مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

پرونده مشکلات صنعت چاپ روی میز وزیر
ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ دی ۱۳٩٢ 

نویسنده: صبا موسوی

دیروز در حالی علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث تشکیل کارگروهی را برای حل مشکلات چاپ کشور مطرح کرد که این صنعت مهم فرهنگی ایران به مراقبت بیشتری نسبت به سال های گذشته نیاز دارد.
     تحریم ها، گرانی کاغذ، وارد نشدن تکنولوژی روز چاپ به کشور طی سال های گذشته، فشارهای فراوانی بر این حوزه وارد کرده است. این حوزه هم اکنون با مشکلات عدیده ای روبه رو است و مدیران چاپ از مشکلات این حوزه سخن ها در دل دارند.


بحث گرانی کاغذ دیگر اینقدر تکرار شده که موضوعی تازه نیست اما فاجعه ای که از این باب گریبانگیر 70 میلیون جمعیت شده، گرانی کتاب است. کتاب گران شده و کتابخوان ها بسختی می توانند کتاب بخرند. بنابراین کتابخوانی کم شده است. با توجه به این معضل، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات چاپ خبر داد. محمدعلی بهستانی، مدیر چاپخانه گنجینه مینیاتور مهم ترین مشکل حوزه چاپ را گرانی کاغذ دانست و به ایران گفت: قیمت های بالای کاغذ تاثیر مستقیم بر بازار کار گذاشته است زیرا با شکل گیری این اتفاق، هزینه های تمام شده کارهای چاپی نیز بالارفت. بنابراین ناشر نیز رغبت به تولید کار جدید ندارد چون خریداران کتاب کم شده اند. چه کسی فکر می کرد که بالارفتن قیمت کاغذ تا این اندازه بازار کتاب از نوشتن تا چاپ و فروش را تحت تاثیر قرار دهد. بهستانی در این خصوص به ایران توضیح داد: همین امر نزدیک به 30 یا 40 درصد از چاپخانه های کشور را به تعطیلی کشاند. رضا صالحی، لیتوگراف کار نیز نبود تثبیت قیمت های کاغذ را مشکل اساسی در حوزه چاپ می داند و معتقد است که ناشران و چاپخانه ها می توانند به اجبار خود را با بالابودن قیمت وفق دهند اما بازار نمی تواند خود را با نوسانات قیمت همراه کند زیرا باعث نابودی و ورشکستگی می شود. با توجه به این گونه دلنگرانی های حوزه چاپ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته گفت: وزارتخانه بر آن است تا با شکل گیری کارگروهی برای حل مشکلات چاپ، ارتباط بهتری میان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، ارشاد، نمایندگان صنعت چاپ و بسته بندی برقرار کند. با این سخنان وزیر، مدیرچاپخانه گنجینه مینیاتور به واردات دستگاه های چاپ نیز اشاره کرد و معتقد است که گرانی یورو نیز باعث شده واردات این دستگاه ها که نزدیک به 90 درصد آن ها از آلمان می آمد، به صفر برسد.
     همچنین صالحی گفت: سال ها پیش صنعت چاپ ایران رو به پیشرفت بوده اما این گرانی های سرسام آور باعث شده حرکت را به عقب پیش برویم. این در حالی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت 40 هزار واحد تولیدی و چاپ 70 هزار عنوان کتاب در سال اشاره کرد و گفت: علاوه بر این سالانه 25 میلیون شمارگان کتاب، هزاران محصول فرهنگی، نشریات، تابلوهای تبلیغاتی، بسته بندی های سلولزی و برچسب تولید می شود.
    
    


 روزنامه ایران، شماره 5540 به تاریخ 30/9/92، صفحه 1 (صفحه اول)


کلمات کلیدی: