مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

وزارت صنعت و تجارت: کالاهای اولویت 7 و 8 بزودی ارز مبادله ای می گیرند
ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱ 

سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت از اختصاص ارز مبادله ای به دو گروه کالایی جدید در آینده نزدیک خبر داد.
    علیرضا شجاعی گفت: گروه بندی کالایی دریافت کنندگان ارز مبادله ای به تدریج افزایش خواهد یافت که در همین راستا دریافت ارز مبادله ای برای گروه شش، روز شنبه فعال شد و به زودی گروه های 7 و 8 نیز به آن اضافه می شود.
    شجاعی افزود: با فعال شدن گروه ششم مشمولان دریافت نرخ ارز مبادله ای، واردکنندگان کاغذ روزنامه می توانند نسبت به دریافت ارز با نرخ مبادله ای اقدام کنند.
    وی با بیان اینکه میزان مصرف کاغذ روزنامه در سال گذشته 114 هزار تن بوده که سهم تولید داخلی 25 درصد است، افزود: کاغذ روزنامه و مقوا در گروه ششم اولویت های 10 گانه تخصیص ارز قرار دارد که با اضافه شدن گروه ششم به دریافت کنندگان ارز مبادله ای، واردکنندگان این کالامی توانند برای دریافت ارز مبادله ای به این مرکز مراجعه کنند.
    براساس این گزارش اخیرا تعرفه واردات کاغذ روزنامه نیز صفر اعلام شد که پیش بینی می شود این دو تصمیم ضمن جبران کمبود کاغذ مورد نیاز کشور، بر کاهش قیمت آن نیز اثرگذار باشد.    
    1000 واحد تولید ارز مبادله ای گرفتند
    در همین حال از مرکز مبادلات ارزی خبر رسید که تا روز شنبه بیش از یک هزار واحد تولیدی ارزی خود را از این مرکز تامین کرده اند.
    در این باره خبرگزاری فارس گزارش داد که تعداد ثبت سفارش ها در مرکز مبادلات ارزی در طی 13 روز کاری به بیش از 1000 مورد رسیده است. در عین حال پیش بینی می شود با توجه به اینکه اولویت 6 کالایی هم اخیرا مشمول ارز مرکز مبادله ای شده لذا تعداد ثبت سفارشات در آینده نزدیک به چند برابر رقم فعلی برسد.
    
    کاهش مجدد نرخ تمام ارزها
    از سوی دیگر در ادامه روند نزولی کاهش نرخ دلار طی روزهای اخیر، قیمت انواع ارز دیروز هم در مرکز مبادلات ارزی با افت قابل توجهی روبرو شد. به طور مثال هر دلار با 32 تومان کاهش نسبت به روز شنبه معادل 2565 تومان نرخ گذاری شد.
    همچنین نرخ لیر ترکیه 14210 ریال، روبل روسیه 827 ریال، یوان چین 4081 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 23000 ریال و یورو 33432 ریال تعیین شد.
    در همین حال با توجه به کاهش تقاضای خرید ارز در بازار آزاد پیش بینی می شود نرخ دلار در روزهای آینده به مرز 2 هزار تومان برسد.
    در عین حال فعالان اقتصادی همچنان خواهان افزایش نظارت مسئولان ذیربط بر بازار آزاد بوده و معتقدند با تقویت اهرمهای نظارتی به سهولت می توان از تقاضاهای کاذب ارز جلوگیری کرد.
    از سوی دیگر محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلاو جواهر با تایید کاهش تقاضا برای خرید سکه و ارز در بازار غیر رسمی گفت: در شرایط کنونی متقاضیان تمایل چندانی از خرید ارز سکه نشان نمی دهند.
    به گفته وی، قیمت دیروز هر قطعه سکه بهار آزادی (طرح جدید) براساس قیمت تقریبی دلار و انس جهانی طلا، یک میلیون و 140 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 560 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 280 هزار تومان و یک گرم طلای 18 عیار 112 هزار تومان بود.
    مردم معتقدند این نرخها همچنان بالاست و باید به قیمت چند هفته گذشته برسد.
    
    
 روزنامه کیهان، شماره 20326 به تاریخ 17/7/91، صفحه 4 (اخبار اقتصادی)