مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

نگاه فرهنگی سهم ما از تجارت جهانی چاپ
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٢ 

نویسنده: محمود مختاریان

 


    «اگر به توسعه اقتصادی کشور به طور عملی می اندیشید، حقیقتا صنعت چاپ و بسته بندی یکی از زیرساخت های آن است. اگر توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جزو اولویت هایتان است، توسعه صنعت چاپ و بسته بندی لازمه آن است. اگر توسعه صنعتی و کشاورزی مد نظرتان است، توسعه صنعت چاپ و بسته بندی جزو لاینفک آن است. اگر توسعه صنعتی محصولات غیرنفتی، کشاورزی و پتروشیمی، لازمه پیشرفت کشور است، صنعت چاپ و بسته بندی رکن زیربنایی آن است و اگر به توسعه صنعت توریسم، صنایع دستی و اشتغالزایی می اندیشید، صنعت چاپ و بسته بندی موتور محرکه آن است. فراموش نکنیم چاپ جزو پنج صنعت اول جهان است.
    
    1- نیاز به سرمایه داریم، تقریبا اکثر ماشین آلات چاپ ما فرسوده است. صنعت چاپ در جهان در حال تغییرات بنیادین است و تجهیزات، تکنولوژی و فضای مجازی چاپ را مجبور به باز تعویض دوباره و منطبق بر نیازهای جدید و یافتن راه حل های مناسب با شتاب کرده است که صنعت سنتی چاپ نیاز به ابزارها و موقعیت جدید دارد. ظرف 30 سال گذشته صنعت چاپ صددرصد با گذشته خود خداحافظی کرده است، این صنعت باید بازسازی و به روز شود.
    
      2- قوانین و مقررات:از جمله مشکلات ساختاری صنعت چاپ، نامشخص بودن جایگاه این صنعت در ساختار بخش تولید صنعتی یا در بخش فرهنگی کشور است. به نظر می رسد تبیین جایگاه این صنعت و رهایی از این دوگانگی می تواند نقش موثری بر شکوفایی صنعت چاپ داشته باشد. قوانین حاکم و ناظر بر چاپ نیاز جدی به بازنگری دارند.
    
    3- آموزش: با قدرت می توان گفت طی 50 سال گذشته مراکز آموزش فنی و حرفه یی که به مقوله چاپ پرداخته اند به دلیل فقدان کارگاه و آموزشگاه و همچنین آموزش های محلی موفق نبوده اند و تقریبا هیچ یک از فارغ التحصیلان به صورت مستقیم در چاپخانه ها اشتغال ندارند. صنعت چاپ ما به مدیر و سیاستگذار نیاز ندارد، بلکه به تکنسین و کارگرانی ماهر نیازمند است. هیچ سرمایه گذاری نمی تواند میلیاردها ریال صرف خرید ماشین آلات چاپ کند و آن را در اختیار تکنسین یا کارگر آموزش ندیده و غیرمتخصص قرار دهد. از ماشین های ساده تر و قدیمی تر هم استفاده بهینه نمی شود و بسیاری از توانایی های ماشین آلات به دلیل نداشتن تخصص، بدون استفاده مانده است. بنابراین شاید موضوع آموزش اولویت نخست صنایع چاپ باشد. ما به کارشناس و دکتر نیاز نداریم، نیاز فوری، کارگر ماهر است.
    
    4- تولید کاغذ: در زمینه صنایع سلولزی از جمله صنایع کاغذسازی به خصوص انواع کاغذهای چاپ و تحریر که مرتبط با صنعت چاپ است، از شروع انقلاب شکوهمند اسلامی تاکنون هیچ گونه سرمایه گذاری اساسی در راستای افزایش تولید کاغذ و کاهش واردات به انجام نرسیده و کشور ایران یکی از واردکنندگان عمده کاغذ به شمار می رود. لازم به توضیح است صنایع محدود موجود در کشور هم به علت عدم توجه به سرمایه گذاری و نوسان ماشین آلات از جمله صنایع کاغذسازی پارس، کارون و مراغه به حال خود رها شده اند.
    و کلام آخر: کاهش ارزش پول در برابر ارزهای خارجی، محدودیت های بانکی، هزینه های اضافی برای واردات، کمبود نقدینگی، بهره های سنگین بانکی، مشکل تامین مواد مصرفی و... صنعت چاپ را با مشکلات فراوان روبه رو کرده است، باید از خود بپرسیم سهم ما از تجارت جهانی صنعت چاپ چیست و چرا کارهای چاپی ما باید در کشورهای دیگر انجام شود.
    استاد چاپ در دانشگاه- عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری در چاپ و چاپخانه
    
    
    
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2768 به تاریخ 13/6/92، صفحه 1 (صفحه اول)


کلمات کلیدی: