مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

شمارگان سه رقمی کتاب برای کشور 80 میلیونی
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

درپی افزایش قیمت کاغذ و هزینه های چاپ، بسیاری از ناشران شمارگان آثار خود را به زیر هزار نسخه رسانده اند

نویسنده: سجاد روشنی

 

افزایش قیمت کاغذ و هزینه های چاپ باعث کاهش شمارگان کتاب تا زیر هزار نسخه شده است. در چنین شرایطی بسیاری از ناشران ترجیح می دهند در عرصه های دیگری جز بازار نشر سرمایه گذاری کنند.
    به گزارش خبرنگار ما، افزایش قیمت کاغذ به دنبال افزایش قیمت ارز و همچنین افزایش هزینه های چاپ و لیتوگرافی باعث کاهش شمارگان کتاب شده است. به گفته ناشران، قیمت کاغذ تقریبا سه برابر و هزینه های چاپ تا دو برابر افزایش یافته است. کاغذی که برای چاپ کتاب های رقعی مورد استفاده قرار می گیرد، به بندی 65 تا 70 هزار تومان رسیده است و کاغذی که برای چاپ کتاب های وزیری استفاده می شود بندی 80 تا 85 هزار تومان فروخته می شود.



    100 صفحه 6000 تومان
    رضا حاجی آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس به خبرنگار ما گفت: پیش از این کتاب های چاپ اول را در تیراژ 2200 نسخه و کتاب های تجدید چاپی را در تیراژ 1200 نسخه منتشر می کردیم. اما الآن کتاب ها را در تیراژ زیر هزار نسخه منتشر می کنیم و احتمالابه 50 تا یکصد نسخه هم کاهش پیدا می کند.
    
    وی افزود: مولفی حاضر شده هزینه چاپ کتابش را خودش بپردازد، اما انتشارات فقط 110 نسخه از کتابش منتشر کرده، ده نسخه را به مولف داده و یکصد نسخه را هم برای فروش توزیع کرده است.
    این ناشر ادامه داد: چه کسی حاضر است در این شرایط برای یکصد صفحه کتاب 6000 تومان پرداخت کند؟ مردم ترجیح می دهند به جای آن نان سنگک بخرند!
    حاجی آبادی گفت: اوایل سال 91 ما به دوستان وزارت ارشاد با 30 درصد تخفیف کتاب فروختیم. در حالی که الآن اگر پول کاغذ همان کتاب را حساب کنیم دو سه برابر شده است و هنوز دوستان ارشاد پول ما را نداده اند. این طور باشد بسیاری از ناشران ترجیح می دهند سراغ کارهای دیگر بروند.
    او خاطرنشان کرد: ما عادت کرده ایم فرهنگ نخستین چیزی باشد که آن را تعطیل می کنیم. مثلامشکل اقتصادی پیش می آید، می گوییم حالادر این شرایط کتاب و روزنامه نمی خواهیم. در حالی که فرهنگ مهم ترین چیزی است که باید حفظ شود، نه این که نخستین قربانی باشد.
    محمدعلی جعفریه مدیر انتشارات ثالث نیز به خبرنگار ما گفت: به علت گرانی و کمبود کاغذ تیراژ کتاب های ما کم شده است. مثلاقبلاکتاب های ثالث در تیراژ 1500 نسخه منتشر می شد که حالابه 700 نسخه رسیده است.
    
    3 دلیل برای کاهش شمارگان
    محمدحسین کریمی پور، مدیر مسئول انتشارات روایت فتح نیز به جام جم گفت: تیراژ کتاب های ما هم کاهش یافته است. مثلاقبلاتیراژ کتاب های ما 3300 نسخه بود که به 1600 نسخه رسیده است.
    او سه دلیل عمده را برای کاهش شمارگان کتاب ها برشمرد و گفت: دلیل اول وضع نابسامان کاغذ است. نه این که کاغذ نباشد، بلکه بحث تاثیری است که قیمت ها روی کاغذ و قدرت خرید مردم گذاشته است. این افزایش قیمت هزینه ها را بالابرده و محصول نهایی برای ما گران تر تمام می شود. بنابر این وقتی هر صفحه بین 22 تا 30 تومان تمام می شود، من ناشر ناچارم یک کتاب یکصد صفحه ای را که قبلا2000 تومان می فروختم، حالا4000 تومان بفروشم.
    این ناشر افزود: دلیل دوم بحث تاثیر قیمت دلار بر افزایش مواد مصرفی مثل چسب و فیلم و زینک است. بنابراین وقتی هزینه های چاپ بالامی رود، چاپچی هم بین 20 تا 25 درصد هزینه هایش را بالامی برد، صحاف هم بالامی برد، لیتوگراف هم بالامی برد.
    کریمی پور درباره دلیل سوم کاهش شمارگان کتاب هم این گونه توضیح داد: وقتی قدرت خرید مردم کاهش می یابد، خواب سرمایه بیشتر می شود و ناشر کتابش را در شمارگان کمتری منتشر می کند تا سرمایه کمتری خوابیده باشد.
    جدای از بحث های مطرح شده توسط این ناشران، بسیاری از ناشران نیز به قدری از وضع موجود ناراضی اند که حتی از انتقاد کردن هم دلسرد هستند. آنان در گفت وگو با جام جم ضمن ارائه توضیحاتی از وضع موجود و گرانی هزینه های چاپ و کاغذ، خواستار آن بودند که نامی از آنها برده نشود.
    روز گذشته فارس گفت وگویی با علیرضا یونچی عضو مجمع عالی واردات درباره گرانی قیمت کاغذ انجام داد. او در این گفت وگو تائید کرد که به دلیل نوسانات ارز، وضع مساعدی برای واردات کاغذ وجود نداشته و بسیاری از واردکنندگان منتظر آرامش ارز و بازار هستند و یکی از دلایل کمبود هم این موضوع است.
    
    راهکاری برای کاهش قیمت کاغذ
    یونچی برای کاهش قیمت کاغذ سه راهکار پیشنهاد کرده است: نخست آن که مصرف کنندگان واقعی کاغذ مشخص و شفاف شوند.
    دوم آن که از سوی دولت سیاست واردات و مسیر واردات حداقل شش ماه تغییر نکرده و ثابت بماند و سوم افراد و بازرگانان متعهد مسیر شش ماهه آینده شان روشن و بی تلاطم باشد.
    
    
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 3530 به تاریخ 20/7/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)