مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

دانشگاه تهران در ميان 550 دانشگاه برتر دنيا قرار گرفت
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦ 
دانشگاه تهران در ميان 550 دانشگاه برتر دنيا قرار گرفت


آيت ا... دكتر عميد زنجاني بيست و هفتم آبان ماه در مصاحبه اي سياست هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه تهران را تشريح كرد.


آيت الله دکتر عباسعلي عميد زنجاني در گفتگويي در خصوص ارتقاي رتبه دانشگاه تهران در رده بندي دانشگاههاي دنيا گفت : دانشگاه تهران تا دو سال گذشته در رده هاي 2 هزار تا 2 هزار و 300 دانشگاههاي دنيا قرار داشت اما اوايل امسال شنيده شد که جايگاه اين دانشگاه بيش از يک هزار مرتبه در رده بندي جهاني ارتقا پيدا کرده است اما جديدترين خبر که يکي از مراکز ارزيابي و رده بندي دانشگاههاي دنيا در لندن منتشر کرده است، حاکيست که دانشگاه تهران يکي از 550 دانشگاه اول دنيا محسوب مي شود و در جايگاه 539 قرار گرفته است.


وي با بيان اين اطمينان که همه دانشمندان و اساتيد ايران با شنيدن خبر قرارگيري دانشگاه تهران در جايگاه 539 دانشگاههاي دنيا شادمان خواهند شد، عنوان کرد: آرزو دارم خبرهاي شاديبخش ديگري نيز در مورد دانشگاه تهران و ديگر دانشگاههاي جمهوري اسلامي ايران در راه باشند.


آيت الله دکتر عميد زنجاني تاکيد کرد: دانشگاه تهران با توجه به رسالت عظيمي که دارد، نمي تواند به يک حد معمولي بسنده کند و از آنجا که دانشگاه مادر و نماد آموزش عالي کشور است، نمي تواند به برتري در داخل کشور اکتفا کند. اين دانشگاه بايد به برتري هايي در سطح منطقه، کشورهاي اسلامي و بين المللي دست يابد.


رئيس دانشگاه تهران افزود: خيزش و جنبش پيشرفت علمي قابل توجهي که دانشگاه تهران آغاز کرده است بايد در سطح منطقه، کشورهاي اسلامي و بين المللي آثار چشمگيري داشته باشد. اخبار جسته و گريخته اي مبني بر اينکه دانشگاه تهران دومين دانشگاه درميان دانشگاههاي کشورهاي اسلامي است نيز منتشر مي شود که اين براي جمهوري اسلامي ايران باعث افتخار است.


وي ابراز اميدواري کرد که اين دانشگاه بتواند 39 دانشگاه ديگر دنيا را پشت سرگذاشته و به رده پانصدم صعود کند.


آيت الله  دكترعميد زنجاني تاکيد کرد: يکي از برنامه هاي دانشگاه تهران قرار گرفتن در ميان 500 دانشگاه برتر دنيا است. اين خواسته رهبري و نظام اجرايي و همه ملت شريف ايران است و بايد دانشجويان و اساتيد دانشگاه تهران اين خواسته را پاسخ گويند.


آيت الله دكترعميد زنجاني با اشاره به اوايل مديريت خود در دانشگاه تهران گفت : دو سال است که سياست دانشگاه تهران بر مبناي آموزش پژوهش محور قرار گرفته است و تلاش بسياري صورت گرفته تا آموزش و پژوهش به عنوان دو بال دانشگاه به موازات يکديگر پيشرفت داشته باشند، آموزش به پيشرفت پژوهش کمک کند و پژوهش نيز در ارتقاي آموزش تاثيرگذار باشد.


وي با اشاره به اينكه پاسخگويي به نيازهاي داخلي مهم ترين رسالت دانشگاه افزود: بر اساس رويکرد جديد دانشگاه تهران، پاسخگويي به نيازهاي داخلي کشور به عنوان مهم ترين رسالت دانشگاه معرفي شده است و اساتيد سعي مي کنند نيازهاي داخلي کشور را در پژوهش هاي بنيادي و توسعه اي و کاربردي در درجه نخست اهميت قرار دهند.


رئيس دانشگاه تهران دومين رسالت دانشگاه تهران را ايفاي نقش در توليد علم در سطح جهاني دانست و اظهار داشت: دانشگاه تلاش مي کند تا سهم خود را در ارتقاي علمي جهان با ارائه مقالات به زبان انگليسي ايفا کند. البته مقالات خارجي بر خلاف تصور برخي ساده انديشان به اين معنا نيستند که ما در صدد در اختيار قرار دادن فرآورده هاي علمي مان به بيگانگان باشيم، بلکه به معناي تعامل با دنياي خارج است.


وي افزود : همان طور که ما از مقالات بين المللي آنان استفاده مي کنيم، بايد سهم خود را نيز در رشد و توسعه علم در سطح جهاني ايفا کنيم.به نظر مي رسد که دانشگاه تهران از اين نظر نيز رشد قابل توجهي داشته و توانسته است سهم خود را به خوبي ايفا کند.

آيت الله دکتر عباسعلي عميد زنجاني سومين رسالت دانشگاه تهران را تربيت نيروي انساني خواند و گفت: نيروهاي جواني که آينده ساز هستند، بايد در بخشهاي مختلف تربيت شوند تا بر طبق نيازهاي مديريتي کشور بتوانند خدمات لازم را در موقعيت هاي مناسب به کشور ارائه دهند. امروز وقتي از توسعه صحبت مي شود نيروي انساني توسعه يافته و ابزاري که بتواند تکنيک هاي لازم را انجام دهد، مورد نياز به نظر مي رسند.


رئيس دانشگاه تهران در پايان گفتگوي خود با بيان اينکه آينده جهان آينده علم است، گفت: بر خلاف افراد سياسي که مي گويند آينده جهان دهکده کوچکي است! دانشگاهيان مي گويند که آينده جهان، شهر علم است که از زمان فارابي نيز مطرح بوده است. انتظار ما آينده شهر علم است که فقط علم و فضيلت باشد و امتيازات انساني بر اساس علم و فضيلت رده بندي شود. اگر دنيا سعي مي کند که در دهکده کوچک جهاني جايگاه پيدا کند، ما نيز سعي مي کنيم در شهر علم آينده که متناسب با شان مردم شريف و نظام جمهوري اسلامي ايران جايگاه پيدا کنيم.


 


 


 کلمات کلیدی: