مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

کارخانه کاغذسازی در تعطیلی
ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

کارشناسان معتقدند با عادی شدن قیمت کاغذ وارداتی مشکل حل نمی شود و باید وابستگی خود را به کاغذ وارداتی کنار بگذاریم

 

در شرایطی که این روزها بسیاری از ناشران و برخی موسسه های مطبوعاتی به دلیل وضع کاغذ در ادامه فعالیت های خود با مشکلات متعددی رو به رو هستند، از هفت کارخانه کاغذسازی کشور تنها دو کارخانه فعال است و پنج کارخانه دیگر هم با وجود صرف هزینه های کلان هنوز به بهره برداری نرسیده و در واقع صوری افتتاح شده است.
    از میان هفت کارخانه کاغذسازی کشور، هم اکنون فقط کارخانه های چوب و کاغذ مازندران و پارس به فعالیت می پردازند و پنج کارخانه دیگر تعطیل است.
    محمدمهدی داوودی پور، مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب گفت: در تعطیل بودن این پنج کارخانه هیچ شکی نیست؛ به گفته اوفعال نبودن این کارخانه ها علل زیادی دارد. یکی از آنها این است که سهامداران کارخانه ها نمی خواهند کارخانه فعال باشد، چرا که علاوه بر مشکلات بسیاری که تولید کاغذ دارد، برای آنها مقرون به صرفه نیست و چون قیمت تمام شده کاغذ برای این کارخانه ها گران تمام می شود، نمی تواند با کاغذهای وارداتی از خارج رقابت کند. بنابراین در بازاری که نه رقابت کیفی وجود دارد و نه رقابت مالی، نمی توان فعال بود.


مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران با بیان این که در حال حاضر فقط کارخانه های مازندران و پارس در زمینه تولیدکاغذ فعال است، گفت: حتی اگر قیمت تمام شده تولید کاغذ داخلی برابر با کاغذ خارجی شود، باز هم صرف می کند. چون علاوه بر ایجاد اشتغال، به کم کردن وابستگی به دیگر کشورها منجر می شود؛ بخصوص برای کشوری مثل ما که کشورهای دیگر مشکلات زیادی برایش به وجود آورده اند.
    داوودی پور اضافه کرد: بنابراین چنین نگاهی جالب نیست که صرفا به منافع مادی تولید کاغذ فکر شود و باید مسائلی مثل استقلال کشور و ایجاد اشتغال را هم در راه اندازی کارخانه های تولید کاغذ در نظر گرفت.
    او همچنین با اشاره به بحث هدفمندکردن یارانه ها گفت: وقتی قرار است یارانه ها هدفمند شود، درست همین جاهاست که باید کارکرد آن را دید. به عبارتی یارانه ها باید به بخش های تولیدی مثل کاغذ تعلق بگیرد.
    
    سوزاندن ماده اولیه تولید کاغذ
    محمود آموزگار، دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هم در این باره به جام جم گفت: یکی از این پنج کارخانه ای که تعطیل شده، کارخانه کارون است. در واقع این کارخانه فقط به صورت صوری افتتاح شد. این کارخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه ماده اولیه تولید کاغذ تفاله نیشکر است که کارخانه نیشکر نیز در مجاورت کارخانه تولید کاغذ کارون قرار دارد.
    او با بیان این که تا پیش از این تفاله نیشکر در کشور آتش زده می شد، گفت: با طراحی کارخانه کاغذسازی کارون در کنار کارخانه نیشکر کارون، امید می رفت بخش عمده ای از کاغذ کشور تامین شود، ولی این طرح نیمه کاره رها شد.
    دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: این کارخانه در حال حاضر هیچ فعالیتی انجام نمی دهد و فکر کنم ماشین آلات آن هم خراب یا فروخته شده باشد.
    
    ضرورت عبور از وابستگی به واردات کاغذ
    حمید قبادی، کارشناس فرهنگی و مشاور معاون سابق وزیر ارشاد نیز به خبرنگار ما گفت: بیش از 85 درصد کاغذ کشور از خارج وارد می شود و 15 درصد بقیه توسط همان دو کارخانه مازندران و پارس تامین می شود.
    او افزود: از همان 15 درصد کاغذ تولیدی از سوی این دو کارخانه نیز کارخانه مازندران بیشتر کاغذ رول تولید می کند، گرچه این کارخانه توانایی این را دارد که کاغذ افست تولید کند. قرارداد این کارخانه برای تولید کاغذ افست برای تامین بخشی از نیازهای کتاب های درسی گواه این مدعاست.
    این کارشناس فرهنگی گفت: از طرفی کارخانه پارس با مشکل مواد اولیه روبه روست که از خارج از کشور تامین می شود. البته با افزایش قیمت کاغذ پارس که از سوی سازمان حمایت لحاظ شد، قرار است مشکل این کارخانه رفع شود.
    قبادی گفت: مساله اساسی این است که مشکل کاغذ با عادی شدن قیمت کاغذ وارداتی حل نمی شود، بلکه ما باید وابستگی خود را از کاغذ وارداتی قطع کنیم.
    قائم مقام و معاون چند دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: چاره ای جز راه اندازی کارخانه های داخلی نداریم. در این میان یکی از مهم ترین کارخانه های داخلی کارون است و اهمیتش در این است که چون مواد اولیه کاغذ (تفاله نیشکر) در کارخانه کناری آن تولید می شود، مساله حمل و نقل مواد اولیه نیز مرتفع است.
    به زعم این کارشناس فرهنگی، با وجود بهره برداری صوری از کارخانه کارون، هنوز هزینه ای بیش از 150 میلیارد تومان لازم است تا کارخانه کارون بتواند فعالیت خود را برای تولید کاغذ آغاز کند.
    او همچنین درباره افتتاح صوری این کارخانه گفت: در زمان بهره برداری صوری کارخانه کارون (اواخر سال 1383) رول کاغذ از کارخانه پارس به کارخانه کارون منتقل شد و فقط مراحل نهایی برش کاغذ در آنجا صورت گرفت. به عبارت دیگر کارخانه کارون هنگام بهره برداری کاغذی تولید نکرد و فقط مرحله پایانی کار که برش کاغذ است، در آنجا انجام گرفت.
    
    ضرورت چرخش یارانه از واردات به تولید
    منصور حاجی آخوندیان، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کاغذ و مقوای تهران نیز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که هم اکنون فقط دو کارخانه پارس و مازندران فعال است، گفت: راه اندازی کارخانه های تولید کاغذ حمایت دولت را می طلبد و دولت باید یارانه ها را به صورت درست صرف حل مشکل کارخانه های کاغذسازی کند.
    او ادامه داد: دولت برای حل مشکل کاغذ یارانه می دهد، اما این پول را به جای آن که صرف امور غیرضروری و بیهوده کند، صرف راه اندازی این کارخانه ها کند.
    جدای این اظهارنظرها، وزارت ارشاد نیز چندی است کارگروه حل مشکل کاغذ را راه اندازی کرده است تا بتواند در حد وسع خود به حل مشکل کاغذ کمک کند. گرچه در سالی که ازسوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، جا دارد مسئولان گام های اساسی تری برای رفع مشکل تولید این کالای ضروری بردارند. از سوی دیگر یکی از مشکلاتی که به بحث کاغذ در کشور مربوط می شود، نگرش ناشران نسبت به استفاده از کاغذ است. ناشران که سود و زیان افزایش و کاهش قیمت کاغذ، بیش از همه متوجه آنان است، عادت دارند از کاغذ سفید استفاده کنند که یکی از گران ترین کاغذهاست. در حالی که در دیگر کشورهای جهان برای چاپ کتاب، ناشران بین المللی حتما و لزوما از کاغذ سفید استفاده نمی کنند و کاغذ استفاده شده در کتاب ها تقریبا نخودی رنگ است.
    اگر همچنان این کالای اساسی بخواهد ما را به کشورهای دیگر وابسته نگه دارد و گامی در داخل کشور برای آن برداشته نشود، ضررهای فراوانی بخصوص در حوزه اقتصاد فرهنگی برای ما به همراه خواهد داشت زیرا بحث کاغذ، این روزها دربرگیری بسیاری دارد و در فعالیت نویسنده، مولف و موسسه های رسانه ای و همچنین ناشر و چاپخانه دار و بسیاری مشاغل دیگر تاثیرگذار است.
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 3580 به تاریخ 22/9/91، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)