مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

حضور دکتر رهبر در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی به روایت سایت خبر دانشگاه و تصویر
ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٧ 

 

    

   

بازدید رئیس دانشگاه از پردیس کشاورزی و منابع طبیعی


 

دکتر رهبر هشتم اسفند ماه از بخش های مختلف پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بازدید کرد و از نزدیک با دانشجویان، مدیران گروه ها و کارکنان این پردیس به گفتگو پرداخت.
رئیس دانشگاه با حضور در چند کلاس درس دانشکده های پردیس از نزدیک در جریان برخی از مشکلات آموزشی دانشجویان قرار گرفت. وی در بازدید از گروهها بر تجاری سازی یافته های علمی تاکید کرد.
دکتر رهبر از مرکز انفورماتیک دانشکده منابع طبیعی ، موزه جانور شناسی،سالن غذاخوری و آشپز خانه دختران و پسران، خوابگاه دختران، برخی آزمایشگاه های پردیس وگروه های آموزشی بازدید کرد.
رئیس دانشگاه همچنین در دیدارهای صمیمانه با دانشجویان پردیس از نزدیک در جریان مشکلات صنفی آنان قرار گرفت.
وی با حضور در جمع کارکنان پردیس نیز پای صحبت های آنان نشست. در این جلسه سه نفر از نمایندگان کارکنان مشکلات و مسائل صنفی خود را بیان کردند که دکتر امید ، معاون اداری مالی دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد. دکتر رهبر نیز گفت تمام تلاش خود رادر حد وسعم برای حل مشکلات رفاهی کارکنان انجام خواهم داد.
دکتر رهبر و هیات همراه پس از اقامه نماز ظهر و عصر با حضور در سالن غذاخوری دانشجویان پسر به همراه آنان به صرف ناهار پرداختند.
دکتر رهبر همچنین در نخستین جشنواره آموزشی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی که در تالار مهدی اردبیلی این پردیس برگزار شد، شرکت کرد.
دکتر رهبر رئیس دانشگاه طی سخنانی در این مراسم با بیان تسلیت به مناسبت اربعین حسینی و با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره آموزشی دانشگاه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی آن را یک گام مثبت ارزیابی کرد و افزود: البته توقعات بیشتری از یک جشنواره داریم و امیدواریم هر سال کیفیت جشنواره بهبود یابد.
وی هدف استراتژیک مدیریت دانشگاه را اعتلای دانشگاه بیان کرد و گفت: اگر یکی از اهداف دانشگاه را دانشگاه مولد، کارآفرین و در خدمت جامعه بدانیم باید تمام ابزار رویکرد را به این سمت سوق دهیم. رئیس دانشگاه افزود: اگر در عرصه بین‌المللی هدف دانشگاه تولید علم و دانش باشد از داخل هم مسئولیت هایی بر دوش ماست که باید علم دانشگاه در خدمت جامعه باشد و بتواند نیازهای جامعه را برطرف نماید.
رئیس دانشگاه با اشاره به اهداف چشم‌انداز سند 20 ساله گفت: بر اساس این چشم‌انداز باید ما در غرب آسیا در همه عرصه‌ها رتبه اول را داشته باشیم که برای رسیدن به این هدف باید تلاش نمود چرا که رقبای ما در این منطقه از حرکت باز نایستاده‌اند که ما رتبه اول را کسب کنیم. رسیدن به این رتبه الزاماتی را می‌طلبد که یکی از این الزامات این است که ما کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به هدف را انتخاب کنیم.
رئیس دانشگاه همچنین ضمن تأکید بر ارزش علم و دانش در دنیای امروز گفت: نقش علم در ارزش افزوده انکار ناپذیر است و امروز ارزش افزوده دیگر تجهیزات نیست بلکه تولید علم و دانش به همراه نیروی انسانی،ارزش افزوده می‌آفریند.
دکتر رهبر تولید علم و نهضت نرم‌افزاری را تنها راه دست‌یابی به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله عنوان کرد و افزود بی شک دانشگاهها برای تحقق اهداف این سند اهمیت بسیاری دارند.
وی عدم تحقق اهداف دانشگاهها را خطری جدی برای عدم تحقق اهداف سند چشم‌انداز دانست و گفت: بنابراین برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز دانشگاهیان مسئولیت سنگینی دارند.
رئیس دانشگاه گفت: کشاورزی و منابع طبیعی یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی است که یک دوم تولید ناخالص داخلی و یک سوم نیروی مشاغل در این بخش به فعالیت مشغولند و از این نظر وظیفه و مسئولیتی که بر دوش شما عزیزان در این پردیس وجود دارد.
دکتر رهبر گفت: کشاورزی یک صنعت تک بعدی نیست بلکه چند بعدی است که مسایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را نیز در بر می‌گیرد.
وی گفت: کشاورزی و موفقیت در این بخش منوط به اقدامات کوتاه مدت غیر برنامه ریزی شده نیست، موفقیت در بخش کشاورزی و منابع طبیعی منوط به برنامه‌ریزی بلند مدت و اقدامات بلند مدت است.
رئیس دانشگاه با اشاره به خودکفایی ایران در بخش تولید گندم گفت: این خودکفایی یک دفعه و یک روزه محقق نشده بلکه با یک برنامه‌ریزی بلند مدت این موفقیت نصیب کشور شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت استراتژیکی منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: دنیای سلطه امروز از طریق اعمال سلطه بر مواد غذایی (بویژه گندم) در صدد اعمال قدرت و سلطه بر کشورهای ضعیف هستند.
رئیس دانشگاه با اشاره به تحریم های غرب علیه ایران گفت: اگر دشمنان می توانستند از حربه منابع غذایی علیه ما استفاده می کردند که خوشبختانه این حربه از آنها گرفته شده است. چرا که با توانمندی هایی که در بخش تولید مواد غذایی بوجود آمده دیگر این حربه برای دشمن کارایی ندارد.
وی افزود: شما دانشگاهیان باید تمام تلاش خود را انجام دهید تا در داخل در برنامه ریزیها به قدرت و علم خود تکیه کنیم و از طرف دیگر حربه ها ی دشمن را از او سلب کنیم.
وی بار دیگر برارتباط دانشگاه با جامعه تاکیدکرد و گفت : تمام دانشگاهیان باید تلاش کنند دانشگاه را به جامعه بشناسانند و ارتباطی بین جامعه و دانشگاه برای رفع نیاز های جامعه ایجاد شود و باید اعتماد از دست رفته بین دانشگاه و جامعه دوباره به جامعه برگردد.
وی همچنین برقراری ارتباط برای بهره گیری از علمی که در دانشگاه تولید می شود برای رفع نیازهای ملی را از دیگر ماموریت ها ی دیگر دانشگاه دانست و گفت: البته برای تحقق این امر نیازمند یک نظام سیستماتیک و پایدار هستیم.
دکتر رهبر با اشاره به سطح کم دانش در بخش کشاورزی کشور گفت: باید دانشگاه و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی سطح دانش در بخش کشاورزی را افزایش دهند تا بهره وری این بخش افزایش یابد.
وی تصریح کرد: با ارتباط بین دانشگاه و بخش کشاورزی می توانیم آثار مثبت دانش و علم دانشگاه را در بخش کشاورزی شاهد باشیم.
رئیس دانشگاه در پایان گفت : باید بتوانیم منابع طبیعی و کشاورزی را از وضع موجود به وضع مطلوب و در نهایت برای تحقق اهداف سند چشم انداز برسانیم.
همچنین دکتر زالی رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره پردیس گفت: جهت گیری این پردیس براساس خواست نظام وشکوفایی بخش کشاورزی است واین شکوفایی در صورتی محقق می شود که آموزش کشاورزی هدفمند باشد، که این هدفمندی پژوهش را نیز به دنبال دارد.
دکتر زهتابیان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان به چگونگی انتخاب استادان، دانشجویان وکارکنان نمونه نخستین جشنواره آموزش پردیس اشاره کرد.
در پایان این جلسه از استادان، دانشجویان و کارکنان نمونه پردیس با اهدا لوح تقدیر و جوایزی قدردانی شد.


کلمات کلیدی: