مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

رآکتور نانو تصفیه گرفاضلاب بدون پسماندبرای نخستین بار در دنیا، ایرانی ها ساختند
ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱ 

نویسنده: مریم فرهمند

اعضای یک تیم تحقیقاتی رآکتوری ترکیبی ساختند که بر پایه فناوری نانو، فاضلاب را بدون تولید لجن تصفیه می کند.
     زمان طولانی مورد نیاز برای تجزیه مواد آلی آلاینده (9 الی 12 ساعت)، عدم تجزیه کامل مواد آلی آلاینده ها و از بین بردن لجن باقی مانده بعد از انجام عمل تجزیه از جمله اشکالات روشی است که در حال حاضر در تصفیه خانه های فاضلاب به کار گرفته می شود.
     اما رآکتوری که برای نخستین بار در دنیا ساخته شده در مقایسه با روش های دیگر تصفیه فاضلاب به زمان بسیار پائینی برای انجام روند تصفیه نیاز دارد.


کامران رحمتی شادباد دانشجوی دکترای سازه های هیدرولیک دانشگاه تبریز و مسعود راستگار فرج زاده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران مجریان طرح رآکتور ترکیبی تصفیه فاضلاب بدون لجن هستند.
     رحمتی در توضیح نحوه عملکرد دستگاه گفت: با استفاده از این سیستم می توان تمام مواد آلی موجود در فاضلاب های شهری را با سرعت بالاتصفیه کرد و زمان تصفیه فاضلاب را از 9 به 2 ساعت کاهش داد. این در حالی است که میزان اثرگذاری این دستگاه بر حذف آلاینده ها نیز بیشتر از سایر روش هاست. مهمترین ویژگی این نوع سیستم عدم تولید لجن در طی فرآیند تصفیه است به طوری که می توان فاضلاب را مستقیماً به حجم قابل توجهی آب تبدیل کرد و این منبع ارزشمند حیات را به چرخه مصرف بازگرداند.
     این مخترع، ضدعفونی سازی آب خروجی و امکان نصب در تمامی اماکن کم جمعیت از قبیل مجتمع های مسکونی، آموزشی، اداری و بیمارستان ها را از مزیت های این دستگاه دانست.
     وی با اشاره به اینکه در این روش می توان از منابع نوری مختلف همچون لامپ کم مصرف و فرابنفش و حتی نور خورشید استفاده کرد، افزود: در رآکتور ترکیبی تصفیه فاضلاب بدون لجن از سه فرآیند فتوکاتالیز، اولتراسونیک و اوزوناسیون برای بهینه کردن تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب شهری استفاده شده است.
     به گفته رحمتی شکل کار بدین گونه است که فاضلاب از طریق یک پمپ ورودی وارد رآکتور طراحی شده می شود و سپس ذرات نانوفتوکاتالیست از طریق دریچه تعبیه شده در قسمت فوقانی رآکتور به داخل مخزن تزریق می شود. در ادامه، دستگاه اولتراسونیک روشن شده ذرات نانوکاتالیست در داخل فاضلاب به صورت همگن پراکنده می شود. امواج اولتراسونیک هم قابلیت پراکنده کردن نانوذرات را دارند و هم آلاینده های موجود در فاضلاب را تصفیه می کنند.
     در نهایت هم دستگاه اوزون ساز از طریق یک دریچه وارد رآکتور می شود و توسط یک دیفیوزر (پخش کننده) گاز اوزون را در داخل فاضلاب پراکنده می کند.
     رحمتی افزود: منبع نوری که داخل رآکتور تعبیه شده نیز به نانوذرات اثر می کند و چون این ذرات خاصیت فتوکاتالیست دارند، بر اثر تابش نور فعال شده و آلاینده ها را تصفیه می کنند.
     به گفته وی استفاده از این فرایند برای تصفیه فاضلاب موجب کاهش هزینه های ساخت و نگهداری تصفیه خانه ها خواهد شد. رآکتور ترکیبی تصفیه فاضلاب بدون لجن در حال اجرایی شدن به صورت پایلوت در یکی از شهرک های کشور است.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5248 به تاریخ 22/9/91، صفحه 9 (دانش)


کلمات کلیدی: بریده جراید ، نانو