مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خبر داد: توزیع ماسک های ویژه نانو بین زائرا
ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۳ 

247 هزار و 750 نفر از زائران ایرانی از خدمات پزشکی هلال احمر در مکه مکرمه و مدینه منوره برخوردار شدند.
    سرویس اجتماعی-
    247 هزار و 750 نفر از زائران ایرانی از خدمات پزشکی هلال احمر در مکه مکرمه و مدینه منوره برخوردار شدند.
    به گزارش کیهان سیدعلی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در نشست خبری خود به ارائه خدمات به بیماران دیالیزی ورودی به سرزمین وحی اشاره کرد و افزود: در سه ماه گذشته و با تلاش پزشکان اعزامی این مرکز به عربستان 240 مورد دیالیز بر روی بیماران مراجعه کننده به درمانگاه ها و مطب های این مرکز انجام شده است که 109 مورد مربوط به زائران ایرانی مکه مکرمه و 131 مورد مربوط به زائران ایرانی مدینه منوره بوده است.


    وی شمار زائران ایرانی فوت شده در مراکز درمانی و بیمارستانی عربستان را 36 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 24 نفر در مراکز درمانی و بیمارستانی شهر مکه مکرمه و 12 نفر دیگر نیز در بیمارستان های شهر مدینه منوره فوت شده اند.
    این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر 9 درمانگاه هلال احمر ایران در شهرهای مقدس کربلای معلی (چهار درمانگاه)، نجف اشرف (دو درمانگاه)، کاظمین، سامراء و بغداد هر کدام (یک درمانگاه) به صورت شبانه روزی یا 15 ساعته به ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی می پردازند.
    مرعشی گفت: آمارها نشان می دهد که به صورت میانگین از هر سه زائر ایرانی عتبات عالیات یک نفر به درمانگاه های وابسته به این مرکز مراجعه می کند که در سال 92 با احتساب مناسبت های خاص حدود 400 هزار نفر از خدمات درمانی ارائه شده توسط پزشکان اعزامی این مرکز به شهرهای مقدس کشور عراق بهره مند شدند.
    وی همچنین از ساخت یک آشپزخانه مجهز برای تهیه غذای زائران ایرانی عتبات عالیات در کشور عراق خبر داد و افزود: با تمهیدات انجام شده از سوی مسئولان سازمان حج و زیارت این آشپزخانه از ابتدای سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
    مرعشی گفت: از سال های گذشته ساخت بیمارستان های تخصصی چشم پزشکی و درمان کلیه در عراق از سوی روسای قبلی جمعیت هلال احمر و مرکز پزشکی حج و زیارت پیگیری شد، اما طی چند ماه اخیر با جلساتی که با مسئولان جمعیت هلال احمر کشور عراقی برگزار شد به دلیل تامین نشدن منابع، ساخت بیمارستان کلیوی منتفی شده ولی بنا داریم با مشارکت هر دو جمعیت ملی هلال احمر ایران و عراق بیمارستان چشم پزشکی را بسازیم.
    رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از تهیه و ساخت ماسک ویژه با کیفیت نانو در مجموعه هلال احمر خبر داد و افزود: برای آنکه بتوان از ورود ذرات ریز2/5 میکرون و کمتر به دستگاه تنفسی افراد در موسم حج تمتع جلوگیری کنیم این ماسک ساخته شده که هنوز به تولید انبوه نرسیده است.
    مرعشی افزود: بنا داریم تا در موسم حج تمتع سال آینده به صورت آزمایشی این ماسک ها را در بین برخی از زائران ایرانی سرزمین وحی توزیع کنیم تا با استفاده مدام و روزانه از ابتلای زائر به بسیاری از بیماری ها جلوگیری شود و در صورت اثربخش بودن آن را به صورت مداوم برای عتبات عالیات، تمتع و مفرده در اختیار زائران قرار خواهیم داد.
    
    


 روزنامه کیهان، شماره 20739 به تاریخ 28/12/92، صفحه 11 (حوادث - اخبار کشور)


کلمات کلیدی: نانو