مهندسی علوم صنایع چوب و کاغذ

××وبلاگ تخصصی مهندسی علوم و صنایع چوب و کاغذ **

دستمال کاغذی و بازار آن در ایران
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸٧ 

روزنامه دنیای اقتصاد >

گروه بازارچه- روی میزتان را نگاه کنید، چه می بینید؟
    
    داخل اتومبیل، کیف، جیب، روی میز اکثر رستوران ها و... را که نگاه کنیم، دستمال کاغذی، کالایی است که همه جا ردپایی از خود به جا گذاشته است.
    
    شاید، استفاده از دستمال کاغذی تحمیل هزینه ای باشد بر دوش خانواده که چندان به چشم نیاید، اما نبودش در خانه، محل کار یا حتی کیف شخصی نشانه کم توجهی به پاره ای مسائل بهداشتی تلقی می شود.

  تا سال ها پیش، تکه پارچه های گلدوزی شده رنگارنگ، نقش دستمال کاغذی را به خوبی ایفا می کرد. اما امروزه با وجود دستمال کاغذی های نرم و لطیف عطری دیگر کسی به استفاده از دستمال های پارچه ای رغبتی ندارد.
    امروزه دستمال کاغذی با رنگ های متنوع و گاه رایحه های مختلف به عنوان یک قلم ثابت در سبد خرید خانواده است.

جالب است بدانید، طبق بررسی های انجام شده، ایرانی ها از بزرگ ترین مصرف کنندگان دستمال کاغذی در دنیا به شمار می روند.

در حال حاضر شرکت های زیادی در ایران به تولید دستمال کاغذی و کاغذهای بهداشتی می پردازند.
    
    نرمه، حریر، بروفه، چشمک، مبارک، شکوه و ... از جمله شرکت هایی هستند که در این زمینه فعالیت می کنند.

 به گفته یکی از عوامل توزیع انواع کاغذهای بهداشتی، بیمارستان ها، هتل ها و رستوران ها بیشترین متقاضیان این کالا به شمار می روند.

  از طرفی با افزایش آگاهی های بهداشتی خانواده ها، علاوه بر دستمال کاغذی، استفاده از دستمال توالت و پوشک بچه نیز به جای کهنه بچه رایج شده است.
     در حال حاضر دستمال کاغذی «نرمه» به عنوان یکی از قدیمی ترین های بازار بسته های 200 و 300برگی با قیمتی حدود 400تا 620تومان در بازار خرید و فروش می شوند.
     این قیمت ها در مورد مارک «حریر» نیز به همین منوال است. زیرا مارک های حریر و نرمه توسط شرکت «نوظهور» تولید می شوند.
    دستمال کاغذی های 200 برگ مبارک و تافته نیز با مبلغی حدود 350 تا 400، خرید و فروش می شوند.

  دستمال کاغذی های عطری «چشمک» نیز در بسته های 200 و 300عددی با قیمتی حدود 500 تا 650تومان به فروش می رسند.   اما این فقط بخشی از هزینه ها است.
     دستمال جیبی «شکوه» که به گفته فروشندگان، کیفیت درجه 3 را به خود اختصاص داده است، 50تومان قیمت دارد. این قیمت برای دستمال های جیبی «نرمه» و «مبارک» حدود 80تومان است و برای دستمال های درجه یک «مامی سا» به 100 تا 120 تومان می رسد.
    
    به این قیمت ها، دستمال کاغذی های مخصوص اتومبیل را نیز اضافه کنید.
    
    دستمال کاغذی مخصوص اتومبیل، مارک «نرمه» به طور عمده 230تومان قیمت دارد و خرید جزئی آن قیمت را 160تومان گران تر می کند.
   یعنی 380 تومان برای هر جعبه که این قضیه در مورد دستمال های ماشینی «تافته» هم صادق است. با این تفاوت که این قیمت برای «تافته» بین 300 تا 350تومان متغیر است.
      اما قیمت دستمال های دوقلوی توالت موجود در بازار هم بین 400 تا 750 تومان متغییر است. قیمت تک رول این دستمال ها نیز، 250 تا 300 تومان است که در این بین دستمال توالت دوقلوی حریر را با قیمت 750 تومان می توان تهیه کرد.
      هیچ اصراری نیست که دورو بر دستمال کاغذ ی های شیک، بسته بندی شده و فانتزی بگردید. دستمال های کیلویی هم می توانند بعضی از نیازهای شما را برآورده کنند. البته فقط بعضی از آنها.
   دستمال کاغذی های کیلویی با قیمت نسبتا ارزانی که دارند، می توانند تا حد زیادی با صرفه تر از دستمال های جعبه ای باشند. تنها به شرط آن که دست از وسواس به خرج دادن برای اطمینان از پاکیزگی آن بردارید.

  دستمال های کیلویی تولید کارخانه های گمنام و متفرقه را کیلویی 150 تا 200 تومان می توانید خریداری کنید، البته اگر مصرفتان بالا باشد.
     محمودی فروشنده لوازم بهداشتی آرایشی معتقد است، استفاده از این دستمال ها هر چند مقرون به صرفه است اما چندان مطمئن و تضمین شده نیست. به طوری که دستمال ها هر چه گران تر باشند با کیفیت تر، نرم تر و بهداشتی ترند.
       اما اغلب دستمال های فله ای این ویژگی ها را ندارند.
    
    فرهاد کاردان یکی از خریداران می گوید: برای تهیه دستمال مصرفی رستوران خود، اغلب مجبور به تهیه دستمال کیلویی هستیم چون استفاده از این دستما ل ها در بسته بندی قاشق و چنگال یک بار مصرف، ارزان تر از دستمال های جعبه ای درمی آید.
    


کلمات کلیدی: