مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

دکوراسيون زرد - نارنجي
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ مهر ۱۳۸٦ 

چيدمان بر اساس رنگ(3)

 

در اين سلسله مقالات چند اتاق نشيمن به شما معرفي مي‌شود که عنصر رنگ، در آرايش و چيدمان آن‌ها نقش اساسي دارد. براي داشتن يک اتاق رنگين، لازم است با روان‌شناسي رنگ‌ها و تأثير متقابل رنگ‌ها بر يکديگر آشنا باشيد. چرخه ي رنگ کمک مي‌کند که در رنگ‌آميزي اتاق‌تان، از به کار بردن رنگ‌هاي ناسازگار و  نامطبوع در کنار هم بپرهيزيد. استفاده از اين چرخه را- که بسيار هم آسان است- ياد بگيريد تا بتوانيد در يک آن تشخيص دهيد که چه رنگ‌هايي با يکديگر سازگارند. در خلال معرفي اتاق‌ها، توضيحات جامع‌تري درباره ي رنگ خواهيم داد.

 رنگ‌هاي تند، مبل‌هاي کوتاه و راحت، و سقف پارچه‌اي چادري را تنها مي‌توان به سبک مراکشي نسبت داد. اگر مايليد درون يک اتاق سرد محيطي به گرمي آفتاب سوزان صحرا پديد آوريد، اين طرح براي شما تدارک ديده شده است.

براي داشتن يک محيط گرم و هيجان‌انگيز، به دنبال رنگ‌هاي طبيعي موجود در مناطق حاره‌‌اي باشيد؛ مثل رنگ‌هاي شن و سفال و رنگ ادويه‌ها مانند زغفراني، دارچيني و زنجبيلي. اين رنگ‌ها همه بر روي چرخه ي رنگ در يک‌سو قرار مي‌گيرند.

کوسن‌ها و رواندازهايي با ترکيب اين رنگ‌ها انتخاب کنيد و کف‌پوشي با جنس زمخت، مثل چوب پرداخت نشده يا موزاييک سفالي‌رنگ، برگزينيد تا با رنگ لوازم هماهنگي پيدا کند. دوختن نوارهاي رنگي و قيطان‌هاي طلايي روي قاليچه‌ها و کوسن‌ها به اين سبک تکامل مي‌بخشد.

 

کاناپه‌اي کوتاه با رواندازهاي نقش و نگاردار و کوسن‌هاي راه راه، يک نقطه ي مرکزي دنج و راحت و دلکش به‌وجود مي‌آورد.

از پارچه‌هايي که بافت طبيعي درشت دارند، مثل کتان و کنف پرداخت نشده،  در کنار ابريشم لطيف و گران‌بها استفاده کنيد.

جلوي مبل يک ميز کوتاه قهوه‌خوري بگذاريد و کف اتاق به‌صورت پراکنده بالشتک‌هاي بزرگ قرار دهيد. تزيينات پارچه‌اي را تنها به کاناپه محدود نکنيد. با پارچه‌اي بلند و عريض سايه‌ياني درست کرده آن را در طول سقف نصب کنيد و امتداد آن را بر روي ديوار پشت کاناپه رها سازيد. به اين ترتيب حالتي مانند چادر عرب‌هاي باديه‌نشين فراهم مي‌آوريد. در ضمن، هر زمان که از اين طرح خسته شديد، به‌‌راحتي مي‌توانيد اين پارچه را (که به مثابه سقف و ديوار خيمه شماست!) جمع کنيد و کنار بگذاريد. منظره اتاق را با اشياي تزييني نقره‌اي و شمع‌هاي فانوسي طلايي و چراغ‌هاي نفتي تکميل کنيد و فضايي شاعرانه و پر احساس به‌وجود آوريد.

 

منبع:ايران آذين


کلمات کلیدی: