مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

ویژگی های دستمال كاغذی مرغوب
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦ 

یكی از محصولاتی كه طی دهه های اخیر مورد مصرف فراوان خانواده ها قرار گرفته، دستمال كاغذی است. دستمال كاغذی به لحاظ یك بار مصرف بودن و در نتیجه رعایت بهداشت و همچنین به دلیل قیمت ارزان، طرفداران زیادی دارد.

یكی از محصولاتی كه طی دهه های اخیر مورد مصرف فراوان خانواده ها قرار گرفته، دستمال كاغذی است. دستمال كاغذی به لحاظ یك بار مصرف بودن و در نتیجه رعایت بهداشت و همچنین به دلیل قیمت ارزان، طرفداران زیادی دارد. در این راستا كارخانه های زیادی برای تولید این محصول در سراسر كشور فعالیت دارند. اما برخی خانواده ها بدون اطلاع از ویژگی و كیفیت محصولات بهداشتی و دستمال كاغذی اقدام به خرید می كنند. از این رو، دانستن چند مورد از ویژگی های دستمال كاغذی با كیفیت ، احتمالا در اقتصاد خانواده شما تاثیری مثبت (هر چند اندك خواهد داشت)

1- دستمال كاغذی باید از خمیر الیاف سلولزی به رنگ سفید یا الوان باشد.

2- دستمال كاغذی باید كرپ شده باشد (منظور از كرپ، چین خوردگی های سطح كاغذ است كه هنگام تولید آن به منظور افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا برد میزان سرعت جذب ایجاد می شود، به طوری كه هنگام پاك كردن دست خیس بعد از نیم ساعت حالت اولیه خود را به دست آورد و اگر دستمال بلافاصله در تماس با آب خیس پودر شود، حتماً مواد شیمیایی زیادی در آن به كاربرده شده است).

3- فاقد پرز (الیاف خرد شده)، الیاف كلوخه شده، سوراخ، لكه و سایر اجسام خارجی باشد.

4- زمانی كه برگ دستمال كاغذی را در مقابل نور قرار می دهید، پراكندگی الیاف به طور یكنواخت دیده می شود.

5- رنگ به كار رفته در ساخت دستمال های كاغذی باید از رنگ های مجاز و ثابت باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال كاغذی هم رنگ و متناسب باشد.

6- دستمال كاغذی باید فاقد لكه وبوی نامطبوع باشد.

7- گاهی دیده می شود و در صورت كشیدن یك برگ دستمال كاغذی همه برگ ها بیرون می ریزد و خانواده ها باید توجه داشته باشند

دستمال كاغذی استاندارد در بسته باید به طور تا خورده به نحوی بسته بندی شود كه به راحتی و تك تك بتوان آنها را از بسته خارج نمود.

8- باید محتویات داخل جعبه با تعداد و ابعاد ذكر شده روی جعبه مطابقت داشته باشد.

9- بسته باید از استحكام كافی برخوردار باشد وطی مراحل حمل و نقل شكل ظاهری خود را حفظ نماید.

10- ورق ها باید در یك بسته با ابعاد یكسان بسته بندی شوند، تعداد ورق ها نباید كمتر از تعداد مشخص شده بر روی بسته باشد.


کلمات کلیدی: