مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

هزینه گران قیمت بهداشت
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧ 
بازار دستمال کاغذی دستخوش نوسان قیمت    بهداشت فردی مدرن و در اولویت قرار دادن استفاده از کالاهایی که ارتباط مستقیم با مسایل بهداشتی انسان دارند، در کشور ما قدمتی کم تر از نیم قرن داشته و توجهی که امروزه به این گونه مسایل می شود، در گذشته های نه چندان دور وجود نداشت. حدود سه دهه قبل ایرانیان مقیم شهرها برای استحمام و نظافت فردی به حمام های عمومی خزینه دار مراجعه می کردند که خود عاملی برای گسترش انواع و اقسام ویروس ها و میکروب های بیماری زا و به وجود آورنده انواع حساسیت های پوستی بود. استفاده از کاغذهای بهداشتی (انواع دستمال کاغذی، پوشک بچه و نوار بهداشتی) نیز تا حدود 30 سال قبل رایج نبود. در آن زمان ها مردان و زنان از دستمال های پارچه ای گلدوزی شده که جنس و طرح آن به نوعی بیان گر پرستیژ اجتماعی بود، استفاده می کردند و به جای پوشک نیز انواع پارچه های کهنه و دست دوم تحت عنوان کهنه بچه مورد استفاده قرار می گرفت.
    
    اما وضعیت بازار کاغذهای بهداشتی در حال حاضر به گونه دیگری است هم اکنون این کالاها علاوه بر استفاده های بهداشتی، در موارد گوناگون تبلیغاتی و حتی سیاسی نیز مورد توجه قرار می گیرند. مثلااستفاده از جملاتی همچون «فرزند کم تر، زندگی بهتر» بر روی جعبه های انواع دستمال کاغذی تقریبااجباری است. در برخی کشورهای همسایه شمال ایران از جمله اوکراین و روسیه، چندی پیش خبری مبنی بر تولید دستمال توالت هایی منقوش به تصویر رهبران مشهور جهان از جمله ولادیمیر پوتین، جورج بوش، الکساندر لوکاشنکو (رهبر بلاروس) و تونی بلر (نخست وزیر انگلیس)، منتشر شد. تولیدکنندگان این دستمال کاغذی های «سیاسی» اعلام کردند که با توجه به تفاوت سفارش ها می توانند عکس سیاستمداران دیگری را نیز بر روی دستمال های تولیدی خود چاپ کنند. این افراد اعتقاد داشتند که این دستمال های «سیاسی» در مواقع انتخاباتمی تواند محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند!
    
    تولید دستمال های بهداشتی در کشور
    
    در شرایطی که براساس تحقیقات برخی کارشناسان مسایل بهداشتی، ایرانیان در مصرف دستمال های کاغذی بالاترین رتبه را در مقایسه با کشورهای منطقه دارند، ولی به طور کلی، سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی در ایران بسیار کم تر از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته است. در حال حاضر سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی در ایران 200 گرم و این سرانه در کشورهای پیشرفته بین 30 تا 35 کیلوگرم است.واردات انبوه کاغذهای بهداشتی خارجی و نیز افزایش هزینه تولید این کالاها در کشور موجب کاهش چشم گیر تعداد کارخانجات تولیدکننده داخلی شده است.
    
    براساس آخرین آمارهای دریافتی ،شرایط سخت تولید و رقابت برای شرکت های داخلی، تعداد شرکت های تولیدکننده کاغذهای بهداشتی را از 222 واحد در سال 68 به 38 واحد در سال 1384 کاهش داده است.یکی از اعضای هیات مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی، در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: «نیاز داخل کشور به کاغذ بهداشتی حدود 35 هزار تن است که 20 هزار تن آن تنها توسط دو کارخانه داخلی تولید می شود.»وی افزود: «حدود 10 هزار تن (بیش از 25 درصد) از کاغذهای بهداشتی تولید داخل فاقد استاندارد است.»
    
    وی تاکید کرد: «ظرفیت تولید 350 هزار تن کاغذهای بهداشتی شامل انواع دستمال کاغذی، پوشک بچه و نوار بهداشتی در کشور وجود دارد در حالی که حداکثر تولید داخل هم اکنون 35 هزار تن است. ضمن این که برخی از محصولات بهداشتی - سلولزی به دلیل استفاده از سفید کننده های نوری، حامل بیماری های خطرناک پوستی هستند.»
    
    سخنان این کارشناس مواد بهداشتی در مورد وجود ویروس بیماری های خطرناک پوستی در کاغذهای بهداشتی تولید داخل از این جهت قابل تامل است که امروزه در برخی کشورهای پیشرفته جهان، تولید دستمال کاغذیهای ضدویروس در دستور کار برخی کارخانجات معروف قرار گرفته که استفاده از آن موجب کاهش شیوع ویروس آنفلوآنزا و سرماخوردگی می شود.
    
    بازار دستمال کاغذی در ایران
    
    بازار معاملات دستمال کاغذی از تنوع بسیاری برخوردار است. هم اکنون انواع مختلفی از این کالا را می توان در تمام شهرها و روستاها و مناطق مختلف کشور یافت. در تهران نیز انواع دستمال کاغذی ساده، طرح دار و عطری را در بسته بندی های 20، 50، 100، 200 و 300 برگی جعبه ای، رول های کیلویی، دستمال های جیبی و حتی فله ای در مغازه ها، فروشگاه ها و شرکت های مختلف عمده و خرده فروشی می توان یافت.رحیم صوفی آبادی یکی از توزیع کنندگان و فروشندگان انواع دستمال کاغذی، در رابطه با وضعیت فعلی بازار این کالا به خبرنگار ما می گوید: «در حال حاضر، بازار دستمال کاغذی بسیار رقابتی شده است و رقابت شدید میان حدود 15 کارخانه معروف تولید کننده داخلی در افزایش تولید، موجب شده که کیفیت دستمال های تولید شده سال به سال کاهش یابد.»وی با اشاره به این که انواع دستمال های کاغذی مرغوب و نامرغوب خارجی نیز به فراوانی در بازار وجود دارد، می افزاید: «دستمال های کاغذی خارجی غالبااز مبدا کشور دبی وارد ایران می شود و به دلیل قیمت های نسبتاگران، مشتریان خاص داشته و عمومادر شمال تهران و مناطق متمول نشین شهر عرضه و به فروش می رسد.»
    
    وی اظهار می دارد: «وجود این طرز تفکر در میان مردم که کالای گران تر قاعدتامرغوبیت بیش تری دارد، موجب شده که تولیدکنندگان دستمال های کاغذی هر سال بر قیمت کالاهای تولیدی خود بیفزایند و این امر موجب آشفتگی قیمت در بازار دستمال های کاغذی شده است.»وی تاکید می کند: «فقط از بهمن ماه سال گذشته تاکنون و در دو مقطع زمانی، قیمت انواع دستمال کاغذی افزایش یافته است، در صورتی که در گذشته رسم بر این بود که قیمت ها یک بار در سال افزایش یابد. روند فعلی گویای این امر است که تا پایان سال جاری نیز قیمت ها در بازار دستمال کاغذی در چند نوبت دیگر مجدداافزایش یابد.»
    
    وی اظهار می دارد: «طی شش ماه گذشته تاکنون، قیمت انواع دستمال کاغذی 10 درصد افزایش یافته است.»
    
    کریم محمدزاده، یکی دیگر از فروشندگان دستمال کاغذی، نیز در رابطه با وضعیت بازار این کالا به خبرنگار ما می گوید: «بازار دستمال کاغذی در دست تولیدکنندگان داخلی است، چون دستمال های خارجی با کیفیت نازل و با قیمتی گاه تا 5 برابر تولیدات داخلی عرضه می شود که این امر موجب شده تولیدات خارجی فقط در طبقه متمول و پولدار جامعه مشتری داشته باشد و غالب مصرف کنندگان برای خرید دستمال های کاغذی ایرانی از خود اشتیاق نشان دهند.»
    
    قیمت انواع دستمال کاغذی
    
    محمدزاده با اشاره به این که بیمارستان ها، هتل ها و رستوران ها بیش ترین متقاضیان دستمال کاغذی هستند، می افزاید: «درحال حاضر انواع دستمال کاغذی درجه دو و سه را به صورت فله ای از کیلویی 150 تا 200 تومان می توان خریداری کرد. دستمال های جیبی نیز که از انواع درجه دوم این کالا به حساب می آیند، بسته ای 50 تا 120 تومان قیمت دارند. هم چنین انواع دستمال کاغذی جعبه ای در حجم های 100، 200 و 300 برگی تولید کارخانجات داخلی را می توان از بسته ای 200 تا 700 تومان خریداری کرد.»
    
    عباس مصطفوی، یکی دیگر از فروشندگان دستمال کاغذی، نیز در رابطه با قیمت انواع دستمال کاغذی به خبرنگار ما می گوید: «دستمال کاغذی های عطری طرح دار از جمله گران قیمت ترین دستمال های موجود در بازار این کالا هستند که غالبابرای مجالس مهمانی و رستوران ها و هتل های ممتاز و پنج ستاره مورد استفاده قرار می گیرند. این دستمال ها در هر جعبه 200 تا 300 برگی بین 500 تا 700 تومان قیمت دارند. قیمت نمونه های خارجی این دستمال ها نیز گاه به 1400 تا 1500 تومان در هر جعبه می رسد.»
    
    وی می افزاید: «دستمال های توالت تک رول و دوقلو نیز بسته به مارک و طرح دارای قیمت های متفاوتی است. نمونه های دوقلوی دستمال توالت بین 400 تا 750 تومان و _تکرول آن 250 تا 300 تومان به فروش می رسد. دستمال های کاغذی جعبه ای مخصوص استفاده در اتومبیل نیز با قیمت های متفاوتی از 300 تا 700 تومان به فروش می رسد.»
    
    دستمال کاغذی نامرغوب و تقلبی
    
    یک کارشناس لوازم بهداشتی، با اشاره _به افزایش تقلب در تولید انواع دستمال های کاغذی نامرغوب توسط کارخانجات گمنام و متفرقه و حتی برخی کارخانجات معروف، به خبرنگار ما می گوید: «تقلب در تولید دستمال کاغذی غالبادر چگونگی بسته بندی این کالا انجام می گیرد، به این شکل که بر روی جعبه دستمال کاغذی نوشته شده _200 برگ دولا در حالی که درون جعبه 100 برگ دولا یا حتی کم تر از این تعداد جای گرفته است. برخی افراد نیز با جعل آرم استاندارد، به همین شکل کم فروشی می کنند.»
    
    مرجان فدایی، در ادامه می افزاید: «طی یک سال گذشته تاکنون علاوه بر کاهش _15 درصدی صادرات دستمال کاغذی های تولید داخل، از فعالیت چندین کارخانه و تولیدکننده این کالا از جمله مارک های محبوب، نارسیس، نازنین، آرزو و کهکشان نیز توسط مؤسسه استاندارد جلوگیری به عمل آمده است.»وی می افزاید: «مارک های گیلتان، مریال، فرنفل و کادوس در استان گیلان، مارک نوید در کرمانشاه و دستمال کاغذی هایی با مارک لیلیوم، مانی و گل رز در زنجان و تهران نیز از جمله دیگر تولیدکنندگان دستمال کاغذی هستند که مؤسسه استاندارد از ادامه فعالیت آنان جلوگیری کرده است.»
    
    وی تاکید می کند: «مصرف کنندگان هنگام خرید کالاهای بهداشتی و خاصه دستمال کاغذی باید علاوه بر توجه به آرم استاندارد چاپ شده بر روی جعبه ها، به لطافت، نرمی و مرغوبیت این کالا نیز دقت کنند.»

روزنامه سرمایه >


    
    


کلمات کلیدی: