مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ایده های نوین کاردستی با مواد بازیافتی
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اسفند ۱۳٩۱ ایجاد تغییر در برخی وسایل قدیمی با طرح های خلاقانه امکان استفاده از آن ها را به شکل دیگری فراهم می کند. این کار نه تنها صرفه جویی در هزینه ها است بلکه باعث می شود از مواد اضافی داخل خانه که همیشه در گوشه و کنار خانه و آشپزخانه رها می شود به نوعی بهره برداری مفیدی صورت گیرد.
    استفاده مجدد از مواد اضافی و زائد در خانه از تولید میلیون ها تن زباله جلوگیری می کند اما برای این که بخواهید از مواد دورریختنی داخل خانه دوباره استفاده شود نیاز به تمرین و آموزش دارد. در این جا به برخی پیشنهادات برای تهیه انواع مواد مختلف از مواد دورریختنی توجه کنید.
       صرفه جویی در کاغذ
    سعی کنید لیست خرید، کاغذ یادداشت و کاغذ نقاشی کودکان را از کاغذهای باطله تهیه کنید. این یک صرفه جویی فوق العاده در استفاده از کاغذ است. بهتر است لیست خرید را روی پاکت های خرید بنویسید. همچنین می توانید کتاب های درسی را در پاکت های کاغذی بزرگی قرار بدهید. استفاده مجدد از روزنامه برای تهیه کاغذ بسته بندی و هدیه و همچنین به عنوان پوشش برای لانه پرندگان روش جالبی است.
    پلاستیک: یکی از بهترین وسایل بازیافتی در خانه است.
    بطری های خالی پلاستیکی (مانند بطری های دهانشویه) را با آب پر کنید و آن ها را در فریزر قرار بدهید. شما می توانید از این بطری ها در هنگام سفر برای خنک نگه داشتن مواد غذایی همراه استفاده کنید. استفاده از ظروف خالی ماست، خامه و پنیر برای نگهداری سایر مواد غذایی روش خوبی است.
    هنگامی که می خواهید ناهار یا شام را در طبیعت میل کنید بهتر است به جای استفاده از کیسه های پلاستیکی یک کیف ناهار بخرید، این کار کمک می کند به جای بازگرداندن چند کیسه پلاستیکی به خانه تنها کیف ناهار را به خانه بازگردانید.
    شیشه های حاوی مربا و ترشی را دور نریزید می توانید داخل آن ها را با سکه و یا دکمه های رنگی پر کنید.
    برخی از ظروف پلاستیکی کوچک را با یک پانچ سوراخ کنید و به عنوان جاادویه ای استفاده کنید.
    برخی ظروف شیشه ای جعبه مناسبی هستند تا شما انواع پیچ و مهره و قطعات و ابزارآلات فلزی را داخل آن ها نگهداری کنید با این کار می توانید در یک نگاه وسایل مورد نیازتان را سریع پیدا کنید.
    از فویل های آلومینیومی چند بار استفاده کنید. برای این کار باید فویل را شست وشو دهید تا تمیز شود.
    از قوطی های آلومینیومی به عنوان جای حبوبات استفاده کنید. لوبیا، لپه، عدس و... را داخل این قوطی ها بریزید و کاغذ های یادداشت کوچک رنگی را روی قوطی ها بچسبانید و با مداد رنگی های مختلف نام حبوبات را روی کاغذ های یادداشت بنویسید.
    از مسواک های قدیمی و کهنه به عنوان برس شست وشوی سطوح سرامیکی استفاده کنید.
    از نان های بیات به عنوان چاشنی استفاده کنید.
    از لامپ های قدرتمند استفاده کنید. آن ها حداقل 10 سال کار خواهند کرد با این کار از انباشته شدن لامپ های دورریختنی در خانه تان جلوگیری خواهید کرد.
    رول های مقوایی را دور نیندازید آن ها را به شکل نوارهای پهنی برش دهید و حلقه ای به اندازه مچ دست درست کنید. سپس با پارچه صورتی رنگ رول مقوایی را بپوشانید و تکه هایی از لوازم تزئینی و نگین های بدلیجات دورریختنی را روی این نوار پارچه ای بچسبانید و حلقه زیبایی را در جشن تولد به بچه ها هدیه دهید.
    
    
 روزنامه ایران، شماره 5319 به تاریخ 20/12/91، صفحه 14 (ایستگاه)


کلمات کلیدی: