مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

سهم 2 درصدی ایران در بازار جهانی نانو تا افق 1404 محقق می شود
ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

با توجه به پیشرفت های ایران در حوزه فناوری نانو، ایران باید تا افق 1404 میزان 2 درصد از بازار جهانی در حوزه نانو را به خود اختصاص دهد.
     سعید سرکار، رئیس ستاد ویژه توسعه نانوی کشور با اعلام این مطلب گفت: فناوری نانو در گستره وسیعی از محصولات کاربری دارد و تاثیر مهمی در ابعاد زندگی بشر گذارده، در تمامی صنایع مختلف نانو وارد شده و زندگی را متحول کرده است. در زمینه دارو، محصولات کشاورزی، صنعت نساجی، خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی نانو وارد شده و نمی توان صنعتی را متصور شد که متاثر از نانو نباشد.


وی گفت: در سند نقشه جامع علمی کشور، توسعه نانو در اولویت قرار گرفت به گونه ای که تا سال 1404 ایران باید 2 درصد از بازار جهانی در حوزه نانو را به خود اختصاص دهد.
     سرکار تصریح کرد: هفته گذشته هفت دستاورد جدید در حوزه نانو در حوزه ریاست جمهوری رونمایی شد که سه مورد از این هفت دستاورد، تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی بود که بسیار گران قیمت هستند و با ارائه آنها در حد تولید انبوه، نیازهای پژوهشگاه برآورد می شود. یکی از گلوگاه ها که برای نانو ایجاد کرده بودند تحریم تجهیزات آزمایشگاهی بود اما در حال حاضر در کشورمان 35 نمونه از تجهیزات در حال طراحی است که برخی از آنها به خارج نیز صادر می شود.
     وی به تولید نخ ضد باکتریایی با قابلیت نانو اشاره کرد و گفت: در صنعت نساجی تولید نخ ضد باکتریایی داریم که از آنها می توان به ملحفه های بیمارستانی و روپوش در اتاق عمل اشاره کرد تا از آلودگی ها جلوگیری شود و عفونت بیمارستانی را از پارچه بگیرد.
     سرکار اضافه کرد: در کشاورزی کود نانویی داریم. این کود عناصری را که باید جذب درخت شود داراست و الان سه شرکت داریم که این کود را وارد بازار می کنند و در ارتقا و حجم محصول کاربرد دارد. از سوی دیگر، با استفاده از مواد نانویی به جای سموم که سمیت ندارد می توان ماندگاری میوه و محصولات را ارتقا داد.
     وی با اشاره به فناوری نانو در حوزه پزشکی گفت: در پزشکی نانو داروی ضد سرطان را تولید کردیم و داروی غیر نانویی 40 دلار بود که به کشور وارد می شد. سرکار تصریح کرد: فناوری نانو یک زمینه بین رشته ای است و متخصصان مختلفی در حوزه های مختلف در حوزه فناوری نانو وارد شدند و تحولات عظیمی ایجاد کردند.
     وی گفت: یکی از ویژگی های کشور ما این است که در حوزه منابع انسانی بسیار خوب عمل کرده و هر فعالیتی که بخواهیم انجام دهیم سرمایه انسانی می طلبد در حال حاضر 14 دانشگاه ما دکتری فناوری نانو دارند و به همین دلیل توانستیم رتبه علمی خوبی را رقم بزنیم. همچنین رضا فریدی مجیدی، مخترع در این زمینه گفت: یکی از نانو ساختارهای مطرح که مورد توجه است نانو الیاف ها هستند و در مهندسی بافت کاربرد دارند به گونه ای که سلول هایی را می توانیم روی آنها کشت دهیم و از آن به عنوان ایمپلنت در رهایش داروی کنترل شده استفاده کنیم. اکنون نانو فیبرها یا نانو الیاف پلیمر، تجاری سازی شده و یکی از کاربردهای آن استفاده از نانو الیاف به عنوان پوششی برای ارتقای کارایی فیلترها بویژه فیلتر نیروگاهی است که با استفاده از آنها راندمان نیروگاه ها
     2 درصد افزایش پیدا کرده و از فرسودگی توربین ها جلوگیری می کند.
    
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5197 به تاریخ 19/7/91، صفحه 9 (دانش)


کلمات کلیدی: نانو ، بریده جراید