایه ناشی از انبار مواد اولیه، بکارگیری نقدینگی در سایر زمینه های ضروری و حیاتی، جهت تداوم فعالیت شرکت برای افزایش میزان تولید و فروش اقدام کرده است که میزان افزایش نسبت به سال قبل گواه بر این مطلب است.
    4- سوال بسیار اساسی دیگر از نماینده محترم آنکه تعطیلی کارخانه چوکا و اخراج 920 نفر کارگر زحمتکش به عنوان بزرگترین صنعت استان گیلان، آنقدر کم اهمیت است که تاکنون مورد پیگیری و اطلاع رسانی هیچ کدام از سهامداران و مسئولان محترم منطقه و استان قرار نگرفته و تنها نماینده محترم فومن و شفت معلوم نیست از چه منبع و مکانیزمی از آن مطلع شده است!!؟ جهت اطلاع اعلام می شود نه تنها این موضوع با واقعیت انطباق ندارد بلکه چوکا با افزایش تولید و فروش و کاهش ضایعات تولید همچنان پرسنل زحمتکش خود را پذیرا شده است. باید گفت سرمایه گذاران این کارخانه با ناظرانی دقیق بر فعالیت این کارخانه نظارت داشته و بطور دائمی همه موارد با اهمیت را مورد ارزیابی قرار می دهند.
    5- کدام آمار نشان می دهد که 65درصد کاغذ بسته بندی وارداتی است؟ با توجه به وضعیت بازار داخلی و آخرین آمار ماخوذه حداکثر سهم واردات 30 درصد است، در ضمن نماینده محترم می توانست به عنوان یک هم استانی و یک مسئول، با همفکری و کمک در تامین مواد اولیه و تامین منابع مالی لازم، چوکا و 920 نفر پرسنل زحمتکش هم استانی خود را یاری کند تا اینکه افکار عمومی را مشوش نماید.
    6- با توجه به آزاد بودن قیمت مواد اولیه در کنار افزایش هزینه حامل های انرژی پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، چنانچه نماینده محترم، وقت و توان با ارزش خود را صرف کمک و همفکری در جهت رشد و تعالی چوکا و در نتیجه استان خود کند موجب امتنان خواهد بود و به طور قطع در صورت شکل گیری، این همیاری ها چوکا را در وضعیت بهتری قرار خواهد داد.
    
    
    
 روزنامه کیهان، شماره 20315 به تاریخ 4/7/91، صفحه 11 (شهرستانها)


کلمات کلیدی: