مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

نوار بهداشتی و مطالبی در مورد کاربرد آن
ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦ 

خانواده ها باید در نظر داشته باشند هر چه قدر در مورد محصولات بهداشتی هزینه و بودجه ای مناسب را اختصاص دهند به همان نسبت سلامتی و پیشگیری از بیماری را تضمین كرده اند.
آمار نشان می دهد بیماری های زنان یكی از شایع ترین بیماری هایی است كه جامعه امروز ایران با آن دست به گریبان است . شاید یكی ازمهمترین دلایل شیوع این قبیل بیماری ها ، كوتاهی رسانه های عمومی در آموزش نكات ویژه بهداشتی زنان باشد ، مسئله ای كه در اغلب كشورها كاملا حل شده است . جای بسی تاسف است كه زنان ایرانی بیش از رعایت مسائل بهداشتی به محصولات آرایشی روی می آورند . یكی از مهم ترین مواردی كه زنان جامعه باید از آن اطلاع داشته باشند، استفاده درست از محصولات بهداشتی (نوار بهداشتی) است كه دانستن خصوصیات و ویژگی های اساسی این محصولات مانع بروز عفونت و بیماری می شود و از خطرات و آلودگی های جانبی آن جلوگیری می كند. با ازاد سازی واردات لوازم آرایشی و بهداشتی، انواع و اقسام این محصولات اعم از مرغوب و نا مرغوب به بازارهای كشور راه یافته كه اطلاع از كیفیت مطلوب آنها تنها از طریق كنترل وزارت بهداشت و درمان میسر است. بنابر این ضروری است خانم ها چنانچه از كیفیت محصولات خارجی اطمینان نیافته اند، از تولیدات داخلی با نشان استاندارد استفاده كنند. به هر جهت، ذكر ویژگی های نوار بهداشتی مطلوب در این مقوله خالی از فایده نیست.
 
1- وجود هر یك از اجزا تشكیل دهنده (فلاف پالپ ، تیشو، نوار نازك پلی اتیلن، نان وون، چسب و نوار سیلیكون)
2- قدرت و ضریب جذب متناسب با توجه به ابعاد نوار بهداشتی و میزان قید شده روی بسته
3- عدم وجود جمع شدگی، نایكنواختی ، قطع شدگی و بیرون زدگی در سطح لایه نوار
4- عدم وجود هر گونه آلودگی
5- استحكام كافی در برابر پارگی و از هم پاشیدگی در عین لطافت، نرمی و عدم حساسیت
6- چسبندگی كامل خط چسب پشت نوار
مسلماً با رعایت كامل موازین بهداشتی و بسته بندی صحیح از طرف كارخانه های كشور و دقت در انتخاب نوع محصول بدون در نظر گرفتن قیمت، می توان از بیماری های پوستی و تداوم آن جلوگیری كرد.
ماخذ : فصلنامه آوند


کلمات کلیدی: