مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

برگزاری اولین جشنواره ملی انار در شهرضا
ساعت ٢:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ آبان ۱۳٩۱ 

برگزاری اولین جشنواره ملی انار در شهرضا

 

اولین جشنواره ملی انار شهرضا با هدف رشد کمی و کیفی تولید این محصول و معرفی ظرفیتهای بخش کشاورزی و محصولات زراعی و همچنین توسعه و رونق صنعت گردشگری جذب توریسم در آبانماه سال جاری به همت شهرداری شهرضا و با کمک ادارات ، سازمانها و باغداران برگزار میشود .

اشاره آیه 141 سوره انعام و توصیه به تناول انار توسط مردم و دادن حق زکات فقیران به روز چیدن آن کافی است تا توجه به این محصول را دو چندان نماید .

سالها قبل در شعر کتاب دبستان خود می خواندیم ، «انار صد دانه یاقوت دسته به دسته » ، یاد و خاطره آن روزها که به روی نیمکت قشنگ مدرسه به اتفاق همکلاسی ها این ترانه و شعر قشنگ را زمزمه می نمودیم به خیر ؛ واما امروز اگر کمی به عقب برگردیم می بینیم که مردم دوران باستان گیاهان و درختانی را می پنداشتند که ایزد یا الهه ای آنها راکاشته و از خون قهرمان اسطوره ای یا حماسی روئیده است

از آئین مذهبی و مناسک دینی ایرانیان از قدیم الایام گرفته تا سرودهای شعرایی همچون فردوسی که از فرو ریختن خون سیاوش به دانه های انار تشبیه می کند و می سراید « گیاهی برآمد همانگه ز خون » همه و همه شان از اهمیت و توجه به انار این یاقوت قرمز دانه دانه را می دهد .   

لذا شهرداری شهرضا در آبان ماه سال جاری جشنواره ملی انار را برگزار می نماید . در این جشنواره ملی انار برنامه ها و غرفه های مختلفی پیش بینی شده همچون برگزاری غرفه های مفاخر شهرضا ، غرفه آشپزی انار ، غرفه عکس و نقاشی انار ، غرفه صنایع دستی در کنار اجرای سرود و موسیقی سنتی ، تجلیل از باغداران ، مسابقه و سرگرمی و اجرای تئاتر طنز ، نورافشانی و غیره ...

در حاشیه برگزاری این جشنواره برنامه های جانبی دیگری نیز همچون همایش تجلیل از چهره های ماندگار شهرضایی نیز برگزار می گردد .

به همین مناسبت امیدواریم تا در ایام مبارک عید قربان تا عید غدیر خم بتوانیم با برنامه های متنوع ، شاد و سرگرم کننده که با پخش از شبکه استان اصفهان نیز همراه خواهد بود این جشنواره بزرگ را به بهترین کیفیت به عنوان هدیه ای ناقابل به مردم شهرضا عرضه نماییم  . 

منبع متن خبر: سایت شهرداری شهرضا


کلمات کلیدی: شهرضا ، جشنواره