مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

خبرهای خوش کاغــذی برای بازار نشر ارزانی در راه است
ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱ 

تقریباً حول و حوش پائیز سال گذشته بود که کاغذ با قیمت بندی 25 هزار تومان خرید و فروش می شد؛ کاغذی که در فاصله چند روز مانده به فرا رسیدن نوروز سال 91 به بندی 50 هزار تومان رسید. البته این افزایش صعودی قیمت کاغذ همین جا متوقف نشد و همپای افت و خیزهای قیمت ارز با فراز و فرودهای بسیاری روبه رو شد. افت و خیزهایی که کاغذ بندی 25 هزار تومانی را به حدود 100 هزار تومان در همین مهر ماهی که گذشت، رساند.
    در پی همین افزایش قیمت های نجومی بود که مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد هم دست به کار شده و کارگروه کاغذ را تشکیل دادند. از ارائه تاریخچه مختصر قیمت کاغذ در مدت زمان یک ساله اخیر که بگذریم، شاید بد نباشد که گریزی به وضعیت فعلی آن هم داشته باشیم. یکی از خبرگزاری های کشور در روز گذشته خبری مبنی بر شکسته شدن قیمت ها در بازار کاغذ آن هم به دنبال تزریق کاغذ 62 هزار تومانی منتشر کرد. به دنبال این خبر سری به برخی فعالان عرصه نشر می زنیم تا گزارشی از وضعیت فعلی کاغذ داشته باشیم. درهمین رابطه داریوش رضوانی، مسئول کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر از عرضه کاغذ 62 هزار تومانی داده و عنوان کرده: راهکار اساسی در مسئله کاغذ همان است............

ادامه در ادامه مطلب...........


که مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب امسال اعلام کردند؛ ایشان طی بازدید خود فرمودند کاغذ کالایی اساسی و استراتژیک است و باید درآن به مرز خودکفایی برسیم.
    
    آسیب افت و خیزهای قیمت کاغذ به بدنه نشر
    اول از همه به سراغ یکی از موسسات نشر می رویم. از یونس مروارید، مدیرمسئول «انتشارات اوحدی» در این باره می پرسیم که او می گوید: اطلاعی از کاغذ 62 هزار تومانی که قرار است در اختیار ناشران قرار بگیرد؛ ندارم. در روزهای اخیر به تعاونی ناشران که سر زدم، از عرضه کاغذ با قیمتی به نسبت مناسب باخبر شدم. تا جایی که متوجه شدم، هر ناشری که متقاضی دریافت کاغذ باشد، 75 روز پس از عقد قرارداد، آن را دریافت خواهد کرد. البته مبلغ مورد نظر کاملاً نقدی دریافت می شود. از کاغذ تعاونی که بگذریم، آخرین اطلاع من از قیمت کاغذ، 54 هزار تومان برای کاغذ 60 در 90 هفتاد گرمی است. قیمت ها پائین آمده ولی دستمزدها همان طور باقی مانده. قیمت کاغذ هر چقدر هم پائین برود، تغییری در دستمزدها ایجاد نمی شود. این افت و خیزها آن خسارتی را که نباید به صنعت نشر و فعالیت ناشران زده که افزایش دستمزدها، یکی از آنهاست.
    
    قیمت ها به ثبات نسبی رسیده
    به سراغ نادر قدیانی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان و مدیرمسئول انتشارات قدیانی هم می رویم. از او هم درباره همین موضوع سوال می پرسیم که تصریح می کند: تابستان و شهریورماه سال جاری اهالی نشر کشور شاهد شرایط غیرقابل منتظره ای بودند. شرایطی که قیمت کاغذ چهار و نیم ورقی را به 100 هزار تومان و کاغذ سه ورقی را بالای 80 هزار تومان رساند. البته قیمت کاغذ در روزهای فعلی خبر از ثبات نسبی قیمت آن می دهد به طوری که کاغذ سه ورقی از آن قیمت نجومی به بندی 54 هزار تومان رسیده است. ما همین کاغذ را سال گذشته بندی 25 هزار تومان می خریدیم و با وجود کاهش قیمت فعلی، باز هم می بینید که همچنان افزایش قیمت قابل توجهی درخصوص کاغذ دیده می شود. برای مشاهده اثرات این افزایش قیمت بر نشر کتاب باید تا بهار سال آینده صبر کرد چرا که بسیاری از ناشران از سال گذشته کاغذ مورد نیازشان برای 6 ماه نخست سال جاری را خریداری کرده بودند. البته ثبات فعلی قیمت کاغذ بیشتر ازآن که در نتیجه فعالیت های کارگروه کاغذ باشد، در نتیجه ثبات نسبی قیمت ارز است.
    
    پیش بینی ما تا 2 ماه آینده است
    محمدمهدی داودی پور مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان، فرد دیگری بود که در ارتباط با شکسته شدن قیمت کاغذ از او پرس و جو کردیم. او در این باره می گوید: در حال خریداری کاغذ از طریق تعاونی ناشران هستیم. پیش بینی خود ما برای عرضه این کاغذها بین یک و نیم تا دو ماه آینده است.
    از فرشاد ابریشمی، مدیرمسئول انتشارات خانه تاریخ و تصویر ابریشمی هم دراین باره می پرسیم. ابریشمی هم می گوید: سه شنبه برای خرید کاغذ به بازار مراجعه کردم که مطلع شدم قیمت هر بند کاغذ طی این سه روز تا 9 هزار تومان پائین آمده. به عبارتی کاغذ بندی 81 هزار تومان به 72 هزار تومان رسیده است. با وجود کاهش قیمت کاغذ در روزهای اخیر، ما ناشران هنوز از وضعیت فعلی راضی نیستیم. چرا که به هر حال قیمت ها در مقایسه با سال گذشته همین موقع افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. سیاست های کلان در زمینه برطرف ساختن بحران کاغذ و اقدامات مسئولان وزارت ارشاد و دیگر سازمان های مرتبط با کاغذ اقداماتی انجام داده اند که تا حدی قیمت ها را شکسته. البته ما امیدواریم که این قیمت ها به کمتر از بندی 40 هزار تومان برسد. آن وقت می توان به وضعیت نشر در کشور بازهم امیدوار شد.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5237 به تاریخ 9/9/91، صفحه 24 (صفحه آخر)


 


کلمات کلیدی: قیمت کاغذ