مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

سرانه مصرف کاغذ کشور با جهان فاصله دارد/ لزوم احیای کارخانجات کاغذ
ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ تیر ۱۳٩۳ 

به گزارش سایت اطلاع رسانی صنایع کاغذ و کارتن ایران به نقل از مهر، حجت الاسلام علی سرلک ظهر پنجشنبه در نشست صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت: کاغذ یک کالای استراتژیک است و مصرف آن یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.

وی عنوان کرد: کاغذ در حوزه کتابهای درسی و غیردرسی نقش آفرین است و در اروپا سرانه مصرف کاغذ 150 کیلوگرم، در فنلاند 300 کیلوگرم ودر ایران 18 کیلوگرم است که این بیانگر ضعف مطالعاتی کشور است.


حجت الاسلام سرلک به راه اندازی خط تولید جدید در صنایع و چوب و کاغذ مازندران اشاره کرد و گفت: در حال حاضر میزان تولید این کارخانه 175 هزار تن در سال است که با راه اندازی خط جدید 40 درصد افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه چهار کارخانه صنایع کاغذ در کشور وجود دارد گفت: این کارخانه در مازندران، پارس، کارون و مراغه وجود داشته که بیشتر آنها تعطیل هستند.

وی افزود: یکی از کارهایی که باید رد دستور کار قرار گیرد، احیای کارخانجات کاغذ در کارون و مراغه است و کارخانه کاغذ مازندران نیز باید تولیدش افزایش یابد.

سرلک، ضعف حمایت از تولید ملی، چشم دوختن به واردات کاغذ، افزایش قیمت کاغذ، عدم حمایت مسئولان، اعتماد نکردن مسئولان به این صنعت و کمبود مواد اولیه از جمله مشکلات فراروی این صنعت است.

وی بیان داشت: تفاله نیشکر در خوزستان بعد از استفاده دور ریخته می شود که می توان از آن به عنوان خمیر کاغذ استفاده کنیم.

وی عنوان کرد: قطع واردات کاغذ، احیای چهار کارخانه تولید کشور، تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی، نظارت بر حسن اجرای کار، تنظیم تولید با نیاز جامعه برای برون رفت از مشکلات باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: کاغذ و کارتن ایران


کلمات کلیدی: